LOUIS NAGEL ARNHEÜ P. Caiandweg 2 - Postbus 182 - Te!, 085-435941 Hebt U reeds kennis genomen van de exclusieve technische bijzonder heden van de nieuwe, zware Euro pese John Deere trekker? De nieuwe John Deere 3120 levert met zijn 6-cilinder motor 81 DIN PK (71 aftakas PK bij 540 omw./mïn.) en heeft voorts In standaarduitvoering een onder het rijden hydraulisch schakelbare, onafhankelijk door draaiende aftakas, hydraulische be sturing en een HIGH/LOW versnel lingsbak allemaal eigenschappen voor een nog grotere uurcapaciteit. Uzult verbaasd staan van de enorme trekkracht en van de vasthoudend heid van de motor bij wisselende topbelastingep. De John Deere 3120 is een grote trekker. Voor grote be drijven,voor grotere uurcapaciteit. Hij brengt de trekkracht waar die hoort... op de grond! Vraag Uw dichtstbijzijnde John Deere dealer om nadere gegevens of maak een afspraak voor een demonstratie. U kunt zichzelf dan overtuigen. JOHN DEERE- uw beste keus! (Vervolg van vorige pag- hybride varkens ibissen is men bepaald nog niet zover gevorderd, dat hiermee in de praktijk gewerkt kan worden. Men beschikt over prima uit gangsmateriaal zowel van het Nederlandse land- varken als van het New Yorkshire als het piétrain. varken. De rassen moeten echter op gelijk niveau liggen wil ©r geen achteruitgang in de nakomelin gen optreden. Eerst over 2 tot 3 jaar worden resul taten verwacht! Homburg gaat beslist niet over één nacht ijs en moet zeker van zijn zaken zijn. Het varkensonderzoekcentrum Fomeva N.V. gaat de aktiviteiten uitbreiden. Het aantal mest- varkens waarmee onderzoekingen kunnen worden gedaan, zal op 4200 gebracht worden. Versneld onderzoek van de kruisingsprodukten zal dan mogelijk zijn en aan de fokkers zal dan ook weer versneld hoogwaardig uitgangsfokmateriaal uit gegeven kunnen worden. Daarnaast wordt door Fomeva onderzoek ver richt over de meest ideale voeding en huisvestings- omstandigheden voor de mestvarkens. Gunstige klimaatomstandigheden hebben een veel betere groei van de mestvarkens tot gevolg dan bijv. in slecht geventileerde hokken. Op het 8 ha groot Fomeva n.v. terrein wordt met verschillende sys temen zoals met geforceerde natuurlijke ventila tie, met onderdruk- en overdruk systeem geëxperi menteerd. De opgedane ervaring, ook wat betreft de andere omstandigheden en de voeding komt weer aan de fokkers en mesters ten goede. Want ook Homburg kan alleen maar werken als de fok ker en mester profijt trekt bij een goede gang van zaken. Ook a]s de prijzen wat lager zouden komen te liggen dan nu het geval is! DE financieringsproblemen liggen Homburg zwaar op de maag. De prognose, 10 miljoen varkens in Nederland per jaar mesten kan alleen maar gerealiseerd worden, indien de hokkenbouw voor fokvarkens die een investering van 1200, tot 1500,per fokvarken vragen, rond komt. In 't buitenland wordt op velerlei manieren de finan ciering van de bouw daarvan aantrekkelijk ge maakt. België en Frankrijk staan wat dat betreft bepaald niet stil. En er is nogal wat kapitaal nodig om de investering voor bijv. een 200 fokzeugen te financieren. Financieringsmaatschappijen en vee voederfabrieken doen het nodige maar in het bui tenland gaat het met minder moeilijkheden. De in teresse voor de varkensmesterij is daar dan ook groeiende. De boot moet wat varkensmesterij be treft niet door Nederland worden gemist! ftE plannen die destijds bestaan hebben (en be- commentariseerd werden) dat Homburg zou gaan trachten uit eigen bedrijf zelf grotendeels de slachtvarkensaanvoer voor de fabrieken op te zet ten zijn door de ontwikkelingen in de varkenssec tor en die in het bedrijf achterhaald. Een derge lijke opzet voor bijv. 600.000 mestvarkens per jaar met nog plannen tot opvoering van de produktie zou in de praktijk tot onoverkomelijke moeilijk heden aanleiding geven. Fokkers en mesters zijn nodig om deze produktie te kunnen aanvoeren. Hetgeen een geruststelling zal zijn voor diegenen die daarbij betrokken zijn! LANDBOUWSCHAPS COMMISSIE PLEIT VOOR INTRODUCTIE VAN MIDDENSCHOLEN De tegenwoordige struc tuur van het onderwijs in Nederland dwingt de leer ling op te jeugdige leeftijd tot een bepaalde beroeps keuze en daardoor tot een geforceerde schoolkeuze. Hierop wijst een commis sie ad hoc van de Onder wijscommissie van het Landbouwschap in een thans openbaar gemaakte nota die aan het bestuur van het Landbouwschap is aangeboden. In dit verband bepleit de commissie de in troductie van scholen voor algemeen voortgezet on derwijs, zogenaamde mid denscholen. Het kan van een leerling van dertien of veertien niet verwacht worden, dat hij reeds tot een verantwoorde beroepskeuze kan komen. Niettemin werkt de op splitsing van het lager be roepsonderwijs in vijf schoolvormen dit in de hand. Het gevolg is een scholing voor specialismen in plaats van een algemene voorbereiding van twaalf tot vijftienjarigen op een meer verantwoorde keuze van beroepsopleiding of verdere algemene studie. De commissie is van oor deel, dat onder de huidige wettelijke structuur het la ger agrarisch onderwijs in een behoefte voorziet. Vooral de vrij ruime aan dacht die het besteedt aan algemene en basisvakken is waardevol. Toch zal er met het oog op een ver antwoorde beroepskeuze een wijziging moeten ko men van de wettelijke structuur van het voortge zet onderwijs. In afwachting van de tot standkoming van deze wij ziging wil de commissie de inrichting van het lager agrarisch onderwijs op nieuw aan de orde stellen. Er zal dan speciaal aan dacht geschonken moeten worden aan het uitbouwen van het derde leerjaar tot volledig dagonderwijs op school. Het algemene niet op het beroep gerich te karakter van het on derwijs in de eerste drie schooljaren zal bevorderd moeten worden en voorts dient men de functie van het vierde leerjaar te be zien. Tegelijkertijd, zo meent de commissie, zal vanuit het agrarisch onderwijs op landelijk niveau contact moeten worden opgenomen met vertegenwoordigers van de andere vormen van lager beroepsonderwijs en van het algemeen onder wijs. Er zal naar gestreefd moeten worden een eens luidend standpunt ten op zichte van de structuur van het voortgezet onderwijs te bereiken. 3120-Trekkracht Hydraulische besturing Gesloten hydraulisch systeem, werkt zonder vertraging Onder het rijden hydraulisch schakelbare, onafhankelijke aftakas Grote trekkracht door ideale transmissie en gunstige gewichtsverdeling Kies uit de serie van 32 PK -143 PK! 820;920;1020;1120; 2020; 2120; 3120; 4020; 5020. HIGH/LOW versnellingsbak (standaard!) met 12 versnellingen vooruit en 6 versnellingen achteruit. Schakelen van snel naar langzaam zonder te koppelen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 16