Het rundvee op de fokveedag te Zierikzee stieren vaarzen koeien w. G. heij. 1& Op donderdag 3 juli werd op het fraai gelegen terrein Zuidhoek te Zierikzee de 15e centrale fok veedag voor Schouwen-Duiveland gehouden. Zoals we de laatste jaren gewend waren werkte ook het weer bijzonder goed mee. 's Morgens leek het niet zo'n mooie dag te worden maar s middags tijdens de kampioenskeuringen en de defilé's was het prachtig zomerweer. Hoewel het aantal inzendingen wat geringer was dan voorgaande jaren mag 't organiserende comité terugzien op zeer geslaagde keuringen. In drie rin- en werden de dieren op een vlotte wijze in volgorde geplaatst. Vergeleken met vorige jaren is in de kwa liteit van het rundvee zeke^ een aanzienlijke verbe tering te constateren, vooral bij de jongeren dieren zagen we veel goede dieren. Het beenwerk bij de jongere dieren kan echter hier en daar wel wat krachtiger. Wanneer deze dieren ouder worden ont wikkelt het beenwerk zich vaak in gunstige zin. We denken hierbij vooral aan de dochters van de wel bekende K.I.-stier Lytse Rudolf. Weinig dochters van deze stier hebben uitgesproken krachtige benen. Vaak zijn ze niet te droog en wat sabelbenig. Toch behoeven weinig Lystse Rudolf-dochters om de be nen opgeruimd te worden. Een ander belangrijk punt vormt de uier. Bij de jongere koeien zagen we veel goede uiers. De ont wikkeling in de lengte zou nog even beter kunnen, terwij cok de voorspenen vaak wat ver uit elkaar staan. De speenvorm en de kwaliteit van de uiers gaan duidelijk in de goede richting. Zoais op vele keuringen het geval is werd ook in Zierikzee een koe met het mooiste uier aangewe zen. Na enig wikken en wegen werd de koe Geertje 13 van S. L. en W. Vijverberg te Ouwerkerk als koe met de mooiste uier aangewezen. Deze Lytse-Ru- doif-dochteir heeft een zeer solide, goed aangesloten uier met goed gevormde spenen, die van voren ech ter iets ver uit elkaar staan. Dat uit een goed ge vormd uier veel melk kan komen bewees Geertje 13 wel. Als 2-jarige produceerde zij 5502 kg melk met 3.90 vet in 303 dagen, een beste produktie om mee te beginnen. Andere koeien met beste uiers die voor bovengenoemde prijs meedongen waren Ber tha 30 (v. Skyldumer Bouke) van A. Jasperse te Kerkwerve, Mieneke 20 (eveneens een Skyldumer Boue-docnter) van Wed. L. de Kok te Kerkwerve en de oudkampioene van 1968 Mina 6 (v. Dr. Lente's Verwachtinvan de Gebr. Beiie te Haamstede. Er werden niet veti stieren op deze keuring voor gebracht, doch de kwaliteit was behoorlijk goed. Een eerste prijs kreeg Willem (v. Jels. Gerard Wouter 6 Pref. B) van L. C. Bolijn te Zierikzee. Deze goed ontwikkelde diepe stier met een niet te krachtig gebouwd achterstel werd gefokt door J. A. Dale bout te Ouwerkerk. Tijdens het middagprogramma werd deze stier uitgeroepen tot Kampioen. Reserve-kampioen werd Jarinkje's Wouter, eveneens een zoon van de inmid dels overleden Jels. Gerard Wouter 6 G. Pref. B. Jarinkje's Wouters werd in oktober 1968 geboren op de „Frieslandhoeve" te Kerkwerve. Het is een typische, goed ontwikkelde stier die voor zijn leef tijd wat veel buik had. De moede^is Jarinkje 70 KS (v. Dr. Lente's Verwachting), een koe met goede produktie en prima melkbaarheid, die de wat ge wone melkbaarheid van Jels. Gerard Wouter 6 op de juiste manier compenseert. Een derde voorge brachte stier was Rudi (v. Jenne 370, pref. 2) van L. C. en A. M. Bolijn. Een niet te ruim ontwikkelde stier van goed type en niet te sterke achterbenen. In 5 rubrieken werden 27 vaarzen van dooreen genomen goede kwaliteit getoond. Als oudste vaars (rubriek 4) werd