TUINBOUWKLANKEN Het blijft geregeld opletten Geen abnormale winsten voor groot- en kleinhandel Kunnen de afzetkost n verlaagd worden DINGEN VAN DE WEEK Ons bezoek aan de veiling in WALCHEREN was helaas niet opwekkend. Je vraagt je af waar komt alles vandaan. Maar vele aanvoerders maken met hun op zich niet abnormale aanvoeren, toch een grote hoeveelheid. Mede door het zonnige, groeizame weer in de afgelopen week, is er een grote aanvoer. We zagen dan ook grote partijen sla, spinazie, bloemkool en andijvie doordraaien of voor zeer lage prijzen van eigenaar veranderen. In ons vorig overzicht attendeerden we ook reeds terloops op slechte groen- teprijzen. Dat we dit weer moeten doen stemt ons zéér teleur. Een vigulerende prijs zijn we gewoon, maar nu duren deze lage, beslist niet lonende prijzen, zo lang dat we vrezen dat menige collega in moeilijk heden zal komen. Ook de zwarte bessenprijs is wel een grote telur- stelling. Vriend Cornelis heeft een mooi hoekje, dat reeds op 't hoogste punt is. Hij ruimt ze na de pluk direkt weg. Of dit verstandig is, is vers 2. Uit die boomkwekershoek horen we ook sombere geluiden. Niuwe aanplant vindt slechts plaats in een laag tempo en door de concurrentie der boomkwekers onderling is er van winst of lonende exploitatie geen sprake. Opmerkelijk was de stijging der tomatenprijs vorige week vrijdag tot ca. 1 gulden per kg. In tegenstelling met de komkommers, die nu niet per se vooraan stonden. Alleen de allerbeste haalden ca. 30 cent. Enorm was die import van buitenlands fruit. Wat ons opviel bij informatie is de zéér hoge prijs voor appels. Onze groenteman had Granny Smith van 30 35 ct per stuk en Wincsap voor 4 tot 5 per gulden. Ook bleek ons dat de winstmarge op deze dure appels beslist normaal was. We horen nogal eens klachten dat de tussenhandel abnormaal veel verdiend. We kregen op ons verzoek inzage in in- en verkoopprij zen. Voornoemde Granny Smith kostte vorige week 37 per kist van 162 4 B.T.W. is 38,48. 160 (want enkele weggooiers heeft men steeds) 48, Hier moeten normaal 30 papierzakken bijgeleverd worden a 1 cent. Deze berekening geldit ook voor de dure sinaasappelen, bananen, enz. Dit is een winst van 20 van ontvangst of 25 van verkoop. Hier moet arbeid, winkel, enz. uit betaald worden. We houden geen pleidooi voor de handel (die kunnen het zelf wel) maar de meesten moeten echt werken om rond te komen. Voor de groothandel ligt dit alles weer anders. Hier spreekt de investering een grote rol. En even als in de tuinbouw, hoe groter bedrijf hoe groter investeringen, hoe meer kans op groter inkomen, doch ook hoe groter het risico. We wilden hier alléén maar attenderen op het feit dat de door snee handelaar geen superwinsten maakt, noch sla pende rijk wordt. Bovendien voert elke groente/ fruitwinkel een heel scala van produkten. We vinden 't jammer weer pessimistisch te moeten zijn. Daar ons blad door vakantie een keer overslaat en de rubrieken ook een verschuiving ondergaan, ho pen we toch wel heel erg dat we als we weer ons over zicht schrijven betere geluiden kunnen laten horen. Zo wat dat betreft, voor onze fruitteelt die dan volop gaat draaien, de zéér hoge prijzen voor buitenlands fruit wellicht een goed omen zijn? Hopelijk worden de jammerlijke groentenprijzen in de komende periodie weer beter. Al met al vraag je je wel af, of we zelf ook niet naar minder produktie moeten. Dit zou voor de prijzen zeer stimulerend wrken. Alléén het publiek was dan 't bokje. Mogen we besluiten met onze redac tie en medewerkers, die veelal hard werken, een goe de vakantie toe