GOEDE RESULTATEN metalen borstel of schoepenrad, in ronddraaiende beweging gehouden. Hiermee wordt bereikt, dat het mengsel de benodigde zuurstof uit de lucht op neemt en bovendien, dat de bacteriën goed in contact komen met de vervuilende bestanddelen om deze chemisch af te breken. Na verloop van tijd wordt de borstel stil gezet, het actieve slib zakt naar de bodem en het bovenstaande gezui verde water kan worden afgelaten. Vervolgens begint de borstel weer te draaien en het proces gaat vérder. Deze methode wordt ook met succes bij kleine dorpen toegepast om het huishoudelijk rioolwater te zuiveren. Voorts is het ook mogelijk de zuivering te doen plaatsvinden in diepere, ron de of rechthoekige tanks, waarbij de beluchting dan plaats vindt met een turbine. Daarover schre ven wij reeds in juni jl. Ofschoon de varkensmest een zeer grote ver vuilingskracht heeft (300 maal groter dan riool water) is het gezuiverde water doorgaans ge schikt om zonder bezwaar op open water te wor den geloosd. De enigszins bruine kleur van het water is op de kwaliteit niet van invloed. Proefsloten, met een forse subsidie van het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat gebouwd, wer den in tankvorm gebouwd, waardoor het veelal kinderlijk schuimen van het water wordt voor komen. Een ander probleem, waarvoor nog naar een meer definitieve oplossing wordt gezocht, is de afvoer van overtollig actief slib. De afbraak van de vervuiling gaat gepaard met een toename van het aantal mikro-organisraen. Zo nu en dan moet hiervan een deel worden verwijderd. Natte afvoer van door bezinking ingedikt slib blijft een kostbare aangelegenheid. Het overtollige slib kan ook op een gedraineerd droogveldje tot steek- vast materiaal worden gedroogd. Het dan nog over blijvende volume (circa 1/5 van het oorspronke lijke) vereenvoudigt het transport naar elders. Het systeem blijkt overigens in de praktijk vol strekt reukeloos te werken, terwijl ook het af te voeren slib op geen enkele wijze aan het uitgangs materiaal herinnert. DE KEUS, WAARVOOR MEN STAAT. Over de uiterst belangrijke kwestie van de kos ten kan. het volgende worden gezegd. Elk geval zal moeten worden vergeleken met de alternatie ve mogelijkheden van afvoer. Het meest voor de hand liggend is het uitrijden van de mest op eigen cultuurgrond. Vaak echter zullen de hoge kali-gehalten tot voorzichtigheid manen. Overdo sering op gemakkelijk bereikbare percelen is ech ter dikwijls een duurdere zaak, dan men zich re aliseert. Hiermee kunnen, afhankelijk van de af stand uiteraard, bedragen zijn gemoeid die tot enkele guldens per varken oplopen. Slib gedroogd op slibdroogbedden en gebruikt als organische meststof in de land- en tuinbouw. De behandelingsmethode met de oxydatiesloot zal, naar het zich laat aanzien, tussen 3 en 5 gul den per afgeleverd varken kosten. Goedkoper dan rechtstreeks afvoeren van de mest is dit niet afhankelijk van de afstand uiteraard maar in gevallen, waarin voor geld noch goede woorden een stortplaats voor het ma teriaal te vinden is, betekent het nieuwe systeem althans een mogelijke uitkomst. Dit geldt ook voor die gevallen, waarin gebruik op eigen land om bemestingstechnische redenen moet worden ont raden. Op basis van normaal gesorteerde consumptie aardappelen hebben de klei-aardappelen af be drijf teler gemiddeld 13,25 per 100 kg opge bracht tegen 8,10 van oogst 1967 en 17,35 van oogst^1966. Voor de zandconsumptieaard- appelen was de doorsnee telersprijs 10,90 te gen 9,70 van oogst 1967 en 13,20 van oogst 1966. Voor de Bintje consumptieaardappelen, die ca. driekwart van de kleiconsumptieaardappelen in ruim een kwart van de zandconsumptieaard- appelen uitmaken, waren de gemiddelde telers- prijzen 12,85 per 100 kg voor klei Bintje en 8,85voor zand Bintje. De specifiek binnen landse rassen hebben een hogere prijs opge bracht. Voor Furore van kleigrond, die in hoofdzaak in het latere voorjaar van 1969 is afgezet, is de hoogste doorsneeprijs gemaakt t.w. 16,30 per 100 kg. Van de zandconsumptie- aardappelen heeft het ras Surprise, dat voor namelijk voor winteropslag van particulieren is gebruikt, het meeste opgebracht, t.w. gemiddeld 