TT DE FARM VAN DE HEER VOGELAAR De heer Vogelaar kocht bijna zes jaar geleden een farm ter grootte van qjfca 80 ha (weiland), .dicht bij de havenplaats Waterford, in het zuid oosten gelegen. De grondprijs bedroeg toen nog slechts 2.500 a 3.000 gulden per ha. Met die aankoop werd hij eigenaar van een brok Ierland, compleet met een enorm groot, onbewoon baar huis, een aantal verwaarloosde onbruikbare bedrijfsgebouwen en een riviertje dat omzoomd is door een brede strook moerassig met kreupelhout begroeid land. aVn de 80 ha blijft er daarom maar 65 a 70 ha cultuurgrond over. Alle grond lag aan elkaar, doch door „walletjes" in een flink aantal percelen verdeeld. Deze walle tjes treft men overal in Ierland aan. Ze zijn opge bouwd uit aarde en stenen, circa IV2 meter hoog en geheel begroeid met meidoorn, els, esdoorn, iep, enz. Het Ierse land is er door verdeeld in vele tien duizenden percelen en perceeltjes, in grootte meestal variërend van 1 tot 10 ha. Ook de wegen zijn aan weerskanten door begroeide muren of wal letjes omzoomd. De eerste winter werden een aantal van de ge noemde walletjes opgeruimd, waardoor één lap grond van circa 40 ha werd verkregen. Een heel karwei, doch de staat geeft hierop circa 65 sub sidie. Ook de verspreide bomen werden gerooid. Sommige waren zo groot, dat de stobben met dyna miet moesten worden opgeblazen. Op dit geëgaliseerde stuk werd het weiland ge- seheurd en ten dele voor akkerbouwgewassen be nut, die overigens slechts een schamel inkomen op leverden. Bij de bieten deed zich nog de moeilijk heid voor dat de grond zeer veel stenen bevat. Dit jaar Is de groei prima en de Cox's en Golden beloven een goede oogst. Er moet veel gedund wor den. Bij een paar rijen Cox die vorig jaar septem ber met Alar werden gespoten zitten de appels zelfs zo dik als „haar op een hond". De bomen zijn nog niet volgroeid maar globaal kan toch al circa 25 ton per ha worden verwacht. Verder is intussen uitgebreid tot circa 20 ha fruit teelt en boomkwekerij. Uiteraard zijn de plant- afstanden in het nieuwe gedeelte veel nauwer; thans staan er circa 3.000 bomen per ha. Golden en Cox's blijven de hoofdrassen, doch er zijn ook peren en een beetje pruimen geplant. OMWENTELING IN IERSE FRUITTEELT De heer Vogelaar heeft het zeer goed naar de zin in Ierland. Zowel hij als zijn vrouw weten zich uit stekend aan te passen aan de mentaliteit van de bevolking. De farm „Mullinabro" geldt als het voorbeeld voor de moderne fruitteelt in Ierland. De komst van de heer Vogelaar betekende een om wenteling. Voordien waren er slechts enkele ge specialiseerde fruitbedrjjven en dan nog uitsluitend met struiken, want de spil was onbekend. Verder waren (en zijn er nog) vele honderden boereboom- gaardjes met in hoofdzaak Bramley's Seedling. De aanpak van de heer Vogelaar was geheel nieuw en maakte enorm veel indruk. Herhaaldelijk is het bedrijf in de vakbladen beschreven, ook in Engelse en de heer Vogelaar is zelfs voor de tele visie opgetreden. Het gevolg was dat hij erkend werd als expert en dat hem vaak advies werd gevraagd. Er kwam wat belangstelling voor moderne fruitteelt. En dat leid de er toe dat hij op verzoek bomen, palen, spuit- grond. Toen het bedrijf gekocht werd vras dat er nog niet in te zien, maar nu zijn er al enkele bun galows op grond van de heer Vogelaar gebouwd en de situatie is gunstig voor verdere uitbreiding. EEN GOEDE AANKOOP De heer Traas, die nu aan zijn derde Ierse jaar bezig is, kocht een kleinere farm, namelijk van 24 ha, meer landinwaarts gelegen. Het bedrijf ligt aan de hoofdweg tussen de stadjes Clonmel en Cahir, ongeveer 50 km van de heer Vogelaar. Bij de aankoop had hjj achteraf bekeken vrij veel geluk gehad. Er worden in Ierland namelijk door lopend bedrijven aangeboden, maar dikwijls alleen geschikt voor grasland. De heer Traas had al heel wat bedrijven bekeken en afgekeurd, voordat