J lil VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1969 57e Jaargang No. 2999 m m m wm mm i i! orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tninbonw en Veeteelt in Zeeland 1 De tijd gaat dringen Deze week in dit nummer o.m. Miljoenennota en de landbouw. Pag. 3 Tuinbouwklanken, Hoe werkte de groepsregeling zelfstandigen en een ar tikel over de fruitteelt in Frankrijk. Pag. 4 en 5 Het erfrecht, de eerste bijdrage in deze serie. Pag. 6 De melkprijs - democra tie of dictatuur? Pag. 9 Bram uit de Slikhoek op de Claasstudiereis. Pag. 10 £en reportage over een modern fruitteeltbedrijf in ZeeuWs-Vlaanderen. Pag. 12 en 13. Homburg, de varkens- mesterij en de vleeswaren- fabriek. Pag. 15 en 16 Virusdiarree bij varkens. Pag. 17 Afgelopen maandag is de suikerbietencampagne begonnen, het sluitstuk van de oogst van oogstjaar 1969 voor de ak kerbouwer. De weersgesteldheid in de komende weken zullen bij onze suikerbietentelers voor het „onderste regeltje" bijzonder belangrijk zijn LIET afgelopen weekeinde hebben we nog eens rustig verschillende nabetrachtingen en be schouwingen gelezen naar aanleiding van de mil jarden-nota 1970 die vorige week werd ingediend Vorige week hebt u in dit blad reeds veel hier over kunnen lezen. Wat we echter in de gewone jpers en via radio en televisie te horen en te le zen kregen over Landbouw was erg mager in ver gelijking met de aandacht die vele andere minis teries kregen. De aard van Landbouw schijnt dit wet zich mee te brengen. Wat zijn de vooruitzichten voor onze sektor in bet nieuwe begrotingsjaar? Het is moeilijk er een zinnig woord over te zeggen. Het Centraal Plan bureau verwacht dat de spanning op de arbeids markt zal voortduren en ook de inflatie zal in 1970 geen halt toegeroepen kunnen worden. Terwijl er In 1969 sprake is van een inflatie percentage van 6.5 wordt verwacht dat dit in 1970 teruggebracht 'zal kunnen worden tot 4 Bij het beoordelen van hetgeen we voor onze produkten krijgen moe ten we deze inflatie-faktor dus ook nog eens een een keer betrekken. De situatie wordt dan alleen nog maar schrijnender. \A/E hebben begrepen dat we volgens de ver- vv wachtingen te maken zullen krijgen met prijsstijgingen in de orde van grootte van 3,5 tot 4 en dat de contractlonen gemiddeld met 5 naar boven mogen gaan. Met stijgende sociale las ten en incidentele loonbewegingen zal dat een loonkostenstijging met zich meebrengen in 1970 van 7 Daar kunnen we ons dan ook reeds by voorbaat op gaan instellen! We hebben dan enkel maar nodig dat de opbrengst van onze produk ten dienovereenkomstig naar boven gaat! Het is heel hard nodig dat we uok eeji keer in de goede richting gaan, want de gang van zaken in de laat ste jaren is wel erg ontmoedigend en het is geen wonder dat steeds meer tuinders en dan speciaal fruittelers zich afvragen wat er van terecht moet komen. Wanneer we lezen dat er op gerekend moet wor den dat de rente mogelijk nog verder zal stijgen en wanneer we bedenken dat we voor de indus trie op het ogenblik naar een rentepercentage gaan van 9 terwijl de Staat waarschijnlijk al niet meer zal kunnen lenen tegen 8 a pari, dan is dat een ontwikkeling die sterk te denken geeft en in onze sektor de nodige zorgen met zich mee brengt. Het zal zonder meer noodzakelijk zijn dat er bij voorbeeld credietfaciliteiten komen voor de fruit telers met een verantwoord en aangepast bedrijf. De organisaties zijn er mee bezig om deze te ver krijgen maar de tijd gaat nu wel dringen en het is absoluut noodzakelijk dat er op korte termijn wat gaat gebeuren! IA/E lazen over een bespreking van het Land- bouwschap met de voorzitter van het Borg stellingsfonds voor de Landbouw en vertegenwoor digers van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank over de problemen rond de financiering van fruit- bedrijven. Er zijn de laatste jaren goede bedrijven opgezet die nu niet meer aan hun verplichtingen kunnen voldoen omdat de inkomsten er eenvoudig niet zijn door te lage prijzen. Noodzakelijke uitbreidingen van bedrijven worden geremd door het feit dat het niet verantwoord is om geld van 89 te ste ken in de fruitteelt. We lazen ook dat zowel de banken als het borg stellingsfonds bereid waren om aanvragen tot her financiering of voortgaande financiering van deze bedrijven in welwillende overweging te nernen. Van geval tot geval zal dat alles worden beke ken. Bij het zoeken naar een oplossing kan in een aantal gevallen ook de inschakeling van de Rijks groepsregeling .Zelfstandigen haar diensten bewij zen. In het gesprek van het Landbouwschap kwam echter ook naar voren dat niet gedacht moet wor den dat op die manier het voortbestaan van alle fruitbedrijven verzekerd kan worden. Tenslotte wordt er dan nog aan toegevoegd van de zijde van het Landbouwschap dat moeilijkheden van de fruitteelt onderwerp van overleg blijven tussen het Landbouwschap en het Ministerie van Landbouw. AAAAR zoals gezegd daar hebben we als prak- tische fruittelers met een goed en modern bedrijf zo weinig aan! Er moeten op korte termijn concrete maatregelen worden genomen. Wanneer we in de toelichtingen op de verschillende begro tingen lezen welke bedragen het Nederlandse volk beschikbaar stelt voor de verschillende facetten van de samenleving van industriebevordering tot kunstbevordering en alles wat daar tussen ligt, dan kunnen en willenxwe nog niet geloven dat men een gezond fruitbedrijf aan haar lot zal overlaten. Daarom hopen en vertrouwen dat voor deze be drijven op aantrekkelijke voorwaarden credieten beschikbaar zullen komen. Wanneer we zien hoe de situatie binnen de Europese fruitteelt is dan lijkt dit toch wel het minste wat de Nederlandse regering kan doen voor deze tak van Landbouw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 1