TUINBOUWKLANKEN Moderne bedrijfsvoering belangrjjk Zonder uw steun aan onze organisatie geen succes op hulp in de fuitcrisis Peren werden goedkoper DINGEN VAN DE WEEK Ook op SCHOUWEN-DUIVELAND hebben we volop geprofiteerd van een bizonder mooie maand september. We konden haast elke dag plukken, en dat betekent dat alles lekker droog in de kis ten kwam, ook het fust was natuurlijk droog, en dan nog een voordeel van dit mooie weer was, dat ook onze grasbanen niks geleden hebben van het transport uit de boomgaard naar de schuur. Zo in het algemeen valt de oogst van appels goed uit, de Cox Orange kreeg nog een mooie kleur en de kilo's vallen mee. Meer problemen zien we in de Golden Delicious. Vooral in de Westhoek op de middelmatige onderstammen blijven ze ondanks de mooie septembermaand toch aan de kleine kant. Daarnaast zien we ook veel ruwe vruchten. Er is geprobeerd om met een extra stikstofgift in augustus de Golden nog een duwtje te geven, daarnaast zijn nog een keer de kleine vruchten verwijderd in diezelfde tijd, maar toch hebben we nog geen product, in veel gevallen, zoals in an dere jaren. Een te groot percentage vruchten van de tweede bloei, met daarnaast bladval in de zomer zien wij als oorzaak van deze kleine en ruwe delicious-oogst. Wat de peren betreft vallen enkele rassen nog bizonder mee. In veel gevallen kwam er van de Conference - B. A. Lucas en Bon Louise nog een goede oogst. Wel heeft de bladroller ons nog beet genomen. Wat de ziektebestrijding betreft gaf deze mooie zomer dus vooral extra werk met de bladrollers en spint. We weten bedrijven die twee a driemaal folimat moesten spuiten, om de telkens weer op dringende spint te bedwingen. Van „schoon" de winter in zal op veel bedrijven geen sprake zijn. Inmiddels zijn we weer zo ver dat het winter seizoen voor de deur staat, en zeer binnenkort gaan we weer ons winterprogramma opstellen. Van de kring Zeeland der N.F.O. kregen we een brief betreffende cursussen. We dachten dat voor al een cursus „moderne bedrijfsvoering" wellicht in eilandelij k verband dan nuttig zou wezen. In voorgaande jaren is dit reeds gebeurd op het ge bied van de ziektenbestrijding. Moderne bedrijfsvoering is zeer belangrijk maar ook zeer moeilijk. Vandaag de dag blijkt dit onder de huidige omstandigheden maar al te zeer. We hebben gestreefd naar grotere bedrijven en voor velen van onze collega's geldt nu het gezegde dat met deze uitbreiding de „smart" vergroot is. Dat is maar één onderdeel van onze moderne bedrijfs voering maar er zijn er nog veel meer, dat zal U ongetwijfeld begrijpen en daarom is het be langrijk om ze te bestuderen. Tot de meest urgente vraagstukken gelden ook in WALCHEREN momenteel de afbraakprijzen die voor sommige fruitsoorten betaald worden. We kunnen dan ook rustig stellen dat onze uitgespro ken fruit bedrijven met flinke verliezen werken. Dit zou nog dragelijk zijn als dit eens een jaar is- Maar nu er voor vele fruitkwekers al 3 tot 4 jaar verlies is, is het 5 voor twaalf. We kennen enkele bedrijven met energieke jonge mensen die reeds het bijltje er bij hebben neergelegd en in loon dienst zijn gegaan. Gedeeltelijk zijn deze bedrijven verkocht voor landbouwbestemming. Hoe de ver liezen opgevangen zijn ligt buiten onze competen tie om hierover e.e.a. te vermelden. Met de consta tering van deze feiten komen we helaas niet ver der want velen onzer fruitkwekers kunnen mo menteel niet anders. Voor velen immers is het niet weggelegd om een duur opgebouwd bedrijf met verlies te verkopen om de eenvoudige reden dat men zijn verlies niet kan afwentelen. Komt er binnen afzienbare tijd geen verandering ten beste dan zullen er evenwel toch slachtoffers vallen. We kennen gevallen in onze grote centra in Zuid- Beveland waar men reeds de lonen niet betalen kan en de vakantiebonnen evenmin. Het lichtpunt in deze donkere situatie -is dat in zulke gevallen mogelijk ook de vakbonden hun stem zullen gaan verheffen. Want één ding is zeker: als enkeling bereikt men totaal niets. Protestdemonstraties e.d. zijn een uitlaatklep voor de deelnemers maar op het Binnenhof is elke week wel 't een of ander aan het demonstreren, zodat het weinig indruk meer maakt. Het enige dat onze collega's kunnen doen is in organisatieverband demonstreren en de minis ter en zijn hoogste adviseurs met cijfermateriaal overtuigen van de werkelijk grote