op de Claas studiereis 'ïxX-ASSW:;: Claas op nieuwe wegen bij de maaidorsers. Een proeftype met ronde opbouw en moderne vorm. Ap 3, 4, en 5 september hebben we met bijna ^alle redakteuren van of medewerkers aan de Nederlandse Landbouwbladen, van Wageningse hoofden van Instituten van landbouwmechani satie, landbouwtechniek en rationalisatie en vele redaktieleden van Duitse landbouwbladen een studiereis gemaakt die 3 september 's avonds in Zwolle werd begonnen. We werden daar ontvan gen door de directie van de Claas fabrieken, ge vestigd te Harsewinkel, door de heer Frost, de reisleider en door de heer Dubel, de hoofdverte genwoordiger van de Claas fabrieken in Neder land, die ook als reisleider veel aan het welsla gen dezer studiereis heeft medegewerkt. De heer Frost vertelde ons wat er zo al te zien zou zijn, hoe de reis zou gemaakt worden, waar ieder on dergebracht zou worden en of ieder wilde mee werken aan een vlot verloop van de reis. Na een versterking van de inwendige mens, reden we met een bus (en wat voor een bus, met aircon- ditioh, vliegtuigstoelen, met toiletten en zelfs een welvoorzien^ bar) naar Emmeloord. waar 't in „het Voorhuis" goed toeven en slapen is. 's Mor gens om 9 uur waren we al in Dronten op het grootste Europese loonwerkbedrijf Maris N.V. Het is in 1940 door de heer Maris opgericht en toen bestond de inventaris maar uit een rups trekker, een wieltrekker, een maaibinder en één ploeg. De inventaris is nu uitgegroeid tot 47 maai dorsers, waarvan een dertigtal Claases, 70 trek kers, 23 bietenrooiers, 8 aardappelrooiers, 12 spuitmachines, 4 rupstrekkers, 4 kraanladen, 12 erwtenmaaimachines, 5 grote rupsploegen en 5 directiewagens met mobilofoon. Daar Maris 2 be drijven heeft kunnen ze per mobilofoon (30 km draagwijdte) alle werktuigen van het ene naar het andere bedrijf dirigeren. De overdekte machine stalling is ruim 1 ha! Er werken 80 vaste en 40 losse arbeiders, 8 monteurs houden de machines bij wanneer ze stuk gaan. Het seizoen begint reeds in maart met het uitzaaien van zomerge wassen. In juni begint reeds het dorsseizoen, in juni en augustus gerst, haver en tarwe, in sep tember aardappelen rooien en dan tot november bietenrooien. Het is dus maar een maand of drie dat het bedrijf stilligt, dan zijn die 80 man nodig om alles na te zien en te zorgen dat straks alles weer vlot op gang kan komen. Dit bedrijf bedient plm 400 bedrijven met 2800 ha. graan en 700 ha. graszaad, rooide vorig jaar 300 ha. pootaardap- pelen en 900 ha. bieten. Er werd daar ook een aardappelloofbrander getoond, een prototype, dat reeds mooi werk leverde. De kosten waren aan materiaal 100,— per ha. en gebruikte 800 liter olie per uur. De hitte in de vlammenbreedte van 5 meter was 1400° C! De heer Maris run* met zijn zoon en vier bedrijfsleiders, die met de auto overal naar toe rijden waar gewerkt wordt. Dit bedrijf is een unieke prestatie in ons land en de pet af voor de durf en het doorzettingsver mogen. Ma in „De Meerkoet" onze tongen gestreeld te hebben met gebraden zeetong, kregen we 'n lezing van een der leden van de directie van de Zuiderzeewerken, die de drooglegging der pol ders uiteenzette, de verkaveling, de drainering en als laatste de bevolking besprak. Ook de pacht en erfpacht werd behandeld. Er is één bedrijf ver kocht. Het pachten is wat minder kostbaar en voor elk te pachten bedrijf zijn 50 liefhebbers. Dit in tegenstelling met de fruitbedrijven die niet zo vlug van de hand gaan! We brachten daarna onder leiding van Ir. Steen- boek een bezoek aan de grote graanopslagplaat- We reden verder naar een akkerbouwbedrijl van dhr. Diekman, die in 1962 uit Groningen als een der eerste van de 24 pachters in de Fle- vo was gekomen. Het bedrijf was 57 ha. groot, 50% graan, 25% suikerbieten en 25% aardappe len, waarvan 1/3 pootgoed. Het bedrijf Diekman beschikte over een Claas Matador Gigant maai dorser, driewieltrekker, een suikerbietenrooier cn 'een aardappelrooimachine en zaadreinigingsma- chine. De 170 ton graan en 700 ton aardappelen kunnen in de schuur opgeslagen worden. Het be drijf zag er mooi verzorgd uit en maakte op de buitenlanders een goede indruk. Daarna bezoch ten we een Staatsbedrijf van 300 ha, dat wordt gerund door 2 man. Een graanbedryf zonder hak- vruchten, met als bouwplan vlas, erwten, gerst, tarwe en haver. Aan het vlas was dit jaar te veel werk en zal het volgend jaar niet meer worden gezaaid. Wanneer ze maaidorsen, zit één man op de maaidorser en één man leidt met 2x2 wa gens het graan naar 9 silo's, waarvan in 3 ge droogd kan worden. In de andere wordt gewoon droog van het land gestort. De elevator wordt door degene, die de wagens vol aanbrengt in bewe ging gezet, de wagens lossen zichzelf en daarna wordt de elevator weer stilgezet. Voorwaar een mooi staaltje van de vergevorderde mechanisa tie. Loonbedrijf Maris N.V. in aktie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 10