Het rundvee op de Bevelandse fokveedag Trekpaard-keuring Goes 13 Op zaterdag 5 juli werd in Goes op het terrein van de Coöp. Veilingvereniging „Zuid-Beveland" voor de 17e maal een fokveedag gehouden. Vorig jaar kon deze dag geen doorgang vinden in verband met de toen gehouden tentoonstelling van de Z.L.M. te Wilhelminadorp. Dank zij de goede weersomstandigheid kan het organiserend comité terugzien op een goed geslaag de dag met vrij veel bezoekers. Op het fraai gelegen terrein van de Veiling wer den in totaal 53 runderen voorgebracht. In verhou ding tot het aantal stuks op Zuid- en Noord-Beve land een wat pover aantal. De kwaliteit van het vèe was goed, beter dan op de laatst gehouden fokveedag in 1967. De melkgevende koeien vormden een voldoende uniforme groep dooreengenomen goed ontwikkelde dieren met vrij goede melktekens. De kwaliteit van het beenwerk zou hier en daar nog wat beter kun nen zijn. Bij het jongvee is de kwaliteit goed, het aantal was echter te klein om hierover meer te zeggen. STIEREN Het was jammer voor de stier Idool van J. van Overbeeke te Kapelle dat hij als stier alleen was op deze keuring. Deze vlot goed ontwikkelde typische stier met niet te sterke benen zou zeker enige con currentie hebben kunnen verdragen. Idool is een zoon van Nette 95 (v. Adema 584) en Janna 377 (v. Adema 493) en is gefokt in de bekende stal van de Gebr. Oosterveld te Wapserveen. In de produk- tieafstamming vallen vooral de beste vet- en eiwit gehaltes op. De melk zouden we vooral bij vaders vader wat hoger gezien willen hebben. Vanzelfspre kend werd idool tot kampióen uitgeroepen, een waardig kampioen overigens. VAARZEN In twee rubrieken werden 5 vaarzen voorgebracht. Bij de vaarzen geboren vóór juli 1967 behaalde Mi na 3 v. d. Zanddijk van H. C. Poleij te Kruiningen een le prijs. Deze goed ontwikkelde Rudolf-Sicca- rna-dochter vertoonde een goed type en behoorlijk krachtig beenwerk. Dora 7 van Tekenburg- van W. op 't Hof te Kapelle en Aafje 19 van de Gebr. Op 't Hof te 's Heer. Arendskerke, behaalden tweede prijzen. In de jongste rubriek vaarzen stonden 2 dieren opgesteld. Op kop ging hier Rio 6 (v. Reiertje's Pie- ter) van J. Kloosterman te Biezelinge. Deze vlot goed ontwikkelde v-rij typische vaar^ werd gevolgd door Steenhuizen 112 van M. W. Rouw te Goes, Een iets minder ontwikkelde v«ars met goede diepte. "KOEIEN Verdeeld over negen rubrieken werden 47 melk koeien voorgebracht. Hiervan kregen 29 dieren een eerste, 15 een tweede en 3 een derde prijs. In de rubriek melkgevende koeien geboren na '65. stonden slechts 2 dieren opgesteld. Bertha 28 (v. An ton van Egmond) van M, W. Rouw voornoemd, kreeg de la prijs. Deze vlot ontwikkelde koe met niet te droge benen en met een goed uier, werd door de best ontwikkelde, wat korte, typische Mieneke 26 (v. Mieneke's Rudolf Jan) van dezelfde eigenaar. Bij de langer gekalfde dieren van ongeveer de- la bij de koeien geboren in 1963 en 1962. Deze best ontwikkelde, sterk gebouwde typische koe met besfc uier, waarvan de achterbenen wat krachtiger kun nen zijn, is van de Gebr. op 'tHof, voornoemd. Eveneens een la prijs kreeg Matje 9 (v. Ornea Adolf) van M. W. Rouw; een koe van fraai type, goede ontwikkeling doch wat gewone benen. Rom- ke 2 (v. Mercedes) van