moeilijkheden. Want de fruittelers, toch al geen meerderheid in de agrarische sector, trekken in 4 hoofdrichtingen op, sectarisch, neutraal en vaktechnisch. Laten onze onderhandelaars nu maar een eensgezind front maken, dan hebben ze tenminste houvast. Gelukkig zien onze leiders dit beter dan de onder- ban. Een lacune is ook dat er zo weinig concrete cijfers zijn en deze alléén en niet anders maken de dienst uit. Verstrek uw organisatie betrouwbare cijfers. Liefst boekhoudkundig of via de bankrelaties. Maar vlug. want de tijd dringt. Concluderend stellen we dat de individuele teler niet meetelt, 't Klinkt hard maar men moet somswijlen hard zijn. Onze organi saties doen zeer veel. Jammer dat vele leden der diverse organisaties niet weten, hoe hard en door tastend er gewerkt en gepleit wordt door ons kader. Maar eer men tot de bron is waaruit de hulp Op de fruitveilingen waren er vorige week opnieuw grote aanvoeren van peren en over het algemeen ging het prijspeil iets naar beneden. Dat betrof dan met name de rassen Conference, Bonne Louise en Legipont. Doyenné du Cornice kwam voor het eerst aan de veilingen en was direct erg gevraagd terwijl de Beurré Hardy in prijs kon aantrekken. Beurré Alexandre Lucas viel tegen wat de prijs betreft op de eerste aanvoerdagen. De grote en middelmaat Conference werd vorige week verkocht voor 35 tot 42 cent per kg en de kleine maat klasse I deed tussen 26 en 31 cent per kg. Bonne Louise grote maat noteerde rond 50 cent per kg, de middelmaat rond 35 cent en de kleine maat rond 20 cent. Legipont deed voor de grote ma ten tussen 36 en 41 cent per kg voor de middelmaat werd tussen 28 en 30 cent betaald en de kleine maat deed rond 20 cent. Beurré Alexandre Lucas werd voor de meest ge vraagde maten verkocht voor 26 tot 34 cent per kg. De klasse II kwaliteit was gemiddeld ongeveer 5 cent per kg goedkoper dan de klasse I. De kleine maten en mindere kwaliteiten van de peren waren vorige week moeilijk te plaatsen. Kroet en Illfijn kwaliteit draaide meestal door. lid kwali teit bracht weinig op. Op de eerste aanvoerdagen was er reeds direct een ruim aanbod van Doyenné du Comice waarvoor tussen 0,90 en 1,10 per kg werd betaald voor de meest gevraagde maten klasse I. Klasse II was plm. 10 cent per kg goedkoper. Er is bij dit ras nog al wat klasse II kwaliteit door windbeschadiging. Zeer gevraagd was de Saint Remy waarvan het aanbod klein was. De prijs lag tussen 55 en 60 cent per kg. Beurré Hardy liep voor de grote en middelmaat op tot rond 65 cent per kg. Bij de appels kwamen er veel eetrijpe partijen Cox's Orange Pippin maar de belangstelling van de zijde der handel was niet groot en over de gehele lijn werden de prijzen lager. Er waren nog enkele partijen van 40 cent per kg maar veel werd verkocht voor prijzen van 30 tot 40 cent per kg voor de meest gevraagde maten en de ge middelde prijs van de Cox's Orange Pippin bleef vorige week over het algemeen beneden 25 cent per kg, vooral wanneer men wat veel Illgrof kwaliteit over hield die naar de fabriek moest voor 68 cent per kg. Goudreinette begon op een prijspeil van rond en iets boven 30 cent per kg voor de grote en middel maat en 2528 cent voor de kleine maat. Klasse II was plm. 5 cent per kg goedkoper. Het ondereind ging naar de fabriek voor 7 cent per kg. moet komen, moet ons kader de bekende lange weg naar Keulen afleggen. Nu pas een groot concern geholpen is hoort men veel dat er in onze fruit sector ook tienduizenden werken. Dit is juist maar bedoeld concern trok op als een enkele grootheid en hoewei we overtuigd zijn dat onze individuele nood veel groter is. is het moeilijker te verkopen. ALS er één ding duidelijk naar voren geko- men is in de berichten die dagelijks in de kranten verschenen dan is het wel, dat er nog veel mankeert aan de samenwerking en éénwording van de E. E. G.-landen. Over de verschillende wijzen van benadering In de diverse E. E. G.-landen voor wat de nationale fruitteelt betreft hebben we al meerdere keren ge schreven. Dat is genoeg bekend. Ook op andere terreinen zijn en blijven er echter grote moeiljk- heden; mankeert er nog veel aan een goede samen werking. Er is een E. E. G.