a Over de stapelkist is men enthousiast. Bij de Auvil spur komen sterker groeiende exemplaren voor. Henk (rechts) en Daan Dieleman bij een 4-jarige Golden. Golden Delicious het derde iaar na het planten. stekende grond als gevolg van zware vruchtdracht wat zwak groeit, terwijl men toch altijd vooral voor dit ras bang is voor te sterke groei. Overigens wil men de Cox's liever niet te nauw planten, omdat anders te veel produktieve takken aan de buiten kant van de boom weggesnoeid moeten worden om ruimte te krijgen. Zonder eigenwijs te willen zijn, heeft men toch ook geleidelijk meer vertrouwen gekregen in eigen kunnen. Men luistert graag naar een ander en gaat overal kijken, maar handelt tenslotte toch naar eigen inzicht. Ook al omdat het tot nu toe goed uitkwam. Men ging over tot extra nauw planten, toen het hier in feite nog werd ontraden. Nu geeft iedereen toe dat het goed gezien was. En thans is overgegaan op beddenteelt en spurtypen, terwijl de meeste deskundigen er nog aarzelend of zelfs nog afwijzend tegenover staan. Zal straks blijken dat men het bij het juiste eind had en wéér de tijd voor was? Hoe 't ook zij, he is verheugend dat er door vakbekwame telers wordt gestreefd naar een verbetering van het. bestaande. En voor de familie Dieleman brengt een en ander als pret tige bijkomstigheid met zich mee, dat het bedrijf zeer vroeg in produktie is. Dit jaar zal van de ca. SV2 ha 3- en 4-jarige appels reeds naar schat ting 175.000 kg worden geoogst. Terloops kan hierbij nog worden opgemerkt-dat men enthousiast is over de stapelkist. Men ziet er zoveel voordeel en gemak in, dat men liefst alles er in zou oogsten. GOED SORTIMENT Het sortiment ziet er wat de verdeling van de rassen betreft, als volg uit: 5.70 ha Golden Delicious (waarvan 1 ha Auvil spur) 2.84 ha Cox's Orange 1.20 ha Goudreinette, type Lambregts 1.00 ha Winston 0.72 ha Benoni 0.54 ha Tydeman's Early 0.54 ha Doyenne du Cornice 0.54 ha Conference 0.36 ha Triomphe de Vienne. VERTROUWEN Vanzelfsprekend ging het gesprek ook over de teleurstellende gang van zaken in de fruitteelt. Toen vier jaar geleden werd geplant, was vrij wel iedereen nog optimistisch, maar intussen is er veel veranderd. Voor de huidige prijzen kan niemand fruit telen, meent de heer Dieleman. Ook in de toekomst ver wacht hij geen hoge prijzen en hij meent dat het er voor de verouderde bedrijven somber uitziet. Maar voor moderne bedrijven heeft hij nog wel vertrouwen. Wat zijn eigen bedrijf betreft, vindt hij het een zeer groot voordeel dat het nog in geen enkel opzicht verouderd is. Had hij een paar jaar vroeger geplant, dan zou er Stark Earliest en James Grieve in staan en zouden er grote spillen op 4 x 2 meter zijn gekozen. Nu is het bedrijf nog hele maal bij met het sortiment, de boomvorm en de plantafstanden en dat is juist bij marginale prij zen van doorslaggevende betekenis. DE BEDRIJFSOPVOLGING Hoe de bedrijfsopvolging het beste kan worden geregeld zal nog nader worden bestudeerd, maar het is in elk geval de bedoeling dat de twee fruit- teeltzoons elk de helft van het bedrijf krijgen. In hoeverre ze dan verder willen samenwerken, kun nen ze het beste later zelf uitmaken. Ze hebben voldoende economisch inzicht om te weten hoeveel voordeel dat kan geven. Bij die verdeling krijgen beide 67 ha fruit teelt en 5 ha landbouwgrond, zodat ze dan (ook weer naar eigen inzicht) het fruitteeltgedeelte kun nen uitbreiden en volgens de nieuwste ideeën kun nen planten. Beiden hebben dan 1112 ha fruit en dat is een aantrekkelijke grootte. Weliswaar wordt thans al gezegd dat we in de toekomst naar nog grotere bedrijven zullen moeten gaan, maar voorlopig is het beter daar geen zorgen over te maken. Alles verandert zo snel dat het onmogelijk is om 10 20 jaar vooruit te zien. De zoons hebben veel lief de voor het vak. Ze verdiepen zich in de teeltpro blemen en doen hun werk met plezier. Ook dat is een belangrijke voorwaarde om te slagen! Herhaaldelijk is al gezegd, ook door de overheid dat er in ons land plaats blijft voor fruitteelt. Dan is er zeker plaats voor bedrijven als dat van de heer Dieleman. A. v. O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13