uit een geheim Weekboek WEEKOVERZICHT NOTERINGEN 13 ons verstrekt door Nobeco - Kortgene Tarwe: Aan het sombere verhaal van de tarweafzet werd vorige week een nieuw hoofdstuk toegevoegd toen de meelfabrieken hun aankoopprijs bekend maakten. Deze werd vastgesteld op het ongekend lage niveau van 2,per 100 kg beneden de interventie^ prijs, waarbij tot overmaat van ramp de verkoop mogelijkheden beperkt bleken. De exportkansen voor gedenatureerde tarwe waren slecht, vooral omdat de Duitse kopers een zeer matige belangstelling aan de dag legden. De prijzen daarvoor zakten dan ook ver der in. Verkoop van tarwe naar derde landen leek met de bestaande restituties weinig zinvol. Franse tarwe, waarvan de tot nu toe getoonde kwaliteiten goed waren, kon op termijn ver beneden de inter ventieprijs gekocht worden door het disagio op de Franse franc. De gevolgen van de devaluatie waren zaterdagmorgen j.l. nog niet te overzien. Brouwgerst: Bij> een toenemend aanbod was in de afgelopen week het Centraal Brouwerij Kantoor de enige koper voor snelle afname, die daarin aanleiding vond om de prijs met 0,50 per 100 kg te verlagen. De aankoop van f.a.q.-gèrst stagneerde volledig door dat de weinige verwerkers die deze gerst kunnen in schikken meer dan voldoende voorgelegd kregen. Toch bleek dat in Duitsland belangstelling voor onze gerst aan het groeien is, zij het dan op wat latere termijnen. Er werden voor de komende maanden be slist betere prijzen in uitzicht gesteld. De houders die over voldoende opslagruimte beschikken waren daarom niet meer bereid om op het bestaande lage prijspeil te offreren. In tegenstelling met onze brouw gerst lijkt het produkt in België, Frankrijk en Duits land kwalitatief tegen te gaan vallen. Voergranen: Voor de voergerst leek de vorige week het dieptepunt wel bereikt met een prijs die lang zamerhand 2,50 per 100 kg beneden het interventie niveau kwam te liggen. Ook met deze lage notering was de kooplust gering. De biedingen op latere ter mijnen waren zo slecht dat afzet in de interventie overweging verdient. De prijs voor haver werd dus danig laag aangehouden dat de verkopers slechts noodgedwongen willen ruimen. De beschikbare op slagruimte zal dus het verdere aanbod wel mede be palen. Een verbetering van de prijzen zal daarbij niet uitgesloten zijn. Peulvruchten: Vorige week was een druk op de prijzen door de toenemende aanvoer niet te vermijden. Opvallend was dat verschillende «ifaussiers verlies namen door hun posities te liquideren. De houders van inlandse erwten hielden zich rustig en toonden weinig lust om op de verlaagde prijzen te offreren. Franse erwten werden daarentegen wel regelmatig aangeboden, waarbij onvermijdelijk lagere prijzen moesten worden geaccepteerd. Bij deze ontwikkeling was het niet te verwonderen dat de buitenlandse kopers weinig haast hadden om hun orders te plaat sen. De verwachting werd uitgesproken dat de prijzen zich wel eens spoedig zullen kunnen stabiliseren, te meer omdat in een vrijwel lege markt de opbrengsten van de nieuwe oogst niet bijzonder hoog lijken te worden, naar gehoord werd ook niet in Frankrijk. In schokkers was het voornamelijk de afwikkeling van speculatieve posities die enige omzet teweeg bracht. Engelse kopers waren nog niet in de markt en ook Japanse importeurs hielden de boot af. De oogst van schokkers in Engeland is nog al wat lager dan normaal. Bruine bonen en capucijners werden