B. M. van Goudswaard werd la bij de oudste koeien. Een niet te sterk gebouwde koe met goed uier. De wat enkele, goed ontwikkelde Mart je R van W. op 't Hof werd lb geplaatst. In de levensproduktieklasse stond de alom beken de en gewaardeerde Matje 4 van M. W. Rouw la. Kampioen koe en tevens koe met de mooiste uier werd Aaf je 17 van de Noordzijde van de Gebr. Op 't Hof te 's-Heer Arendskerke. zelfde leeftijd kwam Steenhuizen 109 (v. Matjes Bouke 2) op de eerste plaats. Het is een diepe, vrij typisch^ koe met voldoende melktekens en niet te sterke achterbenen. Ze werd gevolgd door 2 dieren van de stal H. C. Poleij, voornoemd. Janna 7 van de Zanddijk, een typische goed ontwikkelde koe met fraaie kop, iets dakvormig kruis en iets steile schouder van de K. I. stier Jels. Gerard Wouter 6 G. Pref. B, kireeg een lb prijs. Mina 2 v. d. Zanddijk (v. Wargaster Combinator). een goed ontwikkelde koe met goede benen en een iets gespleten uier, be haalde een lc prijs. In de rubriek goed ontwikkelde koeien, geboren in 1965, kreeg Gretha 10 van B. M. van Goudswaard té Kats een la prijs. Deze best ontwikkelde, typische koe met een goed uier werd gevolgd door Minke 1 van de Zanddijk (v. Rudolf Siccama) van H. C. Poleij. Sitijntje 42 (v. Lytse Rudolf), een typische koe met goede romp en benen en een niet te sterk uier van P. Buijze te 's Heer Abtskerke werd la bij de langer gekalfde koeien, geboren in 1964 en 1965; lb werd Maart je 133 (v. Jels. G. Wouter 6 G. Pref. B), een goed uitgegroeide koe met een onkant uier en niet te droge achterbenen van P. Buijze, voor noemd. .Hilda 29. (v. Pompster Wimpies Wijtside) van J. van Overbeeke te Kapelle werd la bij de koeien geboren in 1964 en 1963. Deze wat ondiepe koe vertoonde een fraai type en beste ontwikkeling en melktekens. Ze werd gevolgd door de wat klei nere Anna 17 (v. Am. Rensche's Toekomst) van W. op 't Hof. Aaf je 17 v. d. Nodrdzjjde (v. Eduard) werd Mina 3 van de Zanddijk (eig.: H. C. Poley te Kruinin» gen) werd uitgeroepen tot kampioene bij de vaarzen. Deze fraai typische oude koe met versleten uier en nog goede benen produceerde in 10 lijsten 65.855 kg melk met 3.99 vet in 4323 of 608 gram vet per dag. De meeste grammen vet per dagprodueeerde Marie 14 (v. Sneeker Diamant) van J. L. de Roo te 's Heer 44.380 kg melk met 3.84 vet in 2801 dagen of 609 Abtskerke. Deze goed ontwikkelde, wat versleten koe kreeg een lb prijs en produceerde in 8 lijsten gram vet per dag. Kampioene werd de reeds genoemde Aaf je 17 d. Noordzijde van de Gebr. op 't Hof. De prijs voor de koe met het beste uier was eveneens voor boven genoemde koe. Reserve-kampioen werd Hilda 39 van J. van Overbeeke te Kapelle. Tot slot noemen we nog enkele groepen. De groep van 5 koeien van de Gebr. Op 't Hof kreeg een la prijs en werd gevolgd door een groep van M. W. Rouw. Beide waren goede groepen best ontwikkelde dieren. De groep van Gebr. Op 't Hof vertoonde iets meer uniformiteit en betere uiers. Een zeer uniforme groep goede melk rijke koeien was die van W. Op 't Hof in de rubriek bedrijfsgroe pen van drie. Deze groep kreeg de la prijs. Andere groepen, wat minder uniform waren die van B. M. van Goudswaard (lb) en J. L. de Roo (lc). De groep van 5 zelfgefokte koeien van H. C. Po leij kreeg een 1ste prijs. Het is een weinig uniforme groep melkrijke koeien met dooreen genomen goed» uiers. W. G. HEIJ. De keuring Goes met zijn grote categorieën is voorbij, doch kwalitatief best, merries die overal mee kunnen doen. Doch helaas hebben deze beste merries veel te weinig veulens laten zien. De merrie veulens: 1 a Tosca van het Dorp van B. Simonse, Heinkens- zand, best zwaar veulen van Flic van de Meer- koetweg. 