te wensen. In het THOOLSE LAND is er óók in de maand juli een voortdurende strijd tegen de verschillende ziek ten, die onze gewassen belagen. Voor de aardappel telers is het vaak oppassen dat men met de bespuitin gen tegen de aardappelziekte niet te laat komt. Voor al in een regenperiode zoals wij die in die eerste helft van juli gehad hebben, komt men soms tijd te kort Het geeft dikwijls méér voordeel, om een dag éérder te spuiten, dan het schema aangeeft, dan dat men door te natte grond niet op tijd spuiten kan. De zaai- uien zijn nu ook alweer twee k drie keer gespoten tegen de valse meeldiauw en wanneer men eind juli nog een bespuiting geeft, heeft men zeker veel min der risico tegen deze ziekte. De gladiolen en de knol selderij moeten ook geregeld hun spuitbeurten hebber» want als men dat in deze teelten niet nauwkeurig bij houdt komt men later dikwijls voor minder plezierige verrassingen te staan. Begin juli leek het er op. dat de luizen en andere insekten de groei in de gewassen zouden afremmen maar dank zij de regenperiode van 8 tot 11 juli i« veel van dat gespuis verdwenen. In de gladiolenpefv celen is het in deze tijd nodig, en nuttig er eens dóór te lopen, om de zieke planten te verwijderen. Het Is altijd beter om dit werk wat bij te houden, anders is de keurmeester wel gedwongen om de teler er op merkzaam op te maken. In het leeggekomen aardappel land is het al weer zo ver, om het perceel een flinke bewerking te geven, wanneer men de teelt van wia- terbloemzaden wil beoefenen. Ook waar men de aard beien en de winterbloemkool wil planten, is het van groot belang om deze percelen een zo vroeg mogelijke grondbewerking te geven. Dit is één van de eerste voorwaarden voor het slagen van deze teelten, en wan neer het zaai- of pootbed goed is klaargemaakt heeft hetgeen zin, of behoefte om dit vlak vóór het zaaien en poten nog eens te herhalen. Vooral in deze tijd van het jaar, kan de grond te sterk uitdrogen, terwijl men dan alle vocht dikwijls zo hard nodig heeft, wat zéker geldt voor het aardbeienplanten. De oogst van de ver-' schillende vroege vollegrondsteelten schijnt overal nogal bevredigend te zijn, en over de prijzen mag men ook beslist niet klagen. Wanneer in de derde week van juli de aardappelprijs nog rond 0,25 per kg ligt, en de dubbele stambonen nog een prijs laten afdrukken tussen 1,501,75 dan is dat niet slecht. Tot nu toe kan men het wel zo stellen dat de prijzen tot nu toe, 20 hoger liggen dan in 1968 en dat is juist de verdienste van de teler. Het is soms ook wel nódig, dat er eens een extra dubbeltje voor de teler uitrolt, want het zweet van glas- en vollegrondsteler wordt soms maar te dikwijls karig betaald. willen denken en spreken over de huidige problemen Dat men ideën uit deze kring niet bij voorbaat al moet verwerpen. Wij zullen samen moeten werken, bij het bouwen van nieuwe (afzet) wegen. Want laten wij elkaar goed begrijpen. Wij staan positief tegen* over de nieuwe afzetplannen van C. B. II. Maar de manier waarop men dit denkt te verwezenlijken 1# meenden wij voor verbetering vatbaar. Laten wij hopen, dat men er van terugkomt, te menen, dat de praktische teler over deze materie geen oordeel kan hebben. De telers van zwarte bessen, zijn weer een teleur stellende ervaring rijker geworden. De (weinige) telers op SCHOUWEN EN DUIVELAND hebben ook genoegen moeten nemen met een geldelijke opbrengst, die ver beneden de kostprijs lag. Betere resultaten zijn bereikt door hen die grove tuinbouwprodukten in hun bouwplan hadden opgenomen. Met name vroe ge aardappelen en de hier vrij