- UIT DE PRAKTIJK s •MAFU-STRIP Achterstand van de gewassen ingehaald Na de langste dag - groei gewassen goed aan de gang Bestrijding ziekten en plagen aktueel Uitwisseling viel in de smaak De oogst staat alweer voor de deur Na een week met nat weer, waarin gelukkig op Schouwen Duiveland geen grote hoeveelheden water te gelijk neerkwamen, is de zomer nu weer teruggekeerd. Door het land rijdend kan men genieten van de over wegend prachtige stand van de gewassen. Na de achter stand in de groei, die tot in het begin van juni te zien bleef, is praktisch alles weer op zijn pootjes terecht ge komen. Behalve echter de bonen en de mais! Deze ty pische warm-weer-vruchten hebben tot nu toe niet erg veel gunstig weer gehad. Vooral de contractbonen, die dit jaar op veel bedrijven de bruine bonen hebben vervan gen, zijn hiervoor erg gevoelig. De erwten hebben zich ontwikkeld van een matig ge was in begin juni tot een hier en daar zelfs zwaar gewas nu. De bloeitijd is gunstig geweest, zodat er voldoende peulen zijn geroeid. Op het laatst van de bloei is er op sommige percelen nog een aantasting door de kropmade geweest, maar deze heeft weinig schade meer kunnen doen. Er zal nu nog een bestrijding tegen de peulboor- der uitgevoerd moeten worden. De eerste bespuiting, als de vroegste peulen (aan de rand van het perceel) begin nen te zwellen, de tweede behandeling een week later. De aardappelen zijn flink gegloeid en blijken een goede aanslag te bezitten, aan sommige bossen vindt men 20 of meer poters. Als er eventueel nog distels of melde voorkomen, kan men na half juli was NCPA door de spuitvloeistof tegen kwaad mengen (2 a 3 liter/ha). Er blijkt op het einland belangstelling te zijn om een grondontsmetting tegen bietenaaltjes uit te voeren. De apparatuur hiervoor is beschikbaar (bij de C.A.V.). In de polder Zonnemaire ligt een proefveld hiervan. Hopen- fijk komen hieruit dit jaar wat resultaten, zodat er een houvast is om hierin te adviseren. Een bezwaar van deze toepassing zijn de hoge kosten. Op het ogenblik is er gelegenheid om hiervoor een bijdrage te vragen uit het O en S-fonds. Bij verschillende akkerbouwers, groot en klein, is wat belangstelling voor de teelt van groentegewassen, om in de slappe wintertijd een extra uurloon te kunnen ver dienen. Hiervoor komen Wboral in aanmerking spruit- fcool en prei. Van de zijde van een conservenfabriek is er belangstelling om op het eiland prei te contracteren, die in de winter afgeleverd moet worden. Misschien dat dit voor sommigen wel past in het bedrijf. In de achter ons liggende weken hebben de ge wassen op NOORD-BE VEL AND zich gunstig ont wikkeld. Vooral aardappelen, suikerbieten, uien en vlas zijn goed gegroeid. Het vlas is zelfs op diverse percelen nog te zwaar geworden. En daar zag het een maand geleden echt niet naar uit. Een bewijs te meer dat we bij vlas erg voorzichtig moeten zijn met de stikstof zak en dat correkties tijdens de groei met kalksalpeter of ureum bij dit gewas bijna altijd verkeerd uitkomen. De genoemde rooi- gewassen zijn na een betrekkelijk trage start nu goed aan de gang. We hoorden pas nog iemand op merken dat het in onze streek na de langste dag pas goed begint te groeien. Een uitspraak die voor dit jaar wel uitkomt. Bij de aardappelen lijkt de aanslag van jonge knollen groot. Bij een minder goede groei in de komende maanden kan dit leiden tot een wat fijner eindprodukt. Een reden te meer voor de teler om te zorgen voor een sluitende phytophtho- rabestrijding die ihet gewas tot het doodspuiten probeert groen te houden. Een vrij groot aantal telers heeft ook de luizen in dit gewas bestreden door bijmenging van parathion spuitpoeder tegen de vreemde bladkrulverschijnselen die zich vorig jaar voordeden. Gezien de vele raadsels die er nog rondom deze ziekteverschijnselen bestaan is een voorspelling aangaande kansen op hernieuwd op treden overigens totaal onmogelijk. Ook de meeste bietepercelen zijn nog tegen de luis gespoten. Bij het nemen van een beslissing aangaande al of niet spuiten wordt nog wel eens te veel alleen naar de bieten en te weinig naar de kalender gekeken. In de eerste helft van juli zet als regel de natuurlijke afbraak van de luizen door. Een bespuiting met systematische middelen geeft ongeveer 10 dagen bescherming. De maand juni is dan ook de meest kritieke periode. Begin juli is bij eenzelfde luisbezetting een bespuiting veel minder vlug rendabel dan b.v. half juni. Het oogsten van de