Marijke 14 (v. Rudolf Siccama) van de Gebr. Beije te Haamstede voorgebracht. Deze ruim ontwikkelde typische vaars kreeg een lc prijs. In de volgende goede rubriek kwam Truusje 28 van A. J. A. Boltfn te Ouwerkerk op de eerste plaats. Deze luxe, goed ontwikkelde, sterk gebouw de vaars, met een edele kop werd 's middags uitge roepen tot kampioene. Haar vader is de in Friesland Preferent C verklaarde stier Fryslan Willy's Adema; lb achter de kampioene werd de typische Dora's Adema 2 dochter Albert je 6 van A, Vijverberg te Ouwerkerk. Bij de vaarzen geboren tussen december 1967 en februari 1968 werd de soortige, goed ontwikkelde Geertje 20 (v. Adson Gerrit Wouter) van S. L. en W. Vijverberg voornoemd la. Op de lb plaats kwam de Adema 727-dochter Leeuwarder 47 van A. J. Dale bout te Ouwerkerk. In de vrij goede rubriek jong ste vaarzen werd Geertje 21 (v. Frans 385) van S. L. en W. Vijverberg op de la plaats gezet om haar goede type en ontwikkeling. Haar achterbenen zou den evenwel iets krachtiger gekund hebben. Bertha 28 van Duiveland, die iets minder ontwik keling vertoonde dan de la. maar wel wat meer ras in zich heeft, werd lb. Het is een Kolhorner Keimpe 29 dochter van A. Vijverberg te Ouwerkerk. Na de vaarzen volgden in 12 rubrieken onderver deeld de koeien. Begonnen werd met de jongste ru briek melk vaarzen, die door de jury een beste ru briek werd genoemd. Geertje 15 (v. Bernhard) van S. L. en W. Vijverberg opende de rij met oen la prijs. Het is een typische goed ontwikkelde koe met een best uier; lb werd de luxe niet te grote Jantje 59 (v. Jels. Gerard Wouter 6, Pref. B) van de Fries- landhoeve te Kerkwerve. Bij de droogstaande eerste kalfskoeien werd Jantje 58 (v. Lytse Rudolf G) van de Frieslandhoe ve la. Deze goed gelijnde harmonisch gebouwde koe met goede benen werd gevolgd door haaa: stal- genote Juliana 10 (v. Rudolf Siccama) een typische, iets korte koe; lc werd de wat kort gebouwde, ver der goed ontwikkelde Mieneke 22 van de Wed. L. de Kok te Kerkweirve. Bij de oudere droogstaande eerste kalfskoeien werden Jes. Gerard Wouter 6-dochters vooraan ge plaatst. Eerst Sneeker 189 van A. J. Dalebout, een soortig dier, daarnaast kwam Mina 15 van de Gebr. Beije te Haamstede. Bij de melkgevende tweede kalfskoeien werd de eerder genoemde Geertje 13 van S. L. en W. Vijver berg la. Een best ontwikkelde, gelijnde melkkoe, gevolgd door Leeiatje 20 (v. Sudhoekster Willem Adema G. Pref 2), een iets ondiepe arm bespierde gelijnde koe van A. Vijverberg voornoemd. Een beste groep koeien vormden de langer gekalfde schotten, la werd hier de niet te grote diepe, edele koe met een goed uier Sneeker 188 (v. Jels. Gerard Wouter 6 G. Pref. B) van A. J. Dalebout. Gevolgd door de best ontwikkelde, wat stugge Truus 27 (v. Betjes Nette 2 v d. Frieslandhoeve) van de Fries landhoeve. De goed ontwikkelde, vrij typische Ma gen. De eis was dat zij516 kg vet moest halen, zodat zij 236 kg vet over heeft. Fokje 11 van L. M. Moer- mond te Dreischor werd la bij de lang gekalfde 4e kalfskoeien. Deze Am. Gretha's A. K.A. 2 dochter1 is voldoende ontwikkeld, soortig en heeft een bést uier. De voldoende ontwikkelde, iets gerekte ha rinkje 52 van de Frieslandhoeve werd lb. Bij de hoogstens 6 maanden meer dan 4 keer ge kalfde koeien werd Marianna 14 (v. Blitsaerd Keim pe G. Pref. L) van A Vijverberg la. Deze diepe soortige goed gebouwde koe met goede meikiekens werd 's middags reserve-kampioene. De Dr. Lente's Verwachting-dochter Gretha 38 van de Gebr. Beije werd lb. De niet te grote melk- typische koe Miena 8, eveneens van de Gebr. Beije, werd la