lager genoteerd, in hoofdzaak beïnvloed door offertes van speculatieve zijde. Zaden: Karwijzaad stond in de afgelopen week nauwelijks in de belangstelling van exporteurs, mede door het ontbreken van buitenlandse vraag. Blaüw maanzaad behield zijn hoge prijsniveau, hoewel regel matig aarzeling ontstond door de onzekerheid over het eventueel komende aanbod uit Oost-Europese landen Ruwvoeders: De stromarkt kwam gedurende de af gelopen week onder toenemend aanbod te staan, waardoor speciaal tarwestro zich nauwelijks kon handhaven op het bestaande prijsniveau. In verband met de goede kwaliteit door de gunstige weers omstandigheden en bliift in het bijzonder het artikel erwtenstro goed gevraagd. AARDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 612 augustus 1969, vérstrekt door G. de Vries Zonen N.V., Amsterdam* voor Zeeland, Goes, tel. 011006451. Consumptie-aardappelen: Bin tje 40 mm opw., april levering. De vaste stemming met oplopende prijzen zette zich deze week verder door met als hoogste notering 25,40 op 11 augustus. Op de eerste beursdag van deze verslagperiode was de inzet ƒ21,50 om op dezelfde dag te sluiten op 22,50, terwijl de volgende dagen verdere stijgingen te zien gaven. Na de topnotering tot dusver van 25,40 gaf dezelfde dag een terugslag oo 24,50 om daarna opnieuw verder te zakken tot 23,50. De slot- notering was 23,9023,70 met een weekomzet van 1538 contracten en een openstaande positie van 1570 contracten (v.w. 1636). FRANSE AARDAPPELMARKT Op de Franse aardappelmarkt was bij een klein aanbod de stemming in de afgelopen week opnieuw kalm. In Italië is de vraag naar aardappelen kalmer geworden. Er wordt vrijwel niets meer uitgevoerd. Uit voorlopige gegevens van het Westduitse ministe rie van voedselvoorziening blijkt dat dit jaar slechts 5.362 ton minder nieuwe aardappelen zijn ingevoerd dan vorig jaar, n.l. 175.231 ton. Daarvan was 173.393 ton afkomstig uit de EEG. AARDAPPELPRIJZEN (12-8-1969) St. Annaland: Doré gewoon 27,80, grof 24,20; Eersteling 19,00; Lekkerlander 21,8024,00; Eigenhe'mer f 22,40f 26.60; Bintie middel 1 19,70 20,70, middel 2 19,00—19,40; apart ƒ17,70— 18,70, grof 27,30—27,90, drielingen 7,608,20, kriel 25,2025,40; voeraardappelen 5,63; aan voer 7200 kisten. St. Maartensdijk: Eigenheimer 26,90—28,00; Doré middel 28.10—28,60; Bintje middel 18,4021,40, grof 23,4028,00; aanvoer 2700 kisten. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS (d.d. 11 augustus 1969) Tarwe: aug. 33,50, bruto fabrieken, fabriekscon- dities. Kippengerst: 29,aug. Brouwgerst faq. kwaliteit: aug. 30,75, laten. Brouwgerst C.B.K.: aug. 32,20 netto, in onderling overleg. Brouwgerst Duitse condities: 32,75, netto, sept., alles basis boordvrij. Haver 52/53 kg: aug. 26,25, laten. Groene erwten op monster: tot 50,uitgezochte partijen iets ho ger. Groene erwten 3 kwaliteit: okt.-nov. 54,50. Groene erwten 6 kwaliteit: okt.-nov. ƒ53,50. Schok kers 3 kwaliteit: okt.-nov. 60,50. Schokkers 5%: okt.-nov. ƒ59,50. Capucijners 5%: sept.-okt. ƒ60, laten. Bruine bonen op monster: okt.-nov. 86, Maanzaad exportkwaliteit: aug.-sept. 225,Karwij zaad exportkwaliteit: aug.