De pachtwet en het leggen van een nieuwe drainage Nu de kalveren van de kalverweide af! Geen reden voor paniek in Nederlandse zuivel na devaluatie franc Wegens bedrijfsverandering ie koop Ieder jaar nadat de gewassen van het veld zijn ge ruimd worden er weer verschillende ha landbouw grond van een nieuwe drainage voorzien. Iedere boer weet dat een goede af- en ontwatering van de perce len van zeer grote betekenis is. Van de betreffende cultuurmaatschappijen krijgt men advies over drain- afstand, draindiepte en welke soort buizen men het beste kan gebruiken. Tevens wordt een prijsopgave gedaan wat de kosten van één en ander betreft. Maar er zijn nog meer zaken waarop men moet letten n.l. de Pachtwet. Hierin staat dat de pachter niet bevoegd is de bestemming, inrichting of gedaan te van het gepachte geheel of gedeeltelijk te wijzigen dan na schriftelijke toestemming van de verpachter. In ons geval bij het leggen van drainage zal er sprake zijn van een verbetering. Ook dat dient schriftelijk te worden aangevraagd bij de eigenaar onder opgaaf van de geschatte kosten. HOE GEBEURT HET IN DE PRAKTIJK De pachter vraagt mondeling aan de eigenaar of de rentmeester of hij er mee akkoord gaat dat hij één of meer percelen draineert. Ook komt het in nog zeer veel gevallen voor dat hij niets vraagt. Indien het gevraagd wordt zal het praktisch in 100 van de gevallen zo zijn dat de eigenaar of rentmeester met het leggen van een nieuwe drainage akkoord gaat. Er komt dus een mondelinge toestemming. WAAROM KAN MONDELINGE TOESTEMMING MOEILIJKHEDEN GEVEN? We weten allen dat er de laatste jaren nogal wat grond is aangeboden aan de pachter om deze te J. KOOPMANS Ing. Rijkslandbouwconsulentschap voor weide- en voederbouw Dc droge zomer van dit jaar was erg gunstig voor de gezondheid van de kalveren, wat betreft de be smetting met maag- en darmwormen en longwor men. Er is immers vocht nodig voor het vlot uitko men van de eieren en voor de ontwikkeling van de larven op het gras. Door de droogte was dit vocht er niet. Zodoende was de ontwikkeling van de larven op het gras geremd en de kalveren kregen slechts een geringe besmetting. Maar nu de regen is geko men komt daar verandering in. In de mest van de kalveren die op de weide te- PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL Enkele dagen na de devaluatie van de Franse franc vergaderde op woensdag 13 augustus het be stuur van het produktschap voor zuivel. De voor zitter zei er enkele woorden over, maar veel kon hij nog niet zeggen, want in Brussel werd op dat moment nog druk vergaderd. In ieder geval ziet de voorzitter voor de Nederlandse zuivel weinig reden om in paniek te raken. „Wij hebben wel eens vaker een devaluatie meegemaakt. Natuurlijk zal de situatie voor onze zuivel op de Franse markt niet eenvoudiger worden, want het doel van een devaluatie is de concurrentiepositie van het be treffende land te verbeteren." Over de door de Ministerraad vastgestelde cor rectieven, die de prijzen in de E.E.G. een beetje in evenwicht moeten houden, zei de heer Van Dam kopen. Eveneens is het bekend diat er ook nog al wat pacht is beëindigd om wat voor reden dan ook. Stel dat de pachter (en dit zijn praktijkgevallen) nadat hij 5 jaar geleden heeft gedraineerd op mondelinge af spraak, dit land kwijtraakt. Kan hij dan nog enig recht laten gelden op het door hem geïnvesteerde kapitaal, ook indien hij die grond als pachter' moet of kan kopen? Artikel 31 van de pachtwet heeft hier het volgende antwoord opbij het einde der pacht is de verpach ter verplicht de pachter voor de verbeteringen welke door deze in de laatst verlopen twintig jaar aan het gepachte zijn aangebracht, een naar billijkheid te be palen vergoeding te geven. De hier bedoelde vergoeding kan slechts worden gevorderd indien de pachter tijdig aan de verpachter onder opgave van de geschatte kosten schriftelijk mededeling van de voorgenomen verbetering