1 b Ursula van Reimershoek van B. de Maker, Wolf aartsdijk, ook een veulen van voornoemde Flic, niet minder dan voorgaande maar mo menteel nog gewrichtsziekte. De hengstveulens: 1 a Costaud van het Dorp (d. Favori van Moerca- pelle) ook van Simonse. 3 b Quarri van Waarde d. Bart van Wijngaarden van M. J. Mol, Waarde, beide forse veulens. 1-jarige merreis: 1 a Jolanda van Meliskerke d. Ganin van Willy- hof. Beste jaarling dat er uit liep. 1 b Tosca van Riemershoek d. Favori van de Maa- ker. la in de grote maat: Petra van Waarde door Roel van Lusthof, zwaar met voldoende kwaliteit. 2-jarigen: 1 grote maat: Mirza van 't Hoogland, door Indi- gène van 't Hoogland, van Schrier te Kapelle. beste merrie met voldoende snit. Kleine maat: 1 a Yola van Bleyendaal (door Paul van de Vrij hoeve) van Mol. Merrie met veel allure, werd kampioen der 2- en 3-jarigen. 1 b Jenny van Baron (door Baron van Axel) van Simonse, leuk klein paard. 3-jarigen: 1 a Resie van Riemershoek (door Carlo van Broek) van de Maaker. Bekend bestsoortig paard. 1 b Nora van Waarde door Fifils van Aardenhof van Mol. 4-jarigen: 1 gr. m.: Nellie van Oudven door Costaud van Soesterhof van Mol. De mooiste merrie van allen moet nog iets feller worden. 1 kl. m.: Ook een beste merrie van Simonse n.l. Nellie van het Dorp doo,r Roland van Water vliet. Merries 510 jaar. gr. m.: 1 a Jenny d'Successeur van de Maaker. Stond goed, wat groot, toch een fokmoeder. helaas nu een doodveulen. 1 b Hilda d'Amice (door Barnum Delmotte) van Simonse. 1 c Ingrid van Doolman door Bombardier van Simonse. 2 a Lucie door Favorie van Mol. 510 jaar kl. m.: 1 a Silvia van de Baarsjesweg door Barnum Del- motte van Schrier, Kapelle. Beste soortige merrie met veel allures. 1 b Wilma van de Linge door Dinant d'Orange van de Maaker. 2 a Iza van Olmenveld door Roland van de Polder van Mol. Quinta van Tilly van Schrier Kapelle kreeg een le prijs bij de 10 jaar en oudere categorie, dik en soortig met voldoende beenwerk. Ingrid van Doolman van Simonse kreeg la prijs met afstamming voor Wilma van de Linge van de Maaker, beide goede groepen. Bij de stalgroepen kwam als la de Maaker gevolgd door Schrier, Si monse en twee groepen van Mol. Als kampioene werd uitgeroepen Sylvia van de Waard jesweg. die gemakkelijk won, met als reser ve de 4-jarigè Nellie van Oudven van Mol, en als 3e op tal Nellie van het Dorp (Simonse). Hierna werden 3 vierspannen geformeerd, één door Mol alleen, knap vierspan bruinschimmels, stal Mol is kwalitatief hard gestegen. Van 2 eigenaren: la Schrier en Simonse. lb B. de Maaker en Simonse, beide best. Hierna werden nog 2-spannen voor de wagen voorgereden door de heren Schrier en Mol, die prima showden, hiermee besloot men deze kleine doch mooie keuring voorzien van prima we.er. Observator.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13