TUINBOUWKLANKEN Van primeurteelten moet de kleinere teler het hebben Massale doordraai Grote vraag naar pruimen DINGEN VAN DE WEEK ZOMER 1969 IN HET THOOLSE LAND Voor de vacantiegangers is het dit jaar wel één van de mooiste en zonnigste zomers van de laatste tien jaar. Bijna onafgebroken schijnt iedere dag de zon en de temperaturen hebben geregeld zo merse waarden. Terwijl een groot deel van de bevolking met vakantie is geweest of nog is, hebben de land- en tuinbouwers de plicht om hun oogst binnen te halen. Van veel teelten kan gezegd worden dat de opbrengsten goed zijn, en de prijzen tot nu toe bevredigend. De vroege aardappeltelers hebben de laatste zes weken zéér veel van dit produkt ge rooid en de prijs heeft zich vooral in de maand juli goed lonend gehouden. Een goed betaald produkt, met dit mooie zomer se weer, is wel de meloen. De enkele tuinders die ook deze teelt in hun staand glas beoefenen en de platglastuinders maken een mooie prijs voor dit produkt, wanneer men hoort dat de zessen dikwijls geveild zijn voor rond twee gulden per stuk. De keerzijde van deze mooie zomer is wel, dat het planten van de aardbeien en winterbloemkool zijn moeilijkheden geeft in verband met te droge omstandigheden. Degene die al reeds geplant heb ben en over voldoende gietwater beschikken heb ben veel ekstra werk om de planten in leven te houden. Telers die geen water tot hun beschikking hebben zijn wel verplicht om te wachten op een Nu we dit schrijven is ook in WALCHEREN de hittegolf nog van onverminderde kracht. We heb ben wel enkele flinke regenbuien gehad op 2 augustus maar dit was als de bekende druppel op een gloeiende plaat, 't Is echt wel weer een be levenis deze ouderwetse zomer! Gelukkig dat de' bouwvakkers het dit jaar getroffen hebben met het weer! Het halve Nederland dat op reis is ge weest of nog is, heeft het weer wel meegehad! Het gebruik van ijs, bier en frisdranken is dan ook zo massaal dat in deze sectoren alle records gebroken worden. Een gevolg van het warme weer is ook dat in onze sector nogal wat eetgewoonten veranderen. Het blikje, het kropje sla met tomaat of komkom mer heeft vele normale maaltijden van de geijkte menu's vervangen. Het paradoxale is nu dat on danks het grote gebruik van tomaten en komkom mer daardoor geen prijsstijging optrad. Integen- deël de aanvoeren waren zowel landelijk als ook op onze Middelburgse veiling van dien aard dat het aanbod niet verwerkt kon worden, zodat er massale doordraai plaatsvond. flinke regenbui, want men kan de risico niet ne men om met een half verbrande teelt van start te gaan. Ook de gladiolenpercelen hebben een flinke regenbui hard nodig zodat de in deze maand nog toegediende overbemesting zijn nut kan doen. De telers van dit produkt hebben het deze zomer wel zeer druk met het bloemensnijden want met dit mooie weer ontwikkelt zich de bloemstengel zeer vlug. In de bollenteelt gaat het ieder jaar meer in de gemechaniseerde richting zoals nu" ook het rooien van de irissen niet één van de modernste machines. Dank zij de flinke loonwerkersbedrijven die er steeds op het eiland Tholen zijn geweest, kunnen ook de kleine telers van alle soorten poot-, zaai- en rooimachines gebruik maken. Dat is tegen woordig wel nodig in verband met de te maken produktiekosten. Voor de glastuinders is het jammer dat de prijs van de tomaten van dien aard is, dat er in juli dikwijls partijen doorgedraaid zijn, zodat de ver dienste niet groot is. In het bijzonder de kleinere telers zullen het moeten hebben van de primeurteelten en daar moet men nu eenmaal een goede feeling en grote vakbekwaamheid voor bezitten. Steeds zal de één van de ander moeten leren, wat goed is voor zijn eigen bedrijf, of het nu een droge, of een natte zomer is. In alle omstandigheden is er toch altijd ergens een goed slaatje uit te slaan-. We lazen in de Telegraaf van eind juli een goed gedocumenteerd artikel waarin de Westlandse aanvoer werd behandeld. Hoe erg het ook is von den we het sympathiek dat deze journalist duide lijk belichtte hoe het komt dat er via minimum prijs en produktiefonds voorkomen wordt dat er voor de teler nog iets overblijft, zij het verre onder de kostprijs. Anderzijds dat het publiek betalen