konservenerwten is inmid dels begonnen. Het materiaal dat voor het dorsen van dit nog groene en dus zeer kwetsbare produkt wordt gebruikt is bepaald indrukwekkend. Zelfs kort na regenval bleken de dorsmachines weer te kunnen werken. Over de opbrengsten zijn ons nog te weinig gegevens bekend voor een betrouwbaar oordeel. De eerste indrukken zijn niet ongunstig. In de droog te oogsten en eventuele late kon servenerwten moet in deze tijd de peulboorder be streden worden. Bestrijding van dit insekt is in de meeste jaren vlot rendabel. Bij niet spuiten valt de söhde (en dus de kwaliteit van het eindpro dukt) vaak tegen. Ook op Zuid-Bevela«#zijn de gewassen de laatste dagen flink gegroeid. Hoe snel alles groeit kunnen we zien in het feit dat 23 juni een begin is gemaakt met het oogsten van de conservenerwten. Het dorsen met de 3 zwaddorsmachines verliep vlot. De volgen de dag, dinsdag 24 juni hadden de machines geen hinder van de in de nacht gevallen 12 15 mm neerslag. De rijsnelheid van de machines is dan misschien wat kleiner, de kwaliteit van het werk was echter niet minder dan de vorige dag onder droge omstandigheden. Over de opbrengst en de daaruit voortvloeiende consequenties van uitbetaling waren nog geen juiste gegevens bekend. Bestrijdingen tegen de knopmade zijn zeer weinig uitgevoerd. Achteraf is meestal pas vast te stellen of een bestrijding noodzakelijk was. Tegen de peulboorder is het wat gemakkelijker om het tijdstip van bestrijding vast te stellen. Zodra de diktegroei van de peulen begint, kan de peul boorder zich hierin boren. Dan is het ook de tijd om een bestrijding uit te gaan voeren. Op de meeste percelen zal het juiste tijdstip aan het eind van deze week of in het begin van de volgende week liggen, Thans is op vrijwel alle bietenpercelen een bestrij ding tegen de zwarte bonenluis uitgevoerd. Door do snelle en grote bladgroei zijn de kansen op zuig- schade wat kleiner geworden. Perzikbladluizen ko men slechts in zeer geringe mate voor. De kansen dat later in het seizoen vergelingsziekte zal gaan optreden, lijken dan ook zeer klein. In korte berichten is reeds enkele malen gewezen op het op afdoende wijze verwijderen van de wilde haver uit onze gewassen. In de laatste dagen van juni werden de eerste pluimen van deze onkruid- plant alweer gevonden. Ze zijn gemakkelijk te her kennen aan de wijd uitstaande pluimen en de lange naalden. Vergissing met gewone haver is niet moge lijk. Jammer genoeg komen ook in de randen van vele percelen met allerlei gewassen enkele planten van de normale cultuurhaver voor. Deze zijn over gebleven uit de zakjeshaver met rattenvergif die afgelopen winter zijn uitgelegd. We bevinden ons nu in de tijd van lange dagen en korte nachten. Bij een gunstige temperatuur is de ontwikkeling van de gewassen op de Walcherse grond dan optimaal. We kunnen dat nu ook weer in de praktijk waarnemen. De meeste gewassen groeien thans zeer snel. Over het algemeen is de stand van de gewassen bevredigend. We hopen op een zonnige julimaand, waardoor de kg-opbrengsten van o.a. granen en graszaad altijd meevallen. Het Walcherse landschap wordt echter wel ontsierd door een groot aantal percelen erwten waarvan de stand zeer matig tot slecht is. Er zijn al enkele percelen omgeploegd. Oorzaak is de vele regen, waardoor de struktuur zodanig verslechterd is op de struktuurgevoelige gronden, dat de wortels zijn afgestorven, mede ook nog doordat ze aangetast zijn door^voetziektesohim- mels. Naar schatting zal de helft van het areaal erwten in ons gebied gemiddeld maar een halve opbrengst geven. Overigens zijn er op de weinig struktuurgevoelige gronden percelen erwten die een goede opbrengst doen verwachten. De knopmade heeft in het laatst van de bloeiperiode nog wat schade aangericht. Voor de bestrijding van luis in de bieten was het een moeilijke periode. De noodzaak tot bestrijding liep van perceel tot perceel nogal uiteen. Vooral op perceelsgedeelten begrensd door houtgewas kwam nogal een sterke luisbezetting voor. Op een aantal percelen is men dan ook tot een bestrijding over gegaan, daar een te grote zuigschade verwacht kan worden. Ook in de komende weken is het noodzake lijk het bietengewas te kon troleren op het voorko men van speciaal zwarte luis. Het zal er vanaf han gen hoe snel de luizenpopulaties worden afgebroken door de natuurlijke bestrijders. In enkele percelen vroege aardappelen komt al een ernstige aantasting van phytophthora voor. De