hij zjjn huidige farm te pakken kreeg. De grond was prima, vrij van stenen, niet te licht en niet te zwaar. Er stond een goed onderhouden, comfortabel, vrij nieuw woonhuis op en ook de be drijfsgebouwen waren goed bruikbaar. Er was één bezwaar: de grond was totaal ver waarloosd en vooral overwoekerd met kweekgras. Dat heeft andere kopers afgeschrikt, want later bleek dat o.a. de buren overigens veel belangstel ling hadden. De prijs was nog steeds zeer redelijk, als men de waarde van het woonhuis er bijtelt kan men zelfs spreken van goedkoop. Nu zou de grond al zeker 60 a 80 meer opbrengen, want de prijzen zijn ook in Ierland de laatste jaren flink gestegen, namelijk tot 5.000 a 7.000 gulden per ha. Het was hard werken om het wortelonkruid de baas te worden, maar het lukte. Men moet nu zoe ken naar kweekgras, in 2 jaar was het volledig op geruimd. In deze bungalow woont de heer Vogelaar. Een kijkje op het bedrijf van de heer Traas. Achter deze hoog begroeide walletjes ligt de jonge boomgaard Deze woning stond kant en klaar op de heer en mevrouw Traas en de boomkwekerij van de heer Traas. te wachten. DIT JAAR AL GOEDE FRUITPRODUKTIE Er werd echter ook al direkt 8 ha fruit aange plant, volgens de toen nog als modern geldende maatstaven, dus 1200 spillen per ha. Rassen Cox's, Golden en Lired James Grieve op IX. Het laatste ras was een misgreep, wegens matige groei en veel gescheurde vruchten. De meeste Lired-bomen zijn daarom intussen al gerooid en vervangen door Lax- ton's Superb, die het in Ierland bijzonder goed doet. Door het opruimen van de walletjes was.de be schutting weggevallen. De farm ligt slechts enkele kilometers van de Ierse Zee, zodat de eerste jaren de groei nogal geremd werd door windschade. Dit probleem is nu volledig opgelost doordat de wind schermen van els en wilg een aanzienlijke hoogte hebben, bereikt. Vorig jaar (het 4e) gaf de Golden al een flinke produktie (18 kg per boom), doch de groei viel tegen doordat het dat jaar voor Ierse begrippen uit zonderlijk droog was. machines, enz. ging verkopen, geïmporteerd uit Nederland. De laatste paar jaar heeft hij voor circa 80 ha materiaal verkocht voor intensieve (globaal 1000 bomen per ha), beplantingen, wat een winst opleverde die goed van pas kwam om de aanloop van het eigen bedrijf te overbruggen. Het fruitbedrijf is uiteraard echter bedoeld als hoofdbron van bestaan. Gezien de prijzen die tot nu toe voor goede fruit in Ierland worden betaald, zal dat ook wel lukken. Voor Golden en Cox's mag men zelfs bij verkoop in 't najaar toch zeker wel rekenen op 80 cent per kg. Een zeer groot verschil met ons land. Het is de vraag of het zo blijft. De afzet is zeer slecht georganiseerd, zodat plaatsing van een toenemend aanbod al vlug moeilijkheden kan geven. En als Ierland bij de E.E.G. komt, zal het zeker drastisch veranderen. Maar voorlopig is het goede fruit in Ierland peperduur; de appels worden per stuk verkocht! Verder is er nog een meevaller, namelijk dat een deel van de farm in aanmerking komt voor bouw- STROEVE DISTRIBUTIE De heer Traas vertrok naar Ierland met het doel daar een fruitbedrijf te stichten, doch om finan ciële redenen is hij begonnen met onderstammetjes om zijn eigen plantmateriaal te kweken. Hij heeft nu circa 20.000 boompjes in opkweek. Ruim duizend boompjes heeft hij het eerste jaar nog uit Nederland laten komen om alvast wat er varing op te doen. Voorlopig zijn die ervaringen dat een goede, doch geen overdreven sterke groei (op IX) is te verwachten. Tevens lijkt de vruchtbaar heid bijzonder goed; de aanslag is bij de jonge bomen beter dan de heer Traas in Zeeland gewoon was. Hij hoopt vooral op de spurtypen van de Gol den; geen paal nodig (in Ierland moeilijk te krijgen en erg duur), weinig snoei en goede vruchtbaar heid. (Zie verder volgende pag«t

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 11