heeft gedaan en hetzij de verpachter zich daartegen niet binnen een maand na ontvangst van de mededeling uitdrukkelijk heeft verzet of dat de grondkamer, in dien de verpachter zich hiertegen heeft verzet, op verzoek van de pachter dit verzet van de verpachter ongegrond heeft verklaard. De pachter heeft dus geen recht op vergoeding in dien hij de verbetering heeft aangebracht zonder hier toe onder opgave van de geschatte kosten der draina ge toestemming aan de verpachter heeft gevraagd. PRAKTIJKGEVALLEN TER VERDUIDELIJKING ANDBOUWER A heeft in 1964 een kavel ge draineerd en betaalde hiervoor 7.000,-—. Hij vroeg daarvoor geen toestemming onder opgaaf van de kosten. De verhouding tussen de eigenaar en hem waren immers goed Door een sterfgeval waren de erfgenamen verplicht om de grond te verkopen. De pachter kon gebruik maken van zijn voorkeursrecht. De pachter wenste een vergoeding voor de door hem aangelegde drainage, in mindering op de prijs. Het antwoord daarop was te verwachten. „Hiermee heb ben wij niets te maken want U hebt niet voldaan aan art. 30 en 31 van die pachtwet." Landbouwer B pacht een stuk grond. Heeft dit per ceel van een nieuwe drainage voorzien. Kosten 6.000,Hem wordt de pacht opgezegd. Hij gaat in beroep tegen deze opzegging, wordt door de rech ter in het ongelijk gesteld, en kan deze grond dus niet meer blijven beboeren. Hij probeert op alle ma nieren nog een billijke vergoeding te krijgen voor de door hem gelegde 5 jaar oude drainage. Ook hij vist recht is gekomen, zijn vele wormeieren „slapende" gebleven in afwachting van betere tijden met voch tig en warm weer. Dat is nu gekomen, niet als ge volg dat de eieren „wakker" worden. Op veel kal- verweiden zal in de afgelopen zomer heel wat mest terecht gekomen zijn. En omdat er door de droog te niet zoveel groeide is er ook niet gemaaid, zodat de weide vaak niet een keer schoon gemaakt is. Er ligt dus zo langzamerhand heel wat mest op en op dit soort kalverweiden waar steeds de kalveren in liepen, kunnen we straks een zware infectie ver wachten, nu het weer is omgeslagen. WAT MOET ER NU GEBEUREN? Ons advies is om de kalveren voortdurend om te weiden naar gemaaid land. Daar zijn zeer goede ervaringen mee. Onderzoek en praktijkervaringen hebben dit bewezen. De boeren die ook dit jaar hun kalveren iedere 2 a 3 weken verhuisden naar een ander perceel, zullen zich weinig zorgen behoe ven te maken, ook al was door de droogte eens een keer geen etgroen voorhanden. achter het netHij is zijn pachtland kwijt {teleurstel* ling 1) en krijgt van de door hem aangebrachte ven* betering niets terug (teleurstelling 2). Ook hier zei de eigenaar „volgens de pachtwet heb ik U geen ver goeding te betalen". EEN KWESTIE VAN VERTROUWEN! Ons wordt nog al eens voor de voeten geworpen dat het een kwestie van vertrouwen is wanneer we iets dergelijks op mondelinge basis doen. Bij ons is dat vertrouwen er gelukkigzo zegt men. Mijn ant woord is danhet is beslist geen kwestie van wans trouwen indien U deze zaak op een zakelijke manier bekijkt en regelt. Men kan voor omstandigheden komen te staan, die men zonder meer niet kan voorzien, en in een later stadium geld kunnen gaan kosten. In veel gevallen zullen zich dienaangaande misschien geen moeilijk* heden voordoen. Maar wij vinden het jammer, als er mensen bij ons komen om dan te moeten zeggen „Als je het zo had gedaan waren er geen moeilijk heden geweest". Nu kost het U geldIn de gevallen waar wij mee geconfronteerd werden kostte het som mige mensen geld en naar onze begrippen te veel. Dit zouden wij graag voorkomen en daarom dit arti keltje. CONCLUSIE Indien U nieuwe drainage legt op pachtpercelen vraag dan schriftelijk toestemming onder opgaaf van de kosten aan uw eigenaar of schrijf hem een brief dat U van plan bent om bijv. perceel sectie A 100 te gaan draineren onder opgaaf van de geschatte kos ten. Indien U binnen een maand geen antwoord