Eerste vergadering PZ in nieuwe kantoor Reinigingssysteem voor melkkoeltanks Bezoek aan twee Zeeuwen in Ierland 12 ZUIVEL WEL OF GEEN IMITATIEMELK Hoewel pas in september het nieuwe onderkomen van de Produktschappen voor Vee en Vlees en voor Zuivel officieel zal worden ingewijd, vergaderde het PZ on 2 iuli daar reeds. Zo'n eerste bijeenkomst moet men altijd nog wat wennen. Jarenlang heeft bet PZ- beetunr vergaderd in het oude kandoor voormalig ziekenhuis aan de Laan van Meerdervoort De ver<*flHerruimte daar had vale gebreken, maar zo lang zamerhand het voordeel dat ieder zich er thuis voelde. Het PZ heeft pr altijd prijs od gesteld in eigen huis te vergaderen. Nu heeft het schap dan de besch'kking over pen modern gebouw met een ruime vergader zaal 't Lijkt een beetje op een arenaachter een bahifitrade zitten publiek en pers en zij zien een paar trpHpri lager hoe de bestuursleden de zuivelproblemen te liif gaan Tn de eerste openbare vergadering kwam meteen al een zeer belangrijk princ:oieel punt aan de orde moet de Nederlandse zuivelindustrie verboden wor den om niet-zuivelprodukten ofwel ..imitatieproduk- ten" te maken of moet men het bedrijfsleven hierin vrij laten en slechts door enkele verordeningen zor gen dat d*> zaak :n goede banen wordt geleid. Voor heen heeft men zich oo het standpunt gesteld om dit aan de zuivel te verbieden. Met de ontwikkelin° op het gebied van de imitatieprodukten in de Verenigde Staten voor ogen. liikt het verstand:ger het Neder landse zuivelbedriifsleven van meet af aan een vinger in d*1 nan te geven, dan dat zii door beperkende maat regelen aan de kant moet blijven staan. Tn Amerika ziet men hoe snel de imitatiemelk opgang heeft ge maakt en welk een aandeel de zuivelindustrie daar in b^eft Het 's geen ontwikkeling waar men van gan ser harte aan mee doet. maar waar men toe gedwon gen wordt Hoewel wij in Nederland nog niet zo radi caal met bet probleem geconfronteerd zijn, kan er toch on p«-«Vpnd worden dat het binnen een paar jaar actu?*»' wordt. En er zijn genoeg niet-zuivelbe- driiven die klaar staan om hier in te springen. In deze vergadering ging het om een ontwerp-zui- velverordenine betreffende de verwerking van melk en zuivelorodukten het melkvreemde vetten. Deze verordening zou een iets ruimere interpretatie geven dan de oude verordening, doch een nieuw element was er ingevoerd, n.l. dat het verboden 'S om een op een consumptiemelkprodukt gelijkende waar te be reiden uit melk of "daaruit verkregen produkten onder toevoeging van melkvreemde vetten en oliën". Van het Produktschap voor Margarine, Vetten en Oliën was een reactie op deze verordening gekomen en stelde men voor eerst in de Coördinatiecommissie van MVO en PZ deze zaak gezamenlijk te overleggen. Ook enkele grote zuivelondernemingen hadden op de verordening gereageerd en aangedrongen op een duidelijke standpunt-bepaling van het PZ inzake het toelaten van de verwerking in zuivelbedrijven van melkvreemde bestanddelen. Het bestuur besloot om met MVO een gesprek over deze zaak te hebben en ondertussen ook in eigen kring van gedachten hiqrover te wisselen om te komen tot een uitgangspunt voor het verder te voeren beleid in deze. GEVAREN VOOR EXPORT VAN MERK-BOTER Er zouden in de kringen van de diensten van de Europese Commissie worden gedacht aan een systeem van inschrijving op restitutiebedragen voor exporten naar landen, waarmee een kwantitatieve beperking van de invoer is overeengekomen, waarbij die tot een zekere hoeveelheid beperkte uitvoeren mogelijk wor den, waarvan het restitutiebedrag lager ligt dan per inschrijving vast te stellen tarief. Aldus deelt de botercommissie van het PZ het bestuur mee. Bij monde van de heer Ritzema nam het bestuur meteen fel stelling tegen deze gedachte. Hij betoogde dat het voor een exporteur die een merkenbeleid voert onmogelijk is dat vol te houden als hij er niet zeker van is dat hij zijn produkten continu kan aan bieden. Het Brusselse voorstel zo het ^en meer concrete vorm aan mocht nemen zou eén middel zijn om iemand te beletten zijn merkprodukt op de markt te brengen. Een concurrent zou immers door een een zeer lage inschrijving het gehele contingent voor een bepaalde tijd voor zijn rekening kunnen nemen. En dit is in strijd met alle normale handels- regels. 