uzen zoekt nieuwe wegen Als we de prijzen bekijken die bij aankoop dooi de veiling worden gegeven, komt het ons voor dat eigenaren van jonge bedrijven met fruit van prima kwaliteit ze niet aantrekkelijk zullen vinden. Meent U ook niet dat de prijzen lager liggen dan wat de handel voor topbedrijven biedt? Daartoe is daarom uiteindelijk besloten, met van de algemene vergadering. Uiteindelijk mogen we mijns inziens blij zijn dat it zo gelopen is, want fasenbouw was aanmerkelijk ïurder geweest, terwijl we nu doordat we ruim een iljoen gulden subsidie kregen betrekkelijk gunstig tten en over een prima complex beschikken. Volgens het plan hebben we de huidige ruimte pas 1970 geheel nodig, daarop zijn de afgesloten koel- ook gebaseerd. Belangrijk is echter dat we mogelijkheden hebben zolang de „overtollige" tegen bevredigende tarieven te verhuren, »dat de royale uitbreiding beslist verantwoord was. Het exploitatiesaldo van een onderneming geeft tak geen juist beeld, omdat er nogal eens wordt met de afschrijvingen. Hoe is dat Terneüzen? We konden steeds normaal afschrijven, wat gecon- wordt door het Centraal Bureau van Tuin- >uwveilingen. Het tekort bedroeg het laatste jaar ichts 3600,— wat erg weinig is, gezien de moei- kheden waarmee we vorig seizoen te kampen had ji. De fruitoogst was toen door nachtvorstschade aanmerkelijk kleiner dan normaal, door zware hagel» schade was een miljoen kg fruit ongeschikt voor be waring en tevens werd er vrij veel fruit op 't hout verkocht. Als dit in aanmerking wordt genomen, mo gen we zeker niet ontevreden zijn. Wel wil ik eraan toevoegen dat we graag op de sorteermachine meer hadden willen afschrijven, want dat acht ik gewenst. Zonder ernstige tegenslagen zal dat de volgende jaren echter mogelijk zijn en dan zal het ook gebeuren. Wat waren de achtergronden van het besluit om fruit op 't hout te kopen? Het doel is om de telers die dit wensen een bodem- prijk te garanderen, met een nabetaling als tegen een gunstige prijs door de veiling wordt verkocht. Verder kunnen liquiditeitsmoeilijkheden worden op gevangen. Vorige jaren werd vaak door de telers aan de handel verkocht op 't hout, omdat ze geld nodig hadden. Die noodzaak is nu niet meer aanwezig. Een en ander past ook zeer goed in het nieuwe ver koopsysteem van het Centraal Bureau. Dat is er ook in gekend en het bestuur van het Centraal Bureau staat er zeer welwilend tegenover. Uit uw vraag blijkt dat U het niet goed hebt be» grepen. Wie aan de veiling verkoopt heeft een zeer redelijke kans op nabetaling en dat heeft men niet bij verkoop aan de handel. Men mag dat daarom niet op deze wijze vergelijken: aankoop door de veiling moet men vooral zien als een dienstverlening en dan in 't bijzonder als wegens grote oogsten slechts mati ge prijzen worden verwacht Daarom is de aankoop* prijs voor de peren ook niet hoog gesteld. We menen dat dit jaar vrijwel elke teler zelf het risico voor de peren zal durven nemen. De veiling mag ook niet te ver gaan met zijn prijs, omdat het risico voor verlies bij de verkoop beperkt moet blijven. Is verkoop op 't hout aan een ander dan de vei ling nu niet meer toegestaan? Ja zeker, weliswaar is nu ieder lid statutair ver plicht zijn fruit aan te voeten, doch als men direkt aan de handel wil verkopen, wordt ontheffing verleend. Van de veiling gaan dan enkele personen schatten hoe- veel fruit er in de betreffende boomgaarden hangt en over het verkoopbedrag moet de volle veilingprovisie worden betaald. Daarmee is een flink lek gedicht. Voorheen gaf men maar een klein deel van de oogst op om de provisie te ontduiken, maar dat kan nu niet meer. Als veiling konden we dat tegenover de andere leden ook niet blijven tolereren. De bepalingen over de eisen die aan de kwali teit van het fruit worden gesteld dat dooide vei ling wordt aangekocht, zijn voor mij vrij duister. Ze komen in feite overeen met klasse I en men kan toch niet eisen dat al het fruit daaraan vol doet? In de praktijk zal dat praktisch worden bekeken, maar het leek ons het beste om de omschrijving zo op te stellen, dat ieder weet dat het om goed ver* zorgd fruit gaat. Natuurlijk zullen er bepaalde afwijk kingen tot een zeker percentage worden toegestaan, maar die kunnen we moeilijk tevoren aangeven. We verwachten hierover echter geen moeilijkheden en op de algemene vergadering is hierover ook niemand gevallen. Het valt op dat voor fruit in stapelkisten bijna 2 cent per kg meer wordt betaald, dan wanneer het in standaardkisten wordt afgeleverd. Hoe komt dat? Dat is berekend als het werkelijk verschil. Het transport van fruit in grote kisten is voordeliger, de appels nemen in het koelhuis minder ruimte in be* slag, enz. Worden de aankoopprijzen elk jaar opnieuw vastgesteld Ja, het is de bedoeling dat ze elk jaar opnieuw worden bekeken. Ze zijn nu vastgesteld op basis van gegevens over de laatste drie jaar. U moet trouwens alles als voorlopig zien. Er is nog geen ervaring en in de komende jaren zullen zo nodig steeds correc* ties aangebracht worden als dit gewenst is. U hebt volledig vertrouwen in de toekomst van de veiling Temeuzen? Ja We hebben de laatste jaren veel tegenslag ge* had. Door de lage fruitprijzen kwam er belangrijk nvnder aan provisie binnen, dan normaal mocht vor* den verwacht. Ook de produktie viel tegen, doordat er twee jaar veel nachtvorstschade was en tevens vrij veel fruit door hagel werd getroffen. Tevens nam door de slechte fruitprijzen de verkoop op 't hout toe wat ook sterk in het nadeel van de veiling was. En tenslotte hebben we aanloopmoeilijkheden gehad bij het gebruik van de nieuwe gebouwen en machines. Desondanks hebben het veilingpercentage niet moe ten verhogen en hebben we. (afgezien van de sorteer* machine) normaal kunnen afschrijven. Dat biedt mijns inziens goede perspectieven voor de toekomst. De aanloopmoeilijkheden zullen in de komende jaren op gelost worden, de produktie zal toenemen, het lek van de verkoop op 't hout is gedicht en dat alles te* zamen zal ongetwijfeld leiden tot een gunstige ex* ploitatie. Hierbij wou ik er op wijzen dat, ondanks de kritiek de stemming op* de vergaderingen altijd goed is en dar de overgrote meerderheid altijd achter de voor-: stellen en het beleid van het bestuur heeft gestaan. Onze veiling is al met al een gezonde zaak en daarom zien we de toekomst met vertrouwen tegemoet. NASCHRIFT Gaarne betuigen wij onze erkentelijkheid voor die openhartige wijze waarop alles kon worden bespro* ken Daardoor is een beter inzicht gekregen in de gang van zaken bij de veiling Temeuzen, waar men zoekt naar nieuwe wegen bij de afzet van het fruit, A. v. O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 11