8 Oogstvooruitzichten aardappelen lA/'J schreven ongeveer twee maanden geleden 'n artikel over de afvoer van afvalstoffen van kampeerterreinen en gaven daarin globaal enkele mogelijkheden aan om deze afvoer op verantwoor de wijze maar veelal kostbare wijze op te lossen. Het zijn echter niet alleen de kampeerterreinen die met dit vraagstuk te kampen hebben. Ook de zgn. industriële mesterijen van varkens, pluimvee en kalveren dienen zich de laatste tijd aan als bron van oppervlakte watervervuiling. Wellicht is ook uw aandacht op een bericht in de pers gevallen waarin gemeld werd dat een grote gemeentelijke zuive ringsinstallatie onbruikbaar werd door de dagelijk se grote aanvoer van veren enz. van pluimveemest- bedrijven in de buurt. Ten einde raad werden deze zaken maar direkt in een groot nabij gelegen water geloosd met als gevolg, grote hoeveelheden'drij vend vuil. Bepaald niet aantrekkelijk voor de op en in dit water verblijvende recreant en niet zonder ge vaar voor de volksgezondheid Anderen kennen de vaak ondragelijke stank in de nabijheid van var- kensmesterijen die zonder voldoende voorzieningen hun afval in een nabij gelegen afwatering lozen. Enorme hoeveelheden afvalstoffen vooral wanneer het drijfmestsysteem wordt toegepast I De beluchtingsrotor. Ir. H. M. J. Scheltinga, direkteur van de Rijks- zuivel Agrarische Afvalwater Dienst te Arnhem, vertelde onlangs hierover dat als de sloot waar in geloosd wordt, de omvang zou hebben van een flinke ry/ier met schoon water, de moeilijkheden niet zo groot zouden zijn. De in het water aanwezige bacteriën en andere mikro-organismen zouden de toegevoerde vervui ling wel onschadelijk kunnen maken. De organi sche stoffen worden dan gemineraliseerd of ge- oxydeerd tot (onder andere) nitraat, sulfaat, kool zuur en water. In die vorm veroorzaken ze wei nig hinder. Voor die afbraak is behalve veel water ook veel zuurstof nodig, die in gezond water in princi -> wel voorhanden is. Er lost echter maar weinig zuurstof in water op. Een gehalte van 10 mg per liter, ofwel 10 gram zuurstof per kubieke meter water, is al hoog. De afbraak van één liter meng- mest vergt op zijn minst 30 gram zuurstof. Als een varken een 3 liter mengmest per dag produ ceert, is er dus al minimaal 9 kubieke meter ver- dunningswate.r per dier per dag nodig om 't even wicht te bewaren in de zuurstofhuishouding van het water. Vandaar, dat in de meeste gevallen de afvoer van gier of mengmest hinder, schade en gevaar gaat veroorzaken. Het zuurstofgehal te van het water daalt tot nul, er treedt stank op, de vissen gaan dood en het water wordt na verloop van tijd zwart door anaërobe gisting. Dit zuurstofloze water bevordert weer de levenskan sen van allerlei ziektekiemen als paratyfus, abor tus-Bang, tuberculose enz. HET WETSONTWERP VERONTREINIGING OPPERVLAKTEWATEREN Alle overlast door vervuiling van oppervlakte water kan worden voorkomen door de natuur 'n handje te' helpen bij de zuivering van het afval- produkt. Door kunstmatig de omstandigheden ide aal te maken voor de zuiverende mikro-flora, kan afvalwater weer volkomen schoon worden afge leverd. De daarvoor in gebruik zijnde methoden zijn bekend, maar het ontbreekt veelal aan de wil (en het kunnen betalen! Red.) er geld aan te be steden. Ofschoon in 1898 een Staatscommissie al legio gevallen van ergerlijke vervuiling consta teerde en ter bestrijding daarvan o.a. een wetsont werp opstelde, wordt er nog steeds ca. 75% van alle afvalwater in ons land onbehandeld in rivie ren en kanalen geloodsd. Wel kwam in 1964 voor het eerst in onze parlementaire geschiedenis het wetsontwerp Regelen omtrent de verontreiniging van oppervlaktewateren in de Tweede Kamer, maar deze wet is nog steeds niet van kracht ge worden. Lozing van afvalwater zal, indien dit wets ontwerp wordt aangenomen slechts in gezuiverde toestand zijn toegelaten. DE OXYDATIESLOOT OF PASVEERSLOOT De Rijkszuivel Agrarische Afvalwater Dienst te Arnhem heeft, aldus ir. Scheltinga, in nauwe sa menwerking met het Instituut voor Landbouw Bedrijfsgebouwen te Wageningen, naar een al- doende oplossing voor de mest en gierzuivering gezocht. De