Veiling Terneuze 10 De nieuwe veiling te Terneuzen, 3 jaar geleden gebouwd, is zeer dikwijls het onderwerp van ge- sprek. Vaak wordt veel lof gesproken over de doel matige indeling van de gebouwen en de logische fonstructie. Ook het indertijd gedurfde, maar ach teraf juiste besluit om op grote schaa' stapelkis- ten aan te schaffen, ontmoet veel waardering. Het geheel geldt bij velen als het lichtende voorbeeld hoe een moderne veiling er uit moet zien. En in derdaad: er wordt baanbrekend werk verricht Tevens heeft het echter niet aan kritiek ontbro ken. Ten dele afkomstig van buitenstaanders, die twijfelen of de zeer hoge investeringen verant woord waren. Men wijst bijv. erop dat voor elke ha fruit die bij de veiling is aangesloten, meer dan f 10.000,werd gebouwd en dat de leden hiervoor met hun eigen vermogen aansprakelijk zijn. Doch ook was er soms kritiek van de leden, die enige tijd geleden culmineerde in een „protestver gadering". Hierbij trad de Raad van commissaris sen af, omdat men zich niet met het bestuurbeleid konden verenigen, wat uitgebreid werd toegelicht met een aantal voorbeelden van „wanbeheer". Een door dit college ingediende motie van afkeuring van het bestuursbeleid werd echter door de leden met grote meerderheic verworpen. AANKOOP OP T HOUT DOOR VEILING Een paar weken geleden kwam de veiling Temju- zen opnieuw in het nieuws, namelijk door een besluit (goedgekeurd door de algemene ledenvergadering op 23 juni) om fruit van telers die dit wilden, op 't hout te kopen. Uit de circulaire waarin een en ander wordt toege- fccht, nemen we hieronder de belangrijkste punten over Het door de Veiling tegen de onder 2 genoemde prijzen aan te kopen fruit zal bij levering moeten zijn van goede kwaliteit; gezond en gaaf; normaal van vorm, kleur, rijpheid en maat; zorgvuldig ge plukt en gespoten, vrij van aantastingen, bescha digingen en ernstige afwijkingen en als het be- waarfruit betreftgeschikt voor koeling. 2. Het fruit van de in art. 1 bedoelde hoedanigheid wordt aangekocht tegen de volgende „garantie prijzen" waarin 4 BTW is begrepen Golden Delicious geleverd in standaardfruitkisten 16,6 ct/kg Golden Delicious geleverd in stapelkisten 18,4 ct/kg Cox O.P. gel in standaardfruitkisten 23,2 ct/kg Cox O.P. geleverd in stapelkisten 25,0 ct/kg Goudreinette geleverd in standaardfruitkisten 17,6 ct/kg Goudreinette geleverd in stapelkisten 19,4 ct/kg Winston gel. in standaardfruitkisten 26,4 ct/kg Winston geleverd in stapelkisten 28,2 ct/kg Conference gel. n standaardfruitkisten 21,9 ct/kg Doyenné du Cornice geleverd in standaardfruitkisten 32,8 ct/kg 1 Deze prijzen zullen in 3 termijnen worden uitbe taald; n.l. bij afsluiten van het contract ca. deel. bij levering van het fruit ter veiling ca. deel en binnen 2 maanden na levering de rest. 3. Deze prijzen zullen worden verhoogd met een nog nader te bepalen toeslag in de kosten van het ver voer wanneer de teler het fruit voor zijn rekening naar de Veiling vervoert of doet vervoeren en/of met een nog nader te bepalen toeslag voor het ge bruik van eigen fust. 4. De Veiling voert een zodanige administratie aan gaande de aankoop en verkoop van het aange kochte fruit en de in verband daarmede gedane uitgaven en gemaakte kosten, dat daaruit de bru to- en netto-opbrengsten van dit fruit kunnen wor den gekend. Bij aanvoer van het fruit ter veiling wordt het gewicht vastgesteld. De vaststelling van de bruto- en netto-opbrengsten geschiedt na tevo ren gepleegd overleg met de Afzetcommissie voor hard fruit, door het Bestuur. 