Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland FRUITTEELT - NOODSITUATIE! Pechiney-vestiging in Sloe schadelijk voor landbouw in directe omgeving Verdwenen hoop voortgang E.E.G. I november invoering slachtpremie te vroeg r\E oktobervergadering van het Dagelijks be- stuur van de ZLM stond volledig in het teken van de zeer ernstige situatie in de fruitteelt. Het bestuur achtte het noodzakelijk zijn standpunt in deze zaak duidelijk kenbaar te maken vóór de be spreking op woensdag j.l. van het Landbouwschap met de Minister van Landbouw over de situatie in de fruitteelt. D[ VRIJDAG 10 OKI OBER 1960 57e Jaargang No. 3001 Oeze week in dit no. o.m.: Tuinbouwklanken en verslag vergadering tuin- bouwcommissie pagina 4 en 5 Langzaam groeiende grassoorten onder dek- vrucht pagina 5 Attentie voor verzeker den bij de ZLM pagina 6 Erfrecht pagina 7 Machinaal dunnen of zaaien op eindafstand van suikerbieten pagina 8 en 9 Hel bestuur van de landbouwmaat- schappij voor Zeeland en Noord-Brabant, de ZLM, heeft zijn vergadering van af gelopen maandag hoofdzakelijk gewijd aan de bijzonder nijpende situatie in de fruitteelt. Het bestuur is van oordeel, dat indien niet op bijzonder korte termijn ingrijpen de maatregelen getroffen zullen worden, vele goed geleide moderne bedrijven zul len moeten sluiten. De fruitteler voelt zich, volgens het be stuur, volledig door de Minister van Land bouw in de steek gelaten, getuige diens jongste beslissingen inzake het nationale interventiebeleid en monetaire ontwikke lingen binnen de E.E.G. Het bestuur acht het onbegrijpelijk, dat de Minister tot dergelijke voor de fruit telers ongunstige beslissingen komt en ook overigens steeds een afwachtende houding heeft aangenomen, terwijl toch reeds genoegzaam bekend is, dat de fruitteelt in een bijzonder moeilijke positie verkeert en ook door de organisaties reeds lange tijd op opbouwende maatregelen is aangedron- gen. Naar de mening van het bestuur zal de Minister op korte termijn de volgende maatregelen dienen te treffen: 1. Een mogelijkheid tot herfinanciering van de moderne fruitteeltbedrijven in nauwe samenwerking met de banken en het Borgstellingsfonds, waarbij de rente- en aflossingsverplichtingen wor den overgenomen door 'n financiering volgens de groepsregeling zelfstandi gen. Een toeslag per hectare fruitteelt voor de moderne fruitteeltbedrijven. Een, eveneens door het Landbouw schap voorgestelde verhoging van de basisuitkeringen van de sanerings regeling en van de rooipremie voor de fruittelers. In dit verband zal het evenzeer nood zakelijk zijn een E.E.G.-rooipremie tot stand te brengen. 4. Een interventieregeling voor hard fruit in Nederland op basis van kwaliteits klasse I en het instellen van een invoer- kalender. 2. O. -J De vergadering besloot het bovenstaande com muniqué aan de pers te verstrekken. LUCHTVERONTREINIGING Voorts deed de voorzitter, Ir. J. Prins, vooruitlo pende op een binnenkort uit te brengen schrifte lijk rapport terzake, waarin ook nader op de te nemen maatregelen zal worden ingegaan, de ver gadering verslag van zijn voorlopige eerste indruk ken van zijn bezoek aan een tweetal tot het Pechi- ney-concern behorende aluminiumfabrieken in de U.S.A. en Canada. Naar de mening van de heer Prins moet de vestiging van Pechiney in het Sloe- gebied als ongunstig en schadelijk voor de land bouw in de direkte omgeving van de vestiging be schouwd worden. Nu recente perspublikaties spreken van een mo gelijke vestiging van een olieraffinaderij in het Sloe- gebied onderschreef de vergadering volledig de mening van haar voorzitter, dat een diepgaande ver dere studie van de mogelijke konsekwenties van een vestiging van een olieraffinaderij naast een aluminiumfabriek in een zelfde gebied noodzake lijk is, voordat tot het verlenen van een vestigings vergunning wordt overgegaan. Het bestuur acht het gewenst, dat in de bovengenoemde studie eveneens de georganiseerde landbouw aktief betrokken zal worden. Voorts werd in deze vergadering stil gestaan bij de recente ontwikkelingen vooral op monetair gebied binnen de E.E.G. Hoewel de situatie bijzonder onduidelijk is en er inmiddels ten opzichte van Duitsland weer enkele verruimingen in de exportmogelijkheden bekend zijn geworden, moet de gehele ontwikkeling als on gunstig voor de toekomst van de E.E.G. en voor de Nederlandse landbouw worden aangemerkt. De hoop die tot voor enkele maanden misschien nog mocht werden gekoesterd ten aanzien van de voortgang van het E.E.G.-landbouwbeleid lijkt nu wel geheel verdwenen. Het bestuur heeft met instemming kennis ge nomen van het standpunt van het bestuur van het Landbouwschap, waarin men aankondigt in deze situatie meer nadruk en aandacht voor nationale landbouwmaatregelen te eisen. Het ZLM-bestuur had hierop in zijn vorige vergadering aangedron gen. AKKERBOUW In zijn overzicht van de situatie in de akkerbouw- sektor, deelde de heer J. B. Becu mede, dat hoe wel de stand van zaken niet zo rampzalig is als bij de fruitteelt, toch ook hier een soort koude sanering aan de gang is. Het tempo is echter veel lager dankzij het feit, dat de interventieprijzen ongeveer op kostprijsniveau liggen of in elk geval daar dichtbij. 4 Een gelukkige omstandigheid is evenwel de ont wikkeling van de markt voor consumptie-aardappe len, die in vergelijking met de paar voorgaande jaren, thans bevredigend genoemd kan worden en mogelijk de tegenvallers bij de granen wat kan op vangen. Het is te hopen, dat de huidige gang van zaken de akkerbouwer een volgend jaar niet zal verleiden tot onverantwoorde uitbreiding van de aardappelteelt, die nog in de hand gewerkt dreigt te worden door het wegvallen van vlas en lucerne. Juist daaróm zijn regelingen voor deze laatste pro- dukten ook van zo n groot belang. |E bietencampagne is volop aan de gang en heeft een vlot verloop. Het gehalte is laag en bedraagt op dit moment in Suikerunieverband circa 14,8%, uiteraard met plaatselijke verschillen. De opbrengsten zullen redelijk zijn en er dient rekening mee te worden gehouden, dat er een behoorlijke voorraad magere suiker aanwezig zal zijn. Mede naar aanleiding van het telegram, dat het bestuur tijdens de voorgaande vergadering naar Den Haag heeft gezonden, is er een commissie gevormd, die zich met de problemen rond de lucerneteelt zal bezig houden. De commissie is onder voorzitter schap van de Direkteur-Generaal, de heer Ir. Wel len, reeds bijeen geweest. Dezer dagen zal tijdens een nieuwe bespreking een constructief plan wor den ingediend, waarin naast sanering ook samen werkingsvormen worden voorgesteld. (Zie verder pagina 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 1