Nieuws over de toediening van kunstmest 10 J. T. ANDRINGA Ing. R. L. C. voor Landbouwwerktuigen Wageningen Centrifugaalstrooier met twee verdele meer nodig. Bij de Accord, die op een spuitmachine lijkt, missen we deze nuttige voorziening Dit systeem werkt met luchtdruk. Daardoor worden de korrels naar acht strooiopeningen gevoerd en via een strooi- plaat verdeeld. De netto werkbreedte van iedere strooiplaat be draagt 1.25 m zodat een aantrekkelijke totaal werk breedte van 10 m ontstaat. Als eenzelfde machine verschillende meststofvormen moet verwerken is het uiteraard zaak om hiermee bij de keuze rekening te Vicon pentonstrooier (inhoud 2 ton). Ondanks sl Op een groot demonstratieterrein te Sleen (Dr.) waren op 26 augustus j.l. talrijke werktuigen ver zameld voor het toedienen van kunstmest. Hoewel de regen als grote spelbreker optrad, gaf het aan wezige materiaal wel een indruk van de huidige ontwikkeling. Nieuwe machines, andere meststof- vormen en de behoefte aan arbeidsbesparing en werkverlichting hebben deze ontwikkeling op gang gebracht. nes kunnen de meeste zowel korrel- als poedervormi- ge meststoffen verwerken. Het strooien van poeder meststoffen met pendel- en centrifugaalstrooiers heeft veelal grote bezwaren door de windgevoelig heid. Met een goed stofscherm, zoals door Vicon, Amazone en Vibrax werd getoond, is dit probleem opgelost. De werkbreedte blijft dan veelal beperkt tot ca. 4 meter. Meestal wordt in het Zuidwestelijk kleigebied de kunstmest in korrelvorm toegediend. Enkele nieuwe werktuigen hiervoor zijn het nokkeit- Transporteur met hydromotor voor aansluiting op een trekker. Bestemd voor kunstmestverwerking (laden, vullen). SOORT MESTSTOF EN WERKTUIG I^EEDS vele jaren worden de kunstmestsoorten in korrel- en in poedervorm verwerkt. Het ma chinaal strooien daarvan gebeurt met verschillende werktuigen waarvan schotel-, pendel- en centrifu gaalstrooiers de meest bekende zijn. Van deze machi- radsysteem van Nordsten en het luchtdruksysteem van Accord. De Nordstenmachine lijkt veel op een zaaimachine zonder pijpen en is leverbaar met een breedte van 3.80 m en 5.60 m. Een machine met een uitstekende verdeling waarmee evenals een schotelstrooier goed aansluitend moet worden gereden. Daartoe is een automatisch werkende markeurinstallatie opge bouwd. Vooraf uitzetten van het perceel is dan niet houden. Uit een oogpunt van kapaciteit en kosten zullen pendel- en centrifugaalsystemen blijvend inte ressant zijn. De relatief duurdere schotelstrooiers, nokkenrad- en luchtdrukmachine hebben echter ook hun bepaald aantrekkelijke mogelijkheden. De belangstelling voor het (breedwerpig) zaaien van granen met kunstmeststrooiers neemt toe Alle kunstmeststrooiers die geschikt zijn voor korrelmest-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 10