TUINBOUWKLANKEN Hemd nader dan de rok Er moet met de afzet van ons fruit iets gebeuren Het nieuwe veilingseizoen weer begonnen PINGEN W\ PE WEEK 14 Wij zijn ook in WALCHEREN de langste dag al weer gepasseerd en de natuur ontplooit zijn elk jaar weer opnieuw verbijsterende groei- en kleu renpalet. Wat een weelde van gezonde groei en wasdom allerwege. Gelukkig de mens die hier oog voor heeft en begrijpelijk dat mensen uit de dichte bevolkings centra er allerwege op uittrekken om een dagje of enkele dagen buiten in de natuur door te bren gen. Op ons hofje zijn de voorjaarsheesters uitge bloeid en op hun weg naar het eigenlijke doel, n.l. de bloemen tot rijpe bessen te brengen voor het voortbestaan der soort en voedsel voor vogels enz. Wij zijn nu volop in de voorzomer bloemsoorten met hun heerlijke geuren. De anjelieren en rozen geuren op mijn bureau. Na deze lyrische ontboezemingen, die ieder op zijn terrein kan toepassen, op zijn land- en tuin- bouwprodukten, kunnen we tevens een eerste blik terugwerpen op onze eerste financiële resultaten. Deze zullen nogal variëren, als we zo eens bij ons zelf en kennissen horen. Voor de glastuinders zijn de uitkomsten ons in ziens belangrijk beter dan de koude telers. Toch is de onkostenrekening voor alle bedrijven be langrijk opgetrokken, zodat de eventuele meer dere inkomsten direct worden ingevroren. Voor de velen die hun inkomsten niet zagen stijgen of zelfs dalen werkt e.e.a. nog beroerder. Nu gelo ven we direct dat onze Nederlandse export is toe genomen onder invloed der B.T.W. (onze handels balans is zeer positief), maar we vinden het pijn lijk dat voor de Nederlandse bevolking in zijn ge heel de B.T.W. zo hard is aangekomen. Volkomen begrijpelijk is het dan ook dat onze machtige vakbonden stelling kiezen tégen loonsverhogingen die irrieel zijn. Trouwens als een loontrekkende zijn loon ziet stijgen en de index stijgt met het zelfde cijfer, dan is het lood om ijzer! Nu staan de werknemers via hun vakbonden o.i. sterker dan wij als individuele telers. Gelukkig dat ook onze standsorganisaties op hun quivive zijn en stellig veel positieve resultaten behalen. Dat deze resultaten minder in het oog vallen dan bij de vakbonden is (hun schuld even min als het feit dat onze organisatie op landbouw- terrein meer bereikt dan op tuinbouwterrein. Ge lukkig hebben we ook ons C.B., dat in nauwe samenwerking staat met de standsorganisaties, maar wat overigens meer zelf supporting is. We spraken een importeur van een zeker land en tuinbouwprodukt, wiens invoer met 60 was ingekrompen. Dit zal zich wel langzaam herstel len, maar het oude prijspeil verwachtte hij niet meer. Gelukkig dat de ook machtige S.E.R. (en nu eens eensgezind) verhoging der B.T.W. af wijst. Het hemd is nader dan de rok en als onze handelspositie opgebouwd moet worden, ten koste van reële offers van de lagere inkomensklasse, waaruit tenslotte het overgrote .deel van onze lezers bestaat, dan kan het ons gekregen worden. Wij willen deze week in onze bijdrage aan de rubriek „Tuinbouwklanken" uit SCHOUWEN "EN DUIVEL AND eens speciaal de schijnwerper rich ten op het Duivelands gebied. Toen wij een dezer dagen een excursie meemaakten naar enkele fruit - teeltbedrijven in dit gebied, georganiseerd doorv de kleine (wordt het zo langzamerhand niet de tijd om eilandelijk één afdeling te gaan vormen?) maar aktiéve afdeling Duiveland der N.F.O., zijn ons enkele dingen opgevallen, waarvan wij u graag in kennis willen stellen. Ten eerste dat een goede appel- en een rede lijke perenoogst in de lijn der verwachting ligt. Ten tweede dat in dit gebied „haast" alle bedrij ven een zodanige struktuur en omvang hebben, dat als er in Nederland fruit geteeld zal blijven worden, dit zeer zeker in Duiveland ook het geval zal zijn. De-goede verzorging én de wijze van wer ken zijn tevens pluspunten voor die stelling. Voegt u daarbij het feit, dat de gemiddelde leeftijd van de ondernemer beslist niet hoger ligt dan 35 jaar, dan is het dacht ik heel reeel om te stellen, dat tot de blijvers in de fruitteelt zeer waarschijnlijk ook Duivelandse ondernemers zullen behoren. Als de Minister van Landbouw plus nog wat topfunk- tionarissen, met daarnaast nog enkele sleutelfigu ren uit de politiek, deze mening delen, dan zou het zeer zinvol zijn als deze heren, liefst incognito, enkele weken een werkvakantie kwamen houden in ons gebied. Misschien kwamen zij dan tot de overtuiging dat hun inzichten in de huidige pro blemen van de fruitteelt beslist gewijzigd moeten worden. Maarde kansen daartoe zijn heel klein; wij zullen het overwegend zelf moeten doen. Een