DE IDEALE COMBINATIE... Erfrecht Same Fruitteelttrekkers motorvermogen 26 tot 42 DIN pk's lage smalle bouw. Voorzien van hefinrichting met automatische diepteregeling, doordraaiende aftakas, uren- toerenteller, verlichting, voor- en achter-trekhaak. EN... de van ouds bekende ABZ spuitautomaten (Bean) (nevelen, snelspuiten, slangenspuiten) met Bean pompen van 40 tot 120 l/min., 500, 800 en 1000 I tank, 10- en 12-bladige ventilatoren met een diam. van 65 en 75 cm. Ook leverbaar met handig spuitboompje voor onkruidbestrijding. Voor ieder bedrijf een passende spuit. Hoge inruilwaarde. PRIJS VANAF F 5.350.- VRAA6T PROSPECTUS EN INLICHTINGEN BIJ GOES TERWELSTRAAT1 TEL 01100-8110 Hf J. C. SNEEP. vorige week hebben wij het gehad over de legitieme portie. Deze week enkele voor beelden hiervan. Wij gaan uit van een vader met twee kinderen. De vader is weduwnaar. Vooropgesteld moet worden dat de vader zijn kinderen niet totaal kan onterven, maar wèl voor een deel. Het kan bijvoorbeeld zijn dat de „kinde ren" zich niet als zodanig gedragen en de vader meer vriendschap van anderen heeft dan van hen. In zo'n geval kan het voorkomen dat de vader er over denkt om zijn kinderen op de legitieme portie (hun wettelijk erfdeel) te stellen en zijn overig kapi taal na te laten aan anderen. Stel nu dat de vader 90.000 gulden bezit en na laat in geld en goederen. Waar hebben de twee kin deren dan recht op? Het Burgelijk Wetboek zegt in artikel 961„In dien er twee kinderen overblijven, is het wettelijk erfdeel voor ieder kind tweederde gedeelten van hetgeen hetzelve bij versterf zoude erven". Dit komt erop neer, dat ieder kind uit boven staand voorbeeld 1/3 deel krijgt of te wel 30.000 gul den. De twee kinderen krijgen samen 60.000 gulden. En wat gaat er nu gebeuren met de rest, te weten 30 mille? Wel, dat bedrag mag hij aan iedereen na laten, want zijn eventuele broers of zusters etc. hebben géén recht op een legitieme portie. EEN ANDERE SITUATIE NU een voorbeeld van een andere situatie. De vader had een huishoudster. Toen deze vrouw hem ging verzorgen, had hij volgens de belasting aangifte voor de vermogensbelasting een kapitaal van 90.000 gulden. Hij schenkt de vrouw 10 jaar lang ieder jaar 4.000 gulden. (De fiscale gevolgen, d.w.z. de schenkingsrechten, zullen we in het kader van dit artikel maar achterwege laten). Bij zijn dood is zijn vermogen geslonken tot 90.00040.000 gulden 50.000 gulden. In dit geval is de „legitieme" met 10.000 gulden geslonken. Immers de twee kinderen hebben recht op hun wettelijk erfdeel van ieder 30.000 gulden, echter zij krijgen elk maar 25.000 gulden! Wat moet er nu gebeuren? Wel, de huishoudster zal 10.000 gulden ergens vandaan moeten zien te halen en dit bedrag bij de nalatenschap moeten storten. Uiteraard kunnen de twee kinderen tegen de huishoudster ook zeggen: „Je mag het bedrag houden". SCHENKINGEN AAN KINDEREN EN DE LEGITIEME PORTIE We gaan terug naar ons oude voorbeeld, n.l. een vader-weduwnaar met twee kinderen. Het ene kind, een meisje, zullen we Prieneke noemen en het andere meisje Sjaantje. Vader laat Prieneke studeren en Sjaantje verzorgt vauers nuisnouamg. Sjaan krijgt van pa als schenking boven haar loon 2.000 gumen per jaar omdat hij rneneke, die veel geld kost, niet wenst te bevoordelen. (Opmerking: voor deze 2.000 gulden behoeft geen schenkings recht betaald te worden. Imipers men mag als ouder aan een kind 2.000 gulden per jaar schenken vrij van schenkingsrechten). Prieneke doet over haar universitaire studie zes jaar. Pa geeft aan Sjaantje gedurende die zes jaar elk jaar 2.000 gulden of totaal 12.000 gulden. Deze schenkingen zijn vrijgesteld van het „recht van in breng", waarover later meer. Stel