WEEKOVERZICHT NOTERINGEN UIT EEN orfttim WeEKBOEK vak BRAMujt bTSLTKHÖEK^ 15 ons verstrekt door Nobeco - Kortgene Tarwe: In de afgelopen week gaf de tarwemarkt een nerveus en overtrokken beeld te zien. Het was moeilijk om de gebeurtenissen zodanig te ordenen dat tot een enigszins acceptabel overzicht gekomen kon worden. Als gevolg van de slechte weersomstandig heden riep de stagnerende aanvoer dekkingsvraag op. Deze kwam zowel van exporteurszijde om de sep- tember-contracten op te vullen, als vanuit de Duitse grensgebieden, speciaal gericht op gedenatureerde noordelijke tarwe. Een belangrijke factor om tot zaken te komen was de noodzaak tot onmiddellijke levering. De houders waren hiertoe nauwelijks be reid, wat zich manifesteerde in hogere prijzen, zon der dat veel zaken gebeurden. Franse tarwe werd voor september-aflading beneden de interventieprijs geoffreerd. Het is wel duidelijk dat de industrie rus tig zijn kansen afwacht. Intussen werd door de fabrie ken de aankoopprijs onveranderd gehandhaafd, waar voor uiteraard weinig werd aangeboden. De export restitutie op gedenatureerde tarwe voor Engeland werd om onbegrijpelijke redenen met 1,08 per 100 kg verhoogd. Dit zal wel weer speculatie in het leven roepen. Door de beschreven ontwikkeling werd het normale zakendoen sterk belemmerd, terwijl afge wacht dient te worden hoe de nog te oogsten tarwe zich kwalitatief zal gaan voordoen en of dit voor de markt gevolgen zal hebben. Niet vergeten mag wor den dat de hoeveelheid Nederlandse tarwe weinig belangrijk is in het Westeuropese totaal. Brouwgerst: Vorige week was de brouwgerstmarkt prijshoudend gestemd. Er deed zich incidenteel Duit se vraag voor, waarbij weer iets hogere prijzen kon- dam worden bedongen. Het C.B.K. was in feite geen koper, door offertes te vragen op latere termijnen zonder de noteringen die bij export gelden te willen volgen. Voergranen: Voor voergerst ontstond langzamer hand een gescheiden zuidwestelijke en noordelijke markt. In het noorden werd voor spoedig leverbare gerst door de Duitse importeurs een premie betaald. Het aanbod was gering. Verwacht moet worden dat binnen niet al te lange tijd de Franse gerst als con current zal verschijnen. Ook voor haver liepen de prijzen in het zuidwesten en in het noorden uit elkaar. De vraag naar direct beschikbaar produkt deed de prijzen wat aantrekken. Het aanbod was echter te verwaarlozen omdat de reeds geoogste rede lijke kwaliteiten achter gehouden werden. Van de nog te velde staande haver wordt weinig goeds ver wacht. Peulvruchten: Door verschillende oorzaken is in de afgelopen week de prijs voor groene erwten vrij sterk gestegen. Op de laatste beursdag bleef de han del evenwel kalm op het intussen bereikte niveau. De vraag hoe de nog niet gedorste erwten het er kwa litatief zullen afbrengen, weerhield de houders van offreren. Het gaat er op lijken dat van Oosteuropese erwten weinig of geen concurrentie verwacht be hoeft te worden. Het Belgische produkt zal naar ver ondersteld wordt nauwelijks een factor van betekenis op de exportmarkt gaan spelen. Franse erwten wer den alleen maar tegen hogere prijzen aangeboden, terwijl de kwaliteiten nogal wat te wensen overlie ten. De buitenlandse kopers hebben de prijsverhoging gedeeltelijk gevolgd, waardoor mondjesmaat zaken konden worden afgesloten. Ook schokkers trokken stevig in prijs