veel voorkomende plan ten gaven gunstige uitkomsten. Over de bloembollenteelt de balans opmaken is nog niet mogelijk. Het is nog te vroeg, over het rende- ment van deze teelt een oordeel uit te spreken. Wel mag reeds nu gesteld worden, dat er een bevredigen de kans is dat de eindbalans naar de goede zijde over zal slaan. In de fruitteelt zijn weinig nieuwe gezichtspunten naar voren gekomen. Of het zou moeten zijn dat de wat oudere Cox's bomen, vooral op de matige onder stammen, beslist te zwaar hebben geruid. Een vrij goede appel-, en een matige perenoogst, ligt nog steeds in de lijn der verwachtingen. De verkoop op het hout is nu wij deze regels schrijven, nog van wei- nig betekenis. Het is niet gemakkelijk om een juist inzicht te verkrijgen over de gemaakte prijzen. Eén ding is wel bekend; zij zijn beslist niet hoog. Begrij pelijk vanuit handelsstandpunt bekeken. Gezien de hoge afzetkosten, die men als teler kwijt is, indien men langs de bekende kanalen afzet, kan een geboden prijs al vrij spoedig aantrekkelijk zijn, t.o.v. de te verwachten netto veilingprijs. Wel betwijfelen wij nog steeds, of dit de weg wel is, van de beslist te hoge afzetkosten af te komen. Wij handhaven onze mening, dat er andere wegen zijn om deze afzetkos ten te drukken. Maar dan zullen naast de telers, ook de afzetorganisaties hieraan wat moeten doen. Wij hadden gehoopt, dat bij het nieuwe afzetsysteem via C.B. II het afzetkostenprobleem gelijktijdig bij de kop zou worden gepakt. Helaas is dit voor ons afzetgebied niet het geval. Voorstellen en suggesties in die rich ting werden op een door de veiling georganiseerde bijeenkomst van fruittelers, niet overgenomen. Dit is jammer. Men zal zich toch bij onze afzetorganisaties (en daar niet alleen), moeten gaan realiseren, dat ge wone leden ook mondige mensen zijn. Dat zij mee Op het moment dat we dit schrijven is heel de wereld in de ban van de vlucht van de Apollo 11 en van de landing van de eerste mensen op de maan. Op dit moment vraagt ieder zich nog in spanning af hoe het zal aflopen. Zal deze gewel dige technische onderneming slagen? We weten het nog niet, maar hopen het van harte. Wanneer dit blad verschijnt staan we achter de feiten. Dan zal alles veel normaler lijken dan op dit moment nu de Apollo 11 nog op weg is naar dat verre hemellichaam. Op het ogenblik begrijpen we nog niet hoe het kan en er zijn nog steeds mensen die zeggen dat het ook niet kan. De mens van deze tijd is in staat tot zeer grote dingen. Er staat tegenover dat veel van wat een voudig lijkt en ook wel is, door diezelfde mensen niet verwezenlijkt kan worden. Het is hier niet de plaats om daar op in te gaan maar ieder zal voor zichzelf de voorbeelden kennen, leder zal zich bij bepaalde gelegenheden afvragen hoe is het toch mogelijk dat dit en dat gebeurt in een wereld die mensen naar de maan brengt. Er is veel moed en inspanning nodig geweest voor de tocht naar de maan. Wanneer er even veel moed en inspanning werd opgebracht om in deze wereld en in eigen omgeving verbeteringen tot stand te brengen zou de wereld en ons leven er heel anders uitzien. Maar genoeg hierover. Laten we hopen dat het goed zal zijn gegaan, dat is heel belanrijk. Een andere zaak die de vorige week werd be kendgemaakt is het voornemen van twee der be langrijkste Nederlandse industrieën om een fusie aan te gaan. Het AKU-concern en de N.V. Kon. Zout-Organon maakten bekend dat ze er van over tuigd zijn dat voor het voortbestaan van deze ge weldige bedrijven, een fusie de aangewezen weg is. De voorwaarden waaronder dit zal gaan gebeu ren