heel belangrijke steun daarbij zou kunnen zijn de verwezenlijking van de nieuwe plannen met betrekking tot de afzet van ons fruit, op tafel gelegd door het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen. Nu wij deze regels schrijven, hebben wij slechts oppervlakkig kennis genomen van deze plannen. Een oordeel er over uitspreken zou voorbarig zijn. Maar één ding is zeker: Er moét met betrekking tot de afzet iets gebeuren, en in eerste instantie zijn wij verheugd over hetgeen men voornemens is te doen. En dan in de eerste plaats niet over het plan zelf, maar met de man die er achter staat. Op de vergadering der ZLM heeft één van de in leiders gesteld, dat niet de organisatie, maar de man die hem runt het belangrijkste is. De man die bij de nieuwe afzetmethode aan de touwtjes gaat trekken heeft ons vertrouwen. Wij hebben drs Hogewóning in het verleden een' hopeloze zaak in zeer korte tijd op bewonderenswaardige wijze .gezond zien maken. De afzet van ons fruit zit in het slop. Als ieder een, zowel teler maar ook organisatie en met name de veilingen bereid is hieraan wat te doen, en dat wat men er aah doet dan overlaat aan één centraal punt, geleid door drs Hogewoning, dan j~\E kranten hebben in de afgelopen week weer vol gestaan over de economische situatie in ons land en de vooruitzichten voor de komende tijd. In het egin van de vorige week was het NKV-voor- zitter Mertens die bekend maakte dat als dit door ging en als dat door ging, er in 1970 sprake zou moeten zijn van een nieuwe loonexplosie en wel van een stijging van de contractlonen met 9 of 10 Het was dreigende en niet mis te verstane taal en we kunnen ons voorstellen dat velen van ons bij het lezen er van zich opnieuw hebben afgevraagd in welk een maatschappij we toch leven. Dat doen we trouwens bijna dagelijks. Niet in het minst ook wan neer we lezen en zien hoe de studenten zich gedra gen. Er zijn ernstige conflicten in de universitaire wereld en wanneer men kinderen heeft die in de komende jaren dit universitaire leven moeten bin nen stappen dan vraagt men zich met zorg af wat er eigenlijk van terecht moet komen. Er is hier wat we zouden kunnen noemen een generatieconflict aan de gang. Er is wantrouwen over en weer. Het is hier niet de plaats om diep in te gaan op dit alles maar we kunnen er niet zonder meer aan voorbij gaan want het behoort bij onze samenleving en samen als jongeren en ouderen zullen we een op lossing voor de conflicten moeten zoeken. We hadden het over de economische beschou wingen die we voorgeschoteld kregen in de afge lopen week. De dreigende taal van Mertens deed velen van ons de schrik om het hart slaan. „Wan neer dat door moet gaan kan het ons wel eens de genadeslag geven" hoorden we al zeggen. Zo pes simistisch moeten we niet zijn. Er is op het ogenblik allerwege een streven om de inflatie en de sterke kostenstijging te lijf te gaan. Dat gèbeurt in Europa en in Amerika. Het belangrijkste wapen is het duur der maken van het geld. De meeste landen hebben in de laatste weken het disconto verhoogd. De rente is gestegen tot een voor onze begrippen re- cordpeil en deskundigen verwachten dat het hoog ste punt nog niet bereikt is. Toch werd er vorige week een staatslening met een rentepercentage van 7 uitgegeven en op de eerste dag van ver handeling lag de koers reeds lager dan de uitgifte- koers. In Amerika spreekt men over een rente van 8V2 9 Het is de meeste regeringen wel ernst met haar streven om de inflatie te beteugelen maar het wil overal niet te best lukken. WOOR wat ons land betreft zijn er eind vorige v week enkele uitspraken gedaan die het be wijs leveren dat zowel werkgevers als werknemers bereid zijn om een offer te brengen om de loon- en prijsspiraal te doorbreken. Ook de regering zal daarbij dan het goede voorbeeld moeten geven. Het halfjaarlijks SER-advies was deze keer zeer eenstemming door werkgevers en werknemers uit gebracht. De regering moet 'n aantal maatregelen nemen of nalaten om de kosten verder te doen stij gen en wanneer dat gebeurt zijn werkgevers en werknemers bereid om ook een bijdrage te leveren. Wanneer de verhoging van de BTW wordt uitge steld en ook de huurverhoging van 1 januari enige tijd wordt verschoven; wanneer de overheid matig is met de tariefsverhogingen voor haar bedrijven en een straf prijsbeleid voortzet, dan is het mogelijk dat de looneise.i van de werknemers voor 1970 niet verder zullen gaan 'dan 5 De werknemers heb ben echter duidelijk gemaakt dat ze extra loonsver» hogingen wensen indien het volgend jnar de prijzen Vorige week zijn op het eiland THOLEN de eer ste nieuwe