Een modern fruitteeltbedrijf in Zeeuws- 12 De schuur achter de woning wordt zowel voor de akkerbouw als voor de fruitteelt gebruikt. Nog slechts 5 jaar geleden was de heer J. J. Die- Jeman te Zaamslag uitsluitend akkerbouwer. Voor fruitteelt had hij niet de minste belangstelling. Eén van zijn zoons ging echter de fruitteeltvakschool volgen en dat was de aanleiding tot een totale om mekeer in de bedrijfsvoering. In enkele jaren tijds werd 13 ha met fruit beplant volgens de allernieuw ste inzichten. Bij alle ontwikkelingen liep men voor aan, waardoor het bedrijf thans tot de modernste van het hele land wordt gerekend en heel veel be zoekers trekt. En de heer Dieleman sr., die eerder nog nooit de moeite had genomen een fruitboom van dichtbij te bekijken, praat nu over snoeien en uitbuigen als een geboren fruitteler. Hij heeft zoveel plezier in het vak gekregen, dat hij in zijn vrije tijd bij voorkeur door de boomgaard kuiert. r:~-: Beddensysteem met „gewone" Golden op IX. De boompjes zijn al direct veel zwaarder vertakt door de Auvil spur. Beddensysteem (3 rijen) met Golden Auvil spur op IL VAN AARDAPPELS EN BOOMAPPELS Het bedrijf van de heer Dieleman is 23 ha groot. Daarvan is thans nog 10 ha akkerbouw; de rest is fruitteelt. Bij de landbouw neemt de pootaardap- pelteelt een belangrijke plaats in, n.l. 6 ha. In ver band met de vruchtwisseling is dat alleen mogelijk door jaarlijks circa 3 ha bij te huren. Er zijn vier kinderen; drie zoons en een dochter. De twee oudste zoons, n.l. Henk (22 jaar) en Daan (20 jaar) zijn thuis op het bedrijf. De derde zoon is leerling op de HTS en zal een andere loopbaan kiezen. Toen Henk te kennen gaf wel voor de fruit teelt te voelen en na de Middelbare Landbouw school naar de fruitteeltvakschool wou, had de heer Dieleman daar geen bezwaren tegen. Integendeel, het bedrijf was wat klein voor twee opvolgers als die beide in de landbouw zouden willen blijven en via de fruitteelt kwamen er andere mogelijkheden. Later bleek ook Daan zeer veel interesse voor de fruitteelt te hebben, waardoor de te volgen ge dragslijn nog duidelijker werd. In principe kon er voor beide een fruitbedrijf van 10 - 12 ha beschik baar komen en dat werd door alle deskundigen als welhaast ideaal beschouwd. DIREKT NAUWE PLANTAFSTANDEN De eerste aanplant vond plaats in de winter 1965/66, dus nog geen vier jaar geleden. De nauwe beplantingen was toen al enigszins onderwerp van discussie, maar in Zeeland durfde nog bijna nie mand het aan. De heer Dieleman ging echter met enkele ande ren naar het 3x1 meter bedrijf van Ermers te Groesbeek kijken en kwam daar zo van onder de indruk, dat hij besloot ook extra intensief te plan ten. Weliswaar niet op 3 x 1 meter, gezien de zeer goede grond, maar op 3Va x lVz meter. Alle appels kregen dezelfde afstand, behalve de Goudreinette; dit ras werd in de rij op 2 meter geplant. Nu kijkt niemand daar van op, velen vinden het zelfs ruim. Toen was het evenwel zonder meer revolutionair. - Als rassen werden geplant: Golden Delicious, Cox's Orange, Rode Goudreinette (Lambregts), Benoni, Winston en Tydeman's Early; samen ruim 5 ha appels. Tevens bijna lVa ha peren: Triomphe de Vienne, Conference en Doyenne du Cornice. De bomen zijn nu in het vierde jaar en de beplanting is al ongeveer vol. Door de gevolgde wijze van op kweek - heel weinig snoeien en heel veel buigen ziet het er naar uit dat de bomen goed in de hand te houden zijn. Alles hing of hangt tjokvol; vooral de Goudreinette levert een topprestatie, met naar schatting 25 kg per boompje. STEEDS NAUWER Het jaar daarop, 1966/67, werd ruim 3 ha bij- geplant met de rassen Cox's Orange, Golden Deli- cius en Goudreinette. Voor de Golden Delicious en de Cox's Orange werd nu een nog iets nauwere af stand gekozen, te weten 3.50 x 1.25 meter. Ook dit perceel zorgt dit jaar al voor een flinke opbrengst, dat mede omdat zeer zwaar prima „geveerd" plant- materiaal werd gebruikt. Tenslotte werd in de afgelopen winter nog eens 1% ha geplant, uitsluitend met Golden Delicious, plus 600 Winstons als bestuivers. Dit laatste gedeel te is opnieuw een voorbeeld van vooruitstrevend heid. Ten eerte werd 1 ha Golden Auvil spur ge plant, terwijl men in Zeeland nog min of meer af wijzend tegenover de spurtypen staat. En ten twee de werd de hele oppervlakte beplant volgens het drie-rijen systeem, dus beddenteelt. De Golden Auvil staat op type II en is vooral ook gekozen om wat spreiding in de pluk te krijgen. Spurtypen zijn namelijk wat later rijp. Het bed densysteem kreeg de voorkeur boven de enkele rij* omdat men dan minder paden heeft en de ruimte dus beter benut is. De rijen staan 1 meter van elkaar, terwijl de afstand van het werkpad 3.25 meter is. In de rij staan de bomen opmerkelijk ruim, namelijk op 1.65. Dat is om voldoende belichting te verzekeren en bij o.a. de pluk vlot te kunnen wer ken. Men kan nu immers gemakkelijk dwars door het bed. Wel staan de bomen in kruisverband. VOORUITSTREVEND De meeste bezoekers zeggen dat de middelste ry er uit zal moeten, omdat het te dicht wordt. De heer Dieleman en zijn zoons geloven dat voorlopig niet. Dan zou de plantafstand trouwens aan de rui me kant worden voor Golden, ook gezien de op kweek als slank spilletje. Maar ze zijn nie bang dat de Golden op de bed den niet in bedwang kunnen worden gehouden. Hun ervaring is dat er bij een juiste behandeling heel veel kan. Er is zelfs Cox's die na 3 - 4 jaar op deze uit-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 12