moet voor de verhoogde normale kosten van ver voer en marges voor groot- en kleinhandel en er dus geen afbraakprijzen kunnen gelden. Toch is het wel een teleurstelling dat de hoofd oogsten van warm en koud glas samen vielen en mede oorzaak zijn van deze debacle. Nu weet ieder onzer hoe dit gekomen is maar dat het zo duidelijk gepubliceerd wordt in één onzer grootste bladen vinden we juist. Ook de houdbaarheid van ons fruit lijdt erg onder de hitte en enkele kisten Stark die we voor eigen gebruik wegzetten werden zo snel rijp dat ze niet knapperig meer waren. En dit is toch een eerste eis voor lekker fruit eten! We vinden het jammer maar we kunnen U uit Walcheren weinig Met de Precoce de Trevoux begon vorige week in Zeeland het nieuwe perenseizoen. In de rubriek „Din gen van de week" kunt u lezen over de bijzonder on bevredigende prijsontwikkeling gedurende de eerste aanvoerdag. Reeds langer waren er in Zeeland peren te koop en wel de Oomskinderen. Hiervan is echter het aanbod dit jaar bijzonder klein en de handel heeft er bovendien weinig belangstelling voor. Het lijkt maar het beste om de nog aanwezige Oomskinderen- peren zo gauw mogelijk op te ruimen want voor dit ras is onder de huidige E.E.G. omstandigheden geen markt meer in de zomer. Beter ging het met de pruimen. Vooral in Kapelle- Biezelinge waren eind vorige week reeds grote aan voeren van dit produkt. Vrijdag waren er 35 ton prui men aangevoerd, hoofdzakelijk bestaande uit Czar en Ontario. De vraag was groot en de prijzen bleven willig. Goede kwaliteiten Czar werden eind vorige week allemaal nog rond 2,per kg verkocht. On tario was op vraag voor een grootwinkelbedrijf in het midden van de week erg willig. Toen werd rond en boven 2,per kg betaald maar in het eind van de week volgde een daling tot rond 1,35 voor de gemiddelde klasse I kwaliteit. Reine Claude d'Ouil- lins werden er weinig aangevoerd in Zeeland. Hier voor werd eind, vorige week rond 1.10 per kg be taald. Al met al dus beste prijzen voor dit produkt waarvan de oogst dit jaar redelijk is maar toch wel wat tegenvalt. De prijs maakt echter alles goed. Het is een groot verschil met het vorig jaar 'toen er zo veel waren en de prijs zo bijzonder laag was. Het fraaie zomerweer stimuleert de vraag naar pruimen in sterke mate en van perziken uit de zuidelijke lan den wordt weinig concurrentie ondervonden. Ook de aanvoer van bramen begon op gang te komen. Aanvankelijk waren er wat te weinig voor de industrie maar in het eind van de vorige week nam het aanbod toe en toen lag de prijs rond 1,25 per kg voor de industriebramen. Voor de consumptie bramen werd toen rond 1,60 per kg betaald. Er was een goede vraag naar bramen in doosjes voor de bui tenlandse markt, vooral voor Zweden en Zwitserland. De rode bessen bleven duur. Zelfs Rondom kon vlot worden verkocht voor verse consumptie tegen prijzen van 1,10 tot 1,50 per kg. De prijs van de bonen liep verder terug en af en toe vond er zelfs doordraai plaats yan klasse II kwa liteit. Dan krijgt de teler 20 cent per kg uitbetaald. In het begin van de vorige week draaiden alle to maten door. Later volgde een prijsherstel tot rond en iets boven 3,per kraf van 6 kg. opwekkends berichten op agrarisch terrein. In de landbouw is een warme zomer wel fijn, want de vruchten rijpen goed en snel en 'het oogsten gaat in hoog tempo. Het warme weer heeft wel een flinke duw ge geven aan het recreatieve deel onzer bedrijven maar hierover gaarne later als het seizoen voorbij raakt. Want herroepen voor men de dam pas seert vinden we altijd riskant. Vorige week donderdag is jn Zeeland het eigen lijke aanvoerseizoen voor peren begonnen. Vanaf die dag mocht van de Précoce de maat 70 mm en opwaarts worden aangevoerd. De start met deze peren is allesbehalve opgewekt geweest. Integen deel, het werd een grote teleurstelling voor de te lers die hadden gehoopt dat het met de verkoop iets vlotter zou gaan dan het vorig jaar toen de oogst zo groot was en de afzet zo moeilijk verliep. Het werd een sombere start. Blijkbaar waren de meeste telers er weer vanuit gegaan dat de eer ste klap een daalder waard zou zijn want donder dag was er op de fruitveilingen van Zuid-Beveland een aanbod van 100 ton