aardappelen geveild. De aanvoer was nog niet bijster groot, zodat nog niet veel kopers een vrachtje bij elkaar konden krijgen. De prijs was gemiddeld ƒ0,45 per kg. Deze viel eigenlijk tien cent beneden de verwachting, aangezien men er van was uitgegaan dat de prijs deze week wel tussen de 50 en 60 cent zou blijven. Vermoedelijk zal de aanvoer nu dagelijks wel een flink stuk omhoog gaan, wat weer ten gunste komt van een meer geregelde prijs en afzet. Wanneer de handelaars eenmaal weten dat ze in het Thoolse land mooie partijen goede consumptie-aardappe len kunnen kopen, drukken ze graag voor scherp concurrerende prijzen af. Niet voor niets worden de Thoolse Alvantho kisten in andere gebieden soms misbruikt om aardappelen in te vervoeren, hetgeen door het voeren van een merknaam straf baar is geseld. De vroege aardappel die hier voornamelijk uit Doré bestaat, is de laatste tijd, dank zij voldoende vocht, flink gegroeid. Op de niet te zware grond kan wel een behoorlijk beschot worden verwacht. De Thoolse vroege aardappel is al een lange seeks van jaren hét produkt van de kleinere grond gebruiker. Daar komen de eerste inkomsten van daan. Vooral in tijden wanneer in somige jaren in de maand juni „de muizen dood voor de spinne lagen", leefde ieder weer op wanneer de veiling- klok ging draaien. Het is dan ook geen wonder dat de Thoose aard appelteler tegenwoordig wat kribbig wordt wan neer hij leest en hoort van een aardappelteelt 1 op 4. Dat betekent dat ihij dan 25 minder aard appelen kan telen, waar voor hem eigenlijk geen andere lonende teelt tegenover staat. Nu en dan hoort men, dat er door de standsorganisaties of veilingbesturen wat aan gedaan wordt om onder de bijzondere omstandigheden die voor Tholen gelden, daar tenminste de aardappelteelt 1 op 3 te houden. Het wordt toch eigenlijk te gek dat, omdat er slechts een paar gevallen bekend zijn van aardappelmoeheid op het eiland Tholen, alle telers daar aan zekere voorschriften en richtlijnen gebonden worden. Waarom zou nu alle grond waar aardappelen met 1 op 3 worden geteeld van af volgend jaar ontsmet moeten worden tegen het aardappelaaltje? Als er dan toch wat moet gebeu ren, zou het heel wat eenvoudiger zijn om bij teelt 1 op 3 de eis te stellen dat men de grond laat onderzoeken op aaltjes! Alleen bij aaltjeszieke percelen zouden dan de dure ontsmettingsmaat regelen toegepast moeten worden. De Thoolse aardappelteler zit heus niet te wach ten op nog grotere bedrijfsuitgaven en gebonden heden, waardoor hij steeds méér belemmerd wordt in zijn bedrijfsvoering. Het is alsnog te hopen dat de Thoolse standsorganisaties en veilingen al het hunne er toe bijdragen, dat inzonderheid de vroege aardappelteelt zonder al te ingrijpende maatrege len beoefend kan blijven worden. Laten ze het ons in deze tijd van aanpassen niet onnodig moeilijker maken dan het soms al is! is er een redelijke kans om uit het slop te ge raken. met meer dan 3,5 zullen stijgen. Tegelijk werd bekend gemaakt dat er overeenstemming is bereikt over de uitkering van een bedrag ineens van 1 van het jaarloon per 1 juli a.s. in verband met de gestegen kosten. Op welke manier we dit alles bin nen onze bedrijfstak moeten verwerken is moeiiijk te zeggen. We zullen mee moeten met de ontwik kelingen die aan de gang zijn. We zullen hopen dat het mag gelukken en loon- en prijsspiraal waar in we nu in zeer ernstige mate zijn vérzeild geraakt, wordt doorbroken want daarbij heeft een ieder be lang. Het is ook te hopen dat de prijzen van onze produkten in de komende tijd zodanig zullen zijn dat het ons mogelijk is de gestegen kosten op te van gen. \A/E lazen deze week in de krant dat de ir. A. W. v. d. Piassche lagere tuinbouwschool van de ZLM in Kapelle per eind augustus hoopt te starten met een vakschool voor bloemsierkunst ]en bloementeelt. Het is bekend dat de belangstelling voor het zuivere lagere tuinbouwonderwijs de laat ste jaren wat afneemt. Het mag van 't bestuur en de direktie van deze school worden gezegd dat zij bij zonder aktief is op het gebied van het tuinbouw onderwijs in al haar schakeringen. Twee weken ge- le'den werd een cursus bloemsierkunst beëindigd. Hiermede had deze school weer een Zeeuwse pri meur. Uit alle delen van Zeeland waren er cursis ten die het diploma-A bloemsierkunst ontvingen.- Zeer veel cursussen zijn er de afgelopen winter geweest en het mag ook op deze plaats wel eens een keer worden gezegd dat het te hopen is dat deze school nog vele jaren haar goede werk ten behoeve van het tuinbouwonderwijs in Zeeland zal mogen verrichten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 14