bij de langer gekalfde koeien. Jarinkje 70 van de Frieslandhoeve werd lb. Deze Dr. Lente's Verwachting-dochter is een goed ontwikkelde, ruim gebouwde koe. LEVENSPRODUKTIEKLASSE In de levensproduktieklasse stonden dit jaar 5 dieren opgesteld en vormden 'n beste klasse oudere koeien. Als beste producente noemen we Betje 4 van W. C. v. d. Bosse te Kerkwerve. Deze goed ont wikkelde Condens-Verwachting-dochter produ ceerde in 7 afgesloten lijsten 41.460 kg melk met 4.32 vet in 2540 dagen. Dit is 1793 vet of 706 gram vet per dag. Tweede in produktie werd Willemke 82 (v. Jels. Adema Rudolf) van A. Padmos te Eiker zee In evenveel lijsten produceerde zij 44.351 kg melk met 3.83 vet in 2527 dagen of 672 gram vet per dag; 1 A bij de 40.000 kg klasse werd de typi sche, wat ondiepe Mina 6 (v. Dr. Lente's Verwach ting) van de Gebr. Beije. Aukje 6 (v. Blitsaerd Keimpe G Pref. 1) van J. v. d. Hoek te Ellemeet kreeg een eerste prijs in de 30.000 kg klasse. Zij pro duceerde 640 gram vet per dag. In de klasse die meer dan 50.000 kg melk produ ceerde stond Mina 5 (v. Rotterda Sikkema 89) voorop. Deze best bewaard gebleven sterke, typi sche koe met goed uier en beste benen produceerde in 10 lijsen 57.812 kg melk met 4.05 vet in 3775 dagen of 621 gram vet per dag. Dit fokprodukt van de Gebr. Beije werd in het middagprogramma uitge roepen. na een spannende strijd tot kampioene «n ere-kampioene. GROEPEN Tot slot noemen we nog enkele van de meest op de voorgrond tredende groepen. Bij de bedrijfs groepen van 3 stuks haalde de uniforme niet te stuk- kige groep van N. L. Boot te Kerkwerve een eerste prijs. Drie goede groepen stonden in de rubriek van 5 koeien; la kreeg de groep van de Gebr. Beije, een zeer uniforme groep beste melkkoeien met soms niet te veel diepte en met goede uiers. Truusje 28 (v. Fr. Willy's Adema pref. C) werd kam pioen vaars. Eig.: A. J. A. Bolijn te Ouwerkerk. rijke's Andrie 4 ;(v. Adson Gerrit Wouter) van C. v. d. Houten en P. J. Hart werd la bij de melkgeven de derde kalfskoeien. 'n Gewone rubriek met matig gevormde uiers. Suus 5 (v. Rudolf Siccama) van M. M. Boot te Kerkwerve werd lb. By de kleine groep droogstaande koeien die drie maal hebben gekalfd werd Jarinkje 72 (v. Rudolf Siccama) van de Frieslandhoeve la. Deze soortige, goed gebouwde koe met best uier werd gevolg door dn Blitsaerd Keimpe G Pref. I dochter Emma 31 van N L. Boot te Kerkwerve. Bij de vierde kalfskoeien werd de harmonisch gebouwde soortige best beuierde Mieneke 20 van de Wed. L. de Kok, voornoemd, la. Gevolgd door Leeu warder 38 (v. Amarilla Grettha's A.K.A. 2) van A. J. Dalebout. Deze iets scherpe, soortige goed beuier de koe werd tevens winnares van de produktieklas- se. In 3 lijsten produceerde zij 752 kg vet in 914 da Mina 5 (v. Rotterda Sikkema 89) werd kampioene en ere-kampioene. Eig.: Bebr. Beije te Haamstede. De groep van A. J. Dalebout was iets minderpiri form, evenals die van de Frieslandhoeve. Bij de zelfgefokte vaarzen kreeg de groep van S, L. en W. Vijverberg de la prijs. Bij de groepen van 3 stuks zelfgefokt rundvee stond een uniforme groep met veel adel van L. M. Moermond la. Ge volgd door een wat minder uniforme groep dierer met massa van A. Jasperse te Kerkwerve. Bij de groep koeien met afstammelingen stond Mina 5 var de Gebr Beije la, gevolgd door de koe Sneeker 15( -1 van A. J. Daelbout. Als slotconclusie zouden we willen zeggen dat de keuringen te Zierikzee van goed gehalte zijn mei goede jonge dieren en best bewaarde, oudere koeler' met dooreen genomen goede produkties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 12