Irissentelers ontvangen „A-certificaat" DINGEN VAN DE WEEK De afgelopen weken hebben we in de bloem bollenvakbladen een indrukwekkende lijst met namen en adressen kunnen lezen. Deze lijst ver meldt alle namen van irissentelers die een A-cer tificaat op één of meer partijen hebben verkregen. Het betreft hier een vrijwillige selectiekeuring van bolirissen die door bollentelers worden geteeld. Iedere teler van irissen kan aan deze vrijwil lige keuring deelnemen. Het is de mogelijkheid om een partij te laten keunen op virus en andere gebreken. Voldoet nu zo'n partij aan de daarvoor gestelde eisen, dan krijgt men hiervoor een A-cer- tificaat. D.w.z. dat een partij waarmee men aan de keuring deelneemt, nagenoeg vrij moet zijn van grijsvirus, valse bloemen en planten en van dwa lingen. Als een partij niet aan de gestelde eisen voldoet, krijgt de teler hierover bericht. De betrokken te ler kan dan tijdig maatregelen nemen om de par tij weer gezond te krijgen. Toenemende belangstelling Het is verheugend dat er in Zeéland en West- Noordbrabant een toenemende belangstelling voor deze keuring bestaat. Het aantal in Zeeland en West-Noordbrabant uitgereikte certificaten be draagt circa 9% van de voor deze rassen in Ne derland uitgereikte A-certificaten. Dit is een aardig begin als we hierbij bedenken dat de teelt her nog maar een 3-tal jaren wordt beoefend. De oppervlakte aan irissen in Zeeland en West- Noordbrabant is t.o.v. het Nederlandse areaal be trekkelijk klein. Het is 3% van de totale opper vlakte aan irissena Van deze oppervlakte zijn Wedgwood en Prof. Blaauw in dit gebied de meest geteelde rassen. Andere rassen komen hier weinig voor. Aantal uitgereikte A-certificaten in Zeeland en West-Noordbrabant Wedgwood Prof. Blaauw 1967 1968 1969 3 4 7 1 3 5 4 7 12 Gekeurd plantgoed Ondernemers die interesse hebben om met de teelt van irissen te beginnen, behoeven niet meer afhankelijk te zijn van (duur) plantgoed uit andere gebieden. Men kan nu in eigen omgeving goedge- keur plantmateriaal kopen. Wellicht zal men voor plantgoed met een A-certificaat een iets hogere prijs moeten betalen dan voor ongekeurd materiaal. Deze (extra) kosten van gezond plant goed wegen echter ruimschoots op tegen de voor delen die daaraan zijn verbonden. Voor het verkrijgen van een hoge opbrengst zal men goed uitgangsmateriaal moeten hebben, d.w.z. A-gekeurd. En men krijgt tevens de verze kering dat het plantgoed nagenoeg vrij is van alle gebreken. We willen er nog even op wijzen dat er bij de (ver)koop uit een A-partij een dimlicaatcertificaat bij de controleur van de Keuringsdienst kan wor den aangevraagd. Als het koopbriefje „A-gekeurd" vermeldt, kan het ontbreken van een certificaat tot ontbinding van de koopovereenkomst leiden. Deelname Aan de vrijwillige selectiekeuring kan iedere ondernemer die irissen teelt, deelnemen. Degenen die van plan zijn om hieraan mee te doen, dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven. De opga ve kan gebeuren bij de rayoncontroleur van de Nederlandse Bloembollen Keuringsdienst in uw gebied. Deze kan dan tijdig een monster bij u komen halen. De kasten tot deelname zijn gering. Daarvoor behoeft u het beslist niet te laten. Het behalen van een A-certificaat is een goede recla me voor de teler, zowel bij de verkoop van lever baar als plantgoed. TE. STIENSTRA, Consulentschap voor de Tuinbouw „Goes". GROTE VRAAG N Op de Zeeuwse fruitveilingen waren in de af gelopen periode grote aanvoeren van James Grieve en Clapps Favorite. Hoeveelheden van 100 ton Clapps per dag waren vorige week bij de veiling in Goes geen uitzondering. Er werd heel wat ge kocht voor export, vooral naar West-Duitsland, maar desondanks kon de prijs zich niet hand haven. Vooral de grote maten waren