't Is een bijzonder slecht voorstel. OM HERZIENE SCHATTING MELKPRODUKTIE GEVRAAGD Uit hét door het CBS samengestelde overzicht van melkaanvoer en verwerking blijkt dat in het eerste halfjaar de aanvoer aan de fabrieken gelijk is geweest - aan die van vorig jaar. Aan het begin van het jaar waren prognoses opgesteld die tot een verhoging van de melkaanvoer met enkele procenten kwamen. Het slechte weer is de oorzaak van het achterblijven van de produktie. Bepaald treurig gestemd over deze ontwikkel'ng hoeft men niet te zijn, gezien de voorraden in de Europese koelhuizen en de plannen die beraamd wor den om de produktie in te perken. In de vergadering vroeg de heer Van de Wiel om een herz'ene raming van het PZ betreffende aanvoer en verwerking van de melk. A. Nu er bij de melkwinning op steeds grotere schaal gebruik gemaakt wordt van melkkoeltanks op de boerderijen, is er ook behoefte ontstaan aan automatische reinigingsapparatuur. De Afd. Bedrijfsmechanisatie van Vanandel N.V. heeft nu een volautomatische reinigings-inrichting voor melkkoeltanks, die tegen redelijke prijs te leveren is. De installatie bestaat uit een pomp- gedeelte met bedieningspaneel en „brein", dat bui ten de tank wordt opgesteld, bijv. aan de muur wordt opgehangen. Via leidingen zijn deze met de melkkoeltank verbonden, waarbij de sproeikoppen voor de was- en spoelvloeistoffen, permanent in de tank zijn gemonteerd en zich boven het maximale melkniveau bevinden. De afvoer (drain) is even eens met slangen aan het bedieningspaneel beves tigd. Gedurende de tijd dat de automaat buiten be drijf is, kan het afvoersysteem aan de muur worden opgehangen. Het programma De installatie werkt in grote trekken als volgt. Na het leegzuigen van de tank wordt eerst geduren de lVa minuut gesproeid met koud water, waarbij water en melkresten via de afvoer verdwijnen. Daarna volgt circulatie met water gedurende 4 mi nuten, vervolgens wordt weer 1 minuut met koud water nagespoeld. Daaron volgt de reinigingsfase welke 7 minuten duurt. Hierbij wordt gecirculeerd met warm water van 50 tot 55° C. Het reinigings middel wordt hetzij in vaste, hetzij in vloeibare vorm automatisch toegevoerd. Na de reinigings fase is de afvoer gedurende 6 minuten open, waarbij na 3 minuten gedurende 1 minuut gesproeid wordt om de eventuele resten van schoonmaak- of ont smettingsmiddel te verwijderen. Tenslotte wordt nog met koud water gedurende 4 minuten nagecir- culeerd en daarna nog 1 minuut gesproeid met Open drain. Het totale programma duurt 28 minuten. De electrische schakeling van het bedieningspa neel is zodanig, dat de reinigingsautomaat alleen in werking kan komen, wanneer de schakelkast van de tank buiten werking is en omgekeerd. Het roer- werk kan eventueel tijdens de reiniging draaien. Ook de kraan van de tank wordt gereinigd. De ap paratuur is zowel voor de open als voor de gesloten Vanandel melkkoeltanks geschikt. (Vervolg van De proef boompjes die hij heeft maken een zeer goede indruk. Verder zal later Cox, Laxton en wellicht Bramley geplant worden. Het is ook in Ier land moeilijk de goede keuze te doen. Het is een zoeken en tasten en dat zal het blijven. Voorlopig is hij daarnaast akkerbouwer: tarwe, erwten en suikerbieten. Over de uitkomsten is hij best te spreken. Als de oppervlakte groter was bleef hij liever boeren, want bij het fruit is hij beducht voor de afzet. Hij is geschrokken omdat de markt zo vlug verzadigd is. Bij het bedrijf hoort nog een boereboomgaardje en hoewel het fruit dat van die oude, bemoste bomen komt maar matig is van kwa liteit, kon hij het in 1967 grif in de buurt kwijt voor circa 80 cent per kg. Zelfs val bracht nog 50-60 cent per kg op. Dat leek prachtig. Vorig jaar gaven echter alle boereboomgaardjes een topoogst en dat had tot gevolg dat het fruit moeilijk ver