aan. Dit bleek echter een binnenlandse aangelegenheid te zijn, omdat men noch in Engeland, AARDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 27 aug.2 september 1969 verstrekt door G. de Vries Zonen N.V., Amsterdam; voor Zeeland Goes, tel. 011006451. Consumptie-aard appelen: Bintje 40 mm opw. april. De aardappelter- mijnmarkt gaf deze week noteringen welke als prijs houdend kunnen worden bestempeld. Als hoogste prijs werd ƒ25,20 genoteerd als uitschieter. De ge dane transacties lagen vrijwel op een middenprijs van 24,50 met enkele fluctuaties hierop. De week» omzet beliep 864 contracten. De slotnotering was 24,6024,50 met een openstaande positie van 2386 contracten (v.w. 1958). VARKENSNOTERINGEN COVECO (3-9-1969) Geklassificieerden: la 2a, lb 3a, 2b, lc 3b, 2c, 3c 4 en Cc 68—80 kg 3,47 ƒ3,35 3,30 3,25 ƒ3,19 81—85 kg 86—90 kg 91—100 kg 3,47 ƒ3,35 ƒ3,30 ƒ3,25 ƒ3,19 Ongeklassificeerden: 3,42 ƒ3,30 3,25 3,20 ƒ3,14 101- 111- ƒ3,32 3,20 ƒ3,15 ƒ3,10 ƒ3,04 -110 kg -150 kg ƒ3,12 3,02 AARDAPPELPRIJZEN (2-9-1969) St. Annaland: Doré middel 27,Eigenheimer middel 22,3024,80; driel. 8,50; Bintje middel I 17,20—18,10, middel II 16,70—17,10, grof 24,50ƒ25,10, driel. 6,90, kriel ƒ11,20, aanvoer 5300 kisten. St. Maartensdijk: Bintje middel 17,80— ƒ10,10, grof ƒ24,5019,90; Eigenheimers ƒ25,00 23,80, aanvoer 3400 kisten. UIENPRIJZEN (2-9-1969) St. Annaland: middel I 23,31ƒ23,11, driel. ƒ25,81, picklers ƒ17,03, aanvoer 89 ton. St. Maar tensdijk: 40 mm opw. 22,82ƒ22,11, driel. 25,69, picklers 17,18, aanvoer 86 ton. ROTTERDAMSE KORENBEURS (1-9-1969) Tarwe: sept. ƒ33,50, franco fabrieken, fabriekscon- dities, sept. 35,nom., exportcondities, sept. ƒ35,40, nom., met garantie voor denaturatietoeslag. Kippengerst: sept. 30,75; Brouwgerst faq. kwaliteit: sept. 32,Brouwgerst C.B.K.: geen zaken; Brouw gerst Duitse condities: okt. 34,40, netto. Alles basis boordvrij. Haver 50/51 kg: sept. 27,75; Groene erw ten op monster: tot 54,uitgezochte partijen iets hoger; Groene erwten 3%: sept.-okt. ƒ60,nov. noch in Japan bereid was de verhoogde vraagprijzen te betalen. Hier is echter bekend dat in Engeland nog een flink deel van de schokkers niet geoogst is als gevolg van de vele regen. Bruine bonen waren vast gestemd en liepen sterk in prijs op. Dit was hoofdzakelijk een opinie-kwestie gegrond op de oogstverwachting. Capucijners gaven oplopende prij zen te zien. Er heerste pessimisme ten aanzien van de kwaliteit van het nog te dorsen produkt. Zaden: Deels als gevolg van speculatie, deels in verband met buitenlandse vraag, werden voor karwij- zaad hogere prijzen betaald. Men kon de mening ho ren dat van Oosteuropees zaad niet veel concurrentie te duchten zal zijn. Blauwmaanzaad werd onveran derd aangeboden. Op het bestaande prijspeil toonden de buitenlandse kopers weinig interesse. Consumptie-aardappelen: Zo langzamerhand begint men hier en daar met het rooien van Bintjes en scha kelt de handel zich om van de vroege soorten naar de wat latere rassen. De vroege aardappelen hebben in het algemeen een redelijke prijs opgebracht en men krijgt de indruk dat de voorraden hiervan zowel hier als elders in Europa niet groot meer zijn. Dit in tegenstelling tot vorig jaar, toen betrekkelijk grote voorraden vroege aardappelen de prijzen van de hoofdoogst geruime tijd onder druk hielden. Hoewel nog weinig officiële gegevens bekend zijn ziet het