Gastvrije Hoeksche 8 UET onlangs op feestelijke wijze in gebruik ne- men van de Heinenoordtunnel is door een aantal ingezetenen van de Hoeksche Waard aange grepen om eens extra de aandacht op dit gebied te vestigen. In hoofdzaak nog agrarisch en zo dicht onder de rook van de dichtbevolkte Rand stad liggend is het voor de stedeling duidelijk een ideaal woongebied, ver van stadsrumoer, luchtvervuiling enz. Daarbij wordt de Hoeksche Waard door zijn situering ook voor de recreatie van steeds groter belang. Een gebied van zo'n 30.000 ha. met slechts rond de 50.000 inwoners biedt bepaald nog de nodige ruimte en moge lijkheden! Een uitgesproken akkerbouwgebied met ca. 70 akkerbouw, 10 tuinbouw en fruitteelt en een 20% grasland. Het aantal landbouwbedrijven bedraagt ongeveer 900 en het aantal tuinbouwbe drijven 440. De algemeen bestaande indruk dat in de Hoeksche Waard voornamelijk groot-landbouw bedrijven zijn gevestigd is slechts schijn. Zeker er zijn een aantal akker bouwbedrijven tussen de 40 en 60 ha. maar een groter deel is maar 4-15 ha. groot. Vandaar dat de gemiddelde bedrijfs- grootte zo tussen de 15-20 ha. ligt. Het bouwplan verschilt in grote lijn niet zoveel van het Zeeuwse; Gemiddeld 25% aardappelen, 25% suikerbieten, 40% granen en 10% handelsgewassen. De bedrij ven zijn over het algemeen zwaar gemechani seerd en deze mechanisatie is reeds jaren gele den ingezet. Onder de rook van Rotterdam lig gend, trok men in de Hoeksche Waard tijdig de konsekwenties van de daar betaalde hogere lonen en heeft men tijdig door mechanisatie en rationa lisatie in de moeilijke arbeidssituatie trachten te voorzien. En om het hoofd boven water te kunnen houden was dit de enige mogelijkheid. Ook in de Hoeksche Waard overigens de zelfde problemen als waar de Zeeuwse agrariër dagelijks mee te maken heeft. Stijgende kosten bij gelijk blijvende of da lende inkomsten. Voor een sterk gemechaniseerd dus kapitaalintensief bedrijf een onmogelijke IN het kader van de manifestatie „Hoeksche eig Waard Nu", in de eerste plaats gericht om de stedeling te laten kennismaken met een bloei- pei end agrarisch woon- en werkgebied, heeft ook de het Vereniging voor K.I. Zuid-West Nederland haar var steentje bijgedragen aan deze voorlichting. Dit «tic doordat de grootste K.I.-vereniging in Nederland, ve waar uitsluitend inseminatie in tabletvorm wordt goe toegepast, in de Hoeksche Waard bij Westmaas gen op de proefboerderij „Mariënhof" al sinds geruime zon tijd jonge stieren opfokt. ver Op „Mariënhof" richtte deze K.I.-vereniging met vru medewerking van het Ministerie van Landbouw tek en het Consulentschap een overzichtelijke en goed E verzorgde expositie in waar doel en werkwijze aan -fi de hand van instructieve foto's, schema's, dia's enz. lan, duidelijk tot uiting werd gebracht. Interessant voor der de buitenstaander, maar waar ook voor de iets meer bes ingewijde bepaald het een en ander viel op te te steken! De dierenarts J. Uwland van de K.I.-ver- stie eniging vertelde ons dat de belangstelling, eigen- E lijk tegen de verwachting in, bijzonder groot was met geweest. Uit het gemiddelde van een 330 bezoe- gen kers per dag bleek de interesse die de stadbewo- zek ner voor deze zaken toch wel heeft, want ca. 90 schi van de bezoekers waren niet-agrariërs! wai De K.I.-vereniging Zuid-West Nederland, eind gew 1968 door fusie van een 12 tal K.I.-verenigingen tooi in Zuid-Holland en Zeeland tot stand gekomen, is D uitgegroeid tot de grootste vereniging in ons land. slee Achtergrond voor deze samenwerking is dat men de op deze wijze over meer goed fokmateriaal be- ion.! schikt en ook de kans om bij de selectie tot een bev goed fokkende stier te komen wordt enorm ver- Gec groot. mee Voor iedere veehouder is het van belang om eers koeien te bezitten met een beste melkproduktie, die geh zich vlot laten melken, sterk genoeg zijn om ge- fok< durende een groot aantal jaren te kunnen blijven mid produceren en bij slachting nog een behoorlijke vol| slachtprijs opbrengen. Dit doel kan alleen bereikt nen worden als gefokt wordt met stieren, die deze stiei PN dan niet in het minst de ambitieuze plannen van Rotterdam, de vliegveldplannen, een ka naalplan enz. enz. Alhoewel er in de Hoeksche Waard begrip en respect is voor dit alles is men toch van mening dat d? nationale belangen voor op dienen te staan en de Rotterdamse belangen daaraan ondergeschikt gemaakt moeten worden Daar de Rijks- en Provinciale overheid nog wel eens betreffende hun inzichten en uitspraken be treffende de toekomst voor het Hoeksche Waard- gebied een slag om de arm houden brengt dit voor de bewoners een grote mate van onzekerheid met zich mee. Overigens is men daar realist ge noeg om een andere dan agrarische en recreatieve bestemming van dit gebied te kuhnen aanvaarden. Maar men wil graag weten waar men aan toe is. Voorlopig gaat men rustig verder met de moder nisering van het gebied door het uitvoeren van ruilverkavelingen, verbetering van de waterhuis houding, het bouwen van woningen, aanleg van nieuwe wegen enz. De wens is echter nadere stu dies waarin het voor en tegen van een bestem mingsverandering verantwoord wordt afgewogen, mede in verband met hetgeen elders door de over heid in de stimuleringsgebieden tot stand wordt gebracht. Een streekplan met planologische richt lijnen is nodig opdat bekend wordt wat er in de toekomst te wachten staa! zaak om nog lang stand te kunnen houden! Ook planologisch de nodige vraagstukken. De ene na de andere pijpleiding steeds groter in omvang moeten worden gelegd met alle gevolgen van dien. Kon' men dit voorheen nog redelijk opvangen, door het steeds groter worden van de „pijpstraat" zo vertelde de heer G. van de Zande te Nieuw Beyer- land van de Hollandse Mij van landbouw. Wordt de grond zo onderste boven gehaald dat deze blij vend uit de produktie moet worden genomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 8