Hinder en overlast van mesterijen Voorbeeld-oplossingen voor mestafvoer stimuleren HET ERFRECHT P)E rechtsregels, die de overgang van het ver- mogen van ovërledene naar één of meer per sonen regelen, vormen samen het erfrecht. Zij zijn geregeld in het tweede boek van het Burgerlijk Wet boek dat de naam „Van Zaken" draagt (11e t/m 17e titel). Als u het interessant vindt om dit Burgerlijk Wet boek te bestellen, kunt u dit doen bij N.V. Uit gevers-Maatschappij Tjeenk Willink te Zwolle; het kost u ongeveer een tientje! Niet alleen natuurlijke personen, d.w.z. mensen zoals u en ik, kunnen erven, maar ook rechtsper sonen waaronder bijvoorbeeld alle rechtspersoon- ijkheidsbezittende verenigingen vallen, maar ook bondgenootschappen, stichtingen e.d. Of deze natuurlijke en niet natuurlijke personen af of niet erven hangt af van de inhoud van het tes tament van de erflater, dit is degene die is over leden en de erfenis nalaat. OP WELKE MANIEREN OP welke manieren kan nu deze overgang van een vermogen van de overledene op personen plaats vinden? Wel, op tw©e manieren: 1. krachtens een testament, dat noemen we dan testamentaire erfopvolging; 2. krachtens de wet, d.i. de erfopvolging bij ver sterf of de wettelijke erfopvolging, wanneer er geen testament is. In dit laatste geval wijst de wet aan wie erft: zijn of haar echtgeno(o)t(e) of fami lieleden en dit in een zekere volgorde. Stel dat de erflater volstrekt geen familie heeft; dan erft va dertje Staat alles. Als er schulden zijn, voldoet de Staat deze, als er tenminste baten zijn, d.w.z. als de schulden betaald kunnen worden uit de nalaten schap. De Staat kan er dus nooit minder van wor den. wel beter! De mogelijkheid is in studie om bij afvoer van mest en gier op varkenshouderij- en pluimveebedrij- ven via het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw verantwoorde oplossingen, die als voor beeld kunnen dienen, door het toekennen van een subsidie te stimuleren. Aldus de minister van land bouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, in antwoord op aan hem schriftelijk gestelde vragen in de Eerste Kamer. In het kader van de bedrijfseconomische ontwikke lingen worden de laatste jaren veel van dergelijke be drijven, van belangrijk grotere omvang dan in het verleden gebruikelijk, opgericht. In verband met de grote produktie is het in sommige gevallen niet mo gelijk de geproduceerde mest en gier te gebruiken voor bemestingsdoeleinden. Op dergelijke bedrijven zijn voor de afvoer bepaalde technische voorzienin gen noodzakelijk. Bij het onderzoek en de voorlich ting wordt hieraan de laatste tijd veel aandacht be steed. De bewindsman deelt mee dat in een aantal gevallen, waarbij het natuurschoon soms wordt ge schaad, waterwegen vervuilen en stank wordt ver spreid, het reeds gelukt is voor deze problematiek verantwoorde oplossingen te vinden. Hij zegt dan ook te verwachten, dat voor het merendeel van deze be drijven redelijke oplossingen van het probleem bin nen het bereik zullen liggen. Op het punt van orde ningsmaatregelen naast de Hinderwet merkt de mi nister op, dat het reeds door de Tweede Kamer aan vaarde ontwerp van Wet verontreiniging oppervlakte wateren, alsmede het ontwerp van Wet inzake de luchtverontreiniging, in de vorm waarin dit bij de Tweede Kamer aanhangig is, in beginsel mogelijk heden bevatten om, voorzover nodig, tegen de ver vuiling van waterwegen resp. verspreiding van stank door bedoelde bedrijven op te treden, aldus de minis ter. I. DE TESTAMENTAIRE IRFOJVOLGING De erfopvolging d.m.v. een testament (I), met andere woorden: dat men een testament laat op maken, is ver in de minderheid. Als er geen testa ment is krijgen we met wettetijke erfopvolging te maken (II) waarover later meer! Een testament of een