Wilde haver geeft VEEL zaad dat gemakkelijk uitvalt. Verwijder elke plant: tijdig en grondig. HOGER FLUORGEHALTE OMGEVING HOECHST-FABRIEK Door 'het in bedrijf komen van de fabriek van Hoechst in Vlissingen-Oost is de fluorhoudende luchtverontreiniging in de omgeving wat gestegen, aldus een der conclusies uit het onderzoek, dat het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek IPO te Wageningen in de periode 9 mei 1968 tot 10 april 1969 heeft ingesteld. Op vier punten, elk gelegen op ongeveer 2,5 km. noord-noordoostelijk, noordoostelijk, oostelijk en zuidoostelijk van deze industrie, werden metingen verricht met behulp van fluormeetkastjes met kalkpapier, van proef veld j es met twee gladiolerassen (Mansoer en Sneeuwprinses) en van grasveldjes. Voor de teelt van land- en tuinbouwgewassen in het betrokken gebied betekende de stijging van het fluorgehalte, dat in de tuinbouwsector slechts aan voor fluor zeer gevoelige gewassen enige blad- schade zou kunnen ontstaan. Het betreft in het al gemeen o.a. de bol- en knolgewassen zoals tulpen, gladiolen, fresia's en daarvan dan nog de gevoe ligste rassen. Een juiste omvang van de bladbe schadiging was na een ervaring van één jaar als gevolg van de jaar op jaar wisselende weersom standigheden nog niet te geven. Voor de landbouwsector, zo zegt het IPO in zijn rapport aan gedeputeerde staten van Zeeland, lijkt de verontreiniging ongevaarlijk. Buiten het gebied kan van een fluorhoudende luchtverontrei niging niet of nauwelijks worden gesproken. Een andere conclusie was, dat voor de veeteelt in het gebied dichtbij de fabriek - voorlopig nog in theorie - gevaar zou kunnen ontstaan door een stofvormige fluorverontreiniging van gras, gevolg van het transport van afvalslakken van de indu strie naar stortplaatsen. Gezegd wordt, dat derge lijke verontreinigingen met het produktieproces als zodanig weinig te maken hebben. Zij zijn bo- NOG GEEN AKKOORD OVER ZUIVELREGELING 1969/1970 De ministers van landbouw van de E.E.G. hebben na een driedaagse vergadering te Brussel geen over eenstemming bereikt over de voor. 1969/1970 nog steeds hangende (prijs)regelingen voor de melk/zuivel en het rundvlees. Wel werd uitzicht geopend op een overeenkomst tijdens de op 28, 29 en 30 juli 1969 te houden zitting. In afwachting van deze laatste ronde, is het lopende melkprijsjaar nu verlengd tot en met 3 augustus 1969. Dat geldt ook voor het verkoopsei zoen voor rundvlees. De komende driedaagse bespreking van de land bouwministers zal het karakter dragen van een z.g. marathonvergadering, waarbij het accent minder ligt op de duur van de zitting dan wel op de methode om met verkrijgen en aanvaarden tot overeenstemming te komen via een z.g. pakket van voorstellen. Het te verwachten pakket zal dan niet alleen kunnen be staan uk onderdelen, behorende tot de zuivel- en rund vleesregelingen, doch i.v.m. ook inhoud moeten verkrijgen op andere vlakken van het E.E.G-land bouwbeleid, b.v. de wijn en de groenten- en fruitrege- ting. Italië heeft namelijk minder belang bij de zuivel- regeling, doch draagt wel in aanzienlijke mate bij in de hoge kosten. Natuurlijk blijft de boterprijs in het geding en de voorbereiding van regelingen tot toekenning van een slachtpremie (melkkoeien) en een mestpremie (slachtvee) als maatregelen op middel lange termijn tot beperking der melk/boterproduktie. Minister Lardinois denkt ook aan mogelijke besluiten over een speciale regeling voor de afzet van goedkope fcoelhuisboter in de wintermaanden. vendien van een vrij beperkte omvang en kunnen door geëigende maatregelen betrekkelijk eenvou dig worden voorkomen. Van een werkelijke fluor- vergiftiging door het consumeren van verontrei nigd gras door het vee is tot nu toe nog niets ge bleken. De verrichte metingen vormden een voortzet ting van die in de periode mei 1967-mei 1968, het z.g. nulfase - onderzoek, en die in de beginfase van de activiteiten van Hoechst in de periode februari- mei 1968. De datum van 10 april 1969 werd een periode afgesloten, waarin het onderzoek in een beperkte omvang werd uitgevoerd. Daarna is met het oog op de