TUINBOUW KLANKEN val dood mug •MAFU-STRIP Hoe zal het met de zwarte bessen gaan? Groot aanbod en matige prijzen Vooruitzichten augurken en prinsessebonen Deze zomer (nog) geen fruitkalender Delvocoat voor bewaarfruit Zo langzamerhand komt ook op SCHOUWEN- OUIVELAND de oogsttijd voor de fruittelers weer aan. Een jaar of wat geleden begon dit al met de aardbeien, menige fruitteler zocht ook toen zijn „heil" in een hoekje met deze vruchten. Vergissen we ons niet dan is dit nu voor een groot gedeelte weer verdwenen, omdat ook de teelt van vollegronds* aardbeien helaas door de dure arbeidskosten weinig aantrekkelijks meer biedt. In volgorde komen dan de ro^e bessen waarvan ook het areaal maar klein is. Wanneer u dit leest dan staat de oogst van de zwar te bessen voor de deur, maar ook deze teelt lijkt ons de ldatste jaren danig ingekrompen. Waar is de tijd gebleven dat afgeladen vrachtauto's met zwarte bes sen naar de veiling reden. Want deze teelt was toch wel jaren lang een van de pijlers waarop vele fruit telers steunden. Het paste wel niet helemaal in ons werkschema, maar vooral bij de stichting van een be drijf, of wanneer een perceel werd bijgeplant, koos men vaak de zwarte bes als tussenteelt, en niet zel den bracht deze teelt dan „brood en vreugde". Tal van bedrijven overbrugden gedeeltelijk de moeilijke aanloopjaren met deze teelt waarvan de oogsttijd gunstig valt vóór de pluk van het fruit en ook de snoei juist kon gebeuren voor deze appels en peren, omdat daar dan nog bladeren aanzaten in het najaar. Vanwege het kl'maat waren er weinig jaren met misoogsten. Tenslotte wat de prijs van de zwarte bessen betreft weten we dat deze erg schommelde, maar ondanks deze lijn van weinig bessen hoge prijs en veel bessen lagere prijs, was er vaak toch een be hoorlijk resultaat. Met belangstelling wachten we af hoe dit jaar de prijs zal uitvallen. Het officieel orgaan van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen spreekt van een matig perspectief voor de zwarte bessen dit jaar. Het valt ons op dat na een lange reeks van jaren, nu geen prijs wordt genoemd, waar voor de zwarte bessen dit jaar gekocht zullen wor den, in dit artikel. Blijkbaar beseft men daar ook dat dit weinig zin heeft. Want ook hier is ons inziens iets veranderd, dat heeft ons 1968 geleerd als we tenminste goed zijn ingelicht. Het is geen kwestie meer van de grootte van onze eigen oogst of onze buurlanden, het speelt geen rol of de oude oogst is geruimd enz.: Van veel meer invloed zijn de handelsafspraken op inter nationaal niveau, ook wat de zwarte bessen betreft. Het sap vloeit uit het oosten en anderen dan de zwar te bessentelers zijn daar bij gebaat naar onze mening. De zwarte bessenteelt leent zich niet voor een teelt in het groot, zij was te zeer gebonden aan de plukcapaciteit. De teler hoopte in de pluk op vrien den en geburen van klein tot groot, van vroeg tot laat. Er wordt gewerkt om ook dit plukken mecha nisch te doen en alleen dan zou deze teelt rendabel kunnen zijn. We vragen ons echter ernstig af, of we dan niet dezelfde weg op gaan als de teelt van prin sessbonen. Zij is verdwenen bij de tuinder om bij de landbouwer furore te maken. Dank zij de pluk- machine kunnen deze grote oppervlakten telen om vooral de fabrieken te voorzien. Voor de tuinder is alleen vroeg of laat voor dit produkt nog een lonen de prijs te verwachten. De zwarte bes heeft in het verleden velen een boterham gebracht, moge dit ook dit seizoen het geval zijn. WALCHEREN wordt weer als elk jaar in catego rieën verdeeld. N.l. een deel dat heel hard werkt en een deel dat zich vermeit in nietsdoen. Deze opper vlakkige indruk is echter in feite juist. Want in onze sectoren van land- en tuinbouw werkt men op volle toeren en ook de horecasector met zijn vele aanver wante facetten werkt in hoog tempo om het andere deel, n.l. de zeer vele vakantiegangers, aan de kcst en ontspanning te helpen. Als we op eigen erf blijven, kunnen we stellen dat momenteel op alle bedrijven hard wordt gewerkt om alles rond te krijgen. Voor de aanvoer van onze pro- dukten heerste voor vele groenten een mineurstem ming. Nu is dit bijna jaarlijks dat men op deze tijd te veel aanbod met slechte prijzen heeft, maar 't is ook elk jaar weer een bittere ervaring. We waren op een bedrijf waar