^T^oor cle '^XJrouw van het 'platteland Dit is kaas. Meer kunststoffen voor meubelen Landbouwcursussen Pluimvee- en varkenshouderij - specialistenwerk 14 Onder redactie van Mevrouw L. N. Huijsman- Griep Onlangs verscheen een nieuwe uitgave van het Ne« derlands Zuivelbureau, getiteld: „Dit is kaas". Dit boekje, bestemd voor het grote publiek en met name voor degene die van Nederlandse kaas het fijne wil weten, is mede tot stand gekomen op basis van ad* viezen van diverse zuivelorganisaties en instellingen. Het boekje ziet er zeer aantrekkelijk uit en bevatj tal van wetenswaardigheden over de bereiding van kaas en de soorten, die in ons land worden gemaakt. Velen zijn nog van mening, dat de bekende Bluefort alleen in Frankrijk worden gemaakt. Niets is minder waar. Zij wordt hier uit volle melk bereid onder toe voeging van een schimmel, de z.g. penicillinum roqueforti WIJN EN KAAS Steeds meer en meer komt ook in ons land op avondjes en partijtjes de combinatie „wijn en kaas" in zwang. Er bestaat een groot misverstand, n.l. dat hiervoor beslist geen Nederlandse kaas in aanmer king komt. Deze eet je op het brood en verder niet. Het tegendeel is het geval. Wij mogen dit mede op gezag van buitenlandse deskundigen en fijnproevers aannemen. Exporteurs van de wereldvermaarde port uit Portugal geven de voorkeur aan Edammerkaas bij hun produkt. Franse wijnbouwers uit Bordeaux kie zen bij de wijn uit hun district, Goudse boven andere combinatiemogelijkheden. Met een glas wijn plus Nederlandse kaas gecombi neerd met crackers, knackebrot of roggebrood zult u op uw avondjes zeker eer inleggen. LAAT KOUDE KAAS OP VERHAAL KOMEN Herhaaldelijk wordt in het boekje gewezen op het bewaren van kaas bij lage temperatuur. In' het alge meen dient geen enkele kaassoort bewaard te wor den bij meer dan 17 graden Celsius, omdat daarboven teveel vet zal uittreden. De meeste kaas in ieder geval verpakt in aluminiumfolie of anders in een plas tic zak voelt zich thuis in de koelkast. Voor Goud se en Edtammer kaas is de beste temperatuur 3 gra den Celsius. Voor kernheim, St. Paulin enz. 20 graden, dus in diepvries. Geef kaas, in koelkast of diepvriesruimte bewaard, vóór het gebruik voldoende tijd om op kamertempe ratuur te komen. Pas dan profiteert u tenvolle van de geur en smaak. Kaas moet dus evenals de meeste rode wijnen chambreren. Kaas voor direct gebruik is de kaasstolp heel geschikt mits onder de rand van de stolp een klein voorwerp (b.v. een suikerklontje) wordt gelegd. De waterdamp, die de kaas afgeeft kan daardoor ontsnappen en de kaaskorst wordt niet klef. Ik heb slechts een greep uit de inhoud gedaan. Et is nog veel meer over kaas in dit boekje te lezen. We kunnen het onze lezeressen van harte aanbevelen. U kunt het bestellen bij het Nederlands Zuivel bureau, Cort v. d. Lindenstraat 7, Rijswijk (Z.H.), Tel 070—98 55 50. Het ziet er naar uitdat bij de meubelproduktie in de komende tien jaar steeds meer kunststof fen zullen worden gebruikt. Tot de kunststoffen welke de boventoon voeren behoren Polystyreen, hardpolyerethaan en polyester harsen. Ook van het z.g. ABS (Acrylonitrïl - butadieën - styreen), een- kunststof welke o.m. in schuimvorm tegenwoordig nogal de aandacht op zich vestigt als vervangende grondstof voor hout, kan nog veel worden verwacht. Polystyreen (in het bijzonder de slagvaste kwaliteit) wordt vooral toegepast in de vorm van spuit- giet-artikelen, voor decoratieve en structurele onderdelen. Deze onderdelen, bijv. armleuningen le nen zich vooral voor massa-fabricage. In opkomst is de fabricage van polyurethaan-voorwerpen in een vorm, die van binnen bekleed is met ABS-folie of plaat, bijv. door middel van vacuumvorming. Men verkrijgt aldus een solide hechting van deze kunststof aan het ABS, dat aan de buitenzijde bepaalde nerfstructuren kan bezitten. Aldus worden bijvoorbeeld deurpanelen voor auto's vervaardigd. Het ABS heeft het voordeel van een dunne wand en een goede spijker- en schroefvastheid. In de meubelindustrie worden op analoge wijze al meu belonderdelen vervaardigd, bestaande uit een kern van hard polyurethaan, met een toplaag van flexibel