dat de vader na die zes jaar komt te over lijden en een vermogen nalaat van 3.000 gulden en stel eveneens dat hij zes jaar voordien een ver mogen had van 15.000 gulden. Hoe zit het dan met de legitieme portie? We gaan er vanuit dat vader een testament ge maakt heeft waarin vermeld staat dat hij zijn twee dochters alleen de legitieme porte nalaat (een on natuurlijke situatie, maar een en ander sluit aan bij het vorige). Volgens art. 961 van het B.W. krijgt Sjaantje Vs van het vermogen en Prieneke ook. Wij bedoelen dan, dat de meisjes elk eenderde deel ontvangen van het oorspronkelijke vermogen van 15.000 gul den, dus ieder 5.000 gulden. Maar de nalatenschap is maar 3.000 gulden. Hoe moet dat nu? Er zal niets anders opzitten in geval Prieneke dit eist dan dat Sjaantje, dat arme schaap(!), 7.000 gulden terugstort van de 12.000 gulden die haar geschonken zijn door haar pa. Waar die 7.000 gulden vandaan moeten komen is geen zorg voor de wetgever maar voor onze lieve Sjaan! Als dat bedrag van 7.000 gulden teruggestort is, wordt de nalatenschap 3.000 gulden plus 7.000 gul den is 10.000 gulden. Van dit bedrag krijgen de meisjes elk 5.000 gulden, dit is eenderde deel van 15.000 gulden. Met andere woorden, hun legitieme portie. Sjaantje mag dus maar 5.000 gulden behouden, dat is het bedrag wat haar vader tijdens zijn leven of bij testamentaire beschikking ook aan vreemden had mogen wegschenken, resp. nalaten (art. 966 B.W.). Pa heeft door gebrek aan kennis en initiatief hij had immers even een notaris kunnen bellen veel narigheid veroorzaakt die voorkomen had kun nen worden. Wij willen nog wel even accentueren dat degenen die in hun „legitieme" aangètest zijn, in bepaalde gevallen de toestand zo laten. In het laatste voor beeld zou het een beetje wreed zijn van het meisje dat gestudeerd heeft om van haar zusje, die immers braaf haar vader verzorgd heeft, nog geld terug te eisen! DE POSITIE VAN DE VROUW VAN DE ERFLATER Ook de vrouw mag de legitieme portie van de kinderen niet aantasten. Als er geen speciale testa mentaire beschikkingen voor de vrouw gemaakt zijn, erft zij óók een kindsdeel. Dus de vrouw wordt in zo'n geval als „kind" beschouwd (sorry dames!). De man kan dus volgens de thans nog geldende regels van het Burgelijk Wetboek de vrouw ont erven. Bij dit alles gaan wij ervan uit dat man en vrouw op huwelijkse voorwaarden zijn getrouwd. Op deze huwelijkse voorwaarden zullen wij later terugko men. Alhoewel wij er steeds van uitgaan dat de man het eerst overlijdt, geldt hetzelfde echter ook voor de man als de vrouw eerst komt te overlijden. DE WETTELIJKE ERFOPVOLGING Tot dusver hebben wij het gehad over de testa mentaire erfopvolging, d.w.z. waarbij degene di® overleden is, tijdens zijn leven een testament heeft laten opmaken door de notaris. In de praktijk blijkt echter dat er in de meest® gevallen géén testament wordt nagelaten. We mo gen de mensen die geen testament nagelaten heb ben als onverstandig betitelen, zij bedrijven struis vogelpolitiek en denken: „Als ik dood ben kan het mij toch allemaal niets meer schelen". Natuurlijk hebben ze wel een beetje gelijk, maar ook slecht® een héél klein beetje! Immersdoor een testament te maken voorkomt men veel ruzie (niet altijd!) en narigheid: iedere erfgenaam weet dan waar hij of zij aan toe is. Maar goed, wij gaan hier niet verder op door en gaan met u de wettelijke erfopvolging doornemen, d.w.z. de erfopvolging als er géén testament aan wezig is. Ja, hoe moet de nalatenschap dan ver deeld worden? Bij de wettelijke erfopvolging, de z.g. erfopvol ging bij versterf, onderscheiden we vier groepen van erfgenamen. (Zie verder pag. 14)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7