er naar uit dat de oppervlakte, beteeld met aardappelen, dit jaar in West-Europa weer is ge daald. Speciaal in Engeland en Duitsland zou dit om een beduidende oppervlakte gaan. Hierbij dient men te bedenken dat deze areaalvermindering in Duits land en waarschijnlijk ook in Frankrijk hoofdzakelijk op voeraardappelen slaat. Bovendien is niet te ver wachten dat dit jaar overal de ha-opbrengsten van de voorgaande twee jaren worden gehaald. Hier en daar zijn dit jaar de aardappelen te laat gepoot om een top-opbrengst te geven en streeksgewijs heeft de droogte de groeiomstandigheden ongunstig beïnvloed. Men mag dus aannemen dat de Westeuropese aard- appelmarkt dit jaar een kleiner aanbod te verwerken zal krijgen dan het afgelopen seizoen het geval was. In ons land lijken de opbrengsten redelijk te zullen worden. De totale hoeveelheid zal echter, mede ge zien de wat kleinere oppervlakte, wel beneden die van vorig jaar blijven. Het lijkt dan ook gerechtvaar digd om dit jaar met enig optimisme de verkoopmo gelijkheden van ons exportoverschot tegemoet te zien. Evenals in het verleden is echter ook nu nie mand in staat om met zekerheid te voorspellen tegen welk prijspeil deze verkopen gedurende het hele sei zoen kunnen plaatshebben. De termijnmarkt geeft hier wel een bepaalde vingerwijzing en het lijkt ver antwoord om dit optimisme voorlopig te blijven delen. Ruwvoeders: Door het aanhoudende slechte weer van de afgelopen week was het aanbod van de diver se strosoorten voor directe levering vanaf het veld minimaal. De vraag overheerste dan ook het aanbod, zodat zij die bereid waren van de reeds opgeslagen partijen stro af te geven een goede premie konden realiseren. Het laat zich echter aanzien dat wanneer de weersomstandigheden a.s. week zullen verbeteren het aanbod voor directe levering snel zal toenemen, waardoor ook mede door de verminderde kwaliteit van het stro een groot gedeelte van de hogere prijs te niet zal kunnen gaan. De vraag uit de veehouderij sector is matig. De sterke grasgroei van de laatste weken speelt hierin wellicht een belangrijke rol. Het weer heeft de laatste week niet meegewerkt om de oogst 1969 nog voor september te bergen. Hier en daar is nog wat zomertarwe gemaaidorst, hoewel er ook bedrijven zijn die al geheel zijn klaargekomen. Maar wanneer men op ons eiland rondrijdt ziet men hier en daar nog wel eens een ka velt je zomertarwe liggen. Het is vorige week heel koud geweest en dat is voor het schot in de tarwe gunstig. Warmte en vocht doen het schot hard groeien en daarom geloven we dat het in Zeeland mee zal vallen met het schot. In de noor delijke provincies van ons land moet het volgens de kranten heel erg zijn en een ware ramp bete kenen. De opbrengst van de granen is dit jaar wel heel verschillend, degenen die gezonde tarwe op goede grond hadden staan, hadden dit jaar een goede opbrengst, maar zij die veel roest, luizen en voetziekte hebben gehad liggen zeker 2 a 3 ton per ha lager. Ook bij de erwten is dit het geval, we hoorden van zeer hoge maar ook van zeer lage opbrengsten dit jaar. Een laat gezaaid perceel gerst als proef gezaaid met slechts 45 kg zaaizaad per ha bracht evenveel op als een perceel gewoon fezaaide. Ook was dit het geval van schokkers, en dun perceel gaf evenveel opbrengst als een vol zwaar gewas. Zouden we niet te dik zaaien, is de vraag die dan bij je