polyurethaan. Vele huisvrouwen geven nu nog de voorkeur aan hout of metaal, doch de jonge generatie zal zeker spoedig vertrouwd raken met de nieuwe materialen. Je wilt wel eens wat, die lange winteravonden. Je bent het staren naar het magisch oog zo lang zamerhand beu en de geest van de onderuitge zakte kijker wordt actief. Nu komt echter het grote probleem van wat gaan we doen om de deur kijken. Voor degene die wil, zijn er echter legio mo gelijkheden om inspannend en/of ontspannend bezig te zijn, hetzij ter lering, hetzij ter vermaak. Heel beknopt willen we hier enkele prima mo gelijkheden noemen, die uitstekend van dienst kunnen zijn ter vergroting van je vaktechnische kennis en kunde. We denken dan aan de Land bouwcursussen, uitgaande van het agrarisch vak onderwijs in Zeeland, welke het komende win terseizoen op diverse plaatsen in Zeeland ge houden zullen worden, mits voldoende belang stelling. We doen een kleine greep: lascursussen motorengebruik moderne veevoeding teelten onder glas enz. Helaas of gelukkig kunnen we geen volledig overzicht van alle mogelijkheden geven aange zien de beschikbare ruimte in het landbouwblad te gering is. Dat houdt dus in dat U voor een nauwkeuriger informatie over een bepaalde cur sus, kontakt met Uw afdelingssekretariaat dient op te nemen of met het Prov. sekretariaat. Welke wens U ook hebt op cursusgebied, meldt deze ten alle tijde aan Uw afdelings- of provinci aal sekretariaat. Hoogstwaarschijnlijk is Uw wens te realiseren. Wij proberen het in ieder geval. De examens op de landbouwscholen zijn gro tendeels achter de rug. Bij de opleiding is meestal ook aandacht besteed aan de pluimvee- en var kenshouderij voor zover de toegemeten tijd dat toelaat. In de praktijk bemerken wij dagelijks een gro te behoefte aan toegepaste vakkennis en onder nemerschap in de pluimvee- en varkenshouderij. De ontwikkeling in deze bedrijfstak staat momen teel in zijn vierde versnelling. Het aantal dieren per bedrijf neemt voortdurend toe, waardoor ook het risico toeneemt. Kennis en kunde, nodig voor een goede bedrijfsvoering in 'deze branche, zijn op begrijpbare wijze te verklaren aan de nra".- tijkscholen voor pluimvee- en varkenshouderij te Almelo, Barneveld en Horst. Zij bieden U de volgende mogelijkheden: Hogere Kadercursus, vervolgstudie voor afgestu deerden van H.L.S. (dierveredeling) Middelbare Kadercursus, opleidingsmogelijkheid van M.L.S.-ers tot voorlichter pluimvee- of varkenshouderij Cursus Pluimveehouder en/of varkenshouder. voor moderne ondernemer met eigen bedrijf. Nadere bijzonderheden te verkrijgen bij de bo vengenoemde scholen of bij het provinciaal sekre tariaat. EVENEMENTEN, ENZ. Van vrijdag 22 augustus t/m woensdag 27 augustus: OOSTENRIJKSE WEEK te Hulst t/m 30 augustus in het Rijksarchief in Zeeland: Tentoonstelling „Zeeland en de Dordtse Synode 1618/19". Wat betekende de Dordtse Synode voor Zeeland en om gekeerd? t/m 5 september in de Abdij te Middel burg: Iedere woensdag, donderdag en vrijdag Middelburgs spel van KLANK en LICHT, de historie van de eeuwenoude Abdij van Middelburg herleeft in een spel van stemmen, muziek en licht. ir tot 25 augustus in het Burgerweeshuis te Zierikzee: Tentoonstelling van Neder lands Plastiek, o.a. werk van Dirk Claus, Hans Baayens en Niek Jonk. t/m 15 september in het voormalig raad huis te St. Anna ter Muiden: Schilderijen en beeldhouwwerk van Jos But en baron R. de Meester de Betzenbrouck. •k gehele maand augustus in Galerie Trout- zaerte te Westdorpe: Grafisch werk van R. Anthoyio, klein plastiek en brons van Marja van Putten. Tevens schilder- en pottenbakker swerk van jonge kunste naars. UITSTEL PLOEG WEDSTRIJD NOORD- EN ZUID-BEVELAND In verband met de verwachte drukke werkzaam heden op zaterdag 23 augustus is de ploegw;edstrijd} van Noord- en Zuid-Beveland uitgesteld tot za terdag 30 augustus a.s. Opgaven tot maandag 25 augustus bij: J. C. Zuid- weg, Kortgene (tel. 01108422) en P. Katsman, Wolfaartsdijk (tel. 01198311). Plaats: grond van de domeinen in het Noord-Sloe. Aanvang half twee. Ploegers om één uur aan wezig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 14