Doorwas in consumptie-aardappelen IP Nieuwe kwaliteits- en sorteringseisen aardappelen Rassenkeuze wintertarwe 7 Rijkslandbouwconsulent Dr. D. E. van der Zaag vo©r hakvruchten.. j\E belangrijkste gegevens over doorwas in aardappelen willen we in enkele punten nogmaals onder de aandacht van de aardappelteler brengen. L Een knol, die is gaan uitlopen, groeit niet of nauwelijks meer. De stoffen die in het groene blad worden gevormd gaan via deze knol naar de nieuw gevormde knollen. Indien in een gewas de knollen massaal uitlopen, dan zal de knolgroei van het gewas overwegend plaats vinden in de nieuw gevormde knollen. Knol len die niet uitlopen blijven natuurlijk wel groeien zolang het loof nog groen is. In een nog groen gewas, waar slechts weinig knollen uitlopen, is de toename in knolgewicht vooral te danken aan de groei van de niet uitgelopen knollen. t. Zolang het loof nog groen is. zal de uitgelopen knol weinig kans lopen om echt glazig te worden. Glazigheid wordt pas een reëel gevaar als van een groeiende plant (dus met actief groen loof) het loof wordt doodgespoten en de plant ondergronds nog geruime tijd blijft doorgroeien. Doodspuiten zonder snei rooien werkt dus ongunstig. deze 2 punten volgt dit advies: 1. 8. In gewassen met doorwas moet het tijdstip tussen doodspuiten en rooien zo kort mogelijk zijn. Pas het tijdstip van doodspuiten zo veel mogelijk aan bij de datum waarop men kan rooien. Wendt U tot de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst als U een op Uw bedrijf gericht advies over doorwas in aardappelen wenst. MARKTVERLOOP NOG NIET TE VOORSPELLEN Een van de weinige akkerbouwprodukten, die op het moment, althans wat de prijsvorming betreft, geen probleem opleveren, zijn de consumptie-aard- appelen. Op de veilingen op Tholen werd 18 augus tus voor Bintje f 18,50 betaald en naar de voorzitter in de vergadering van het Produktschap voor Aard appelen op 28 augustus meedeelde, was de prijs toen, mede als gevolg van de vele regens, naar schat ting weer 5,hoger. Op de veiling St. Annaland was de notering die dag zelfs f 26,30. GUNSTIGE FACTOREN Voor wat betreft de verdere vooruitzichten ont lenen wij aan de mededelingen van het Produkt schap, dat het areaal klei-consumptieaardappelen in ons land is afgenomen met 1500 ha en de zand- aardappelen met 1000 ha. Ook in het buitenland is het areaal ingekrompen. In Duitsland met 80.000 ha (van 659.000 ha tot 580.000), Frankrijk heeft 8 minder consumptie- en voeraardappelen. België 10% minder en Enge land 13 De verwachting is, dat de opbrengst bij ons dooreengenomen niet hoger zal zijn dan het veeljarig, gemiddelde. Hoewel van het buitenland nog maar weinig bekend is, bestaat de indruk, dat de bruto-opbrengsten minder hoog zullen zijn dan in beide vorige jaren. De export is dit jaar wat aarzelend begonnen, maar begint nu beter op gang te komen, zodat, tegen de aanvankelijke verwachting in, toch tot eind augustus vermoedelijk een zelfde exportcijfer wordt gehaald als vorig jaar n.l. 10.000 ton. Het belang van de export werd overigens nog eens duidelijk gedemonstreerd door de berekening, dat de totale uitvoer van 622.600 ton van oogst 1968 overeenkomt met een hoeveelheid van 12,3 ton per ha kleiaardappelen en 2,4 ton per ha zandaardap- pelen. Houdt men daarnaast nog rekening met de aard- appelprodukten in deze vorm is nog eens 100.000 ton verse aardappelen uitgevoerd dan komt men voor de klei-aardappelen