in het eind van de week nog al wat goedkoper dan in het be gin. De kleinste en middelmaten deden steeds tussen 20 en 25 cent per kg. De grote maten no teerden in het eind van de week 30-35 cent per kg. Het aanbod van Precode de Trevoux liep snel terug, mede omdat de prijs van de kleine maten zodanig was dat de plukkosten er niet door werden goedgemaakt. De maat 50-55 mm draaide soms door en anders werd er 3-6 cent per kg. voor betaald. Later steeg de prijs van de klasse 1 in deze maat tot 10 cent per kg. Grote vraag van de zijde van enkele groot- AR JAMES GRIEVE winkelbedrijven deed de prijs van de klasse 1 James Grieve sterk oplopen. De meest gevraagde maten 70-75 mm en 75-80 mm deden eind vorige week tussen 40 en 50 cent per kg, dat was gemid deld ongeveer 10 cent per kg meer dan tijdens de voorgaande week voor deze maten werd be taald. De mutanten van de James Grieve waren 5-8 cent per kg goedkoper. Het aanbod van de Tydeman's Early Worchester nam toe en er was een goede vraag naar deze fraai gekleurde appel. De prijzen van de grote en middelmaten liepen van 45-54 cent per kg. Kleine maat klasse 1 no teerde rond 35 cent per kg. Benoni deed al naar gelang van de maat en de kwaliteit tussen 50 en 75 cent per kg. Manks Codlin wordt er weinig meer geteeld in Zeeland. De prijs van deze appel lag tussen 20 en 25 cent per kg. Het aanbod van pruimen liep verder terg toen vorige week de Czar uit het veilingbeeld ver dween. De kwaliteit had nog al te lijden van de bijzonder slechte weersomstandigheden. Er kwa men veel gescheurde vruchten en wanneer die werden verkocht was het voor lage prijzen. Goede partijen Reine Victoria deden eind vorige week tot 1,40 per kg. Reine Claude d'Althan noteerde tussen 1,— en 1,25 per kg en Belle de Louvain werd verkocht voor 60-90 cent per kg. Volgende week zal het pruimenaanbod verder teruglopen. Het aanbod van appels en peren wordt dan gro ter want er mag op een redelijk aanbod van Cox's Orange Pippin worden gerekend en bij de peren begint de aanvoer van Beurre Hardy op gang te komen en zal er heel wat eurre Lebrun en Triomphe de Vienne te koop zijn, hoewel de oogst van laatst genoemd ras niet groot wordt. Opmerkelijk is dit seizoen het prijsverloop van de bramen waarvan er in Kapelle dagelijks 10-15 ton te koop zijn. Ook bij dit produkt liep de kwa liteit terug door het slechte weer maar de prijs trok verder aan en kwam in het eind van de week op 2,10 tot 2,20 per kg. De bramen voor consumptie in doosjes deden rond 3,— per kg. KZIND vorige week werd bekend, dat de veiling L K.E.O. te Krabbendijke zich heeft terug getrokken uit de provinciale afzetcommissie voor fruit in Zeeland. Voortaan zullen de leden van deze veiling van hun eigen plaatselijke afzetcommissie bericht krijgen welke rassen voor aanvoer worden vrijgegeven. We vernamen dat de voornaamste reden van de veiling Krabbendijke om zich terug te trekken uit dit provinciaal overleg, was gelegen in het feit dat men van mening was dat er provinciaal gezien te weinig rekening werd gehouden met de belangen van dit gebied dat iets vroeger zou zijn dan overig Zeeland. We kunnen niet beoordelen in hoeverre deze klachten juist zijn. We geloven wel dat het gebied rond Krabbendijke gemiddeld wat vroeger is dan verschillende andere delen van Zeeland. We zien dit ook sterk naar voren komen bij de teelt van vroege bonen. Of er in de praktijk bij het vaststel len van de aanvoerdata van appels en peren te wei nig rekening gehouden is met deze vroegheid weten we niet. Het is wel jammer dat deze veiling uit het provinciaal overleg is gestapt, want als er één ding nodig is, dan is het een bundeling van krachten binnen de tuinbouw en de fruitteelt en zeker geen versnippering. Er is de laatste jaren in toenemende