komst van Péchiney het aantal meetpunten vermeerderd en tot op een grotere af stand van de industrievestigingen uitgebreid. Uit 'het rapport blijkt voorts, dat niet kan wor den gesproken van een gelijkmatige stijging der fluorgehalten op elk der meetpunten gedurende het gehele meetjaar. Er was namelijk een vaak goed waarneembaar verschil te zien tussen de af zonderlijke meetperioden op eenzelfde meetpunt. Ongetwijfeld hing dit samen met de heersende wind uit de richting van de industrie en mogelijk ook met de frequentie daarvan. Het is verder niet uitgesloten, dat ook de aard van de fluorhoudende verontreiniging nog een rol heeft gespeeld (gas vormige dan wel stofvormige fase). Uit schoor steenmetingen door de arbeidsinspectie op het be drijf van Hoechst is gebleken, dat de uitworp van fluorhoudende gassen beneden de voorziene en aanvaardbare geachte norm lag. Dat er op een aan tal van de meetpunten toch een relatief en voor de norm van gezond veevoer soms ook een te hoog fluorgehalte in het gras kon voorkomen, moest hoofdzakelijk aan de reeds genoemde stof vormige verontreiniging worden toegeschreven. De ze conclusie kon namelijk worden getrokken na het bekend worden van enkele meetresultaten met Luikse bollen door het Instituut voor Gezond heidstechniek te Delft en na een oriënterend on derzoek door het IPO over het verschil in fluor gehalte tussen gewassen en ongewassen gras, af komstig van enkele monsterplaatsen. Deze veront reiniging zou zijn ontstaan door een stof vers prei- ding tijdens het al aangeduide transport van af gewerkte slakken. AFSTAMMELINGENKEURINGEN VAN K. I. STIEREN De K.l. Vereniging „Zuid-West Nederland" zal op onderstaande data van enkele van haar stieren af stammelingenkeuringen houden. Wellicht bevinden zich onder deze stieren enkele dieren die een zodanige vererving hebben dat ze als fokstier zullen worden ingezet. Op woensdag 6 augustus a.s., 's morgens 10.30 uur op het terrein van de Coöperatie te Stolwijk de stie ren: Felix, 71889 S, Nico 4, 72030 S, Kolhorner Keim- pe 29, 183517 AW, Frans 63 v. d. Wilgenhof, B 207331 AW, Adema 2 van Westkanaal, B 214208 AW. Op donderdag 7 augustus a.s., 's morgens 10.30 uur op het terrein van Gebr. Poot, Willemsoordseweg 3 te Schipluiden de stieren: Vera's Diamant 3, 57404 S. Op vrijdag 8 augustus a.s., 's morgens 10.30 uur op het terrein van de heer Bongers te Hoornaar, de stie ren: Nebucadnezar, 72088 S, Rudi, B 190712 AW, Pan 92, 204151 S. Op donderdag 14 augustus a.s., 's morgens 10 uur achter het K.I.-station, Rijndijk 5 te Hazerswoude de blaarkopstieren: Vazal van ter Weer, 8040 S, Gradi- medes, 4041 GP, Victor van Rijnoord, 94965 AW. Verdere gegevens van bovenstaande stieren treft U aan in het Jaarboek 1968 van de Bond voor de Rundveefokkerij in Zuid-Holland. Voor nadere inlich tingen kunt U zich wenden tot W. G. Heij, Consulent schap voor de Akkerbouw en Rundveehouderij, West singel 58, Goes, tel. 011006440, toestel 124. DE VOLGENDE WEEK, VRIJDAG 1 AUGUSTUS verschijnt er in verband met vakantie op de drukkerij GEEN Zeeuws Land- en Tuin bouwblad! Het volgende nummer komt dus eerst 8 augustus weer bij onze lezers in de brievenbus! RED. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Hoofdredakteur Ir. J. Prins Redaktie, Abonnementen en Advertenties: J. F. Blanksma, Grote Markt 28, Goes, Tel. 011005010 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen DIPLOMA-UITREIKING CHR. MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE MIDDELBURG Gediplomeerd zijn in de B-richting: J. C. den Boer, Zonnemaire; S. Bosselaar, Aagtekerke; J. de Jager, A. J. Polder; J. Maljaars, Serooskerke (W.); A. de Putter, Kamperland? K. L. Ras, Canach (Lux.); M. C. bij de Vaate, Looperskapelle; in de E-richting: .J. M. den Boer, Noordgouwe; M. L. den Boer, Duivendijke; S. Coppoolse, Grijpskerke; G. v. d. Driest, Seroosker ke (W.); J. A. Hoogesteger, Souburg; J. Kodde. Vlis- singen; C. Lampert, Gapinge; A. Maljaars, Zoutelan- de; A. F. Pouwer, Serooskerke (W A. J. Vader, Mid delburg; A. Wisse, Meliskerke; J. van Wouwe, Brou wershaven. RADIO Dinsdag 29 juli