De warmbloedpaarden te Oostkapelle EXPORT VAN ZEEUWSE MELKSCHAPEN ZEEUWSE DAG VAN HET PAARD IN 1970? Dit jaar zijn er in leeland weer verschillende paarden- en ponykeuringen georganiseerd. Waar schijnlijk gaat dit grote aantal keuringen spoedig tot het verleden behoren. Er bestaan namejijk plan nen om volgend jaar een paardendag te organi seren. 'Vertegenwoordigers van alle in Zeeland werkzame paarden- en ponystamboeken en van de Gewestelijke Bond van Landelijke Rijverenigingen kwamen in juli te Goes bijeen om te spreken over samenbundeling van aktiviteiten. De wens hiertoe is ontstaan door het feit dat geen der afdelingen in staat is om in Zeeland een grote keuring te organiseren. Bovendien is het nodig dat de fokkerij van paarden en ponies voor de recreatie verder gestimuleerd wordt. De belang stelling voor de paardensport in Zeeland is groot maar ze kan nog verder uitgebreid worden. Om het grote publiek hiervoor te interesseren moeten we laten zien wat er met onze paarden en ponies ge daan kan worden. Daarom is het plan ontwikkeld om in 1970 een demonstratie te geven van alle paarden- en ponyrassen. De speciale raseigenschappen moeten daarbij aan het publiek getoond worden zodat de mensen kunnen zien welk paard of pony het meest aan hun wensen beantwoordt. De vraag naar meer geschikt materiaal zal op die manier toenemen waardoor de fokkerij in ons gewest verder uitgebreid kan wor den. Wanneer de omvang van de fokkerij in Zeeland toeneemt zal men in staat zijn om beter hengsten- materiaal aan te schaffen. De kwaliteit van de fok kerij zal daardoor op een hoger peil kunnen komen. In het buitenland is de vraag naar melkschapen uit Nederland zo groot, dat hieraan bij lang na niet vol daan kan worden. In februari kwam een aanvraag voor Joegoslavië van 300 melkschapen. Dit aantal was niet beschikbaar. Ook uit Spanje kwamen aan vragen voor grote aantallen. Toch zijn er deze zomer nog een aantal Zeeuwse melkschapen geëxporteerd. De heer ir. B. C. van Duyn (Kapelle) voerde begin juni 2 melkschapen en een ramlam uit naar Rocque- fort. Rocquefort is een streek in Zuid-Frankrijk, die bekend is om haar schape- en geitekaas. Men wil na gaan, wat de Zeeuwse melkschapen presteren onder de omstandigheden daar. Mijns inziens zijn onze melkschapen best in staat om te concurreren met de Franse melkschapenrassen. Vrijdag 20 juni vertrok een groep van 13 lammeren, waaronder 1 ram naar Arbout tegen de Franse Pyre neeën. Ze maakten de reis van 900 km in een aan- hangwagentje achter een personenauto. De nieuwe eigenaar had vorig jaar ook al een 15-tal melk- schapenlammeren in Zeeland gekocht. In september zullen nog een 5-tal lammeren uitge voerd worden naar Spanje. Het zijn nog maar kleine aantallen, die geëxpor teerd, maar het demonstreert duidelijk de grote be langstelling, die er voor onze melkschapen bestaat. Naast het belangrijkste onderdeel van de te hou den paardendag, de demonstratie, zal er 's morgens gelegenheid geboden worden voor het houden van keuringen. De keuringen kunnen namelijk op een paardendag verzekerd zijn van een brede belang stelling. Om de plannen voor de organisatie van een Een reden temeer om de fokkerij ervan verder te stn muieren. J. J. ZONDERLAND. paardendag en eventuele verdere samenbundeling van aktiviteiten verder uit te werken is een werk- commissie benoemd met van iedere afdeling een vertegenwoordiger. Zo zal de paardenfokkerij de paardensport sti muleren en de paardensport de fokkerij aktiveren. J. J. ZONDERLAND. J. J. ZONDERLAND Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij in Zeeland ■yOOR de 2e keer organiseerde de Vereniging tot bevordering van de Warmbloedfokkerij in Zee land ten Noorden van de Westerschelde haar jaar lijkse