-overeenkomst betreffende de invoering van een nieuw stelsel van omzetbelas ting, de z.g. B. T. W. In België zou de invoering per 1 januari 1970 gebeuren. Kennelijk zonder de overige partners er in te betrekken, besloot België tot uitstel met een jaar van deze ingrijpende fis cale operatie. Frankrijk besloot tot devaluatie, dat is tot waar devermindering van haar munteenheid. Om de ge volgen hiervan voor de landbouw te neutraliseren werd door dit land een systeem van heffing en restituties ingesteld op resp. export en import van landbouwprodukten waarvan de prijzen in E. E. G.- verband zijn geregeld. Omdat de exporten veel groter zijn dan de in voeren, ontstaat er een voordelig saldo voor de Franse schatkist en dat schijnt gebruikt te worden om de landbouw in dat land structureel te verbete ren. Het was het begin van aantasting van de ge lijke prijzen van een aantal landbouwprodukten in de E. E. G. Sinds begin vorige week is wat men noemt de Duifse mark „zwevend" geworden. Dat wil zeg gen dat de prijs hiervan wordt vastgesteld op ba sis van vraag en aanbod. In de praktijk betekent dat een duurdere D-mark. Verwacht wordt dat het de inleiding zal zijn tot een z.g. revaluatie of op waardering van de Duitse munteenheid met 68%. zichzelf zou dat voor de tuinbouw niet on- gunstig zijn. Duitsland is een belangrijk af zetgebied voor onze produkten en wanneer de D- mark duurder wordt betekent dat de mogelijkheid om meer naar dit land uit te voeren. Om i's nadelen van een duurdere Duitse mark voor de landbouw in Duitsland af te wenden, be sloot dit land echter met ingang van vorige week dinsdag een heffing op te leggen op de invoer van landbouwprodukten en een subsidie te geven op de export. Deze regeling schijnt te gelden voor pro dukten die onder een marktorganisatie vallen maar ook voor een 300-tal verwerkte agrarische produk ten. De Duitse maatregel geldt voor dezelfde pro dukten als waarvoor Frankrijk na de devaluatie maatregelen heeft getroffen. Alleen is de situatie in Duitsland juist tegenovergesteld aan die in Frank rijk. In de kranten stond dat ook groenten en fruit onder de Duitse maatregelen van heffing vielen, maar latere berichten hebben dit tegengesproken. De E. E. G.-commissie in Brussel heeft direct ge protesteerd tegen deze Duitse maatregel. Ze heeft gezegd dat de regeling ingetrokken dient te wor den. Duitsland heeft hiertegen weer geprotesteerd. Al met al is er dus sprake van een flinke chaos in het onderlinge E. E. G.-landbouwhandelsverkeer! En dat terwijl men juist zo ver in de landbouwrich- ting was gevorderd. Deze week maandag zou de E. E. G. ministerraad in Luxemburg bijeenkomen. Daar zouden ook de verschillende ministers van landbouw en financiën aanwezig zijn. Met belang stelling wachten we af welke besluiten er genomen zullen worden. Het is duidelijk dat er nog veel man keert aan de samenwerking binnen de E. E.G.; iets wat we als tuinders overigens al lang wisten. Ho pelijk raken hiervan thans ook de verantwoorde lijke bewindslieden in ons land overtuigd! ELUKKIG hebben we ook kennis kunnen ne- men van een uitspraak van minister Witte- veen dat bij een opwaardering van de Duitse munt eenheid de gulden niet zal volgen zoals dat enkele jaren geleden wel het geval was. De situatie in Nederland schijnt nu een opwaardering van de gul den niet nodig te maken. Het zou voor wat de tuin bouw betreft onze produkten in andere landen dan Duitsland duurder hebben gemaakt, terwijl door de Franse devaluatie de produkten van dit land juist goedkoper zijn geworden. Het is allemaal erg in gewikkeld. We zullen maar vertrouwen dat onze organisaties en de mensen die hieraan leiding geven de vinger aan de pols van het economisch gebeuren zullen houden om waar nodig en moge lijk onze belangen te bepleiten. We kregen in de afgelopen periode van de Ne derlandse bank te horen dat de economie in ons land zich nog steeds in een krachtige expansie mag verheugen. Er is een grote stijging van de produk- tie en hierdoor duurt ook de spanning op de ar beidsmarkt voort. De hoogconjunctuur zet zich on verminderd voort. Het lijkt allemaal wel goed te zitten, ook al is de rente gestegen tot een onge kend hoog niveau. Aan de investeringen blijkt dat overigens geen afbreuk te doen! Laten we hopen dat ook de tuinbouw in al haar geledingen meer en meer zal mogen profiteren van deze goede gang van zaken in de Nederlandse economie en dat er ondertussen voor de zeer grote moeilijkheden bin nen de fruitteelt oplossingen gevonden zullen zijn! 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4