uiterste wilsbeschikking, is een akte die een verklaring inhoudt van wat iemand wil dat na zijn dood zal geschieden met zijn nalatenschap en welke akte door hem kan worden herroepen. Niet iedereen mag een testament maken. Men moet n.l. aan bepaalde eisen voldoen: a. op het tijdstip van het opmaken van het testa ment moet men in het bezit zijn van z'n ver standelijke vermogens; b. men moet tenminste de leeftijd van 18 jaar bereikt hebben; c. men moet niet wegens krankzinnigheid in een gesticht verblijven; d. men moet niet onder curatele (toezicht) gesteld zijn wegens krankzinnigheid, razernij, onnozel heid of zwakheid van geestvermogens. Familieleden die teleurgesteld zijn in de nalaten schap. proberen soms op grond van het eerstge noemde punt de geldigheid van het testament te betwisten. TESTAMENTSVORMEN De testamenten kunnen in tweeërlei vorm wor den opgemaakt n.l. A. in gewone vorm en B. in buitengewone vorm (z.g. noodtestament). A. GEWONE TESTAMENTSVORMEN 1. het openbare testament Het openbare testament is in Nederland het meest voorkomende. De erflater, d.i. degene die het testament wenst op te maken, geeft zijn wil kort en zakelijk aan de notaris op in het bijzijn van twee getuigen. De notaris legt deze uiterste wil schriftelijk vast en leest hetgeen opgeschreven is hardop voor in tegenwoordigheid van de erflater en de getuigen. Hierna vraagt de notaris aan de erflater of het voorgelezene zijn uiterste wil is. Als de erflater deze vraag bevestigend heeft be antwoord dan wordt de akte door de erflater, de beide getuigen (meestal notarisklerken) en de notaris ondertekend. 2. het geheime of besloten testament Het geheime of besloten testament behoeft niet helemaal eigenhandig door de erflater geschreven te zijn. Het moet wel, en dat blijkt reeds uit de naam „verzegeld" en „gesloten", worden aangeboden door de erflater aan de notaris in aanwezigheid van vier getuigen. Vervolgens moet de erflater mondeling aan de notaris en de vier getuigen verklaren dat het ge sloten stuk zijn uiterste wil bevat. Op de omslag wordt van deze verklaring een z.g. akte van superscriptie opgemaakt welke door alle zes aanwezigen (erflater, notaris, vier getui gen) getekend behoort te worden. Krijgt de erflater nu enige weken of jaren later spijt van z'n testamentaire beslissingen dan kan hij zijn eigen testament niet terug eisen maar moet een geheel nieuw testament gemaakt worden, waarbij het oude herroepen wordt. Het oud«e testament kan echter niet terug gevor derd worden 3. Het holografisch testament. Een holografisch testament is door de erflater zelf geschreven. Dit testament moet verzegeld of open, aan een notaris in bewaring worden gegeven in aanwezig heid van twee getuigen. De notaris maakt vervolgens hiervan een akte van bewaargeving op. In tegenstelling tot het besloten of geheime testa ment kan een holografisch of olografisch testament door de erflater, van de notaris worden terugge vorderd en wordt dan geacht herroepen te zijn. NOODTESTAMENT Naast de gewone testamentsvormen (A), kennen wij in Nederland de buitengewone testamentvor- men of wel de z.g. noodtestamenten (B). Deze noodtestamenten, de naam zegt het reeds, worden in tijd van nood opgemaakt. Voorbeeld: als er tijdens een overstroming levensgevaar dreigt, zou iemand op de gedachte kunnen komen een testament te maken. Woont zo'n persoon in een kleine plattelandsgemeente dan zal daar in vele gevallen geen notaris wonen. Nu zegt het Bur gerlijk Wetboek dat in een dergelijke toestand zo'n testament ook gemaakt mag worden ten overstaan van de burgemeester, de secretaris of wethouder van een gemeënte, een officier van de krijgsmacht of van de noodwacht of een advocaat. Natuurlijk kunnen die noodtoestanden zich ook voordoen op een schip of