men flinke partijen pr achtsla veilde, die of doordraaide of 35 cent opbracht. Ook de mooiste andijvie kon het niet verder brengen dan 1626 cent per kg. Nu zijn dit gewassen met hoge opbrengsten, maar alleen de aanvoerkosten naar de veiling belopen per bode vlug 1020 Bij eigen vervoer ligt dit wat anders maar dit is ook een om slachtige tijdrovende bezigheid. Ook de bloemkool draaide veel door. Beslist goede rassen konden de streep niet halen en kregen een koeienmaag als eindbestemming. Van onze aardbei-aanvoerders hoorden we dat ze praktisch geen doordraai hadden. Hoewel nog wat vroeg, geloven we dat het dit jaar niet al te onbevre digend is met de koudegrond aardbeienteelt. We lazen reeds in diverse bladen, dat geadviseerd wordt om 1 jaarloon te geven om de gestegen levenskosten wat op te vangen. We vinden dit een uitstekend idee. Wel zouden we gaarne zien, dat als onze index eens niet stijgt, dit niet steeds kwam door dat groente een sterk verlagende invloed had. Dit camoufleert o.i. het juiste beeld van de werkelijkheid der steeds stijgende prijzen. Toch zullen we moeten leren dit te aanvaarden, want als men zijn bronnen goed bij houdt, komt men ras tot de ontdekking dat dit een internationale tendens is. Dat Nederland hier niet onderuit kan is ergens wel begrijpelijk. Alleen is het tempo beangstigend hoog. Pas 1012 jaar ge leden waren we een goedkoopte eiland met grote arbeidsrust en een tevreden bevolking en dat is nu veel veranderd. Dit is bij het vele goede dat we rond ons zien o.i. wel eens jammer. Ook verhelen we ons niet dat we zelf mede door ouder te worden sommige dingen wat zwaarder zien dan ze zijn, hoewel we wel ons uiterste best doen om ju:st ook deze fasci nerende tijdsperiode bewust mee te leven en begrij pen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland heeft produktennota's samengesteld voor I960 voor augurken en prinsessebonen. Wat augurken betreft wordt er op gewezen, dat de financiële uit komsten van de augurkenteelt in 1968 aanmerkelijk beter zijn geweest dan in het voorgaande jaar. Hier op is door de telers gereageerd. Het areaal kasaugur- ken is dit jaar uitgebreid. In januari werd uit de be langrijkste teeltgebieden een areaaluitbreiding van ruim 10 gemeld. De verwachting is echter dat na die datum de augurken extra in trek zijn gekomen bij de telers. Het areaal zal daarom ruim boven de 200 ha uitkomen (vorig jaar 186 ha). Men schat de uitbreiding van het areaal natuur- augurken op ca. 10 De stand van het gewas op dit moment is zeer matig. Gunstig weer kan echter nog veel goedmaken. Verwacht wordt dat de veilingaanvoer van natuur- augurken dit jaar even groot zal zijn als vorig jaar maar die van kasaugurken ca. 20 groter. In totaal zal de veilingaanvoer ca. 45 miljoen kg bedragen tegen 40 miljoen in 1968 en 49 miljoen in 1967. Gezien de beperkte verwerking in 1968 aan de Ne derlandse industrie en de toch zeer grote export van verwerkte augurken, moeten de voorraden bij de in dustrie uitermate klein zijn. Dit betekent dat gerekend moet worden op een krachtige vraag van de industrie. Ook de exportvraag naar verse augurken lijkt dit jaar groot te worden, terwijl de buitenlandse concurrentie minder zal zijn. Het Centraal Bureau verwacht daarom, dat een wat groter Nederlands aanbod een flink wat sterkere vraag van de binnen- en buitenlandse industrie zal ontmoeten. Een wat hogere prijs dan vorig jaar ia daarom het meest waarschijnlijke. Wat prinsessebonen betreft wordt opgemerkt dat het hoge prijspeil van vorig jaar ongetwijfeld een sterke stimulans is geweest om de teelt dit jaar uit te breiden. Een areaalcijfer is niet bekend, doch ver« wacht wordt dat het areaal 10 20 groter zal zijn dan vorig jaar. De stand van de gewassen is niet overal even florissant, doch dat was deze vorig jaar om deze tijd ook niet. De produktie daarom lijkt dit jaar evenredig met de areaaluitbreiding groter te wor den. In 1968 bedroeg de produktie 28.500 ton tegen 34.700 ton in 1967. De afzet van de Nederlandse prin sessebonen hangt voornamelijk af van de vraag van de verwerkende industrie. De voorraden bij de Neder, landse industrie zijn uitgeput zodat van die zijde op een krachtiger vraag dan vorig jaar gerekend mag worden. De afzet van de verwerkte bonen zal ook vlot ver lopen, omdat in