-sept. 107,franco Rot terdam. Termijnmarkt consumptie-aardppelen; (Och- tendeall.): nov. 19,laten, f 18,bieden; april ƒ24.80, laten, ƒ24,70, bieden; 126 contracten van 24,50—25,40. Ruwvoeders: Tarwestro 40,tot 45,gerstestro 40,tot 45,erwtenstro, klein groen" 65,tot 70, VEEMARKT ROTTERDAM (11/12 aug. '69) Prijsnoteringen: Slachtrunderen extra kwal. van 5,20 tot 5,40, le kwal. van 4,50 tot 4,90, 2e kwal. van 3,85 tot 4,3e kwal. van 3,65 tot 3,75; worstkoeien van 3,70 tot 3,85; slachtstieren van 4,60 tot 5,35, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren le kwal. van 3,60 tot 4.2e kwal. van 3,35 tot 3,55, 3e kwal. van 3,20 tot 3,35; nuchtere slachtkalveren van 1,20 tot 1,60; slacht- varkens le kwal. van 2,52 tot 2,55, 2e kwal. van 2,50 tot 2,52, 3e kwal. van 2,35 tot 2,50; slacht- zeugen van 1,85 tot ƒ2,zware varkens van 2,05 tot 2,30, alles per kg levend gewicht. DE VLEESPRIJZEN Nu de bedrijfsvakanties in de vleessector zijn be ëindigd en de verwerkingscaoaciteit van de s'achte- rijen weer normaal is verwacht de varkenshandel in de komende week meer vraag en bij het niet over vloedig aanbod zou daaruit een vaster prijsverloop kunnen resulteren. Rekening houdende met enige prijsdrukkende invloed van de devaluatie van de Franse franc handhaaft de beurs de verwachtings- prijzen. Die luiden dus als volgt: bij levering per kg geslacht gewicht, gewichtsgroep 63-85 kg 3,22 tot 3,24 met voor hogere gewichten de gebruikelijke kortingen; bij levering per kg levend gewicht, ge wichtsgroep 91-110 kg 2,60 tot 2,62, gewichts groep 111-125 kg ƒ2,58 tot ƒ2,60 alles met 4 kg tarra en na 24 uur vasten. WEST-DUITSLAND VERWACHT KLEINE AARDAPPELOOGST De aardappeloogst van dit jaar zal naar wordt verwacht de kleinste Westduitse aardappeloogst sinds lange tijd zijn. Oorzaak hiervan is in de eerste plaats de sterke vermindering van het areaal, nl. van 659.000 ha in 1968 tot 580.000 ha in 1969 12 procent). Déze maatregel is genomen omdat de boe ren in 1967 en 1968 zeer lage prijzen voor de aard appelen hebben gekregen. Bovendien zal de op brengst per ha dit jaar gelijk zijn aan het gemiddel de niveau over een zeer lange periode. Aardappel- invoer van noemenswaardige omvang is dit jaar alleen te verwachten uit Nederland. Het te verwachten krappe aanbod van middel- vroege en late aardappelen heeft de prijzen reeds beïnvloed. De verbruikersprijs van aardappelen is thans reeds 25 hoger dan voorig jaar. („F.A.Z.") WE zaten allen met een late oogst in ons hoofd! Dat kon wel eens tweede helft of later in augustus worden! Doch hoe gauw is alles ver anderd. Vorige week, begin augustus, ineens volop in de gerstoogst en de tarweoogst kon direkt vol gen. Dit wat vroege en betrekkelijk onverwachte is veroorzaakt door verschillende oorzaken, ten eerste op de wat lichtere gronden het watergebrek met daarnaast het optreden van voetziekte, blad luizen, roest en op vele plaatsen nog meeldauw met als gevolg een plotseling rijp worden van de gerst en vooral van de tarwe. Deze vroegrijpheid is bijzonder nadelig voor de opbrengsten door het smal worden der korrel, het niet uitrijpen hiervan en daardoor een lagere op brengst. Tarwerassen als Felix, Manella, rassen waarop we vertrouwden, als sterk tegen ziekten, hoge opbrengsten, lieten het ineens zitten. De nieuwere rassen Norda en Cambier leden hiervan veel minder en we hoorden op de zware grond nog opbrengsten van rond de 6 ton. Maar we ge loven, dat we moeite zullen hebben om een gemid delde van 5 ton tarwe te halen en dat valt ons toch tegen. De gerstopbrengsten zijn ook meer onder de 5 ton dan er boven gebleven. Nu achter af zoeken we naar oorzaken van deze depressie. We waren de laatste jaren wat meer