Précoce. De handel kon het dus even afwachten en het gevolg was dat de start kwam op een zeer laag niveau. De grote maat noteerde voor de klasse I rond 43 cent per kg en die maat 5560 mm klasse I werd ver kocht voor 2631 cent. De vorm van de Précoce is dit jaar op veel bedrijven afwijkend van de nor male vorm en hierdoor was er zeer veel klasse II kwaliteit. Deze kwaliteit werd 38 cent per kg beneden de prijs van de klasse I verkocht. Reeds eerder hebben we geschreven over het grote bezwaar van het overvoeren van de markt met bepaalde fruitsoorten op de eerste aanvoer dag. leder jaar opnieuw zien we dit gebeuren met een aantal variëteiten. Het lijkt wel of het niet anders kan! Toch is het jammer dat dit gebeurt, want door deze opeenhoping op de eerste dag wordt de prijsvorming ongunstig beïnvloed. En het vergt J^ruime tijd voor herstel plaats vindt Vanaf deze week dinsdag mag de James Grieve op de veilingen worden aangevoerd. We hopen dat de aanvoer hiervan, zich niet zeer sterk op de .eerste dag geconcentreerd zal hebben. Maar we vrezen er wel voor, want het is ook een ras waarmede dit in sterke mate gebeurt. Vorige, week vrijdag, de tweede dag van de Précoce, bedroeg op Zuid-Beveland het aanbod ongeveer een derde van de eerste dag. De prijs lag toen gemiddeld enkele centen per kg hoger. ledereen is vrij om zijn produkt aan te voeren en iedereen hoopt er goed aan te doen zo snel mogelijk te zijn. Maar de tijd dat de handel zat te wachten op de primeurs van de appels en peren is voorbij! Al weken zijn er net zoveel Franse en Italiaanse peren te koop als men maar wil. Men zit beslist niet te wachten op de eerste Nederland se Précoce. Wanneer er dan zoveel tegelijk komen is het ineens fout met de prijs. Het is een moeilijke zaak. We hebben er reeds meer over geschreven maar het lijkt moeilijk an ders te kunnen. Jammer blijft het echter wel. Er is in onze kringen nog al wat te doen over de grote invoeren van buitenlands fruit. Er wordt dikwijls de opmerking gemaakt dat dit verboden moest worden. Het lijkt toch wel nuttig om er nog eens nadrukkelijk op te wijzen dat we leven in een land en een wereld die zich wat West-Europa be treft voor een groot deel aaneengesloten heeft en als het ware één grote binnenlandse markt heeft gevormd. Daarvan ondervinden we als tuinders de konsekwenties waar niet aan te ontkomen valt. Deze ontwikkeling is niet stil of terug te zetten. We moeten er mee leren leven, om een woord van deze tijd te gebruiken. Opnieuw komen we dan weer tot het woord „aanpassen". Dat moet gebeu ren. En wie het niet doet zal uitgeschakeld wor den, dat staat als een paal boven water. We krijgen in de komende maanden te maken met een nieuw afzetsysteem voor appels en peren. We weten helemaal niet hoe dit zal gaan lopen. We kunnen enkel maar hopen dat het goed zal gaan en dat het nieuwe systeem tot gevolg zal heb ben dat we een bevredigende prijs voor onze pro- dukten ontvangen. In elk geval behoort het de kans te krijgen om van de grond te komen en daaraan zullen we waar mogelijk als tuinders onze mede- werknig moeten verlenen. Laten we dan toch voor al niet bij voorbaat beginnen om te stellen dat er toch niets van terecht komt en dat het een fiasco zal worden. We horen af en toe in telers kringen deze geluiden. We betreuren ze. Er wordt getracht iets van te maken. Dat is op zichzelf al lovenswaardig. Als telers van fruit kunnen we sa men een grote kracht opbrengen maar dan zullen we onze krachten moeten bundelen en door een aktief en progressief afzetbeleid alle afzetkansen moeten benutten. De pogingen om hiertoe te ko men verdienen ieders medewerking. Daarbij moeten we niet rekenen op wonderen. Wanneer er een teveel is zal het ontzettend moei lijk zijn om tegen een bevredigende prijs de pro- dukten te verkopen. Maar wanneer elke afzetmo gelijkheid wordt aangegrepen is dat reeds een be langrijk winstpunt. Zonder twijfel zullen we in de komende weken meer horen over de uitwerking van het nieuwe af zetsysteem. Het is nuttig om terdege kennis te ne men van de mogelijkheden die er zijn. En waar mogelijk medewerking te verlenen om het ook van uit Zeeland te doen slagen! 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4