besmettingsbron is niet aan té wijzen. Het is wel een waarschuwing om de bestrijding in de Bintje zo goed mogelijk uit te voeren. We bevinden ons nu ook weer in de tijd dat eventueel voorkomende wilde haver verwijderd en vernietigd dient te worden. De planten zijn nu goed herkenbaar omdat de bloeiwijze te voorschijn is ge komen. Als we straks weer de maaidorser op het bedrijf krijgen zullen we aandacht moeten schenken aan de mogelijkheid dat onkruidzaden zoals wilde haver en duist door deze machine overgebracht kunnen wor den. Nu de drukke tijd achter de rug is komt er ook weer tijd om wat verder te kijken dan het eigen bedrijf. Een aantal leden van onze kring heeft een uitwisselingsprogramma gehad met een groep kol- legas uit Oost-Brabant. Dit is zeer in de smaak gevallen. Een aantal leden van de Ver. voor Bedrijfsvoor lichting heeft een tweedaagse exkursie gemaakt naar Luxemburg. Daar werd kennis genomen van de landbouw in dit land door bezoek aan twee bedrijven van Nederlandse boeren. Dergelijke exkursies zijn zeer nuttig teneinde kennis te kunnen nemen met welke mogelijkheden en moeilijkheden de kollegas in andere gebieden rekening moeten houden. f~\ E maand juli heeft zijn intrede gedaan en dus staat ook in West-Zeeuws Vlaanderen de oogst van de vroege gewassen weer voor de deur. In de maand juni zijn de gewassen alle zeer sterk gegroeid en hebben veel ingehaald van de achterstand die de meeste medio mei nog te zien gaven. De afgelopen weken zijn veel land bouwers met een of meer excursies van hun organisaties mee geweest. Naar proefvelden in ons gebied of met grote excursies naar zelfs buiten onze landsgrenzen gelegen landbouwbedrijven en dergelijke. Het is goed om als boe ren onder elkaar eens een excursie mee te maken naar een ander gebied en te horen en zien hoe men daar over den landbouw denkt. Dit temeer daar wij steeds meer Europese boer worden en dus moeten weten hoe onze Franse en Duitse collega's het daar doen. De tijd dat moderne landbouwbedrijven alleen maar in Nederland zijn te vinden en dat de gewassen in ons land veelal de hoogste kg. opbrengst halen is, zo blijkt dan wel, voorbij en wij kunnen momenteel beslist van onze buitenlandse collega's leren. Tijdens de avondexcursies hebben velen een bezoek gebracht aan het bemestingsproefveld in Bieten te Zuid- zande. Het is daar tot op heden zeer duidelijk te zien dat de mengmeststof gestrooid alles vlak bij het zaaien behoorlijk groeiremming geeft. De bemesting gestrooid 3 weken vóór zaaien gaf een aanmerkelijk betere stand te zien. De stand van de erwten en het vlas is veel veranderd, al blijven er bij deze gewassen percelen liggen met een te korte stand. De bestrijding van de fytoftora in aardappe len is in volle gang. Diegenen die hun stambonen willen spuiten tegen de vlekkenziekte, zullen hieraan nu zeker moeten beginnen. Bij de teelt voor zaaizaad is dit zeker nodig. Wat de oogst ons zal brengen in 1969 is altijd moeilijk te voorspellen. Niettemin menen wij dat over het geheel genomen de gewassen er niet ongunstig voor staan. De prijzen is een andere kwestie en die baart hier en daar zorgen. Kopers voor vlas komen nog niet opdagen of het moest zijn tegen zeer lage prijzen. Het ziet er naar uit dat veel boeren hun vlas zelf in de schuur zullen moeten bergen en vandaar uit verkopen. De prijs van de aardappelen is op het laatst nog sterk gedaald, maar bijna alle telers hadden toen reeds alles verkocht. Hopelijk dat 1969 beter inzet. In ieder geyal is men vroeg begonnen met rooien in de vroege aardappelen, die toen nog maar matig opbrachten, zodat de vroege aardappelen dit jaar tijdig geruimd zullen zijn, wat hoopvol is voor het begin van de late rassen. In en rond de Braakmanpolder komt weer een sterke aantasting voor van het vrijlevend wortelaaltje „Tricodo- rus Teres" op de lichtere gronden, wat speciaal bieten en uien aantast. Op sommige percelen geeft dit een mis gewas tot gevolg. De enige oplossing zou zifn grond ont smetting met D.D. Kosten aan middel en inbrengen pin».. 500,per ha. Er bestaat een mogelijkheid om hiervoor subsidie te krijgen ten bedrage van 250,per ha. Aanvragen bij de H.I.D. van de R.L.V.D., Landbouw centrum te Goes. En de vlieg viel. Met mug en wesp. En mot. Dood. Door Mafu-strip. De Groene Insektendoder in z*n stevige plastic kooi. Mafu-strip - voor 'n zomer zonder wriemelend.gonzend, stekend gespuis. Koop zo'n ding. i BAYER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5