UIT DE PRAKTIJK Zon- en schaduwzijde Dit jaar geen overvloedige oogst Gereed voor de aardappeloogst Mee- en tegenvallers Bayfolan - een nieuw middel van Bayer Met de werkzaamheden aan de graan- en erwten- oogst zijn we in WALCHEREN al een flink eind ge vorderd. Was het de gehele vorige week droog ge bleven, dan was alles geruimd op de zomertarwe na. Op vrijdag 15 augustus kwam er in vele streken van ons gebied zware regenval voor. De hoeveelheid liep uiteen van 1560 mm. Voor de gewassen, zoals aardappelen, bieten en uien, is deze regen weer wel kom na de zeer warme droge voorgaande week. Wat ons betreft kunnen we weer terugschakelen naar het mooie zomerweer dat we deze zomer al veel gehad hebben. Dergelijk weer verveelt niet vlug alhoewel het voor sommigen wel wat té warm was. De werkzaamheden verliepen bijzonder vlot. Er konden lange dagen met de oogstmachines worden ge werkt, zodat sommige maaidorsers tot geweldige dag prestaties konden komen. Het vochtgehalte van het graan was soms aanzienlijk lager dan de norm. In de erwten kwamen nogal eens halve zaden voor. Dit is ook weer niet de bedoeling, alhoewel sommige par tijen toch voor spliterwten bestemd zijn. Naast de zonnige kant is er ook een schaduwzijde. De opbrengsten vallen over het algemeen nog tegen. Topopbrengsten hadden we toch al niet verwacht maar nu blijkt dat er vooral ook bij erwten en zomer- gerst nog vrij veel tegenvallers zijn, ook van percelen waarvan het gewas een goede opbrengst deed ver wachten. We schatten de opbrengst van de winter tarwe voor ons gebied op gemiddeld 25 k 26 mud per gemet. De zomergerst op 23 k 24 mud. De op brengsten van de erwten lopen zeer veel uitéén. De Dit jaar zal voor wat de akkerbouwprodukten be treft, zeker het gebied WEST ZEEUWS-VLAANDE- REN, het EEG-overschottenprobleem niet verder in moeilijkheden brengen, aangezien de kg-opbrengsten meestal aan de lage kant zijn. We hebben hier in het afgelopen groeiseizoen twee maal 1 week met zees veel regens gehad. Dit heeft aan de struktuur van de grondi alleen maar slecht gedaan. De vele zomerse dagen nadien veroorzaakten veelal een slechte stand van de gewassen o.a. als gevolg van luchtgebrek in de grond, terwijl nadien de afrijping vooral van de granen veel te vlug ging. Alhoewel de kg-opbrengsten vaak ver uiteenlopen zijn ze gemiddeld toch aan de lage kant. Bovendien zijn ook de graanprijzen niet om over naar huis te schrijven. Het is nu half augustus en we hebben de laatste paar dagen koeler weer met wat regen. Voor de ge wassen als bieten en aardappelen welke er nog vrij gezond voorstonden zal deze regen nog wel goed Het werk voor de combine is tot nu toe op SCHOUWEN-DUIVELAND vrij vlot verlopen. Plaat selijk wel eens wat stagnatie door een plensbui, maar over 't geheel kunnen we momenteel aannemen dat er van de wintertarwe ongeveer 80 gedraaid is, ran de haver ongeveer 75 en van de erwten goed de helft. Zomertarwe staat grotendeels nog vast. In Duiveland is er meer gedraaid dan in Schouwen, van alle gewassen. Om opbrengsten te vermelden is dit jaar zeer moeilijk. Er komen grote verschillen voor, zowel in kg als in kwaliteit. De wintertarwe varieert van 2032 mud per gemet. De zomergerst van 1828 mud per gemet, haver van 3545 mud per gemet, schokkers van 1424 mud per gemet. Om hieruit een gemiddelde te halen is zeer moeilijk, wel is duidelijk dat de opbrengsten dit jaar tegen vallen. Daarbij komt dan nog de soms zeer slechte kwaliteit. Doorval bij zomergerst valt mee, maar bij wintertarwe komen partijen voor met 50 door- val. Haver is zeer licht en de kwaliteit schokkers valt niet tegen. De kg-prijzen moeten we jammer ge noeg slecht noemen, zeg maar onbillijk. De vlasschel ven zijn ook grotendeels binnengereden. De zaaiuien is men plaatselijk aan 't plukken. Zo van 't land weg. Van 't-graanstro is er dit jaar minder verhakseld dan vorig jaar. Zo zachtjes aan gaan we ons klaar maken voor de komende aardappeloogst. Verschillende percelen zijn reeds doodgespoten, 't Kwaad in de aardappelen valt mee. Wel komt in verschillende percelen doorwas voor. Doorwas ontstaat als door een „temperatuur- schok" de slapende ogen van de plant (okselknoppen en ogen