premie- en stamboekkeuring. Dit gebeurde dit jaar op 11 juli te Oostkapelle in het kader van de Agrarische Dagen Walcheren. Het aantal inschrijvin gen was dit jaar met 70 stuks meer dan het dubbele van vorig jaar. Dit illustreert duidelijk de snel toe nemende belangstelling voor het warmbloedpaard. Dat ook in Zeeland de evolutie in de paardenfokkerijl zich snel voltrekt in de richting van een modern rij paard bleek wel uit het grote aantal inschrijvingen van sportregister merriën. In de fokkerij is momenteel veel belangstelling voor hoog in het bloed staande hengsten. Daarmee is vrij snel een paard te fokken met veel bloed en rijkwali- teiten. We moeten evenwel bedenken dat een hoog in het bloed staand paard hoge eisen aan de ruiter stelt. Kunnen alle landelijke en burgerruiters dit opbrengen? Wanneer in de fokkerij in beperkte mate „bloed" toegevoegd wordt zal dit voor de toekomst bijdragen tot het verkrijgen van goede fokdieren met goede rij- eigenschappen. ^AN de veulens waren enkele nog wat te jong om te beoordelen. Vier hengstveulens werden premiewaardig bevonden, te weten Katepult, (v. Mil lers Grey) van A. Rinses, Scherpenisse, een jonge Favoriet van A. Schrier, Waarde, een jonge Millerole van J. Maljaars, Oostkapelle en een jonge Exact van C. J. Brouwer, Goes. Van de merrieveulens werden er 6 premiewaardig beoordeeld: Kariena (v. Favoriet) van W. Reijnierse, Grijpskerke; Katija (v. Romano) van M. Koets, Bigge- kerke, een jonge Favoriet van W. J. Vos, Gapinge, een jonge Exact van G. Kwakkenbos, Nieuwkoop, een jonge Romano van J. Breel, Gapinge, een veulen van A. C. Rottier, Vlissingen en een van J. Maljaars, Oost kapelle. 1-JARIGE MERRIËN Gelders type: Een le premie voor Jolita van J. Pou- wer, Serooskèrke; een goedsoortige merrie met ruime beweging. 2e premie voor Jackie van A. Gideonse, St. Laurens. Sportregister: Jacquelien van P. J. de Koeijer, St. Lau rens en Jacoline van J. Dekker, Oostkapelle, le premie. Een 2e premie was voor Jolinda van C. P. Louws, Domburg, Jarona van P. Dekker, Biggekerke en Jessica van Mej. Dr. H. E. A. Velthuis en C. de Visser, Oostkapelle. 2-JARIGE MERRIËN Gronings type: Yvonne van W. Reijnierse en Toerafa van J. Dekker kregen een le premie; Ingrid van J. Louwerse kreeg een 2e premie. Gelders type: Een le premie was voor Ivy Maid van B. Meijers, Serooskerke, een goed soortige mer rie welke in de beweging iets ruimer kon. Sportregister: Twee le premies waren voor Irene van Mevr. S. MeijersMaljaars, Serooskerke en Ittica van J. Maljaars. Beide Merriën met zeer goed type, de eerste met een iets ruimere be weging. 3-JARIGL MERRIËN Gronings type: Yvonne van W. Reijnierse en Toerafa een goed type met goede schouder en schoft en voor Helmafarana van W. Reijnierse. Aan deze beide merriën werd tevens het predikaat Ster verleend. Hidoma van P. Dekker behaalde een 2e premie. Gelders type: Hatina van J. Minderhoud en P. de Kam, Domburg en Havienna van H. Steutel, Middelburg, kregen een le premie toegekend en tevens het predikaat Ster. Een 2e premie werd toegekend aan de merriën van C. Koens, 's Heer Arendskerke; Henriëtte van A. Francke, Serooskerke; Helendina van A. Gideonse en een merrie van W. J. Vos. Sportregister: Honey van A. Rinses kreeg een le pre mie. Een iets kleine merrie met veel klasse en een lief karakter. 