koopbaar was. In de winkels bleef het duur, maar de kwekers konden het bijna niet kwijt. Weliswaar werd voor Nederlandse begrippen toch nog een be hoorlijke prijs gemaakt en was de schaarse Golden zelfs nog erg duur, maar het bleek toch wel dat de distributie zeer gebrekkig is. In Nederland brengt men het naar de veiling. In Ierland moet men zelf de winkels langs of proberen een commissionair te vinden. En die laatste maken zich ook niet druk. Toch is er een mogelijkheid voor een eenvoudige afzet, namelijk via een coöperatie te Dungarvan. Deze zorgt voor alles: koelen, sorteren en verkopen. Men haalt dan niet het onderste uit de kan. maar ontvangt prijzen die in de afgelopen jaren steeds lonend waren. Een bezwaar is. dat de coöperatie is afgestemd op boereboomgaardj es-fruit en niet op vorige pag. het goede fruit uit jonge, moderne beplantingen. Maar wellicht is daar ook nog wel een mouw aan te passen. BETER VOOR DE BOER DAN HIER Waar de heer Traas vooral van onder de indruk is gekomen, is de houding van de Ierse regering tegenover boeren en tuinders. Het verschil met onze overheid is wel sprekend. Alleen al daarom is hij blij dat hij in Ierland zit. In ons land laat men de boeren zwoegen en pakt via de belasting bijna alles af, als ze wat verdienen. Bovendien staat de agrariër bij de stedeling niet best aangeschreven, de boer is vaak aan kritiek onderhevig. Met subsidies is de Nederlandse over heid erg schriel. De Nederlandse boer is beter ge schoold en meer mans dan zijn kollega's in het bui tenland en dat moet hij maar bewijzen. Lukt dat niet, dan is de Bijstandswet er altijd nog. In Ierland betalen de boeren grondbelasting, waarbij de hoogte afhangt van de kwaliteit van de grond. Deze wordt daarvoor geschat. Verder geen inkomstenbelasting meer. Als we het goed begre pen hebben ligt de grondbelasting veelal in de buurt van 150,k 175,per ha voor goede grond. Voor minder goede boeren 'n heel bedrag, voor goede boeren een koopje. De deugd wordt hier beloond. Boeren met matig tot slechte grond hebben als compensatie geen ziektekosten te betalen. En verder wordt er voor heel veel dingen sub sidie gegeven. In Ulster, dat uiteraard geliik gesteld is met Engelend. krijgt men naar het schijnt 40 subsidie op alle investeringen, b.v. gebouwen, spuit- machines, enz. Volgens de heer Vogelaar zelfs op een klemsteek. En op kunstmest. In de Ierse Republiek is men iets minder scheu tig, maar toch geeft men ook veel „grants". B.v. op gebouwen, drainage, verbetering van de grond in het algemeen, op diverse investeringen, op het in vaste dienst nemen van arbeidskrachten, enz. Ook op aanplant van fruit is een tijdlang subsidie ge geven. Voor kassenbouw geldt nog een zeer gun stige regeling. Hoe meer men er in duikt, hoe meer men te weten komt van alle mogelijkheden. De heer Vogelaar is op dat punt al lang over zijn verbazing heen. Hij probeert een graantje mee te pikken en met succes. Op zijn initiatief is kortge leden een Ierse fruittelersorganisatie opgericht, die in de eerste plaats als doel heeft om invloed uit te oefenen bij de regering om bepaalde voordelen te verwerven en een gunstige positie te verzekeren. Wellicht kan deze nieuwe organisatie ook de afzet in goede banen leiden. SLOT Al met al kan men respect hebben voor hetgeen door beide Zeeuwen onder moeilijke omstandig heden in een vreemd land wordt gepresteerd. Degenen die hun voorbeeld willen volgen, moe ten we erop wijzen dat het verre van eenvoudig is. thans nog als buitenlander in Ierland grond te ko pen. Alleen als de Ierse economie er duidelijk mee gebaat is, heeft men kans. Voor veeteelt of akker bouw zal het vrijwel onmogelijk zijn dat aanneme lijk te maken; voor fruitteelt en tuinbouw zullen de kansen ook erg klein zijn. Er is veel meer over Ierland te vertellen, doch het artikel is al te lang. We hopen dat het toch enig inzicht heeft gegeven betreffende de belevenissen van een paar Nederlanders die een nieuw bestaan vonden op het „Groene Eiland". A. van. O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 12