van de knollen) gaan uitlopen. Het 'is dus de hoge temperatuur, die doorwas veroorzaakt en niet een stilstand in de groei tijdens een droogteperiode gevolgd door regenval. Het ondergrondse deel van de plant is veel gevoeliger voor doorwas dan het boven grondse deel, vandaar dat doorwas meestal optreedt in open gewassen, waarin direkt.e zonnestraling de bodemtemperatuur hoog doet oplopen. Ook is de mate van ouderdom (N-gift en/of pootdatum) van 't gewas van invloed. Jonge gewassen zijn gevoeliger dan oudere. M.a.w. omstandigheden voor doorwas zijn nu wel gunstig (open gewassen en hoge tempe raturen). Het is van belang zo snel mogelijk, bij doorwaspercelen, na het doodspuiten tot rooien over te gaan. Bij doodbranden is 't mogelijk eerder te rooien dan bij doodspuiten (er is hier een loofbrand- machine). Gezien de resultaten in voorgaande jaren zijn enkele rooiwenken hier nog wel op zijn plaats (ook voor diegenen die laat rooien). 1. Let op de juiste afstelling van de spoorbreedte van de trekker en de rooimachine, opdat de ban den niet tegen de ruggen lopen. 2. Te brede trekkerbanden drukken de ruggen in elkaar. groene erwten durven we niet hoger schatten dan 9 mud per gemet, die van de schokkers en kacucijners op 11 mud per gemet. In de provinciale pers lazen we enkele berichten die toch wel erg tegenstrijdig waren. Het ene be richt vermeldde de tegenvallende oogstresultaten. Het andere betrof de verkoopprijs van een landbouw bedrijf. Uit de hoogte van deze prijs zou men kunnen afleiden dat het met de opbrengsten en prijzen van de landbouwprodukten toch wel bijzonder goed zit. De praktijk weet wel beter We vernamen dat er weer een mogelijkheid is tot opgave voor het volgen van een laskursus aan het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen te Mid delburg. Het volgen van deze kursus achten we voor (toekomstige) boeren van groot belang. Het is ons uit de praktijk bekend dat het zelf kunnen verrichten van laswerkzaamheden tijdens het gebruik van de machines of voor onderhoudswerk in de winter van zeer groot belang is. Op verschillende percelen zien we weer één of meerdere hopen schuimaarde liggen. Daarnaast zul len ook wel weer andere kalkmeststoffen worden aangewend. De beste tijd van aanwending is tijdens de stoppelbewerking. Afgelopen maanden hebben we weer kunnen zien welke percelen of gedeelten hier van het meest struktuurgevoelig zijn. Hoewel deze struktuurgevoeligheid niet enkel met een bekalking is te verminderen, is het toch wel zo dat een bouw- voor met een goed kalkgehalte meer weerstand heeft dan met een te laag kalkgehalte. doen. Komt er echter weer te veel regen dan is het gevaar voor doorwas weer erg groot. Snel doodspui ten lijkt dan wel het beste. Veel percelen aardappelen zijn echter momenteel al geheel of gedeeltelijk afge storven. Wellicht mede doordat evenals in ons land, ook in het buitenland een kleiner aanbod van aardappelen wordt verwacht is de prijsontwikkeling niet ongun stig. Enkele telers verkochten reeds voor prijzen van 3600 tot 4000 gulden per ha met rooien voor de koper. Het lijkt erop dat er hier de laatste tijd een pyro maan aan het werk is. In 3 weken tijds gingen 6 schuren in vlammen op. Slechts in 2 gevallen was de oorzaak een trekker. In de andere gevallen denkt men echter aan brandstichting. Het gonst van de geruch ten en velen zijn bang dat ook hen dit zal overkomen. Aangezien de bouwkosten de laatste jaren niet onbe langrijk zijn gestegen zou het voor veel boeren wel goed zijn de brandverzekering hierbij aan te passen. Vóór de vele regen van vrijdag 15 augustus wa* de oogst op ZUID-BEVELAND van zomergerst, win tertarwe en haver op zeer enkele percelen na, geheel aan de kant. De opbrengsten liggen ver uit elkaar; zo variëren ze bijv. bif wintertarwe van beneden de 4000 kg tot boven de 6000 kg per ha. Het gemiddelde zal zo tegen de 5000 kg aan liggen. De opbrengsten van zomergerst en haver liggen gemiddeld op een wat lager niveau dan het vorige jaar. Meeldauw, bruine roest alsmede de luizen hebben bij de wintertarwe plaatselijk een duidelijke invloed op de opbrengst uitgeoefend. Hier en daar wordt zelfs de mening geuit dat door het gebruik