TUINBOUWKLANKEN pracht Boerderij vrij van huur Nog meer op de tocht Kleintjes gewend beter op de „kleintjes" te passen Scheepsbouw en fruitteelt Veel Cox's aan de veilingen Nieuwe zware triltandcultivator van Massey-Ferguson Het is gelukkig in onze WALCHERSE tuin- bouwwereld nog geen dooie boel. Zo zijn we op bezoek geweest bij een jonge collega die een flink bedrijf gaat bouwen van 4000 m2 staand glas. Uiteraard heeft onze collega wel rekening gehou den met de hogere rentestandaard maar vindt hij het een haalbare trek. Was dit een geheel apart geval dan zouden we het niet signaleren maar we horen meer van uitbreiding tot groter eenheden en/of aanpassing aan de steeds vernieuwende eisen. Dat er nog steeds een flinke kern is die de moed en de lust op kan brengen voor aanpassing, modernisering en soms ook nog tot uitbreiding en nieuwbouw is zéér gelukkig. De leeg komende kassen van komkommers of tomaten worden momenteel bij veel collega's vol geplant met andijvie. Hoewel andijvie een sterk gewas is mogen we niet vergeten dat vooral he'; uitspoelen van de grond wel grondig moet gebeu ren. We waren bij een collega die dit o.i. beslist onvoldoende gedaan heeft. We zijn benieuwd of er daardoor geen oogstderving zal optreden Verschillende zomer-staandglasbedrijven zijn niet al te content over hun gemaakte prijzen van tomaten en komkommers. Dit is volkomen be grijpelijk. Maar zijn we goed ingelicht dan is er een stroming waar te nemen om zich gedeeltelijk op de chrysantenteelt toe te leggen. Nu zijn we op bloementerrein volkomen leek maar als men eens tijd heeft om 's morgens naar de radio te luiste ren dan heeft men ook kunnen horen dat er uit Aalsmeer allesbehalve opgewekte geluiden kwa men. Deze teelt wordt zó algemeen uitgebreid dat het ons voorkomt aanbeveling te verdienen om wel alles goed te overwegen voor men aan dit, voor velen toch nieuwe, experiment begint. Uit de Troonrede hoorden we dat de B.T.W.- verhoging voorlopig uitgesteld is tot 1 juli 1970. Het ware ons veel liever geweest als men dez2 zware belasting helemaal niet verhoogde. Natuur lijk moeten de mammoetbedragen die ons land uitgeeft opgebracht worden. Als de geleerde heren er niet uitkomen (want voor een leek blijft oen tekort, hoe men het ook dekt, een tekort, en dus een achteruitgang hoe zouden wij het dan op lossen? Toch ontkomen we niet aan de indruk dat de optrekking van lonen en het drukken van prijzen ergens, zij het niet direct, op de werkge legenheid een minder goede druk zal uitoefenen en dat de ondernemers steeds meer in de knel zullen komen te zitten. De Belgen hebben na de Italiaanse regering alle Europese afspraken betreffende de B.T.W. aan hun laars gelapt om deze in te voeren op l-l-'70. Dit is in E.E.G.-verband verwerpelijk maar het hemd is in Italië en België kennelijk nader dan de rok. Waarom wij hier dan weer zo hoog nodig nummer één moeten zijn begrijpen we niet Enfin ontdaan van alle franje en rekening hou dend met het vele goede en bemoedigende dat onze Regering ons via de Troonrede voorschotelde komt het er o.i. op neer dat de niet beschutte be roepen, dus ook onze sectoren nog- een ietsje meer op de tocht zullen komen 't Is goed om hier reeds nu rekening mee te houden Ook op het eiland THOLEN schieten de diverse oogstwerkzaamheden goed op. De zaaiuientelers hebben hun produkt uitzonderlijk droog en blank in de koelcel of uienren kunnen verzamelen. Dat kan heus niet ieder jaar gezegd worden. Voor een goede uien-export is het beslist nodig dat het pro dukt droog en blank geleverd kan worden. Als wij horen en lezen hoeveel uien de laatste weken de grens overgaan, kunnen wij wel aannemen dat de vasthouders er ook nog wel een goede boter ham in zullen verdienen. De ervaring heeft ge leerd dat, om tot een best gemiddelde uienprijs te komen regelmatige afzet van november tot en met februari gewenst is. Ook het Thoolse bedrijfs- type leent er zich voor omdat in die maanden meer vrije tijd beschikbaar is om de uien af te staarten met de hand. Soms wordt er wel eens geopperd of de minder bezette winteruren niet beter besteed kunnen worden bijv. met het trekken van witlof. Dit om dat zaaiuien tegenwoordig ook door de veilingen machinaal afgestaart kunnen worden. Dit