a U1 jaar gezamenlijk opgefokt onderzoek naar; groeisnelheid, voederverbruik en exterieur ALLEEN DE BESTE STIEREN ZIJN GOED GENOEG 50 onvoldoende, de rest wordt PROEFSTIER. 12 jaar 700 proef inseminaties onderzoek naar; vruchtbaarheid, «permak waliteit 10 onvoldoende, de rest wordt WACHTSTEER. 23 jaar dochters worden geboren onderzoek naar: geboortegewicht, erfelijke afwij kingen W ACHTSTIER 34 jaar dochters zijn 1 jaar de dochters worden gedekt op V/a2 jaar eigenschappen op hun dochters overerven. Voor de verbetering van de erfelijke eigenschap pen van ons rundvee is kunstmatige inseminatie het belangrijkste hulpmiddel. Alleen met behulp van kunstmatige inseminatie kan de fokwaarde van stieren op betrouwbare wijze bepaald worden. Bo vendien kan door kunstmatige inseminatie een goed fokkende stier enorme aantallen nakomelin gen verwekken. Met de moderne technieken is het zonder meer mogelijk om van één stier in het verloop van één jaar 15.000 a 20.000 koeien te be vruchten. Voor de veeverbetering van enorme be tekenis! Hoe komen we aan zulke best fokkende stieren? Allereerst is het natuurlijk van het grootste be lang, dat uitsluitend stierkalveren aangekocht wor den van uistekende afstamming. Alleen de aller beste melkkoeien zijn geschikt om als stiermoeder te worden aangewezen. Alleen de allerbeste fok stieren komen in aanmerking als stiervader. De ervaring heeft geleerd, dat zelfs van stieren met de beste afstamming de fokkerij dikwijls te genvalt. Van een jonge stier kan men nooit met zekerheid voorspellen hoe - zijn erfelijke eigen schappen zullen zijn. De resultaten ziet men pas, wanneer de dochters van de stier zelf moeder zijn geworden en hun eerste melkproduktiejaar vol tooid hebben. Daarom is het /van belang om een jonge stier slechts beperkt te gebruiken, totdat zijn fokwaar de bekend is. Dit kan gebeuren, door van een jonge stier slechts een beperkt aantal koeien te bevruchten en hem daarna „op wacht" te zetten. Gedurende de wachtperiode wordt de stier niet meer gebruikt. Pas wanneer de gegevens van zijn eerste generatie dochters volledig bekend zijn en gebleken is dat hij goed fokt, wordt de stier als fokstier in gebruik genomen. Dan is de stier in middels minstens 5 jaar oud, hetgeen blijkt uit het volgende schema, waarbij jonge stierkalveren, zo-, nen van beste melkkoeien gepaard met de beste stieren: WACHTSTIER 45 jaar dochters kalven af onderzoek naar: exterieur van de dochters, karak ter, melkbaarheid, melkproduktie, samenstelling van de melk «0 onvoldoende, slechts 20 wordt FOKSTIER 5 jaar en ouder fokstier de stier wordt volop gebruikt De allerbeste fokstieren worden aangewezen als stiervaders voor het fokken van een nieuwe ge neratie jonge stierkalveren. deze stieren kunnen zij door doelgerichte fokkerij hun veestapel verbeteren. De allerbeste fokstieren worden aangewezen als stiervaders en zorgen zo weer voor een nieuwe generatie jonge stierkalve ren, waarmee de cirkel gesloten is. De vereniging bezit 72 stieren, naast een sperma- voorraad van 32 verschillende, inmiddels niet meer in leven zijnde stieren. Van de levende stieren zijn 57 van het zwartbonte veeras en 15 van het blaar kopras. Bovendien wordt van het roodbonte ras, het Charolaisras en het Jerseyras sperma in voor raad gehouden voor gebruik door de leden-vee houders. Jaarlijks worden circa 60.000 zwartbonte en circa 10.000 blaarkopkoeien kunstmatig geïnse- mineerd. In het afgelopen jaar was ruim 67 van de koeien na één inseminatie drachtig. ER wordt aan gewerkt om nog tot een verdere en nauwere samenwerking met andere K.I.- verenigingen te komen, om op die wijze de service aan de leden nog verder uit te kunnen breiden. Er wordt gedacht aan een mogelijkheid te komen tot een z.g. „Centrale Sperma fabrikage", een stre vend dat echter niet overal in Nederland wordt ge steund. Wil men het inseminatiegeld zo laag mo gelijk houden dan zal, gezien de steeds stijgende loonpost, toch in deze richting verder gewerkt moe ten worden. Tevens zijn er vergevorderde plannen om te ko men tot een centraal wachtstieren project in de Flevopolder. Daar zouden zo'n 300 wachtstieren rationeler en dus goedkoper verzorgd kunnen wor den dan op de wachtstieren-stations van de ver schillende K.I.-verenigingen. De fusie tussen de K.I. verenigingen in Zuid-West Nederland is voor treffelijk verlopen zowel bestuurlijk als organi satorisch. In bepaalde delen van Nederland is er belangstelling voor een intensievere samenwerking dan nu nog het geval is. Er kan nog veel gedaan en bereikt worden! BI. Elke jonge stier staat dus na zijn proefperiode ruim 4 jaar op wacht. Omdat hij pas daarna volop gebruikt kan gaan worden, is het van belang om de stier zo vroeg mogelijk zijn proefinseminaties te laten verrichten. De ervaring heeft geleerd, dat van iedere vier tot vijf jonge proef stieren van uitstekende afstam ming hoogstens slechts één stier overblijft, die goed genoeg fokt om na afloop van de wachtperiode in gebruik te worden genomen. IVOOR de K.I.-vereniging Zuid-West Nederland worden de allerbeste stamboekkoeien gese lecteerd en als ze goed genoeg _zijn, aangewezen als stiermoeders. Ze worden geïnsemineerd met sperma van de beste k.i.-stieren. Met de eigenaars van de stiermoeders wordt contractueel overeen gekomen, dat, indien uit een dergelijke paring een stierkalf geboren wordt, deze voor een in het con tract vastgelegde prijs door de k.i. vereniging kan worden overgenomen. De stierkalveren worden gezamenlijk opgefokt op een stierenopfokstation. Ze krijgen hier hetzelfde rantsoen en worden maan delijks gewogen, gemeten en beoordeeld. Alleen de beste zijn goed genoeg om op geslachtrijpe leef tijd als proefstier te worden ingezet. Slechts 50 van de uit dit stiermoeder-inseminatieprogramma geboren stierkalveren brengt het tot proefstier. Van iedere proefstier worden zo snel mogelijk 750 koeien bevrucht. Daarna gaan ze op wacht en wordt een voorraad sperma ingevroren. Overigens worden ;e niet gebruikt. Gedurende de wachtperiode wor- ien gegevens verzameld over hun fokkerij, zoals n het schema in het kort is aangegeven. Pas als bewezen is, dat een stier op vele van punten verbeterend fokt, wordt de fokstier in gebruik genomen. Fokstieren worden volöp ter beschikking van de eden van de vereniging gesteld. Met behulp van

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 9