Het rundvee op de Agrarische Dagen Walcheren tf W. G. HEY Consulentschap Akkerbouw Rundveehouderij in Zeeland. KOEIEN In de rubrieken koeien zagen we veel goede dieren, waarbij vooral in de catalogus de goede produkties opvielen. Evenals op de voorgaande fokveedagen kunnen we de ontwikkeling van de Walcherse koeien dooreen genomen goed noemen. Een bemerking op de uiervorm en speenplaatsing is echter zeker op zijn plaats. Door middel van een goede stierenkeuze, waarbij de compensatieparing een voorname rol moet spelen, kan hierin de no dige verbetering worden gebracht. Bij de compensatieparing heft de stier het min der goede onderdeel op of omgekeerd. Op een koe met een minder fraai uier wordt dan een stier ge bruikt die een beste uiervorm vererft. Op andere onderdelen mag dan soms wat toegegeven worden. Ook het beenwerk behoeft hier en daar nadere aandacht. Vooral bij de jongere dieren zagen we soms een wat steile stand in de achterbenen met vaak niet te harde, wat weinig ontwikkelde klau wen. Bij de jongste melkgevende koeien stond de Südhoekster Willem Adema Pref. 2-dochter Mie- neke 30 van L. P. Brasser op de IA plaats. Een mooie vaars met een vierkant, goed geplaatst uier; \/OOR de 17e maal werden de Agrarische Dagen Walcheren gehouden, ditmaal op 11 en 12 juli. Evenals vorig jaar vond dit festijn plaats op het prachtig in het hout gelegen terrein van de 'neer A. Maljaars te Oostkapelle. Op de eerste dag werden de rundveekeuringen gehouden. Omdat het 's morgens wat regende ver liep de aanvoer van het vee minder vlot. Een halfuur na de oorspronkelijk in de programma's ver melde aanvangstijd kon met het keuren van de dieren worden begonnen, wat in een vlot tempo door de jury's werd gedaan. In een 3-tal ringen werden dit jaar 138 stuks rundvee voorgebracht. Vorig jaar was dit 142. De verdeling der prijzen was als volgt: (de getallen tussen haakjes hebben betrekking op de keuring in 1968) totaal 1e prijzen 2e prijzen 3e prijzen Stieren 3 (3) 2 (1) 1 (2) Vaarzen 15 (31) 10 (9) 4 (17) 1 (5) Koeien 120 (108) 67 (57) 49 (37) 4 (14) Totaal 138 (142) 79 (67) 54 (56) 5 (19) Percentages 57.3 (47.2) 39.1 (39.4) 3.6 (13.4) Uit bovenstaande tabel blijkt dat vooral het aantal vaarzen in 1968 beduidend groter was, terwijl het aantal eerste prijzen ongeveer gelijk lag. Het is gevaarlijk om aan deze cijfers een conclusie te verbinden. Een voorzichtige conclusie zou kunnen'zijn dat de selektie door de veehouders zelf wat scherper is geweest, terwijl ook aan een verbetering van de kwaliteit gedacht kan worden. Hieronder zullen we van de diverse rubrieken die voorgebracht werden de voornaamste dieren noemen. STIEREN Evenals vorig jaar werden 3 stieren voorge bracht, waarvan de kwaliteit iets beter was. Kam pioen stier werd Wijtsturt 500 van A. Maljaars te Aagtekerke, De vader van deze stier is Wijtsturt 441, een zoon van de alom bekende Adema 441, Pref. 1. Moeders vader is Geale, een Adema 469 zoon. Als we de produktie-afstamming van deze stier bekijken vallen vooral de goede gehaltes in de melk op. Dit geldt obk voor het eiwitgehalte, wat in de toekohist een steeds voornamere plaats zal gaan innemen. Het exterieur van Wijtsturt 500 is redelijk goed. Een goed ontwikkelde, voldoende typische gelijnde stier, met sterke achterbenen en een iets dakvormig kruis. Reserve-kampioen werd Adema 87 v. d. Blik. Een wat minder diepe, gerekte stier van voldoen de