14,05 per 100 kg. De doorsnee resultaten per ha komen voor klei consumptieaardappelen op ca. 4.500,— bij een kostprijs die in de buurt van de 4.000,— zal liggen. Voor zandconsumptieaardappelen blijft niette genstaande de> hoge ha-opbrengsten de gemid delde besomming beneden de 3.000,-- per ha, terwijl met een kostprijs moet worden ge rekend die de 3.500,— per ha benadert. In de praktijk zullen de financiële resultaten van de individuele telers meestal afwijken van de berekende uitkomsten. Afhankelijk van de kwaliteit, het tijdstip van verkoop, de op brengst per ha, het ras enz. zullen de indivi duele uitkomsten als regel beter of slechter zijn. Zo zullen er ook zandaardappeltelers zijn waarvoor de financiële uitkomsten zonder meer bevredigend genoemd kunnen worden.. Over de export van de nieuwe oogst meldt het produktschap dat deze tot nog toe van weinig be tekenis is en is weer achtergebleven bij de uit voer van vorige jaren. Tot 15 augustus is ca. 4.500 ton uitgevoerd, waarvan de helft naar W. Duitsland is gegaan. Naar het Caraïbische gebied werd ruim 1.000 ton verscheept. In de tweede helft augustus zal de uitvoer geleidelijk toenemen, maar het kwantum van 10.000 ton dat vorig jaar op 31 augustus was uitgevoerd, zal waarschijnlijk niet bereikt worden. In september zal de export naar verwachting beter op gang komen. NIEUWE IDENTITEITSMOGELIJKHEDEN VOOR RUNDVEE ENZ. MARKTORDENING EN VOORLICHTING De Nederlandse veehouder gaat zich misschien wel voelen als die ezel uit het oude gedichtje die, tussen twee schelven hooi inliggend, door twijfels verscheurd en tenslotte door honger geteisterd werd. Moet hij zich laten leiden door het rijksland- bouwconsulentschap voor voeder- en weidebouw te Wageningen of door het produktschap voor vee en vlees te Rijswijk? De voorzitter van het produktschap, mr. F. G. van Dijk, vertelde aan zijn bestuursleden, dat hij een bericht had gelezen, meldend dat het consulent schap in Wageningen voor de komende winter maanden een zeker tekort aan voedsel voor het vee verwacht. Het consulentschap zou volgens dat be richt de boeren adviseren, zo gauw mogelijk vee af te zetten. Mr. Van Dijk vond dat dit bericht, gezien de rundveeprijzen, wel wat te veel alarm slaat. Mis schien is er iets minder voer, maar de kwaliteit is belangrijk beter dan vorig jaar; dat weegt wel tegen de geringere kwaliteit op. Men vroeg zich af of het de taak van een con sulentschap is, een soort marktordening te plegen. Aan de hand van enige kritische opmerkingen bleek dat men die taak toch maar liever aan het produktschap wilde voorbehouden en haar bepaald niet aan een consulentschap wilde afstoten. De voorzitter deed nadat hem enige vragen wa ren gesteld voorlezing van de gewraakte passage: „veel bedrijven hebben de afgelopen jaren een zwa re bezetting gekregen. Dank zij de grasgroei in die jaren kon dat, maar nu wordt het toch wat moei lijker. Wie onder deze omstandigheden vee moet afstoten kan er maar beter niet te lang mee wach ten, vindt het consulentschap in Wageningen, an ders is sraks iedereen tegelijk met zijn koeien aan de markt". Deze woorden gingen hem xvat verzo maakte de voorzitter nogmaals duidelijk. Snelle identificatie van vee is mogelijk met de in Engeland ontworpen Dalton Merkband voor runderen en zeugen, welke nu als gevolg van fabricage bin nen de E.E.G. aanmerkelijk goedkoper is geworden. De band wordt om de hals gebonden en draagt dan aan weerszijden een bijna 4 cm zwart nummer. Bo vendien kan boven op de band een z.g. topstuk gezet worden, dat aan weerszijden genummerd is en waar door het nummer vanuit iedere richting af te lezen is. De sluiting van de band is gemaakt uit messing. De band is normaal 113 cm lang doch op verzoek kan 123 cm geleverd worden. De band kan geleverd worden in de kleuren: rood, geel, groen, wit en blauw. De banden worden gemaakt en geleverd door Dal ton Continental N.V., Zonnebeekweg 50, Enschede, die ook desgevraagd monsterexemplaren verstrekt. De prijzen bedragen voor koeien en zeugen: met topstuk 6.en zonder topstuk 4,75; 'voor kal veren: met topstuk 5,50 en zonder topstuk f 4,25. «6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 9