PLATTELANDSJELGP 1 P.J.Z. OF 2 x 2 WEKEN EEN ALLES OMVATTENDE CURSUS VAN 4 WEKEN VOOR 1130.- 4 WEEKSE 18 Daarbij te bedenken dat de ZLM er nog 50 subsidie bij doet voor leden van de P.J.Z. Een eenvoudig rekensommetje levert dan het volgende resultaat op Aan U de beslissing wie er geld over de balk gooit I De deelnemer of de thuisblijverI Voor hen, die besloten hebben, laten we de gegevens volgen van 5-30 januari 1970 In de Volkshogescholen: Bakkeveen Bergen Eerbeek Wilt U de nieuwe proef van 2x2 weken meemaken, dan „Olaertsduyn" te Rockanje, van 10-21 november 1969 (Ie gedeelte) van 5-16 januari 1970 (2e gedeelte) Het is vanzelfsprekend dat U beide perioden bijwoont OPGAVE voor de 4-weekse: Prov. secretariaat te Goes, telefoon 01100—5010. Wat zochten die mensen eigenlijk op zo'n cursus een oplossing voor hun problemen een kennis, vriend, vriendin ontspanning zelfvertrouwen Tijd is kostbaar en 4 weken zijn bijzonder lang, gooien die mensen het geld dan over de balk? Hebben ze een tic, een kick, of zijn ze high I I OF zagen ze waarden, voordelen, enz. enz., die U nog niet zag. n.l. 4 weken huisvesting 4 weken kost 4 weken onderzoek.veranderingen in de wereld 4 weken meepraten over toekomst politiek sex drugs 4 weken experimenteren 4 weken creatief bezig zijn Voor: zegge en schrijve 260, DE 3 C.J.O.'s EN DE GRONDBANK De 3 centrale plattelandsjongerenorganisaties hebben steeds met veel belangstelling de discussies rond de instelling van een grondbank gevolgd. Zij achten het een ernstige zaak dat het overleg tussen de minister van Landbouw en Visserij en het be drijfsleven over de realisering van de Grondbank thans in een impasse dreigt te geraken. De finan ciering van de bedrijfsovername met name bij eigendom van de grond wordt echter voor de beginnende boer een steeds knellender probleem. De bestaande financieringsmogelijkheden zijn niet altijd meer toereikend. Nieuwe financieringsvormen zullen vooral ge richt moeten zijn op de vakbekwame jonge boeren, die een levensvatbare onderneming exploiteren, maar niet in staat zijn de financiering van het grondkapitaal te verzorgen. Voor een moderne agrarische ondernemer is het daarbij van meer belang verzekerd te zijn van het gebruiksrecht van de grond, dan eigendom ervan als zodanig te verwerven. Daarom dienen vooral financieringsvormen, waarbij het accent uitdrukkelijk op de gebruiks- Jongerenaktiviteiten PLOEGWEDSTRIJD WALCHEREN De ploegwedstrijd Walcheren vindt plaats op zaterdag 13 september a.s. op het bedrijf van de heer J. H. Janse, Hollandshof te Arnemuiden. De deelnemers dienen uiterlijk om 12.30 uur op het terrein aanwezig te zijn. Opgave voor deel name is nog mogelijk tot 8 september a.s. bij de heer S. Maljaars, Zoutelande (01186-418) AFD. FIJNAART De afdeling Fijnaart houdt op 5 september a.s. een afdelingsbijeenkomst in het hotel „Het wapen van Fijnaart" met als gast de heer Jongenelen uit Harderwijk. De heer Jongenelen zal een cau serie houden over China. Het gesproken woord zal verduidelijkt worden met behulp van een film. Aanvang 20.00 uur. De afdeling brengt op dinsdagavond 9 septem ber een bezoek aan de musical „De man van^ La Maneha" in de schouwburg „De Kring" te - - sendaal. Deze spectaculaire en artistiek geslaagde musical mag U per se niet missen. Opgave voor deelname zo spwdig mogelijk bij: P. Verhagen, Molenstraat 149, Fijnaart. tel: 01686-375 funktie van de grond ligt, gestimuleerd te worden. In de eerste plaats dient het instituut van de pacht zo groot mogelijke ontwikkelingskansen ge boden te worden. Bij het huidige pachtprijsniveau valt echter slechts een steeds sterkere daling van verpachte gronden te constateren. Aanpassing van het pachtprijsniveau is derhalve dringend gewenst. Daarnaast zal de oprichting van een Grondbank, die gronden van bedrijven opkoopt en de exploitant een langjarig gebruiksrecht ver zekert, een verlichting van de financieringsproble- matiek voor vele beginnende boeren kunnen be tekenen. De Grondbank kan tevens een belangrijke rol spelen bij de