ontwikkeling en type met enige bemerking op het kruis. Deze Bonne 9 zoon is eigendom van de Gebr. A. en J. de Lange te Ritthem. Rika's Adema (v. Mieneke's Adema 7) van M. Wattel te Gapinge kreeg een ruime tweede prijs. Deze wat kleine, iets gedrongen stier van goed type heeft, evenals de beide andere dieren een goede produktie-afstam ming. VAARZEN Voor een met vee vrij dicht bevolkt gebied als Walcheren werden niet al te veel vaarzen voorge bracht. De kwaliteit van deze dieren mogen we echter behoorlijk goed noemen, al is van vooruit gang weinig sprake. Bij de oudste vaarzen zagen we de best ontwik kelde, iets gespannen typische Mieneke 32 (v. Mie neke's Adema 4) van L. P. Brasser te Vrouwen polder aan de kop. Haar type was dusdanig dat zij in het middagprogramma werd aangewezen als Kampioene. In dezelfde rubriek stond de Lytse-Rudolf-doch- ter Reintje van Plantlust van Joh. Maljaars te Oost kapelle, een voldoende, typische vaars met wat steile .achterbenen, In de rubriek vaarzengeboren in de tweede helft van 1967, stond Janna (v. Frans 385) van A. Poppe te Middelburg op de IA plaats. Deze ruim gebouwde, goed ontwikkelde typische vaars werd gevolgd door de wat minder ruime doch zeer fraai afgewerkte Connie 7 van Plantlust (v. Opperhans Marius) van J. Maljaars, voornoemd. Een beste klasse vormde de rubriek jongste vaar zen (geboren in de eerste helft van 1968). Op kop ging de Adema 727 dochter Mieneke 35 van L. P. Brasser, voornoemd. Deze goed ontwikkelde, ty pische, iets laat rijpe vaars met een wat plat kruis werd gevolgd door haar stalgenote Mieneke 37 (v. Mieneke's Adema), een iets gedrongen, gevulde soortige vaars. 1B werd Stientje 40 van A. Lorier te Souburg. Een iets kleine, soortige le kalfskoe. Bij de droogstaande en melkgevende koeien, ge boren na juli 1966, zagen we goede koplopers. Rita 3 (v. Jels Gerard Wouter 6, Pref. B.), een best ont wikkelde, diepe koe met wat lange spenen van A. Geldof te Oostkapelle werd 1 A, gevolgd door De .Goede 19 van de Fa. ArendseWondergem te Gapinge. Jaantje 3 van Plantlust (v. Rudolf Siccama) van J. Maljaars en Jopie 3 (v. Jels. Gerard Wouter 6) van P. Verhage te Koudekerke kregen beide 1 A prijzen in de rubrieken van koeien geboren in de eerste helft van 1966. Beide best ontwikkelde, soor tige dieren, waarbij het uier van Jaantje 3 het meest opviel. Een wat onregelmatige klasse vormde de koeien, geboren in 1965. Dora 2 (v. Adema 469, Pref. 2) van L. P. Brasser, een best ontwikkelde typische koe met minder korrekt kruis en goed uier, kreeg de 1 A prijs, gevolgd door Eri 5 (v. Blitsaerd Jap Ade ma) van de Fa. ArendseWondergem te Gapinge. Joukje 20 van 't Hof Zwagerman (v. Rudolf Sicca ma) en Margriet (v. Jels. Gerard Wouter 6, Pref. B) van J. Kwekkeboom te St.'Laurens kregen resp. de 1 A en 1 B prijs bij de langer gekalfde dieren, geboren in 1965. Beide ruim gebouwde typische dieren waarvan de 1 A het beste uier had. Bij de jongeren koeien, geboren in 1965, kreeg Trees je 15 (v. Rudolf Siccama) van de Fa. Arend seWondergem, voornoemd, dank zij haar goede type, een 1 A prijs, gevolgd door Emma 5 (v. Or- nea Adolf) van G. de Jager te Serooskerke, een sterke, ruime koe met iets zware voorhand en min der korrekt geplaatste spenen. De in 1964 geboren Bontje 11 (v. Blitsaerd Jap Adema) van M. Wattel, voornoemd, kreeg een 1 A prijs vóór de Lytse Rudolf-dochter Irene van J. de Visser te Souburg. Beide