in een vliegtuig. In al de gevallen zal de kapitein of een van de officieren respectievelijk de gezagvoerder, gerechtigd zijn zo'n testament legaal, d.w.z. wettelijk aanvaard baar te maken door er hun handtekening onder te plaatsen. In tijden van oorlog kunnen bijvoorbeeld mili tairen een noodtestament maken, (wat vrij veel voorkomt) ten overstaan van een officier. Als de militairen in krijgsgevangenschap zijn is de handtekening van een onderofficier ook voldoen de. Als u in het buitenland bent, bijvoorbeeld op vakantie, dan kunt u daar een noodtestament laten maken volgens de regels van dat land. Stel nu, dat in al deze noodtoestanden, de erf later, of erflaatster, zes maanden na de noodtoe stand overlijdt waarin het testament is opgemaakt, dan vervalt zo'n z.g. noodtestament. Immers, de wetgever gaat er dan van uit dat men dan binnen dat termijn weer een „normaal" testa ment kan maken. En, er gaat over het algemeen natuurlijk niets boven het opmaken van een testa ment bij een ter zake deskundige notaris. Boven- LIET erfrecht is voor de meeste mensen een vrij duistere zaak. Als er dan op een gegeven ogenblik een erfenis vrijkomt, brengt dat in vele gevallen verwarring teweeg met tevens de daaraan verbonden familie-onenigheden. Daar onkunde op het gebied van het erfrecht zeer vérstrekkende gevolgen kan hebber, voor de be trokkenen, is het gewenst dat iedereen zich een zekere basiskennis op dit gebied eigen maakt. In een reeks artikelen waarvan onderstaand de eerste bijdrage is, zal getracht worden enig inzicht te geven in het „erfenissenrecht" in het algemeen en de daaraan verbonden problemen in het bijzon^ der. Schrijver is de 28-jarige heer J. C. Sneep die als leraar staatswetenschappen en maatschappijleer sinds kort Nederlands-Recht in Amsterdam stu deert. Hij exploiteert vanaf 1968 met een bedrijfs leider een akkerbouwbedrijf van 56 ha in Dintel- oord. dien verplicht d© wetgever u om uw testament by een notaris te laten opmaken! HET CENTRAAL TESTAMENTENREGISTER IYENKT u eens in dat u op een bepaald moment in uw gemakkelijke stoel zit en uw lijfblad aan het lezen bent. ziet nu ineens een over lijdensadvertentie staan van uw suikertante of oom die u in geen jaren gezien hebt. U zou dan tegenover uw vrouw kunnen zeggen: „Zeg Mien, zou tante zaliger een testament nagelaten heb ben?" Uw vrouw zal dat dan meestal ook niet we ten! Kijk, in zo'n geval schrijft u naar het Departe ment van Justitie te 's-Gravenhage waar het Cen traal Testamentenregister opgeborgen is. Alle notarissen in Nederland zijn verplicht een afschrift van een testament, dat met hun mede werking is gemaakt of gewijzigd door te geven aan dit Centraal Testamentenregister. U kunt nu tegen een geringe vergoeding een uittreksel be treffende een testament krijgen als dat betrekking heeft op u. BESCHIKKINGEN BIJ EEN ONDERHANDS STUK (CODICIL) Een erflater mag op een eigenhandig geschreven briefje, dus niet met medewerking van de notaris, dat ondertekend en gedagtekend is door hem, be schikkingen maken voor na zijn dood over meu belen, sieraden, kleren, de regeling van de lijk bezorging en over de aan te stellen executeurs. Een dergelijk stuk heet codicil. Als de erflater er spijt van heeft zo'n briefj© ge maakt te hebben en hij heeft het bijv. in bewaring gegeven bij de notaris, dan kan hij het herroepen. Een manco van het Burgerlijk Wetboek vind ik dat deze wet niet aangeeft waar het codicil bewaard moet worden. Zo'n codicil mag dus blijkbaar over al bewaard worden. Als de erflater een codicil maakt bijv. over een antiek meubelstuk, dan geldt het laatstgemaakte codicil. Bij een nieuw codicil kan een vroegere be schikking by codicil ook eenvoudig worden herroe pen, (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6