Zorqen in een zomer A Deze week (Vervolg van pagina 1.) EÉNHEIDSMARKT IN GEVAAR EN toch deed Frankrijk het. Heel stiekum, de voorbereiding was perfekt geheim gehouden, ook voor de E.E.G.-partners. Beter bewijs, dat er uitsluitend nationaal gedacht is, is er niet. De ene, vrije markt voor landbouwprodukten wordt cr namelijk direkt door in gevaar gebracht. Want Frankrijk zal wel niet de konsekwentie aan vaarden dat het zijn landbouwprijzen met 12V2 laat stijgen. En dus ook zijn kosten van levens onderhoud met enkele procent. Terwijl zijn vak bonden al dreigende taal uitslaan. Er is trouwens in Frankrijk al een prijsstop afgekondigd, die in principe ook wel voor voedingsmiddelen zal gel den. Maar als de Franse prijzen niet omhoog gaan ontstaat er een te laag prijspeil vergeleken met de andere E.E.G.-landen. Moeten die laatste dan met hun landbouwprijzen omlaag? Waardoor dus de Franse prijsdruk als het ware over de hele E.E.G. zou worden uitgesmeerd? Het is ondenkbaar, dat met name de Duitse, regering dit haar boeren vóór de komende verkiezingen durft aan te doen. Maar wat dan? De enige soort van maatregel, die dan nog rest is het, al of niet tijdelijk, opheffen van het vrije verkeer in landbouwprodukten. Men zou kunnen denken aan herstel van de onderlinge hef fingen en toeslagen van vroeger: b.v. hier en in andere E.E.G.-landen importheffingen op Franse produkten en subsidies bij de uitvoer naar Frank rijk. Denkbaar is ook dat de Fransen zelf met ex portheffingen bij hun graan-uitvoer gaan werken. Verwacht kan worden, dat de nog bestaande discriminerend hogere Franse boter- en magere melkpoederprijzen tot het verleden zullen gaan behoren. Die prijzen zal de Franse regering wel niet verder laten stijgen. De bestaande discrimi natie wordt „weggedevalueerd". Met dat alles is de eenheidsma'rkt van land bouwprodukten in acuut gevaar. Hij stond al enige tijd zwak. BRUSSEL VERLIEZER MET name de graansektor in ons land en meer nog in Duitsland heeft aan den lijve onder vonden hoe er gespeculeerd bleef worden op de devaluatie van de Franse franc. Dat leidde al tot merkwaardige en moeilijk aanvaardbare situaties op de E.E.G.-graanmarkt. In enkele graan-invoer- landen werd de inlevering beperkt tot inlands graan. Duitsland kreeg onlangs machtiging voor aanvullende graanmarktsteun met een soort inge bouwde verzekering tegen prijsverlaging wegens markt-opwaardering. Duitsland kwam trouwens volkomen klem te zitten met het buitensporige graan-aanbod vanuit Frankrijk. Er werd al opslag ruimte gereserveerd buiten de È.E.G. in Denemar ken, Oostenrijk enz. Allemaal tekenen van een falend beleid in Brus sel. Een noodwendig falend beleid, omdat de po litieke wil tot verdere voltooiing van de E.E.G. nu eenmaal was gaan ontbreken. Er was en is geen streven in de richting van de ene geld-eenheid (Brussel wist niets van de Franse plannen!). Geen verdere uitbouw van de economische politiek met verruiming van werkgelegenheid (waardoor een plan-Mansholt wel zal moeten falen). Geen ge meenschappelijke handelspolitiek (terwijl om poli tieke redenen wordt geijverd voor ruimer han delsverkeer met Oostblokstaten). Kortom, de Euro- markt is aan de verliezende hand. Dat kan niet anders dan zijn ongunstige invloed hebben op de gang van zaken op de ene land bouwmarkt en in de verdere voltooiing van een gemeenschappelijke landbouwpolitiek. De landbouw was eigenlijk hinderlijk vóór komen te liggen. Wat de E.E.G.-Ministerraad zo juist na een marathon vergadering moeizaam besloot toont duidelijk aan, dat men helaas dan ook een stap terug heeft moe ten zetten. STAP TERUG f\E èenheidsmarkt voor landbouwprodukten Uk de E.E.G. is inderdaad voorlopig het slacht offer geworden. Van Nederlandse kant schijnt hard gevochten te zijn voor het behoud van de vrije landbouwmarkt. Gesteld werd dat Frankrijk zelf in de eerste plaats had te zorgen voor het weg nemen van de kwalijke gevolgen van zijn eigen zinnige devaluatie voor het agrarisch handelsver keer. Een Franse landbouwprijsverhoging had deels door B.T.W.-verlaging aldaar kunnen worden ver meden. Maar dit soort voorstellen haalde het niet in de Ministerraad van de E.E.G. Deze nam in beginsel een voorstel van de Com missie over, die met heffingen en subsidies de Franse landbouwmarkt (met lagere prijzen nu) van de rest van de E.E.G. wilde afzonderen. Onbegrijpelijk eigenlijk dat de Europese Com missie zelf met zo'n voorstel tot tijdelijke ophef fing van de gemeenschappelijke landbouwmarkt kwam. Zij was immers duidelijk door Frankrijk genegeerd. Het schijnt nu voornamelijk een aparte regeling te worden (met belasting op de uitvoer en subsi die op de invoer), samen met de Commissie uit te werken. Door het Nederlandse verzet is bereikt dat over enkele maanden de regeling (in principe tot herfst 1971 durend) door de E.E.G.