mate kritiek op het vaststellen van de aanvoerdata voor appels en peren. „Laat alles toch volledig vrij", is een vaak gehoorde kreet. Vooral de handel stimuleert dat. Als voorbeeld wordt dan dikwijls Bergen op Zoom genoemd waar alles aangevoerd kan wor den en ook wordt geveild, evenals trouwens bij de meeste overige fruitveilingen buiten Zeeland. Hoewel we van nature de persoonlijke vrijheid van elke teler hoog aanslaan, geloven we toch dat er de fruitteelt geen dienst mee wordt bewezen in dien er geen richtlijnen meer worden gegeven om trent de pluk. De Zeeuwse telers zijn daar trouwens ook volledig op ingesteld. Uit verschillende ge sprekken is ons gebleken dat men het werk van de provinciale afzetcommissie op prijs stelt, hoe wel er gevallen te noemen zijn waarin er geen brok en o^mqakt zouden zijn indien bepaalde rassen wat eerder voor aanvoer waren vrij gegeven. Ook de veiling Krabbendijke erkent trouwens, dat er een regeling van de aanvoerdata noodzake lijk is, want deze veiling heeft nu haar eigen richt lijnen waaraan de telers zich hebben te houden. Ondertussen blijft het een vervelende zaak dat een gezamenlijk optreden niet langer mogelijk blijkt. De provinciale Zeeuwse afzetcommissie voor fruit is ingesteld door de provinciale veilingorganï- satie. We hopen dat deze overkoepelende organi satie er ook in zal slagen alle partijen die belang hebben bij de fruitafzet in Zeeland weer rond de tafel te krijgen. C^N andere zaak waarvan we deze week mel- L ding willen maken is het besluit van het be stuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen om met ingang van het volgend seizoen de aanvoer van exportkomkommers op de veilin gen uitsluitend te doen plaats vinden in eenmalige bakken van schuimplastic polystyreen. Komkommers die niet van exportkwaliteit zijn, mogen niet in dit fust worden aangevoerd. Lang durige proefnemingen hebben geleid tot het besluit om op die manier te trachten tot een betere presen tatie van de komkommers te komen. Er zijn verschillende typen dozen waarvan het gebruik afhankelijk is van de tijd van het jaar. Het is een verpakking die weinig weegt en in de prak tijk goede resultaten blijkt te geven. Voor de expor teur is het grote voordeel dat hij de komkommers niet meer behoeft om te pakken nadat ze op de veiling zijn gekocht. Tot nu toe kostte dat veel tijd en moeite. Het Centraal Bureau heeft goede ver wachtingen van deze nieuwe presentatie. Reeds verschillende jaren kennen we de presentatie van tomaten in eenmalig fust en dat blijkt in de praktijk ook goed te voldoen. Reeds verschillende keren hebben we in deze rubriek gewezen op het belang van een goede pre sentatie. Dat geldt ook en vooral voor het fruit. We zeggen niet teveel wanneer we beweren dat daar nogal eens wat aan mankeert. Wat dat betreft kun nen we nog veel leren van het buitenland. Het is niet moeilijk om kennis te nemen van de wijze waar op het buitenland haar fruitprodukten presenteert, want tot in de kleinste plaatsen vindt men tegen woordig dit fruit. Op onze Zeeuwse veilingen hebben we sinds en kele jaren voor appels en peren de overschakeling van standaardkisten op driekwart kisten. De handel vindt dat een verbetering. Rassen die in voorgaan de jaren nog in standaardkisten werden aangevoerd gaan nu in driekwart kisten en de handel informeert regelmatig of zij toch verlost mag blijven van de grote bakken die men bijna niet meer weet te ver sjouwen. Ook als telers werken we overigens het liefst met deze kleine kisten. Ook wij zijn dat zware handwerk niet meer zo gewend en standaardkisten met 25 kg peren, die dan dus 30 kg wegen, vinden we wel erg zwaar. Of zou dat komen omdat we ook een jaartje ouder worden? 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4