gewoon. Tarwe moest toch zo naar de 5500 kg en daarboven opbrengen en dat gebeurde ook vaak de laatste jaren. Wanneer we het voorjaar 1969 bezien, dan was dit zeer koud en vochtig. Het was al laat in april eer de tarwe wat van wal stak, ze kon maar niet uit de weg. De gevolgen van de vele ziekten en plagen, het tekort aan vocht de laatste twee maan den, deze tesamen zijn wel de schuld van deze noodrijpheid en het lagere opbrengstcijfer. Jam mer, maar het is niet anders! We hebben wel ge leerd (we schreven het het vorig jaar al voor de wintertarwe) dat spreiding van rassen wel eens voordeel geeft. En dat is in 1969 zeer zeker het geval. We moeten niet alle eieren onder één kip leggen! We zagen het verschil deze week nog: een magere Manellatarwe staan naast een blanke volle Nordatarwe. Zeker 2000 kg of meer verschil. Het weer is prachtig voor de oogst. Maandag stond de tarwe nog golvend op de akker. Dinsdag kwam de maaidorser als een voorwereldlijk mon ster, knarsetandend, de tarwe verslindend, het stro achteloos uitdrijvend, de tarwe verzamelend in haar voorraadkoffer tot er een wagen meerij dend haar last overnam en ijlings vervoerde naar de silo, geen zorg gevend voor het vochtgehalte. Twee dagen nadien de opraappers, pakken makend en neergooiend op hopen, door mankracht even geordend tegen een regenbui. De andere dag vrachtauto in combinatie met knijpladers het stro opladend en vrijdag een leeg stoppelveld. Het gaat snel met de oogst als het eenmaal zover is! OPSLAGPROBLEMEN NIEUWE GRAANOOGST Terwijl de nieuwe graanoogst is begonnen, zijn de zorgen rond de „oude" oogst nog altijd niet voorbij. Het produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten meent zo deelde de directeur de heer H. van D'jk in „De Landbode" mede dat zich voor de kop van de nieuwe oogst opslagproblemen kunnen voor doen. Tot op zekere hoogte had het bij ons met de opslag van de oude oogst nog erger kunnen zijn. De export is in redelijke mate blijven doorlopen en ook de voed selhulp heeft wat verlichting in de voorraden ge bracht. Terwijl van de vorige oogst ca. 110 tot 125.000 ton granen ter interventie werden aangeboden, is daarvan nu nog 60.000 ton over. Dat is rond 10 pro cent van de Nederlandse oogst. De moeilijkheden kunnen wat de opslag betreft snel vergroot worden, nu een goede oogst van granen is begonnen. Dat, tegen de achtergrond van de hui dige overschotten in de E.E.G. en elders, zou er toe kunnen leiden dat van de kop van de nieuwe oogst snel partijen in de interventie kunnen belanden Het zal dan leiden tot opslagproblemen. In Brussel wordt er nog altijd aan gedokterd wat hieraan te doen. Eenvoudig is dat niet. Vooral in Duitsland zitten nog grote voorraden zodat men daar uitziet naar opslagmogelijkheden in België en ook buiten het E.E.G.-gebied, Prijsd ruk Het is duidelijk dat deze hele situatie ook een druk geeft op de prijzen. Een en ander heeft zoals bekend de boeren al veel geld gekost. Er werd tot dusver Franse tarwe aangeboden voor 2,tot 2,75 be neden de interventieprijs, nu tegen 1,50 1,75 beneden de interventieprijs. Dat maakt de kans groot dat, als telers bij het begin van de oogst tarwe kun nen spuien even onder de interventieprijs, het V.I.B. in grote opslagmoeilijkheden geraakt. Dit zeker, in dien er uit Brussel niet zekere faciliteiten komen wat de opslag betreft. Aldus „De Landbode".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13