opkomt, maar ieder jaar is niet hetzelfde, dat moeten we ook aannemen. De aardappels zullen ook verschillend van op brengst zijn. De aardappels die gegroeid zijn op vasthoudende grond, niet geleden hebben van de droogte zullen ongetwijfeld goed zijn. Wanneet ze echter niet op tijd zijn bespoten tegen de aard appelziekte, die op wat verdrogende grond zijn gepoot en dus van de droogte hebben geleden zul len tegenvallen. De prijs van de aardappels blijft goed, de aanvoer is niet groot, de regen heeft dit afgeremd. Dat is misschien wel goed want een groot aanbod kon de prijs wel eens kelderen, en de laatste 3 jaar zijn we niet verwend wat de aard appelprijzen aangaat, laat het zo maar wat blij ven. Er zijn wat minder kleiconsumptieaardappe- len, zo'n 5.000 ha, misschien kan dit een beetje hel pen. We hoorden van goede prijzen van te velde verkochte percelen. We hebben dit jaar weer die kurkaantasting gezien, in wat mindere mate dan vorig jaar. Men is het er nog niet over eens wat de oorzaak is, al helt men wel wat over naar gro te luisaantasting, die we ook dit jaar op sommige percelen zagen. Zo gaan we het najaar 1969 in. De stalmestwagen volgt de graanwagen op de stop pelvelden. De grondbewerking is nog niet zo op gang door de regen en oogstverlatingen, en de aardappeloogst is al weer in zicht. Toch moet het eerste ook grondig gebeuren want onkruid in 't na- i'aar verdelgd, we in 't voorjaar kwijt. Zo blijft iet op de boerderij nog steeds „Zelden rust". 62,jan.-april 65,Groene erwten 6%: sept.- okt. 58,50; Schokkers op monster: tot 60,uit gezochte partijen iets hoger; Schokkers 3 ƒ71,— okt.-nov.; Schokkers 5 70,okt.-nov.; Capucij ners 5 sept.-okt. 67,Bruine bonen doorsnee kwaliteit: okt.-nov. 107,50; Maanzaad exportkwali teit: sept. ƒ225,bieden; Karwijzaad exportkwali teit: sept. 116,bieden. Alles franco Rotterdam. Termijnmarkt cons.-aardappelen (ochtendcall): No vember: geen laten, 18,bieden. April: 25, laten, 24,90, bieden. 49 contracten van ƒ24,50— 24,90. Ruwvoeders: Tarwestro 45,tot 50, Erwtenstro 75,tot 80,Af boerderij. MARKT GOES (2-9-1969) Granen, zaden en peulvruchten: Tarwe basis 17 van ƒ30,tot 33,voor tarwe met schot voor lopig geen notering; haver basis 15 van 22,tot 25,75; voergerst basis 17 van 26,tot 27,50; brouwgerst basis 17 van 28,tot 30,Alles boerenschoon af boerderij. Erwten (klein groen) van 35,tot 52,50; schokkers van 40,tot f 58, capucijners van 45,tot 52,50. Alles per 1 ^0 kg. Aardappelen: Bintje, nul mm en opwaarts v nen- landse kwaliteitseisen 12,tot 12,50 per 100 kg, af boerderij op auto geleverd. Sorteerkosten voor rekening koper. Vlas: Voor vlas van de nieuwe oogst bestaat enige belangstelling. Goede partijen werden verkocht voor 1823 cent. Partijen van gewone kwaliteit werden verkocht voor 1518 cent. Afwijkende kwaliteit 1215 cent. Alles op auto geleverd. Uien: Onafgestaart op auto geleverd 10; afgestaart voor directe levering 15 cent per kg. Hooi: Lucerne, uit de ruiter geperst 140,tot 160,per 1000 kg. Stro: voor directe levering: Tarwestro 42,50 tot 50,gerstestro geen notering meer; erwtenstro 75,tot 80,Najaarslevering: Tarwestro 70, tot 75,—; gerstestro 70,— tot 75,—; erwtenstro 90,tot 95,Voor alle noteringen geldt op auto geleverd en per 1000 kg. Eieren: 1,821,90% per kg. Voor alle noteringen geldt exclusief BTW.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 15