hebt gekregen hebt U volgens de pachtwet toestemming en is dat een teken dat de eigenaar akkoord gaat. Indien er dan omstandigheden voordoen die U niet hebt kunnen voorzien hebt U later recht op een bil lijke schadevergoeding. Dit artikel gaat over drainage maar hetzelfde geldt voor het veranderen van de bestemming bijv. het-in planten van boomgaard op pachtgrond, het bouwen van koelhuizen of stallen, ja zelfs het bouwen van een nieuwe keuken in of op pachtbedrijven. Het gaat hier niet om vertrouwen en/of wantrou wen. Het gaat om oprechte eerlijke Hollandse zake lijkheid. U wist het al, maar nog even dit„Vraag advies voor U iets doet, maar liever niet nadat U iets hebt gedaan." J. MARKUSSE. De grootste moeilijkheden zijn nu te verwachten, zoals hierboven uiteengezet is, op die bedrijven waar men nog een vaste kalverweide heeft. Om nog zoveel mogelijk te redden adviseren we om de kal veren nu van de kalverweide af te halen en zo vóór de koeien uit te laten weiden. Wanneer de conditie van de kalveren te wensen over laat is het gewenst dat u zich in verbinding stelt met uw dierenarts eit de Gezondheidsdienst om mest onderzoek te late» verrichten. U kunt de kalverweide laten liggen om er straks nog een snede kuilgras van te winnen. Dit is het beste, omdat u dan tevens de besmetting op ruimt. Als u het gras niet kunt missen kunt u er ook de melkkoeien in doen. Koeien hebben er geen last van wanneer ze gras vreten dat zwaar met wor men bezet is. Tot slot: de kalveren hebben tot nu toe weinig last gehad van wormbesmettingen. Maar door de omslag van het weer kan daar nu verandering in ko men. Daarom: doe er wat aan en zorg dat ze gezond blijven! Nu geldt: Geef uw kalveren de ruimte! dat deze voor de zuivel niets nieuws betekenen. Andere sectoren van de landbouw zullen er nog aan moeten wennen. Bij de rondvraag kwam ir. T. T. Wind (landbouw organisaties) nog op de gevolgen van de Franse devaluatie terug. Hij noemde de reacties van onze landbouwminister en de voorzitter van het Land bouwschap in de dagbladen en voor de televisie teleurstellend. Het is bepaald niet zo, aldus ir. Wind, dat de gehele E.E.G. nu op de rug ligt met de benen om oog. De heer Van Dam achtte het onmogelijk op het moment zinvolle opmerkingen over de situatie te maken. Hij besloot met de opmerking dat het systeem van rekeneenheden in de E.E.G. het ge vaar met zich brengt dat de concurrentiepositie van de Fransen wel eens overtrokken zou kunnen worden. Toen was men uitgepraat over de gevol gen van de devaluatie. Gewacht moest worden op verder nieuws uit Brussel. GEEN 2-LITER VERPAKKING VOOR CONSUMPTIEMELK Twee brieven van het bedrijfsleven werden in de vergadering behandeld. De ene brief betreft het verzoek om een soepeler financieringssysteem bij de aankoop van interventieboter. Men wenst betaling aan het V.I.B. op een later tijdstip. Het be stuur van het P.Z. voelde daar echter niets voor en hield het op een betaling binnen dertig dagen. Een andere bedrijfsgenoot vroeg toestemming om eonsumptiemelk in 2-liter verpakking in de handel te brengen. Overeenkomstig het advies van de con- sumptiemelkcommissie van het P.Z. werd besloten dit niet toe te staan. Het ging overigens niet van harte: men wil het bedrijfsleven zoveel mogelijk in de gelegenheid stellen nieuwe afzetmogelijkheden te zoeken, maar enkele jaren geleden heeft het bestuur bepaalde regels voor de verpakkingseenheden vastgesteld en om daar nu van af te wijken dan zou de zaak van de verpakkingen misschien weer op de helling moe ten. Men achtte het verstandiger eerst maar eens af te wachten hoe dit in E.E.G.-verband geregeld zal worden. A. 1 KOELMACHINE, 3 seizoenen gedraaid; 1 KOMPRESSOR, merk Universal, 5700 kcal., met torenverdamper 1 TRILTANDCULTIVATOR, merk Marstig, werk- breedte 1.60 m. M. A. SCHENK, Oude Polder 16, St. Philipsland, Telefoon 01677—337. t>

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6