a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: „De landbouw in Zeeland op haar hoede voor lucht verontreiniging", m.m.v. Dr. J. Tesink, directeur van de Gezondheidsdienst voor dieren in de provincie Zeeland. „Het landbouwkundig weeroverzicht", de heer M. Scbarringa van het K.N.M.I. in de Bik. ZITDAGEN BOEKHOUD- BUREAU Oostburg: Woensdag 30 juli in café „De Windt" Zierikzee: Donderdag 31 juli in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 31 juli in hotel „De Eendracht". Kortgene: Donderdag 31 juli in hotel „De Korenbeurs". ZITDAGEN GROPATAX Goes - Landbouwhuis ZLM - Grote Markt 28 maandagmorgen 28 juli van 912 uur; iedere dinsdagmiddag van 13.3017.00 uur; verder dinsdagsmorgens steeds volgens afspraak. JACHT WILDE GANZEN BEPERKT Voortaan is de jacht op wilde ganzen, behalve de beschermde brand-, rot- en Canadaganzen, gedurende het tijdvak van 1 september tot en met 31 januari daaraanvolgend, uitsluitend toegestaan tussen een half uur vóór zonsopgang en des voormiddags 10 uur. Dit blijkt uit een in de Staatscourant gepubliceerde beschikking van de minister van landbouw en visserij. Dit o.m. naar aanleiding van het feit dat in het jachtseizoen 1967/1968 in Friesland ongeveer 2000 ganzen waren neergeschoten. Navolging van een der gelijk afschot is een bedreiging van de ganzenstand in ons land. Overeenkomstig het advies van de Jacht- raad heeft de minister de jacht op wilde ganzen in het seizoen beperkt tot enige uren per dag. Voorts blijkt uit de beschikking dat de jacht op alle water wild met gebruikmaking van mechanische- en/of elektrische lokinstrumenten, zoals b.v. een band recorder, niet wordt toegelaten. De minister heeft bovendien voorschriften voor het gebruik van jacht geweren en munitie bij de jacht op waterwild uitge vaardigd om het gebruik van grove hagel uit te sluL ten. In verband met het feit dat het voorjaar laat begon en vele nadien geboren eenden thans nog niet vlieg- rijp zijn, zal de jacht op wilde eenden dit jaar niet op 24 juli maar eerst op 4 augustus worden geopend. De heer H. Griffioen, contactambtenaar Faunabe* heer en secretaris van de Wildschade Commissie deelt aansluitend mede dat men zich voor aanvragen om vergunningen en schade dient te wenden tot de heer E. Dootjes, Vredenburchsingel 34, Breda, tel. 0160036194, aangezien hijzelf niet aanwezig is. BESTEMMINGSPLANNEN Tholen: Met ingang van 17 juli 1969 ligt gedu rende een maand ter inzage het ontwerp-bestem mingsplan Dalempolder I met voorschriften en toelichting. Gedurende bovengenoemd^ termijn kan een ieder schriftelijk bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Middelburg: Met ingang van 21 juli ligt gedurende een maand ter inzage het door G. S. gedeeltelijk goed gekeurde bestemmingsplan omgeving Maasstraat. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeente raad als tot G. S. hebben gewend, kunnen gedurende bovengenoemde termijn bij de Kroon beroep instellen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan degenen die be zwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G. S. Valkenisse: Met ingang van 22 juli ligt gedurende een maand ter inzage het door G. S. gedeeltelijk goed- gekeurde bestemmingsplan „Zomerhuizenterrein het Kustlicht" te Zoutelande. De gedeeltelijke onthouding van goedkeuring betreft een gedeelte van de voor schriften. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G. S. hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bij de Kroon be-? roep instellen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan hen die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke onthou ding van goedkeuring aan de voorschriften door G. S. Wemeldinge: Met ingang van 25 juli ligt gedurende een maand ter inzage het door de raad vastgestelde bestemmingsplan „Dorp". Zij, die zich tijdig met be zwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bij G. S. bezwaren indienen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder, die bezwaren heeft tegen wijzigingen die bij de vaststeling van het plan in het ontwerp zijn aange bracht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 2