van CCC de aantasting van meeldauw en bruine roest en mis schien ook nog wel afrijpingsziekten in sterkere mate optraden. Hierdoor zou op sommige percelen de op brengst zijn tegengevallen. Bijna al het stro van wintertarwe, zomergerst en haver is onder gunstige omstandigheden in pakken geperst en hetzij direkt afgeleverd of in de schuren opgeslagen. Naar het zich laat aanzien zal in de loop van deze week de zomertarwe eveneens gemaaidorst kunnen worden. Na de plaatselijke tegenvallers bij de winter tarwe worden van dit gewas geen hoge opbrengsten verwacht. De erwten zijn voor ruim de helft gedorsen. De op brengsten zijn op vele bedrijven niet dusdanig hoog, dat in het nu volgende jaar voor dit gewas een grote oppervlakte zal moeten worden ingeruimd. De stand van de aardappelen is de laatste 2 weken vrij sterk achteruit gegaan. Door de droogte en de warmte zijn ze, meestal veel te snel, in elkaar ge vallen. De meeste groei is er dan wel uit. Het lijkt niet waarschijnlijk dat topopbrengsten verwacht kun nen worden. Het knollenaantal per bos is ruim vol doende. Het ziet er echter naar uit dat op veel bon ken gerekend kan worden. In enkele percelen komt reeds doorwas voor. Het is het ergst op die percelen diie laat zijn geplant of waar de groei erg laat is be gonnen. Voor alle percelen, die reeds aan het afster ven zijn dan wel nog vrij groen zijn zal het toch noodzakelijk zijn om met de ziektebestrijding door te blijven gaan. Er zijn reeds verschillende partijen zowel per gemet als per kg verkocht. Een deel daar van is reeds gerooid, de opbrengst van deze vroegste percelen valt wat tegen. De prijzen zijn aantrekke lijker dan het vorige jaar. Door de droogte was op vele bedrijven de voorraad aan weidegras klein geworden, hier en daar werd dan ook reeds wat bij gevoerd. De regen is voor het gras land wel zeer welkom. Er kan nu, mits er voldoende stikstof was gestrooid, nog op voldoende nagras ge rekend worden. 3. Pas de rijsnelheid en de omtreksnelheid van de zeefketting zo goed mogelijk aan bij de rooi-om- standigheden. 4. Zorg voor grond tussen de aardappelen tot aan 't einde van de zeefketting. 5. Gebruik geen rubbermatten met pennen of een zak met grond op de zeefketting, met 't oog op beschadiging. 6. Tijdens 't rooien de machine op de wendakkers niet leegdraaien. 7. Valhoogte van de aardappelen in de machine zo gering mogelijk houden, ook voorzichtig met 't storten op de wagenbodem. 8. Bij 't lossen in de opslagplaats moet valhoogte ook beperkt blijven. 9. Verwijder, zoveel mogelijk, op de rooimachine of bij de transporteur in de bewaarplaats dé zie ke knollen. 10. Voorkom in de bewaarplaats stortkegels. Bayfolan is een vloeibare bladvoedingdie de voedingstoestand van alle landbouw-, fruitteelt-, groen te- en sierteeltgewassen verbetert en de nadelige gevolgen van een gebrek aan sporenelementen op heft. Dit versterkingsmiddel bevat o.a. 11 N, 8 P2O5, 6 K2O en de sporenelementen; ijzer, man gaan, borium, koperzink, nikkel, kobalt en molybdeen, alsmede chelaten, buffersubstanties, groeire- gulatoren en vitamine Bi. De toepassing van dit niet agressieve Bayer-produkt leidt tot een versterking van de conditiehet wordt door alle gewassen goed verdragen. Het geeft een sneller herstel van de door weersinvloeden zoals hagel en wind aan het gewas veroorzaakte schade. Bovendien stimuleert het middel de wortel- groei, waardoor de in de bodem aanwezige voedingsstoffen beter worden opgenomen. Onder bepaalde omstandigheden verbetert Bayfolan kwaliteit en vruchtkleur, vermindert verru wingskansen en geeft hogere opbrengsten. Dit versterkingsmiddel is vooral zeer voordelig, wanneer het wordt toegepast op gewassen met snelgroeiend blad in het ontwikkelingsstadium, zoals b.v. groen ten, aardappelen en suikerbieten. Speciaal in granen wordt de toevoeging van dit middel aan de voor de onkruidbestrijding te gebruiken herbiciden bijzonder aan te bevelen. Uitgezonderd met zwavelbe- vattende en alkalisch reagerende middelen kan Bayfolan met alle fungiciden, insecticiden en herbiciden gemengd worden verspoten. Aldus meldt ons Bayer - Agrochemie N.V, te Arnhem.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5