is ech ter een zaak die geheel aan de ondernemer over gelaten dient te worden, want hijzelf moet uit maken wat hem het beste past. Men moet altijd voor ogen houden dat een goed opgezette witlof- trekkerij eist, dat men van oktober tot eind febru ari doorlopend werk heeft met de witlofproduk- tie. De laatste paar jaar zijn met deze teelt wel mooie resultaten bereikt, zodat de vele arbeid die hiervoor nodig is, goed lonend is geweest. Vanzelfsprekend moét een witloftrekkerij beslist goed opgezet worden, anders zullen de resultaten dikwijls tegenvallen. Op bedrijven waar de uien- teelt niet meer wil, door het voorkomen van ver ziekte grond, zoals kroef en schimmel, zou het te overwegen zijn of men over dient te gaan op de witlofteelt. In hoofdzaak gaat het er tegenwoor dig om, hoe of de ondernemer het versieren kan. om met verantwoorde werkuren een zo goed mo gelijk jaarinkomen tie behalen. Dank zij het nu gunstige weer kunnen ve^el oogstwerkzaamheden voordelig gebeuren wat ten bate komt aan een gunstiger rendement van het bedrijf. Ook de gemaakte prijzen van verschillen de vollegrondsprodukten hebben tot nu toe dit jaar niet teleurgesteld. Met een gematigd vertrou wen kan ook de gladiolenoogst tegemoet gezien worden, ofschoon men de gemaakte prijzen i» vóórkoop liever een halve gulden hoger had ge zien. Met wat meer optimisme ziet dan ook de Thoolse ondernemer de toekomst weer tegemoet in het vertrouwen dat hij het zelf nog wel zal klaren. Ondanks het pessimisme wat sommigen in liet kleine bedrijf hebben, schijnt het toch, dat ook niet alle reuzen van de tegenwoordige tijd zicb zonder regeringssubsidie kunnen handhaven. Het zou óók kunnen zijn dat de kleintjes, gewend »jn méér op de kleintjes te passen. Ook de fruittelers op SCHOUWEN-DUIVELAND voelen zich in de steek gelaten, door allen die over de toekomst van onze bedrijfstak zeggen schap menen te hebben. Ze voelen vooral zich in de steek gelaten door de regering die ge steld heeft, dat in onze samenleving plaats is voor de fruitteelt. Zij zijn zeer teleurgesteld over een minister die zegt positief te staan tegenover de geadviseerde maatregelen, opgenomen in het uit stekende rapport „Toekomstperspectief Nederl. Fruitteelt" maar geen enkele maatregel ten uit voer brengt. Zij komen steeds meer tot de ontdekking, dat het bedrijfsleven de weg die het heeft bewan deld om redelijke eisen ingewilligd te zien, ver-' laten moet worden en dat op een totaal andere wyze stelling genomen moet worden tegen de onrechtvaardige wijze waarop wij tot nu toe zijn behandeld. Op de tot op heden gevolgde manier, zullen wij als groep langzaam maar zeker ten on dergang gedoemd zijn. Het is al meer gesteld: de strijd opnemen tegen de konkurrentie in dë E.E.G. durven wij aan. Maar als men elders in de fruit teelt als regering de hand boven het hoofd houdt, terwijl onze regering ons alleen laat voortploe- teren is de strijd bij voorbaat al verloren. Men heeft tegenwoordig de mond vol over de verdeling van ons nationaal inkomen. Kunste naars, A.O.W.'ers, scheepsbouwers en mijnindus trie vragen en krijgen daadwerkelijke aandacht. Wij als fruittelers, die nu toevallig ook in de hoek zitten waar de slagen vallen, moeten met niets zeggende volzinnen genoegen nemen. Wit begin nen er beslist genoeg van te krijgen en zullen hopelijk binnen onze organisaties spoedig laten zien, dat wij ook op andere manieren onze zaak kunnen bepleiten. De fruittelers in onze provincie of anders toch zeker in ons gewest, zullen zich binnen zeer korte tijd moeten beraden over de te volgen gedrags lijn in de naaste toekomst. We mogen niet bij de pakken neer gaan zitten, maar moeten doorgaan voor onze belangen op te komen, zo mogelijk op een manier die de overheid meer aanspreekt dan tot nu het geval was. We denken daarbij aan de druppels, die de hardste steen kunnen uithollen. Het zal een zeer harde steen zijn die we te be werken krijgen, maar uitgehold zal. hij moeten worden. HET was in de afgelopen periode op" de Zeeuwse veilingen opnieuw een sombere zaak wat de afzet van appelen betreft, maar gelukkig maakten de peren weer wat goed zodat de telers die beide produkten op hun bedrijf hebben het verlies van het ene met de winst van het andere konden