4- TOT EN MET 7-JARIGE MERRIËN Gronings type: Frederika van W. J. Vos behaalde een le premie en het predikaat Ster. Een degelijke merrie met beste beweging. Gelders type: Een le premie en het predikaat Ster voor Conny van G. Brouwer, een mooi gelijnde merrie. Een 2e premie voor Weria van J. Dek-* ker en 3e premie voor Ginolia van J. Breel; Fannie van A. Gideonse en Eveliene van J. Louwerse. STERMERRIËN Gronings type: Goroza van W. J. Vos en Flicka van M. Vader, Middelburg, behaalden een le pre mie en werden bevorderd tot kroonmerrie. Voor definitieve toekenning van het predikaat kroonmerrie moet tevens een verrichtingsproef worden afgelegd, n.l. de remwagenproef of de zadelproef. Emidoma van P. Dekker; Eveliene van J. Gideonse en Clematis van A. Schrier verwierven eén 2e premie. Gelders type: Een le premie en het predikaat kroon merrie werd toegekend aan Galandina van A. Rinses en Edelweisz van A. Schrier. Aan Git- teke van H. Ardon, Kloetinge; Evelien van J. Dekker; Diana van A. Schrier en Elberdiena van Mej. Dr. H. E. A. Velthuis werd een 2e premie verleend. De 10-jarige kroonmerrie Adema van A. Schrier kreeg een 2e premie. Als jeugdkampioen werden aangewezen Yvonne van W. Reijnierse,. Gronings type, Ivy Maid van B. Meijers, Gelders type en Irene van Mevr. S. Meijers, Sport register. Bij de 3-jarige en oudere merriën werden uitgeroe pen tot kampioen Goroza vah W. J. Vos, Gronings type; Galandina van A. Rinses, Gelders type en Honey van A. Rinses, Sportregister. In totaal werden 4 kroonpredikaten en 6 sterpredi katen toegekend, terwijl bij de keuring 10 merriën in het Stamboek en Hulpstamboek werden opgenomen. We kunnen terugzien op een kwantitatief verdub belde keuring. Een grotere kwantiteit is de basis voor kwaliteitsverbetering en mogelijk een stimulans om in Zuid-West Nederland beste dekhengsten aan te schaffen. We kunnen met vertrouwen de ontwikkeling van de warmbloedfokkerij in Zeeland tegemoet zien. (Vervolg GROEPEN In totaal werden over 6 rubrieken 15 groepen voorgebracht. Als eerste werd een groep afstam melingen van de K.I.-stier Lytse Rudolf voorge bracht. Dit achttal vormde een vrij uniforme groep goed ontwikkelde koeien met iets minder kor- rekte uiers van beste kwaliteit. De produktie van de dieren kan goed tot zeer goed genoemd worden. De groep kreeg een le prijs. De groep van 5 zelf gefokte dieren van J. de Vis ser te Souburg kreeg een 1 A prijs in deze rubriek. Deze zeer uniforme groep ruim gebouwde koeien van goed type werd gevolgd door de iets minder sniforme groep jonge dieren met dooreen geno men goede melktekens in eigendom van de Gebr. A. en J, de Lange te Ritthem. van pag. 6) Een 'leuke' groep pinken van best type en goede uniformiteit vormde het 5-tal van L. P. Brasser. Ze verkregen een lc prijs. Bij de groepen 3 stuks zelfgefokte koeien kreeg de uniforme groep typi sche behangen koeien van J. Looise te Gapinge de 1 a prijs. Andere goede groepen zijn die van J. Dekker te Arnemuiden en de groep pinken van A. Poppe te Middelburg. KAMPIOENEN In het middagprogramma werden de kampioens- keurihgen gehouden. Het weer, dat intussen be ter was geworden, gaf aan deze hoogtepunten ex tra fleur. Kampioen bij de stieren werd Geale van A. Maljaars te Aagtekerke. Adema 87 v. d. Blik van de Gebr. A. en J. de Lahge te Ritthem, reserve- kampioen. Bij de vaarzen werd de eerder genoemde Mie- neke 32 van L. P. Brasser te Vrouwenpolder .uit geroepen tot Kampioene. - Voor de kampioenskeuringen kwamen-alle 1 A en 1 B prijzen in de grote ring. Hiermee werden tevens de prestaties van de Walcherse fokkers getoond. Na lang zoeken werd Bontje 11 (v. Blit- saerd Jap Adema) van M. Wattel te Gapinge uit geroepen tot Kampioene van de koeien. Deze vol doende, ontwikkelde koe van fraai type en beste verhoudingen kreeg tevens de prijs voor de koe met het mooiste uier. Reserve-kampioene werd Mieneke 18 (v. Ade ma pref. 2) van L. P. Brasser en derde op tal werd Irma (v. Dr. Lente's Verwachting) van J. de Vis ser te Souburg. Tot ere-kampioene werd uitgeroepen de ruim ontwikkelde, zeer goed gebouwde Mieneke 13 van L. P. Brasser. i'

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 11