italiaans raaigras doodspuiten vóór het onderploegen 'Gramoxone' Attentie voor de dektjjd van uw schapen Dit systeem heeft de volgende voordelen: Het gewas behoeft minder nauwkeurig te worden ondergebracht In het voorjaar zal geen hergroei optreden. Er behoeft minder diep geploegd te worden, zodat de beste grond boven blijft. De dorre massa zal beter verteren, hetgeen gunstig is voor de N-balans. In het najaar kan 'Gramoxone' lichter gedoseerd worden dan in het voorjaar, n.l. 3 liter per ha. Ter introductie van deze nieuwe toepassing betalen wij u f 15.- per ha gras, die getoond kan worden na doodspuiten met 'Gramoxone', doch vóór het onderploegen. 28K 13 J. J. ZONDERLAND Consulentschap Akkerbouw en Veehouderij in Zeeland. QVER enkele weken, als de ram bij de ooien toe gelaten is, wordt voor een belangrijk deel be paald hoeveel lammeren u volgend jaar zult krijgen. Aangezien de rentabiliteit van de schapenhouderij valt of staat met het aantal lammeren, is het goed om aan de dektijd voldoende aandacht te besteden. Al te vaak is men van mening dat wanneer de ram bij de ooien loopt, alles wel voor elkaar komt. Er zullen ongtwijfeld lammeren komen maar het aantal kan wel eens tegenvallen. VRUCHTBAARHEID De vruchtbaarheid van de ooien wordt bepaald door de erfelijke aanleg en door de uitwendige om standigheden. De erfelijke aanleg kan alleen op de lange duur verbeterd worden, door selectie en het gebruik van rammen uit vruchtbare families. De uitwendige omstandigheden kunnen wij wel sterk beïnvloeden. Hironder vallen gezondheid, voe- dingstoestand en het tijdstip van dekken. Wanneer de verzorging van de schapenstapel juist toegepast is dan kunnen wij veronderstellen dat de ooien gezond zijn. Ik bedoel hierbij de bestrijding van maagdarmwormen, leverbot, luizen en teken; als mede de hoefverzorging. Voorts is het goed om ooien welke te veel slijtage vertonen aan gebit en beenwerk of een slecht uier hebben, niet meer voor de fokkerij te gebruiken. Een goede voedingstoestand geeft een hoge vrucht baarheid. Vooral wanneer de ooien voor en tijdens de dektijd in een groeiende toestand verkeren, is de eiafscheiding het grootst. Dit kan bereikt worden door de ooien in een verse weide te laten weiden. Beschikt u niet over een wei met vers jong gras en zeker als de ooien in matige conditie verkeren, is het aan te bevelen om krachtvoer bij te voeren. Lu- zernebrok leent zich hiervoor best. Vanaf 3—4 weken voor het toelaten van die ram wordt de hoeveelheid krachtvoer langzaam opge voerd tot iy23 ons tijdens de dektijd. Een maand na het toelaten van de ram kan de hoeveelheid lang zaam geiminderd worden, mits voldoende goed ruw- voer beschikbaar is. De extra kosten worden door de hogere lammerenproduktie ruimschoots goed ge maakt. BRONSTSYNCHRONISATIE In Zeeland wordt de ram gemiddeld 23 weken vroeger bij de ooien toegelaten dan in andere provin- SOEPELER EISEN BIJ DENATURATIE VAN TARWE „Als gevolg van het buitengewoon wisselvallig weer van de laatste weken worden wij met name in het noorden van het land geconfronteerd met wellicht één der moeilijkste graanoogsten van na de oorlog. Nationaal kan dit probleem niet meer worden opgelost: ook de graanregelingen zijn, zo als bekend, onderworpen aan het gemeenschappe lijk beleid in de E.E.G. Maar ik kan u wel zeggen dat wij een open oog hebben voor de uitzonder lijke moeilijkheden bij de graanoogst. Begin vol gende week zal dit probleem in Brussel ter tafel worden gebracht. Getracht zal dan worden de eisen, die aan de granen met name voor de tarwe worden gesteld voor de denaturatie, aan zienlijk te verruimen, waardoor het tot waarde brengen van de granen in het noorden van ons land In ieder geval ondersteund zal worden". Aldus de minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois, naar aanleiding van de ernstige situatie, waarin de graanteelt in noordelijke pro vincies van Nederland door de uitzonderlijke weers omstandigheden van de laatste maand zich thans bevindt, tijdens zijn rede op donderdag 28 augus