prima melkkoeien met goede produktie. Mieneke 22 (v. Adema 469 Pref. 2) van L. P. Brasser, een koe van goed type met een wat minder ruim kruis en wat kort uier, werd 1 A bij de rubriek langer gekalfde koeien, geboren in 1964. Van de stal J. Looise te Gapinge werd de Lytse Rudolf-dochter Alida 14 1 B. Een sterke, ruim gebouwde koe met een niet te korrekt afgewerkt uier. Een koe met veel massa, goed type doch een wat diep uier is Reintje 5 van Plantlust, een Amarilla Gretha's A.K.A. 2-dochter, van J. Maljaars. Zij werd 1 A geplaatst bij de in 1963 geboren koeien. Mieneke 18 (v. Adema 469, Pref. 2) van L. P. Brasser en Grietje ,22 van 't Hof Zwagerman (v. Ornea Adolf) van G. Blankers te Grijpskerke wer den 1 A en 1 B in dezelfde leeftijdsklasse langer gekalfde koeien. Een beste rubriek met goede produkties vormden de koeien, geboren in 1962. Tina 12, een ruime, ty- Bontje 11 (v. Blitsaerd Jap Adema G) werd uitgeroepen tot kampioene van de fokveedag. Zij verkreeg tevens de prijs voor het mooiste uier. Fok.-eig.: M. Wattel- Gapinge. Mieneke 13 (v. Adema 469 Pref. II) werd erekam- pioene. Fok.-eig.: L. P. Brasser, Vrouwenpolder. pische koe met een goed gevormd uier en lange spenen uit de stier Jelsumer Bertus (F.R.S.) van A. Maljaars en Irma (v. Dr. Lente's Verwachting) van J. de Visser te Souburg kregen beide een 1 A prijs; 1 B werden resp. Janieta van Mina's Hoev# (v. Lytse Rudolf) van G. Blankers en Lena 24 (v. Janna's Adema) van J. Dekker te Arnemuiden. Beide goed ontwikkelde dieren met beste uiers. Mina 6 (v. Rotter da Sikkema 89), een best ont wikkelde, goed gebouwde typische koe met een goed bewaard uier van L. de Visser te Domburg werd 1 A in de rubriek, geboren vóór 1962. Dank zij haar kwaliteiten kon zij tijdens de kampioens keuring lang in de ring blijven. PRODUKTIEKLASSE In 3 groepen verdeeld werden in de produktie- klasse 20 dieren voorgebracht. Bijna Ve deel van de totale aanvoer, hetgeen wijst op sterke produk- tieve koeien. In de 30.000 kg klasse stond Irma 7 (v. Adema) van A. Maljaars, voornoemd vooraan. Deze mas sale, sterk typische koe met goede melktekens pro duceerde in 2227 dagen 33.328 kg melk met 4.38 of 656 gr. vet per dag. De S.I.P.-koe Connie aan Plantlust (v. Rotter da Sikkema 89) werd 1 B. Zij produceerde in 2429 dagen 37.585 kg melk met 4.14 vet of 641 gram vet per dag. Connie is een ruime, typische koe met beste melkbaarheid. Momenteel staat van haar een beste zoon van Opperhans Marius op het opfok- station te Westmaas. Alida 18 (v. Hendrika's Wit), een sterke koe van voldoende type met een goed uier en een wat onedele voorhand stond 1 A in de 40.000 kg klasse. Zij produceerde in 2420 dagen 40.304 kg melk met 3.93 vet of 655 gram vet per dag; 1 B werd de sterke ruim gebouwde Minerva (v. Dokter Lente's Verwachting) van W. de Buck te Middelburg. Zij produceerde in 2431 dagen 48.002 kg melk met 4.01 vet of 792 gram vet per dag. Hiermede is deze S.I.P. koe de aanvoerdster in de produktie- klasse wat betreft de grammen vet per dag. De hoogste levensproduktie heeft al sedert enke le jaren de Aaltjes Eduard-dochter Molenaars Ju liana van G. de Jager te Serooskerke. Deze nog sterke melkrijke, behangen koe produceerde tot half mei van dit jaar 79.467 kg melk met 4.25 vet in 4604 dagen. Dit is 733 gram vet per dag. Een produktie die er zijn mag. Zie verder pag. 11.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6