Het gebruik van anti-spruitmiddelen bij bewaaruien Betere resultaten bij de stookteelten De Oost-Europese glastuinbouw geen ernstige concurrent Goede vraag naar rode bessen S.N.Ui.F. Verreweg het grootste deel van de in ons land geteelde zaai-uien wordt na de oogst voor kortere of langere tijd opgeslagen. Dit is noodzakelijk om dat anders het aanbod van uien de vraag belangrijk zou overtreffen, waardoor de prijsvorming wordt bedorven. De grootste schaarste aan uien ontstaat in het voorjaar, hetgeen meestal tot gevolg heeft dat hogere prijzen betaald worden. Om hiervan te pro fiteren is het echter van belang om in deze tijd over uien van voldoende kwaliteit te beschikken, daar ook andere uienproducerende landen zoals Polen, Canada, Italië, Chili en Spanje meedingen op onze grote afzetmarkten in West-Duitsland, Engeland en Frankrijk. Zonder mechanische koeling was het tot voor kort niet mogelijk na einde maart nog over een kwali tatief goed produkt te beschikken. Bij opslag in met buitenlucht gekoelde bewaar ruimten is in het voorjaar de temperatuur niet laag genoe| om de ontwikkeling van de zich in de bol bevindende groeipunten tegen te gaan. A]s gevolg hiervan gaan zich verschijnselen van versletenheid vertonen en wordt de ui zacht. Naarmate dit proces zich verder voltrekt loopt de kwaliteit van het produkt snel terug. Op het moment dat de spruit zichtbaar wordt spreken we van een uitgelopen ui. In een zodanige toestand verkerende uien zijn ongeschikt voor de verkoop. Dit heeft dan ook tot gevolg dat na einde maart de handel in Nederlandse uien sterk terugloopt. Sinds enkele jaren is het mogelijk om door toe passing van middelen op basis van maleïne hydra- zide het spruiten van de uien te onderdrukken. Zelfs in uitsluitend met buitenlucht gekoelde ruim ten kunnen met maleïne hydrazide behandelde uien zonder bezwaar 1 a 2 maanden langer worden be waard. In mechanisch gekoelde bewaarplaatsen is dan bewaring tot ver in de zomer mogelijk. Behalve de door de toenemende produktie zo zeer gewenste verruiming van de afzetperiode biedt het gebruik van anti-spruitmiddelen ook de mogelijk heid een jaar rond over uien van eigen oogst te be schikken. Gezien de lengte van de bewaarperiode kan al leen een optimaal resultaat van een bespuiting met anti-spruitmiddelen worden verwacht als de uitval door zachte, rotte en kale uien zo gering mogelijk blijft. Om deze reden komen in de eerste plaats al leen rassen met een goede bewaarkwaliteit in aan merking. Vooral de huidvastheid en de hardheid van de uien zijn hierbij van belang. Van de in de Rassenlijst aanbevolen rassen komen uit een oogpunt van huidvastheid het meest voor de zeer lange bewaring in aanmerking: Dura (10), Wijbo (8.5), Victoria (8.5), Enormus (8.5), Selo (8) Wijdehoud (8) en Excellent (8). Het tus sen haakjes geplaatste cijfer achter de rassen geeft de waardering voor huidvastheid weer. Een hoger cijfer duidt op een betere huid vastheid. Echter niet alleen door de raseigenschappen, doch ook door de teelt- en bewaaromstandigheden kan de uitval belangrijk worden beïnvloed. Zo bleek b.v, bij recent ond-rzoek, dat de gevoeligheid voor het optreden van kale uien na lange bewaring mede afhankelijk is van de hoogte van de stikstof gift. Naarmate een hogere stikstofgift werd toege diend, nam ook de uitval door kale uien toe. Voor gebruik in zaai-uien zijn thans beschikbaar de middelen AAhydraz, Liro MH 30, Lux an Hydra- min, MH 30 Unitase MH 30 Colotr Chemie en Vondalhyd voor toepassing in een dosering van 6,25 1 per ha, terwijl Asepta Marvel en Orga Rem naar 8 1 per ha moeten worden aangewend. De mid delen worden alle verspoten in minstens 500 1 water per ha. Het tijdstip van spuiten wordt geheel bepaald door het afrijpings9tadium en de gezondheidstoe stand van het gewas. Spuiten op gezond groen loof tegen het tijdstip van strijken biedt de meeste kans van slagen. Als regel ligt dit tijdstip 3 a 4 weken voor het plukrijp zijn van de uien. Omdat het middel door het loof moet worden op genomen, geeft het alleen een optimaal effekt als het binnen 24 uur na de bespuiting niet regent. Het gemengd verspuiten van maleïne hydrazide met andere middelen is niet mogelijk, terwijl ook geen uitvloeier aan de spuitvloeistof mag worden toege voegd. Voorts mag uit een oogpunt van volksge zondheid de bespuiting niet worden herhaald. Een nevenvoordeel van maleïne hydrazide is dat de bewaring van behandelde partijen minder moei lijkheden oplevert, omdat door het ontbreken van uitlopers