op een export van bijna 50 van de opbrengst per ha. Ook afgaande op de termijnmarkt, die met f 23,65 in de 3e week van augustus de hoogste notering op die tijd aangaf sinds het begin van de termijnmarkt, lijken de vooruitzichten goed. ONZEKERHEDEN Toch werd er o.i. terecht op gewezen, dat het nog te vroeg is om nu al conclusies te trekken t.a.v. de marktsituatie. Immers vorig jaar is in Europa nog 40 van de aardappeloogst in de E.E.G. voor vee voer gebruikt. Ook is het waarschijnlijk, dat de inkrimping van het areaal in het buitenland voornamelijk betrek king heeft op deze voeraardappelen. Tenslotte moet er ook rekening mee worden gehouden, dat naar mate het prijspeil in de herfst hoger is, een deel van de aardappelen, die in eerste instantie voor de voersector waren bestemd, toch in de consumptie komen. NIEUWE KWALITEITS- EN SORTERINGSEISEN Door het Bestuur van Het Produktschap werd ook een nieuwe verordening voor de kwaliteits- en sor teringseisen van consumptie-aardappelen vastge steld. T.o.v. de bestaande verordening is er dit verschil, dat nu de verkoper van verpakte aardappelen niet meer strafbaar is wanneer de inhoud van de ver pakking niet voldoet aan de eisen, maar uitsluitend de verpakker. Uitgezonderd zijn de verpakkers, die rechtstreeks aan de consument leveren of voor export verpakken. Een tweede verschil betreft de sorteringseisen. Nu is bepaald, dat consumptie-aardappelen gesor teerd moeten worden in een maat tot 35 mm en op. Het Bedrijfschap voor Detailhandel had laten we ten tegen dit laatste bezwaren te maken en de be staande maatsortering te willen handhaven, omd:.t anders, naar wij begrepen hebben, de kans bestaat, dat aan de consument een vrij ongelijke sortering wordt aangeboden; een bezwaar wat. in het ver leden althans, ook bij de landbouw leefde. Wat de argumenten van het Bedrijfschap precies zijn is ons overigens niet bekend, omdat de pers in tegen stelling tot zoals voorheen in dergelijke gevallen gebruikelijk was, niet een afschrift van deze brief kreeg. Trouwens bij dit agendapunt bleek, dat het Pro duktschap met meer goede gewoonten gebroken had. Voorheen werd er over dit soort zaken altijd vooraf overleg gepleegd met andere belanghebben de organen. Dit was nu verzuimd. Wel had er een informeel overleg plaatsgevonden met enkele vooraanstaande figuren van landbouw en groot- en kleinhandel, waaruit de conclusie getrokken was, dat deze groeperingen wel met de voorgestelde wij zigingen konden instemmen. De brief van het Bedrijfschap was wel aanleiding voor de voorzitter om te vragen of de vasstelling dan toch niet beter in een volgende vergadering zou kunnen gebeuren. Het Bestuur vond dit nu enige discussie echter ongewenst, vooral omdat de wijziging dan midden in het afzetseizoen zou ko men. Bovendien werd de nieuwe maatsortering lo gisch gevonden, omdat deze ook geldt bij export en in de Rucip-voorwaarden is opgenomen en ook ver wacht mag worden dat dezelfde eisen zullen gelden bij een mogelijke E.E.G.