zijn nog niet bekendgemaakt. Wanneer het verder volgens de plannen verloopt ontstaat een concern met een opzet van 6 miljard gulden per jaar, dat is zes keer de waarde van alle land- en tuinbouwprodukten van ons land en er zullen dan bij dit gefuseerde concern bijna 100.000 mensen werken, waarvan 35.000 in Neder land. Er wordt een jaarwinst verwacht van 300 mil joen gulden. Dit bericht verwekte nog al opzien binnen de Nederlandse industriële kringen. Het is weer een bewijs dat men in het zakenleven niet stil zit maar doet wat nodig is om de Europese- en wereldontwikkeling bij te houden. Twee gewel dige bedrijven die op hun beurt ieder reeds ver schillende ondernemingen hadden overgenomen,, willen elkaar vinden. Het mag ons tot voorbeeld strekken. Ja, we zul len ons er terdege van bewust moeten zijn dat we leven in een tijd met geweldige veranderingen op alle niveau's. In een wereld die die mensen naar de maan brengt en waarin de grote Industriëlen tot de conclusie komen dat slechts door fusie en samenwerking het voortbestaan van hun onderne mingen gewaarborgd Is, zullen we als tuinders niet kunnen doen alsof er niets aan de hand Is. Wie dat wel tracht te doen, zal zonder twijfel op korte termijn tot de conclusie komen dat er voor hem in deze wereld als ondernemer geen plaats Is. Een ieder zal de consequenties moeten trekken van de eisen van deze tijd voor wat de tuinbouw sector betreft. Dat geldt ook en in sterke mate voor de regering. Wat dat betreft heeft onze orga nisatie duidelijke taal gesproken en dit krachtige geluld zal steeds opnieuw naar voren gebracht moe ten worden ook en vooral bij de volksvertegen woordigers en op alle plaatsen waar beslissingen genomen kunnen worden. Gelukkig zijn er op het ogenblik in de tuinbouw wel enkele positieve punten te melden. De glas tuinbouw heeft in het eerste halfjaar van 1969 een omzetstijging geboekt van m^er dan 10 Sla, kom kommers en tomaten hebben het heel goed gedaan op de Europese markt. Dat veel Zeeuwse tuinders daarvan niet hebben geprofiteerd is een andere zaak. Over het gebrek aan een voldoende groot glasgroenteteeltcentrum in onze provincie hebben we al meer geschreven, al moeten we zeggen dat we toch wel blij zijn voor de Thoolse ondernemers die het in deze richting hebben gewaagd dat het dit jaar goed is gegaan. Met de vroege aardappelen zit het gelukkig ook goed. Het zit zelfs beter dan we hadden durven hopen. Degenen die in de eerste weken van juni het gewas hebben vermoord omdat ze vreesden voor een prijsdaling, hebben het dit jaar fout ge raden. Met de afzet van plantuien gaat het best. Het is alleen jammer dat het areaal hiervan wat klein is en hierdoor te weinig telers profiteren van de hoge prijzen. In de kleinfruitsektor is de situatie erg verschil lend. Aardbeien was matig. De rode bessen zijn niet tegengevallen, althans niet voor degenen die een goede kwaliteit konden leveren. De industrie- bessen waren te goedkoop. De frambozen waren duur en degenen de een goed gewas hadden, heb ben er flink geld van gemaakt. Een groot aantal telers had echter geen goed gewas. Over de zwar te bessen kunnen we heel kort zijn: dit produkt geeft een zeer grote teleurstelling. De prijs is ge daald tot iets beneden een gulden per kg en dat is net een gulden per kg te weinig. En nu staan we weer voor het appelseizoen. Wat zal het wor den? Laten we hopen dat v. O. met zijn artikel van vorige week over deze zaak gelijk krijgt. Voort® dat ook de peren dit jaar bjj zullen dragen tot een aoed teeltresultaat

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5