de temperatuur in de bewaarruimte min der snel oploopt. Onder de zeer ongunstige oogst- omstandigheden in 1968 vertoonden de met maleïne hydrazide bespoten uien tijdens de lange periode waarin het produkt na het rooien op het veld lag bovendien veel minder neiging tot hernieuwde wor- telgroei dan het niet met dit middel bespoten pro dukt. Wellicht ten overvloede zij hierbij nog ver meld, dat maleïne hydrazide geen enkele invloed heeft op het ontstaan van kop-, bodem- of zijrot. Samenvattend kan tenslotte worden opgemerkt, dat een verantwoord gebruik van maleïne hydra zide bevattende middelen een belangrijke bijdrage kan leveren voor de versteviging van onze konkur- rentiepositie op de buitenlandse markt. Hieraan zullen dan echter zowel de handel als de telers in wederzijds overleg doelbewust moeten meewerken. In de glastuinbouw ging het voorgaande jaren niet best. Dit jaar waait de wind echter uit een andere hoek, speciaal voor de stookbedrijven. "Vooral de vroege tomaten hebben goede prijzen 'Opgebracht, In het weekblad „Groenten en Fruit" werden als omzetcijfers voor het eerste halfjaar in 1968 en 1969 gemeld; 1968 Westland 87.4 miljoen Kring 62.8 miljoen Venlo CW 2.8 miljoen Breda 1.5 miljoen Utrecht, Zaltbom- mel, Huissen 2.8 miljoen 1969 102.6 miljoen 80.5 miljoen 3.5 miljoen 2.0 miljoen 3.5 miljoen 157.3 miljoen 192.1 miljoen De omzetstijging bedroeg in het eerste halfjaar van 1969 niet minder dan 22 0%, hoewel het areaal stooktomaten iets kleiner was dan het jaar tevoren. Als redenen voor dit gunstige verloop wordt ge noemd tegenvallende oogsten van stooktomaten op Guernsey een laat begin van de kas- en natuur- tomaten in Frankrijk en Italië en een tegenval lende kastomatenoogst in Bulgarije. De tegenval lers elders betekenen echteT een meevaller voor de tomatentelers in Nederand. Een meevaller die zeer goed van pas komt na de veelal teleurstellende re sultaten in vorige jaren. Opgemerkt kan nog worden dat in Zeeland veel koude kassen voorkomen waarin eerst sla of aard beien werden geteeld en waar men vóór 1 juli nog geen tomaten heeft geoogst. Hier moet men hopen dat de prijzen ook in het tweede halfjaar gunstig blijven. De komkommertelers zijn eveneens tevreden. De omzetstijging was kleiner dan bij de tomaten, doch cfce prijzen waren vorig jaar (waarmee wordt ver geleken) naar verhouding al beter. In het eerste halfjaar van 1969 werd voo,r 73.3 miljoen komkommers geveild, tegenover 65.6 mil joen in 1968. Een stijging van 11.7 bij een iets grotere oppervlakte. Ook de sla, de derde van de „Grote Drie" in de tuinbouw kon vrij goed mee. In januari en februari lag ed prijs echter door zeer ruim aanbod aanmer kelijk lager dan in 1968. Desondanks steeg de omzet van 72.3 miljoen in het eerste halfjaar van 1968 tot 75.9 miljoen in het eerste halfjaar van 1969, een stijging van ruim 5 Bij de vollegrondsteelten hebben de vroege aard appelen een uitstekende beurt gemaakt, tot zeer groot genoegen van vele Thoolse en Walcherse te lers. Hierover zijn nog geen omzetcijfers bekend. Ook de teelt van plantuien was goed rendabel. Jammer dat er ook een aantal produkten niet mee kan in de prijs, zoals in de Walcherse „Tuinbouw- klank" is te lezen. Het glasareaal in Oost-Europa en met name in Bulgarije en Roemenië is de laatste jaren sterk uitgebreid, terwijl er volgens de officiële instan ties ambitieuze bouwplannen bestaan. De volgende cijfers illustreren deze ontwikkeling. Rusland heeft een glasareaal van ongeveer 800 ha, waaraan dit jaar 60 ha wordt toegevoegd. De ormervlakte glas in Tesjecho-Slowakije bedraagt 600 ha en in Hongarije 50 ha. Het Bulgaarse glasareaal omvat momenteel 600 ha, dat bijna geheel in de laatste vier jaar is verrezen. Het plan bestaat deze op pervlakte uit te breiden tot 1500 ha. In Roemenië is nu 300 ha in produkt'e, terwijl 200 ha in aan bouw is. De Roemeense plannen gaan tot 800 a 1000 ha. Rusland, Tsjecho-Slowakije en Hongarije pro duceren vrijwel uitsluitend voor de binnenlandse behoeften. In Bulgarije en Roemenië is de situatie anders, aangezien deze landen bezig zijn een ex portindustrie op te bouwen. Momenteel wordt 80% van de Bulgaarse en Roemeense produktie geëx porteerd. Er is echfer een opmerkelijk verschil tus sen beide landen: de Bulgaarse export is op Oost- Europa gericht - slechts 20% gaat naar Westeu- ropese landen - terwijl de Roemeense export voor 80% naar het Westen gaat. Op de Westduitse en Scandinavische markten ontmoeten onze glaspro- dukten het Oosteuropese aanbod, aldus