struktuurverbetering in de landbouw door het beleid mede op een doelmatig grondge bruik te richten. De 3 centrale plattelandsjongerenorganisaties doen daarom een dringend beroep op de minister van Landbouw en Visserij en het landbouwbedrijfs leven om de oprichting van een Grondbank te be spoedigen. MORGEN HET ZEEUWS PLOEGKAMPIOENSCHAP 1969 De ploegwedstrijden om het Zeeuwse kampioen- schan 1969, georganiseerd door de reeelingscom- missie Provinciale Ploegwedstrijd in Zeeland, wor den gehouden op zaterdag 6 september a.s. in de Wilhelminapolder bij Goes. De wedstrijden begin nen om 13.00 uur precies. Het wedstrijdterrein is gelegen op het bedrijf „Groenje" aan d<e Langeweg in Wilhelminadorp (tussen dorp en Deltaweg naar Noord-Beveland) Richtingbordjes wijzen U de goede route.^ De Zeeuwse ploegwedstrijd kenmerkt zich door de goede kwaliteit ploegwerk, hetgeen vorig jaar resulteerde in landelijke en nationale kampioen schappen van de deelnemers bij de Landelijke- en Nationale ploegwedstrijden in de Flevopolder. P.J.Z.-leden hebben in voorgaande jaren steeds een markante rol gespeeld en we twijfelen er niet aan of in 1969 zullen diverse P.J.Z.-leden wederom een greep doen naar de hoogste plaatsen. Vanaf deze plaats veel succes en weinig zenu wen. Wie gaat er naar Flevo? Eindigen we op de Landelijke- en Nationale kampioenschappen weer zo hoog op de ranglijst? We wachten af. Op 6 september a.s. krijgen we thuis een voorproefje en alvast een eerste indruk van het ploegwerk. EEN DANKWOORD! Graag wil ik via uw jongerenrubriek bestuur en leden van de P.J.G.Z. (nu P.J.Z.) hartelijk danken voor de aanbieding van het erelidmaatschap van haar organisatie. Ik heb dat zeer op prijs gesteld en met enige schroom onder dank aanvaard. In mijn gedenkschrift „De ontsluiting" heb ik allen bedankt met wie ik zo prettig heb samen gewerkt. Ook nu wil ik allen danken voor datgene wat wij samen bereikt hebben. U zet het jongeren werk voort in een eeuw die in beweging is. Woor den als expansie, overneming, schaalvergroting, concentratie, fusie, conglomeraten zijn begrippen geworden, die niet meer uit ons spraakgebruik zijn weg te denken. Zij geven de richting aan van de ontwikkeling van ons bedrijfsleven en de tijd waarin wij leven. Het is niet zonder reden dat ik vaak gewezen heb op het nut van het steeds maar weer op tijd zetten van het horloge om te voor komen dat u)e achter lopen, want dan halen we „de tijd" niet meer in. Toon opgewassen te zijn tegen de grote dynami sche tijd waarin we levenmet een wijde blik voor het wereldgebeuren en met begrip voor het wezen lijke waar het voor ons allen, maar in het bijzonder voor u, jongere, om gaat. Daarbij zal meer dan ooit de grootst mogelijke verdraagzaamheid voor de mening van andersdenkenden in acht moeten wor den genomen. Als erelid van uw organisatie zal ik trachten toch „in" te blijven, want jong zijn is niet een periode in het leven, zij is een geestestoestand, mensen worden alleen oud door hun idealen in de steek te laten en het bewustzijn van jeugd te ont groeien. Jaren rimpelen de huid, maar enthousias me opgeven rimpelt de ziel. Veertig is de ouderdom der jeugd, maar vijftig is de jeugd van de ouder dom. Het is daarom dat ik als erelid goede hoop heb nog even met de P.J.Z. jong te blijven. Graag wens ik u en uw organisatie een goede toekomst toe en bedenk dat: „het tegenwoordige, door het verleden bevrucht, de toekomst baart", alzo de P.J.Z., door het verleden bevrucht, zal mede uw toekomst be palen, en de sluier die het aangezicht der toekornst bedekt, is geweven door de hand der barmhartig heid. Ik eindig met een vriendelijke groet aan u allen, Js. CEVAAL. UITWISSELING MET EMMELOORD De plattelandsjongerenafdeling Emmeloord wil in februari 1970 een weekenduitwisseling met een Zeeuwse afdeling der P. J. Z. Afdelingen, die belangstelling hebben voor deze uitwisseling, dienen dit zo spoedg mogelijk bekend te maken aan het Prov. sekretariaat te Goes: 01100-5010.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 18