tus j.l. in gebouw „Bellevue" te Assen ter gele genheid van het 125-jarig bestaan van het Drents Landbouw Genootschap. cies. Hiervoor zijn verschillende redenen. De gras- groei komt in het voorjaar in Zeeland meestal iets vroeger op gang. Vroeg geboren lammeren brengen de hoogste prijzen op. Het lammerenseizoen valt dan grotendeels voor het drukke voorjaarswerk op de akkerbouwbedrijven. Bij de Texelse ooi loopt de bronsttijd van eind augustus tot begin februari. In oktober en november worden de meeste schapen bronstig en is de vruchtbaarheid het grootst. Wordt de ram vroeg bij de ooien toegelaten, dan zal het lammerseizoen vrij veel spreiding vertonen, hetgeen in het voorjaar meer tijd vergt. Ter verkor ting van het lammerenseizoen kan men bronstsyn- chronisatie toepassen, hetgeen inhoudt dat alle ooien in korte tijd bronstig worden. In de eerste plaats is dit mogelijk door de ram niet te vroeg bij de ooien toe te laten. Verder kan men de ram 14 dagen voor het toelaten bij de ooien, een wei er naast laten lopen, waardoor de bronst sneller opgewekt wordt. Door gebruik te maken van het z.g. schedesponsje wordt de bronst gesynchroniseerd tot 45 dagen. De sponsjes met bronstremmendee stoffen worden in de schede gebracht en na 13 dagen verwijderd. De ooien worden dan binnen enkele dagen bronstig. Hierbij moet u wel rekening houden met het feit dat maar een beperkt aantal ooien door één ram gedekt kan worden. Dit komt doordat de meeste ooien op dezelf de dag bronstig worden en vele rammen een voorkeur hebben voor bepaalde ooien, die dan vele keren ge dekt worden. Bovendien is de vruchtbaarheid van de ooien tijdens de le bronst soms minder dan nor maal. Bronstsyrfchronisatie m.b.v. „het sponsje" kan met succes worden toegepast door als volgt te werk te gaan. 1. De ram 14 dagen na het verwijderen van de spons jes toelaten bij de ooien waardoor de ooien tijdens de 2e bronst gedekt worden. 2. Zo weinig mogelijk ooien per ram, maximaal 19 en de dieren in een klein perceel houden. 3. De beste resultaten worden verkregen door de gedekte ooien te verwijderen of door de ram aan de lijn te laten dekken. Tot slot nog enkele gegevens van de bronstsynchro- nisatie welke in 1968 op enkele bedrijven in Zeeland is toegepast. Voor zover bekend is op een 10 tal be drijven in Zeeland bronstsynchronisatie m.b.v. „het sponsje" toegepast. Van 5 bedrijven zijn gegevens genoteerd. Op 4 bedrijven werden in totaal 46 2-jarige en oudere ooien gesponsd, 30 ooien waren na de eerste bronst drachtig. Zij wierpen 49 lammeren. Na 2e en 3e bronst waren nog eens 13 ooien drachtig, welke 23 lammeren wierpen. Op 3 van de 4 bedrijven lag de gemiddelde lam merenproduktie flink boven het Zeeuwse gemiddelde. Op 2 bedrijven werden 20 jaarlingen gesponsd waar van na eerste bronst 14 drachtig (17 lammeren) en na tweede bronst 2 drachtig (2 lammeren). Van de jaarlingen bleven 4 leeg, van de oudere ooien was één reeds drachtig en wierpen 2 veel later. Van 86 gesponsde ooien (op 8 bedrijven) hadden 13 ooien het sponsje tijdig verloren, waarvan 6 op één be drijf. De oorzaak is niet bekend. Het is de moeit© waard om meer gegevens te verzamelen over het ge* bruik van het sponsje. Meer gegevens over de dek* tijd kunt u vinden in het blad „Het Schaap" en het boekje „Wat ieder schapenhouder moet weten". Stuur deze strook in een ongefrankeerde envelop naar: ICI HOLLAND NV Afdeling Bestrijdingsmiddelen Antwoordnr.1634 ROTTERDAM Hierbij deel ik u mede, dat ik d.d....1969, ha Italiaans Raaigras heb doodgespoten/zal doodspuiten.*) Dit gewas zal niet vóór.(..««.t««»*«««««*«»»»»19..*. worden ondergeploegd. Naam: Adres: Plaats: Telefoon: Doorhalen wat niet van toepassing ie. ICI Is hei grootste chemische concern van Europa. Brits van herkomst. Verkooporganisatie In Rotterdam. Zeven fabrieken In Rotterdam/Europoort. Steeds uitbrei dende produktenreeks: van geneesmiddelen tot chemi caliën, van synthetische vezels tot non-ferrometalen. paraquat PPH924

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13