5. Blijkt na verkoop van het gekochte fruit de net to-opbrengst op basis van werkelijke kosten hoger te zijn dan de z.g garantieprijs dan zal de teler deel van deze netto-meeropbrengst ontvangen. Het overige deel komt ten goede aan de Veiling als compensatie voor het genomen risico en ter bestrijding van eventuele verliezen in dergelijke transacties 6 Blijkt bij verkoop van het gekochte fruit de netto opbrengst op basis van de werkelijke kosten lager te zijn dan de z.g. garantieprijs dan zal de teler niet tot enige terugbetaling verplicht zijn. tenzij zou blijken dat de oorzaak van de lagere onbrengst te wijten zou zijn aan verzuim of nalatigheid van de teler, waardoor het fruit ih feite niet voldoet aar» de eisen hierboven genoemd onder 1. Even tuele geschillen worden behandeld overeenkom stig het bepaaldé in art 32 van de statuten Verder zijn er o.a bepalingen dat het aangekochte fruit goed verzorgd en afgeleverd moet worden, dat bii hagelschade de koon geannuleerd wordt en dat over de aankoopprijs de normale veilingprovisie moet wor den betaald. VRAAGGESPREK MET VOORZITTER Zowel over de gang van zaken bij de veiling als over dit nieuwe besluit om fruit aan te kopen, hadden wij een vraaggesprek met de voorzitter, de heer J. van Dijke. Mijnheer Van Dijke, U hebt met de andere be stuursleden drie jaar geleden het besluit genomen voor de bouw van de huidige veiling en ook tot het invoeren van de stapelkist. Hoe staat TJ daar thans tegenover Zou U het nu anders doen Ook als ik het achteraf bekijk, ben ik van mening, dat we het niet verkeerd hebben gedaan. De bouw was logisch en de indeling zodanig, dat bij de exploi tatie van de veiling met betrekkelijk weinig personeel goed en vlot kon worden gewerkt. Vooral het gebruik van grote kisten is daarbij van grote betekenis. Spe* ciaal ook wat betreft koelen en bewaren zitten we zeer goed; de koeling is prima en alle telers zijn hier over zeer tevreden. We hebben tot begin juli flinke partijen Golden Delicious aan kunnen bieden en de kwaliteit bleef tot het laatst toe opvallend goed. Natuurlijk zijn er aanloopmoeilijkhedèn geweest. Er zijn o.a. tijdelijk klachten geweest over de sorteer»1 machine, maar alles loopt nu zeer redelijk en het wordt nog steeds beter. U moet daarbij bedenken dat- nieuwe gebouwen, nieuwe machines, enz. altijd passing vragen, dat is normaal. Hierbij wou ik tevens opmerken dat de positie va» de veiling aan het veranderen is. Vroeger was et alleen sprake van dienstverlening aan de leden. N» wordt het meer een handelsonderneming, waarbij ook min of meer wordt gestreefd naar winst. Dat is mo gelijk geworden door de nieuwe bouw. De koelhuizen zijn zodanig gebouwd, dat ze zich ook uitstekend lenen voor bewaren van andere produkten. Daardoor konden we het laatste jaar zeer veel koelruimte vei» huren voor aardappelen (6 miljoen kg) en uien miljoen kg). Dit alles komt üiteindelijk de leden wee» ten goede Het fruit uit Zeeuws-Vlaahdereh moet uiteinde lijk vrijwel allemaal de Schelde over, om zijn wep naar de consument te vinden. Zou het vanuit dit gezichtspunt bezien, ook niet mogelijk zijn geweest aansluiting te zoeken bij een andere veiling? Er was al een veiling in Terneuzen en het lag voor de hand dat we doorgingen. Dat vooral ook omdat de struktuur van de Zeeuws-Vlaamse fruitteelt enigs* zins afwijkt van overig Zeeland. We hebben veei jonge, moderne bedrijven, die meestal 6—8 ha groter zijn. Het sortiment is beperkt, met veel Golden en Cox's Orange en weinig peren. Ook moet U niet vergeten dat de gebouwen over* wegend bestaan uit bewaar- en sorteerruimte. Die zouden we, ook nodig hebben als we voor de afzeï aansluiting zouden zoeken bij een andere veiling ©f groep van veilingen. En tenslotte wil ik nog wijze» op de gunstige ligging ten opzichte van België, was* steeds meer van ons fruit naar toe gaat. Er wordt wel gezegd dat de koelruimte te snel en te sterk werd uitgebreid, zodat er nu een flinke overcapaciteit zou zijn. In hoeverre is dat juist? De koelruimte is inderdaad zo sterk uitgebreid dat er tijdelijk sprake is van overcapaciteit. De opslag» ruimte is ruim verdubbeld, namelijk van 5,2 miljoen vergroot tot ca. 1 miljoen kg. Dat is echter na veel wikken en wegen gebeurd, dus doelbewust. De bewaarruimte was te klein, terwijl de produktie elk jaar toeneemt door het in opbrengst komen van vele jonge bedrijven. Aan de hand van prognoses over deze produktietoename is allereerst vastgesteld, hoe veel er nodig zou zijn. Daarna is er een plan opgesteld voor nieuwbouw, waarbij in de eerste plaats werd gedacht aan uitbreid ding in fasen Om subsidie te krijgen uit d-e Brusselse E.E.G.-pot moest echter ineens fors uitgebreid wc«»

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 10