West-Duitsland wederom een kleine produktie verwacht wordt. Het areaal is daar iets uitgebreid, maar is toch ruim 20 onder dat van 1967 gebleven. De vlotte afzet van verwerkte bonen zal ongetwijfeld de vraag van de industrie naar verse bonen versterken. In België is de teelt eveneens uit gebreid. Dit betekent een grotere concurrentie voor het Nederlandse produkt. Een voorspelling over het binnenlands verbruik is niet te doen, maar is ook niet van doorslaggevende betekenis voor de prijsvorming. De conclusie van het Centraal Bureau luidt dat er een krachtige vraag naar de Nederlandse bonen zal worden uitgeoefend. Het aanbod zal (behoudens on« voorziene weersomstandigheden) echter zo ruim zijn, dat de prijs op een lager niveau zal uitkomen dan vorig jaar (91 ct/kg). Te denken valt aan ruim 70 ct/kg. Op 25 juni vond de maandelijkse bespreking plaafca tussen de minister en een delegatie van het Land* bouwschap. Het grootste deel van de bespreking was gewild aan fruitteeltproblemen. Ir. C. Staf, voorzitter van a& afdeling Fruitteelt van het Landbouwschap, gaf een toelichting op het rapport Toekomstperspectief Ne derlandse Fruitteelt en op het standpunt van het Landbouwschap hierover. Dit standpunt was dezelfde dag door het bestuur van het Landbouwschap als uit-, gangspunt voor het te voeren beleid aanvaard. De heer Staf noemde de conclusies goed en duidelijk. Ze verdoezelen de problemen niet en laten uitkomen, dat de Nederlandse fruitteelt alleen perspectief heeft op een kleiner areaal, op goede gronden en met de beste rassen. Om dit te bevorderen is een aantal maatregelen nodig, die in het rapport worden vermeld. De voorgestelde maatregelen betreffen de financie ring van in moeilijkheden geraakte levensvatbare fruitteeltbedrijven, de rooipremie- en bedrijfsbeëin digingsregeling, de handelspolitiek en de afzetorgani satie. De minister herhaalde niet van plan te zijn om nog deze zomer te komen tot een kalender bij de :n- voer van fruit uit derde landen. Hij adviseerde de fruittelers zélf aktiviteiten te ontwikkelen om snel ler nieuwe afzetvormen tot stand te brengen. Tegen over de overige voorgestelde maatregelen stond hij niet onwelwillend. Met betrekking tot de financie ring zegde hij toe een gesprek van de betrokken par tijen met het Borgstellingsfonds te zullen bevorde ren. Door de Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft is een middel in de handel gebracht onder de naam „Delvocoat", dat de houdbaarheid van het fruit gunstig kan beïnvloeden. Als werkzame stoffen be\at het middel lecithine (dat o.a. voorkomt in eidooiers) en pimarine. Delvocoat is geheel onschadelijk en werd door de P.D. goedgekeurd voor behandeling van appels en peren. Intussen schijnen er ook fraaie resultaten verkregen te zijn bij tomaten; behandelde vruchten, waren veel beter houdbaar en bleven beter van kwa liteit dan onbehandelde. Voorlopig vond toepassing in hoofdzaak plaats bij appels. Toepassing vindt plaats door de vruchten te dompelen in water, waarin het middel is „opgelost". Dat dompelen moet kort na de oogst gebeuren. Vaak gebeurt het met kist en al, doch een probleem is dat men de vloeistof tijdens het dompelen niet mag aan lengen en evenmin er Delvocoat aan mag toevoegen. Naar de beste handelwijze wordt nog gezocht; vel licht kan de dompelinrichting van de nieuwe sorteer- machines worden gebruikt? Behandelde vruchten zijn bedekt met een zeer dun filmpje van het middel. Het resultaat is, dat de vruch ten gaver blijven, minder gewicht verliezen en dat er minder nestrot optreedt. Vooral het ras Goudreir nette komt in aanmerking. De kosten worden globaal gesteld op 3 ct per kg fruit, namelijk 2 ct voor het middel en 1 ct voor de arbeid. Dat is vrij duur, althans bij de huidige fru't- prijzen. Als de bewaarresultaten inderdaad belang rijk beter zijn en de kwaliteit aanzienlijk gunstiger is dan zonder behandeling, kan toepass'ng van Delvo coat echter toch voordeel opleveren. In de komende jaren komen we waarschijnlijk hierover meer te weten. En de Mafu-strip sloeg toe. Onverbiddelijk. Mug dood. En vlieg. En wesp. Mafu-strip verlost u van al dat wriemelend, gon zend, stekend gespuis. Een zomer lang. Mafu-strip, Groene Insektendoder In plastic kool. f 7.80 m BAYEB iradtdtt tl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5