compen seren. Bij de appels kwamen er plaatselijk nog al wat James Grieve, deels afkomstig uit de koelhuizen. De handel keek deze appel helemaal niet meer aan. De meeste verdwenen in de interventie voor 13 y2 cent per kg voor de maten boven 70 mm en wat werd verkocht bracht weinig meer op dan de ophoudprijs van 15 cent per kg. Grieve Lired werd praktisch niet meer verkocht. Voor de beste kwaliteiten hiervan kreeg de teler uit de interventiepot 6,39 per 100 kg. Groot was het aanbod van Cox's Orange Pippin. De prijs liep over de gehele lijn terug. De maat 7075 daalde tot rond 30 cent per kg en voor de klasse I 7580 mm werd rond 35 cent per kg betaald terwijl de maat 6570 mm tussen 25 en 28 cent per kg no teerde en de maat 6065 rond 20 cent deed. Klasse II van de Cox's in deze maten bleef meestal beneden de 20 cent per kg en de kleine maten en klasse III kwa liteit werden voor de interventie uit de markt ge nomen omdat op een prijs van 8,40 per 100 kg de fabriek er nog geen interesse voor had. De fabriek betaalde voor de appels de ophoudprijs van 6 cent per kg en daarmee was het bekeken. Bramley Seedling werd verkocht voor 1520 cent per kg voor de klasse I kwaliteit en een ras als Transparante de Croncel dat op enkele bedrijven nog steeds voor komt, was eind vorige week zelfs voor de beste kwaliteiten niet meer te verkopen. Zoals gezegd deden de peren het beter. Het aan bod van Conference was beperkt. Naarmate het aan- bod toenam steeg de prijs. Vrijdag lag de pfijs va» de grote en middelmaten van dit ras rond 43 cent per kg en de kleine maat deed toen rond 35 cent. Bonne Louise noteerde voor de grootste maat rond 50 cent en voor de overige maten tussen 35 en 45 cent per kg. Beurre Hardy bleef gevraagd voor Enge-, land, West-Duitsland en België. De grote maat deed tussen 50 en 55 cent per kg. De overige maten tus* sen 40 en 50 cent. Er kwamen meer partijen met rijpe peren. Hiervoor werd plm. 5 cent per kg minder be^ taald dan voor de harde partijen. Pondspeer werd eind vorige week verkocht rond 40 cent per kg. Beurre Lebrun bleef ook goed gevraagd, vooral voor West-Duitsland. De prijs lag steeds tussen 25 en 28 cent per kg voor de grote en middelmaten. Pitmasto» Duchesse noteerde voor de goede kwaliteiten rond 25 cent per kg. Een zware triltandcultivator, met een nieuw type tanden geschikt voor alle doeleinden, is kort geleden door Massey-Ferguson geïntroduceerd en door Brinkman Niemeyer N.V. in Nederland in de handel gebracht. Hij is te leveren in 4 typen, voor trekkers van ongeveer 40 pk tot 100 pk, met werkbreedtes van 2.4 m5.5 m. De MF 39 cultivator is geschikt voor het breken van kluiten, het maken van een zaai- bed, cultiveren van de oogst, diep cultiveren en row-crop toepassingen. Een belangrijk kenmerk is de constructie van de tand. Deze bestaat uit 3 veerbladen, waarvan in lichte grond alleen de eerste veer werkt als triltand. In zwaardere grond drukt de eerste veer tegen de tweede en werken beide veren. In nog zwaardere grond drukken beide bovengenoemde veren tegen de derde en werken dus alle 3 veren. Wordt de grond nog zwaarder, dan worden alle 3 veren geblokkeerd en werken ze gezamenlijk als starre tand, waarbij toch de vibrerende wer king blijft behouden. De ruimte onder het frame is 535 mm. De cultivatoren zijn voorzien van vierkante tan den van 22 mm, die resulteren in een betere ver werking van de grond, lichter trekken en gemak kelijke manoeuvreerbaarheid in bochten. De tanden hebben verwisselbare, zelfslijpende punten en zijn op alle modellen gemonteerd in 3 rijen op een onderlinge afstand van 510 mm. De ruimte tussen de tanden is of 125 mm of 205 mm. De MF 39 wordt geleverd in 4 typen: 2.40 mtr. 19 tands, ééndelig, 2 steunwielen; 3.00 mtr. 24 tands, ééndelig, 2 steunwielen; 4.60 mtr. 36 tands, 3-delig, 4 steunwielen, mech. vouwend en 5.50 mtr. 44 tands, 3-delig, 4 steunwielen, hydr. vouwend. TE KOOP Binnenkort veilt notaris S. H. VAN HULST te Lemmer de boerderij „Corneliahoeve" in Eesterga (gem. Lemsterland). Aan een kavel, groot p.m. 51 ha., vrij van erfdienstbaar heden. Aanvaarding maart en mei 1970. Inmiddels uit de hand te koop. Te bevragen bij bovengenoemde notaris. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4