MECHAN3SATIENIEUWS Westfalia introduceert de „Vacupuls" Pulsator De Elpi voederdoseerwagen De Gigant voor welk bedrijf? 7 DE Westfalia melkmachines in Nederland geïmpor teerd door G. W. van Driel Van Dorsten N. V. te Hoofddorp zijn reeds vele jaren voorzien van een pul sator met verlengde zuigslag. Thans introduceert Westfalia de „Vacupuls" pulsator. Deze werd ontwikkeld uit het be staande type door het toepassen van moderne materialen, waardoor de pulsator beantwoordt aan de laatste eisen op dit gebied. De bekende lerenmanchetten zijn vervangen door zuigers van hoogwaardige kunststof. De cylinders zijn voorzien van messing binnenbusjes, die met een smeer middel zijn geïmpregneerd. De zuigers behoeven dus niet te worden gesmeerd. De sleepschijf is eveneens van kunst stof vervaardigd; de scharnierpunten en de veer vap roest vrij staal. Dank zij deze constructie is de pulsator nóg on gevoeliger geworden voor invloeden v;an buitenaf, zoals koude en vocht. Westfalia handhaafde in de „Vacupuls" pulsator het ver lengde zuigslagsysteem, dus ook het lage vacuum (34 cm kwik) en het in te stellen aantal slagen van 48 tot 60 slagen per minuut). en in de handel gebracht door Big Dutchman N.V. te Wezep en in mededeling no. 31 geeft de heer H. R, Poelman hierover nader verslag. HE Elpi voerdoseerwagen heeft een voorraad- bak van 300 1, waaruit het voer tijdens het rijden automatisch in de troggen wordt gebracht. Voor het transport van het voer wordt gebruik ge maakt van vijzels die tevens de dosering regelen. De aandrijving van de vijzels vindt plaats door middel van een gelijkstroom elektromotor die wordt gevoed door een 12 volts accu. Voor op de wagen bevinden zich op een regeltableau verschil lende bedienings- en controleorganen, n.l.: de mo torschakelaar, waarmee de elektromotor in en uit wordt geschakeld; een controlelampje, dat brandt zolang de motor is ingeschakeld en waarmee het regeltableau wordt verlicht. Daarnaast is een hef boom voor de hoeveelheidsregeling, waarmee bij ieder hok met een verdraaibare hefboom boven een verwisselbare schaalverdeling het aantal kg voer dat men wil geven wordt ingesteld. De inge stelde hoeveelheid wordt gedurende het rijden in de desbetreffende trog afgestort en een koppe lingshefboom van de vijzel waardoor de vijzel gaat draaien. Tevens zit op het paneel een hef boom voor links of rechts voeren. Door deze hef boom wordt een klep bediend waardoor het voer naar keuze links of rechts wordt afgegeven. Als de machine voor het eerst in gebruik wordt genomen, en ook als wordt overgegaan op een ander soort voer bijv. van meel op korrels is het nodig door middel van een testkaart en een proefweging vast te stellen welke schaalverdeling voor een juiste dosering moet worden toegepast. Bij het voeren wordt de wagen langs de hokken geduwd of getroken. Bij het eerste hok wordt de motor ingeschakeld. Hierna wordt het rantsoen voor het eerste hok met de doseringsihefboom in gesteld, waarna de koppelingshefboom naar rechts wordt gedrukt. Tijdens het afstorten van het in gestelde voerrantsoen rijdt men de voerwagen langs het betreffende hok. In dezelfde tijd loopt de doseringshefboom terug naar het nulpunt. Bij het nulpunt aangekomen wordt de vijzelaandrij ving automatisch ontkoppeld. Bij ieder hok moet het rantsoen opnieuw worden ingesteld. Na het voeren van alle dieren kan de accu zo nodig door middel van een gelijkrichter worden bijgeladen. Enkele technische gegevens zijn: Grootste lengte 160 ct, breedt 70 cm, hoogte 122T cm, spoorbreedte 65 cm, afstorthoogte 70 cm, inhoud normaal 300 1, met 30 cm hoog opzetstuk 500 1, met 65 cm hoog opzetstuk 750 1. De prijs bedraagt voor de voerwagen ƒ2130, opzetstuk, 30 cm hoog ƒ65,20 extra; oozetstuk, 65 cm hoog 108,30 extra; accu 110,gelijkrichter, 5 ampère 121,80. (Alle prijzen excl. B.T.W.) DIJ het voeren van varkens is het niet alleen van belang te weten hoeveel voer wordt ver strekt, doch tevens dienen schommelingen in het rantsoen zoveel mogelijk te worden vermeden. De doseringsregelmaat werd aan de hand van wegin gen gecontroleerd bij het doseren van biggenmeel, varkensmeel en brokjes van 5, 10 en 14 mm 0. Uit de verkregen cijfers blijkt dat het verschil tussen de