-verordening voor kwali teitseisen. Ook werd er op gewezen, dat bij Bintje, die 60 a 70 van de consumptie uitmaakt, de grote maten toch naar de industrie gaan en de overige rassen verhandeld worden in de maat 40 en op. B. T. W Door de Commissie Marktregeling was voorge steld de Minister van Financiën te vragen aardap- pelprodukten als chips, puree e.d. te brengen onder het tarief van 4 tarief voor de noodzakelijke levensbehoeften. Nu geldt voor deze produkten het 12%-tarief. Gesteld wordt n.l. door de Commissie, dat chips en frites e.d. meer en meer tot de nood zakelijke levensbehoeften gaan behoren gezien de veranderde consumptiegewoonten. Het wordt on logisch gevonden, dat b.v. ingeblikte bamboespruit jes, wild e.d. wél onder het 4 %-tarief vallen, maar aardappelprodukten niet. Het Bestuur was het hiermee volledig eens. EXPORT VELDGEWAS Voor de export van veldgewas aardappelen kan ontheffing verleend worden van de kwaliteitseisen, wanneer vhet ontvangende bedrijf aan bepaalde voorwaarden voldoet. Eigenlijk zou het Produktschap liever zien, dat deze vorm van export helemaal niet mogelijk zou zijn, omdat gevreesd wordt voor een nadelige in vloed op de goede naam van onze consumptie-aard appelen. Het Landbouwschap wenst echter, dat deze export wel door kan gaan. Tot meerdere ze kerheid, dat de gestelde voorwaarden ook worden nagekomen, werd nu voorgesteld om, wanneer ont heffing voor deze export wordt verleend, een 1 waarborgsom te laten storten van f 2,50 per 100 kg. Wordt niet aan de voorwaarden voldaan, dan zou de cautie aan het Produktschap toevallen. Welke beslissing hierover genomen is, weten wij schter niet. omdat aan het begin van de vergadering nu voor ons nog steeds duistere redenen besloten werd, dit punt in de besloten vergadering te behan delen. O. r\ANK zij de vroege oogst zijn de proefveld- gegevens oogstjaar 1969 dit jaar bijzonder vroeg beschikbaar. Van het Landbouwconsulent- schap Barendrecht geeft de heer K. Kooy in „Be drijfsvoorlichting" van augustus reeds de winter- tarwe-opbrengstcijfers van het proefbedrijf West maas. Onderstaande gegevens ontlenen wij aan zijn bijdrage. De rassenkeuzegegevens voor Zeeland/West- Brabant, zo deelde de heer G. J. Bom van het Con sulentschap Akkerbouw voor Zeeland te Goes ons desgevraagd mede, zitten ook bijna rond en zullen in ons nummer van 12 september opgenomen kun nen worden. Wat het Consulentschap Barendrecht betreft blijkt dat de opbrengst van de wintertarwe-rassen op het proefveld te Westmaas, na aanvankelijk een goede stand vertoond te hebben, zijn tegengevallen. Ver moedelijk is de rijping door het bijzonder warme weer te snel gegaan. De korrels waren te Klein en van matige kwaliteit. Het proefveld heeft een stikstofbemesting gehad van 100 kg zuiver per ha. Het gewas was vanaf 7 juli licht gelegerd en er is een flinke aantasting geweest van meeldauw en bruine roest. Gele roest is dit jaar niet waargenomen. KORRELOPBRENGST IN KG/HA Cebeco 119 4940 Stauderer 18-54 5460 Manella 4600 Cebeco 106 4940 Ibis 4580 Jos Cambier 5220 Norda 4760 Flevina Caribo (Carsten 854) Felix Cama 4620 5000 4320 5080 De rassenkeuze is voor het aanstaande seizoen iets ruimer geworden. Naast Manella achtten wij uitzaai van Caribo op grotere schaal verantwoord, hoewel de waarschuwing voor schotgevoeligheid van kracht blijft. Samen met Felix zijn dit de goed wintervaste ras sen met de beste ervaringen. Jos Cambier, Norda en Cama zijn vroegrijpe ras sen met meestal hoge opbrengsten. De wintervast- heid is echter matig, het is daarom niet aan te raden om van deze rassen een grote oppervlakte uit te zaaien. Laat zaaien verdient de voorkeur. Over de nieuwe rassen, welke goede opbrengsten hebben gegeven, volgt in het septembernummer een meer gedetailleerde beschrijving, aldus „Bedrijfsvoor lichting".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7