ir. D. Mey- aard van het Landbouw-Economisch Instituut on langs voor de microfoon. Ondanks de lage lonen is de kostprijs van het produkt niet lager dan in Nederland. Dit geldt zowel voor Bulgarije als Roemenië. Nederland heeft n.l. een lange ervaring als centrum van glascultuur en beheerst de teelt beter dan de lan den. die sinds kort met glasteelten zijn begonnen. Ook al zou Nederland deze technische voorsprong in de toekomst verliezen, zo zal des ondanks de concurrentiepositie van de Nederlandse tomaat en komkommer op de Westeuropese markt duide lijk beter zijn dan van de glasprodukten uit Oost- Europa. Deze conclusie is in hoofdzaak gebaseerd op de geografische ligging van deze landen. De af standen tot de Westeuropese markten zijn groot, waarbij reistijden van drie a vier dagen geen uit zondering vormen. De klimatologische omstandig heden in Bulgarije zijn zodanig, dat men het glas in de zomermaanden niet kan benutten, waardoor aanzienlijk minder tomaten en komkommers per m2 glas per jaar worden geoogst dan in ons land In Roemenië, dat noordelijker ligt geldt dit be zwaar in mindere mate. Bovendien zijn de winters in Oost-Europa streng. De verbruikte hoeveelheden brandstof zijn bij vergelijkbare teeltmethoden niet geringer dan in Nederland. Opvallend is dat in Roemenië de kassen met afvalwater van elektri sche centrales worden verwarmd. Deze wijze van verwarming is zeker niet goedkoop aangezien de prijs die men voor dit warme water moet betalen boven de Nederlandse olieprijs ligt. De financiële resultaten van de glastuinbouw in Bulgarije hebben waarschijnlijk niet aan de ver wachtingen voldaan. Momenteel is er een stag natie merkbaar: in '69 is 't glasareaal niet verder toegenomen. In Roemenië gaat de uitbreiding nog wel door, hoewel de mogelijkheden hiertoe ge ring zijn. De elektrische centrales in gebieden met gunstige lichtomstandigheden zijn hier de beperkende fac tor. Indien men al deze facetten voorziet is de con clusie gerechtvaardigd dat de glastuinbouw in Oost-Europa voorlopig geen serieuze concurrent zal worden voor onze produkten. Het warme weer van de vorige week heeft de vraag naar rode bessen voor verse consumptie sterk doen toenemen. Degenen die een goed pro dukt konden leveren kregen hiervoor prijzen be taald van f 1,10 tot f 1,30 per kg. Klasse 11 kwali teit in de 2kg. kratjes ging ook naar de binnen landse markt en daarvoor werd rond en iets boven 80 cent per kg. betaald De industrie bessen wer den geleidelijk aan goedkoper. Na aanvankelijk gestegen te zijn tot rond 60 cent per kg. lag eind vorige week de prijs rond de ophoudprijs van 50 cent per kg. Klasse 111 draaide op verschillende dagen door. De teler krijgt dan geen enkele ver goeding. Het belangrijkste product op de Zeeuwse fruit veilingen was vorige week de framboos. In Ka- pelle-Biezelinge waren dagaanvoeren van 40 ton van dit produkt. De kwaliteit was aanzienlijk be ter dan in de week met de vele regen en wind, maar dat kwam niet tot uitdrukking in de prijs. Aanvankelijk betaalde de industrie voor de frambozen in doosjes tussen f 2,25 en f2,40 per kg. maar in het eind van de week was de prijs gedaald tot rond en iets boven f 2,- per kg. De vraag naar frambozen voor verse consumptie was groot. Enkel de beste kwaliteiten werden hiervoor "gekocht en daarbij werden prijzen be taald van f 2,50 tot f 2,80 per kg. Het ras Schönemann was gevraagd voor verse consumptie en was gemiddeld nog iets duurder dan de Malling Promise. De enkeling die vorige week nog aardbeien kon leveren werd daarvoor ook goed betaald want de prijs van de goede kwaliteiten lag steeds tussen 80 cent en f 1,- per doosje van 200 gram. Het aan bod was van geen betekenis. Plaatselijk werdén er grote partijen Ontario kaspruimen aangevoerd. Deze werden verkocht rond f 2,50 per kg. wwaawrmede dit ook een goede teelt was. Het aanbod van zwarte besen nam flink toe maar voor de telers zat er weinig aardigheid aan, want de prijs die al laag was ingezet op rond f 1,30 per kg. daalde tot 97 cent per kg. op vrijdag. Klasse 111 kwaliteit daalde tot rond 80 cent. Er is dit jaar een goede oogst van zwarte bessen, maar voor een dergelijke prijs kan niemand ze te len. Het aanbod van dubbele princessebonen was vooral groot bij de veiling in Krabbendijke. Aan vankelijk lag de prijs rond f 1,50 per kg. maar in het eind van de week volgde een teruggang tot f 1,10 a f 1,20. Vroege aardappelen werden ver kocht tussen 20 en 25 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4