ingestelde hoeveelheid en werkelijk ge doseerde hoeveelheid in de meeste gevallen be neden 5 van de ingestelde hoeveelheid ligt. De machine werd één jaar in de praktijk gevolgd. Daarbij kwam naar voren dat zich storingen voor deden aan de automatische ontkoppelingsinrich ting. Dit werd opgelost door de constructie te ver zwaren. Bij het voeren van kleverig meel zakt het voer door brugvorming soms minder goed naar de vij zel. In dit geval moet men een speciaal element los op de vijzel leggen. Dit element kan worden bijgeleverd. Als brokjes worden gevoerd moet in de voorraadbak boven de vijzel een drukschot worden gelegd. Dit schot behoort bij de uitrusting van de wagen. IN de meeste varkensstallen gebeurt het voeren met de hand. Dit vraagt bij grote aantallen dieren veel tijd, terwijl bovendien de nauwkeurig heid van dosering vaak te wensen overlaat. Voorts kan bij grote aantallen dieren per bedrijf het voe ten bezwaarlijk aan een weekendhulp worden overgelaten. In deze situatie is verbetering te brengen door gebruik te maken van een half- of een volautomatisch voersysteem. Teneinde hierover geïnformeerd te raken wer den door het I.L.B. de laatste jaren van verschil lende machines de verdelingsregelmaat en de prak tische bruikbaarheid nagegaan. Zo ook van de Elpi voerdoseerwagen, die wordt gefabriceerd door de firma K. Steno Hanssen uit Vejen AMTRENT de nieuwe zelf rijdende aardappel- rooimachine van Barth N.V. de 's-Gravendeel, ontworpen in overleg met de Fa. Gebr. De Feijter te Breskens, omschrijft in „Bedrijfsontwikkeling" Zuid-Holland, de heer D. Hartmans van het P.O.C. -C.E.R.B.E. zijn mening over een dergelijke rooi machine als volgt: De belangrijkste voordelen zijn: De bestuurder kan vanaf zijn zitplaats de wer king van de machine ten volle overzien. Hij kan het produkt vanaf het opnemen bij de schaar tot het vallen in de wagen nauwkeurig volgen. In deze machine zijn alle mogelijkheden van precisie-snelheidsregeling van alle machine onderdelen bijeengebracht. Van beschadiging van het produkt zal bij een juiste bediening van deze onderdelen dan ook geen sprake zijn. Vooral in ongustige oogstjaren is een dergelijke precisie-regeling van onschatbare betekenis. Bij snel verwisselen van volle naar lege wagen is er de mogelijkheid om op de dwarsafvoer eenvoorraad aardappelen te vormen, waardoor het rooien ongehinderd doorgang kan vinden. De grote uurcapaciteit tot ongeveer 1 ha en de hoge manproduktiviteit bij deze oogstmethode. Uiteraard worden aan afvoer- en loscapaciteit zeer hoge eisen gesteld. Eén rooimachine in het land maakt de organisatie van de afvoer een voudiger en beter te regelen. Bij het werken onder moeilijke omstandig heden, wat in de afgelopen maand oktober vrij algemeen was, heeft een dergelijke machine het grote voordeel steeds te kunnen werken op onbereden land. In Zeeuws-Vlaanderen bleek, dat men met deze machine na een regenperiode steeds een halve tot een volle dag eerder kon beginnen dan met tweerijïge-getrokken ma chines. De vierrijïge zelf rijdende Gigant-rooimachine biedt naar onze mening mogelijkheden voor de volgende bedrijfstypen: 1. Grote loonbedrijven, die per seizoen een zeer grote oppervlakte van bijv. 100150 ha aard appelen hebben te oogsten. Daarbij moet dan wel de afvoer- en loscapaciteit voldoende zijn gewaarborgd. De vraag is dan of veel „indivi duele bewaarruimten" de toets der kritiek kun nen doorstaan. 2. Voor die bedrijven en bedrijfscombinaties die een zeer grote oppervlakte aardappelen telen en de oogst nu nog verzorgen met een aantal getrokken meerrijïge rooimachines. Dergelijke bedrijven of combinaties zullen bij toepassing van één zelf rijdende rooimachine een regel matiger lopende afvoer bereiken. Bovendien komt meer trekkracht voor de afvoer beschik baar. 3. Voor loonbedrijven die een grotere seizoen - spreiding kunnen bereiken doordat bijvoorbeeld zowel pootgoed, vroege consumptieaardappelen en late rassen moeten worden geoogst. Loon bedrijven in de Ver. Staten spreiden het sei zoen door in zuidelijke staten te beginen en in noordelijke te eindigen. Hierdoor zou een sprei ding over drie a vier maanden tot de mogelijk heden behoren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7