-Ministerraad weer onderzocht zal worden op haar uitwerking. Wat de uitwerking nu zal zijn op de positie van onze diverse produkten is moeilijk te zeggen, nu de bijzonderheden riog niet geregeld en bekend zijn. De nadelige speculatie in de graansektor houdt op. Frankrijk krijgt er een aantal instrumenten bij om zijn zaken mee te regelen. Hoe zal het die ge bruiken of misbruiken ondanks Brussels, toezicht? Het kan b.v. zijn tarwe-exportbelasting toch nog aan de iets te lage kant houden of zijn sub sidie op invoer van Nederlands varkensvlees krap houden. Al met al toch een betreurenswaardige stap te rug. En wie zal zeggen of er niet nog meer van die stappen terug volgen? Als b.v. straks toch de Duit se mark nog opgewaardeerd moet worden of de Franse devaluatie nog onvoldoende blijkt te zijn. Str. Met als thema „reconstructie van de ruimte voor morgen" hebben bijna 1000 boeren zich op '7 augustus op een landbouwcongres ter gelegenheid van de Vrie- zenveense eeuwfeesten verdiept in de toekomst van land- en tuinbouw. Inleiders waren ir. C. Staf, president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij, ir. J. Baas, en drs. R. Zijlstra. De inleiders gaven alle drie te kennen dat het onvermijdelijk zal zijn het landbouwareaal nog verder in te krimpen. Ir. Staf verwachtte geen ontwikkeling naar grote bedrijven met een agrarisch- industriële produktie. Het gezinsbedrijf zal naar zijn mening blijven domineren en het aantal landarbeiders nog verder teruglopen. Drs. Zijlstra zag de sociale positie van de boer er niet rooskleuriger op wor den. Hij zei te vrezen dat de welvaartskloof, die thans reeds aanwezig is tussen het landbouwgezin en degenen die buiten de landbouw werken, steeds groter wordt. Hij pleitte voor een betere omscholingsregeling en verbetering van de saneringsregeling. Wat de toekomst betreft zei drs. Zijlstra verder nog te ver wachten dat de grondprijzen verder zullen stijgen, evenals de bedrijfskosten, ter wijl de prijzen van de verschillende produkten, voorzover het overschotprodukten betreft, onder druk zullen blijven staan en de kostenontwikkeling niet kunnen volgen. DE geld- en kapitaalmacht staat in het mid delpunt van de belangstelling. De devalua tie van de Franse franc is een feit geworden, en welke de gevolgen daarvan zijn voor onze eco nomie is niet te zeggen. Vroeger sprak de volks mond niet van devaluatie maar van de „val" van de franc. In de vooroorlogse periode was b.v. de val van het Engelse pond sterling een zaak die de gehele financiële wereld op zijn grondvesten deed schudden. Devaluatie is een ernstige zaak en men kan zich afvragen of het een rechtvaardige zaak is. Hoe staat U en- tegenover als TJ 100 kg van iets koopt en er wordt maar 87V2 kg geleverd. Hoewel het natuur lijk niet precies rechtlijnig verloopt is devaluatie toch zo iets. Dit is toch niet met rechtvaardigheid in overeenstemming te brengen. Enkele maanden terug hebben wij er reeds over geschreven. Toen reeds werd de devaluatie verwacht en slechts het persoonlijk ingrijpen van president De Gaulle heeft verhinderd dat reeds toen de devaluatie een feit werd. Nu was het niet 'meer langei' vol te hou den. De franc bleef onder druk staan en voort durend moest door het aanspreken van de goud reserves de koers van de franc ondersteund wor den. Dit was niet langer mogelijkde reserves wa ren bijna uitgeput. 1~\E Franse economie en het Franse volk staan U voor een zware taak. Alleen door weder zijds begrip en offers zal de situatie kunnen wor den in het reine gebracht. De valutaverhoudingen zijn namelijk geen kunstmatige verhoudingen, al lijkt dat soms zo, en al is dat soms gedurende een bepaalde periode zo. In wezen worden de valutaverhoudingen beheerst door de produktie en de consumptie. Dit is een oude economische wet en wij hebben het al meer geschreven, economische wetten laten zich niet straffeloos overtreden. De devaluatie van de franc komt o.i. op een zeer ongelegen ogenblik voor onze agrariërs. De oogst is in volle gang. Zowel de granen als de tuinbouw- produkten zijn export-artikelen van grote beteke nis. Nu brengt export voor de Franse boer plotse ling I2V2 meer op, en dat mag niet volgens de bepalingen van de É.E.G. DE eerste berichten spreken reeds over moei lijkheden bij de invoer van vlees in Frank rijk. De koelauto's worden opgehouden aan de grens. Hoe gaat het m,et andere produkten en hoe worden de Franse exportprijzen vastgesteld? Het zijn vragen die nog niet zijn opgelost, maar waarvan het belang voor onze landbouw, onze tuinbouw en onze veeteelt zeer groot is. Duidelijk komt het weer naar voren dat wij in aanzienlijke mate niet meer door nationale maar door interna tionale omstandigheden worden beheerst. Ook wat de prijzen betreft is dit zo en de zekerheid is daar door beslist niet toegenomen. PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 3