gebruikelijke methoden van afvalwa terzuivering bleken weinig perspctief te bieden. Buitenlandse onderzoekingen wezen uit, dat een redelijke mate van zuivering slechts tegen zeer ho ge kosten zou kunnen worden verkregen. Boven dien werden de systemen vaak te ingewikkeld. Aanvaardbare resultaten werden echter, zowel in laboratorium-proeven als in experimenten op half-technische schaal, verkregen bij gebruik van een zgn. oxydatiesloot. In principe is dit een ovaalvormige sloot van 1 meter diepte, met een eiland in het midden. Het bassin is gevuld met wa ter en gier plus het zgn. actieve slib, een gecon centreerde massa van zuiverende mikro-organis men. Dit slib-water-giermengsel wordt door een MA de zeer hoge ha-opbrengsten van oogst 1967 en 1968 moet dit jaar met wat lagere ha- opbrengsten worden gerekend. Het laat zich aan zien dat de opbrengsten dit jaar sterk uiteenlopen, afhankelijk van tijd van poten, regenval, grond- struktuur enz. In meerdere percelen vooral de laat gepootte wordt een begin van doorwas ge constateerd. De voorlopige indruk van de praktijk is, dat de ha-opbrengsten dit jaar in de buurt van het veel jarig gemiddelde liggen. In het algemeen zijn^ de aardappelen niet grof - gegroeid als gevolg waarvan het verschil tussen de prijs voor grove aardappelen voor de frites- industrie en voor de aardappelen van de midden maat, groter is dan in de laatste voorafgaande ja ren. Door de droogte is er wat meer schurftaantas- ting dan vorig jaar, wat niet wegneemt dat de tot nog toe gerooide percelen een goede en mooie kwaliteit hebben gegeven. Omstreeks 20 september zullen de resultaten van de voorlopige op 10 sep tember te houden oogstraming bekend gemaakt worden. Aldus meldt het Produtschap voor Aard appelen in de „Mededelingen" behorend bij de agenda van de op 28 augustus j.l. gehouden be stuursvergadering. bruto ha-op or engsten niet zo hoog zullen zijn als in de beide voorafgaande jaren, ook al is het in meerdere gebieden minder droog geweest dan in ons land. Van betekenis voor de totale oogstvooruitzichten is eveneens dat de oppervlakte aardapelen in de meeste West euro pese landen is ingekrompen. In W.-Duitsland is het areaal met rond 80.000 ha in gekrompen, t.w. van 659.000 ha in 1968 tot 580.000 ha dit jaar. Ook het Franse areaal is teruggegaan n,l. van 477.000 ha vorig jaar naar 442.000 ha dit jaar. Een inkrimping van 6 Voor de consumptie- en voer- aardappelen (excL vroege-, poot- en industrieaard appelen) afzonderlijk bedraagt de teruggang 8 In België zou het areaal eveneens wat kleiner zijn. In Engeland is het bij de Potato Marketing Board geregistreerde areaal 13 kleiner gewor den t.w. van 246.000 ha vorig jaar naar 215.000 ha thans. Het is nu nog te vroeg om m.b.t. de marktsitua tie bepaalde conclusies te trekken uit het feit dat de voorlopige areaalcijfers en waarschijnlijk ook de bruto ha-opbrengsten lager zullen zijn dan vo rig jaar. In dit verband wordt er op gewezen dat vorig jaar een onbekend, maar noemenswaardig deel van de E.E.G.-oogst wegens onvoldoende kwa liteit of houdbaarheid niet geschikt was voor de consumptiemarkt. De wateroverlast in de oogst- periode was hiervan toen de voornaamste oorzaak. Bovendien is in de beide vorige jaren nog ca. 40 van de bruto E.E.G.-oogst voor veevoeder bestemd. De inkrimping in W.-Duitsland en Frankrijk heeft waarschijnlijk in hoofdzaak betrekking op aard appelen die gewoonlijk vervoederd werden. Daar naast bestaat de mogelijkheid dat een deel van de aardappelen, die dit jaar in hoofdzaak voor ver- voedering zijn verbouwd, op de consumptiemarkt worden gebracht, resp. voor dit doel worden ge reserveerd. Deze mogelijkheden zijn groter naar mate het herfstprijspeil hoger is dar vorig jaar en naarmate de oogstomstandigheden gunstiger zijn. FINANCIËLE UITKOMSTEN OOGST 1068 AVER de oogstvooruitzichten in het buitenland Aan de hand van de in de produktiegebieden V is nog minder bekend, maar uit informatie is verzamelde prijsgegevens zijn de telersprijzen voor de indruk verkregen dat in geheel W.-Europa de oogst 1968 door het Produktschap berekend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 8