Bram uit de Slikhoek op de vlasstudiedag 1969 te Roosendaal J\E veredeling van vezelvlas werd besproken 12 Kapellen van het gerote vlas-langs de Leie (België). r\ EZE vlasstudiedag was goed bezocht, door personen uit Noord-Brabant, Zuidhollandse «ilanden, Zeeland en enkele uit de noordelijke pro vincies. Ook waren er Fransen en Belgen aanwezig. De voorzitter, de heer Wijffels, voorzitter Bedrijfs- schap voor de Vlasindustrie, wees in zijn openings woord op de moeilijke tijden, die de vlastelers en vlassers meemaken. Er is, aldus de heer Wijffels, dalende produktie in alle sektoren. Was de teelt in 1964 nog 136.000 ha in West-Europa, voor dit jaar is de prognose 60.000 ha. De vlasverwerking, de vezelwinning met zeer vele bedrijfssluitingen door schaalvergroting, maar vooral door de grote verlie zen veroorzaakt door een afzet beneden de kost prijs, zit in het slop. Ook de vlasspin- en weverij worstelt met grote strukturele en konjunkturele moeilijkheden. Niettemin is de aktiviteit de laatste maanden in deze sektor flink opgelopen en beweegt zich op hoog niveau. In 1966 werd een studiegroep inge steld omdat we toen reeds zagen dat er geheel nieu we wegen, voor vlas en linnenproduktie moesten worden gezocht. Redding van het vlas is alleen te bereiken door een radicale nieuwe aenpak. Ja, het is zelfs zo, dat door de bijkomende ernstige konjunkturele moei lijkheden, ons nauwelijks de tijd gegeven 'ordt de nieuwe strukturen, die met veel inspanning, moeite en kosten gerealiseerd moeten worden, klaar te krijgen. HET mag en het moet hier gezegd worden, dat we dit uit eigen kracht niet meer zouden kun nen tot stand brengen. Gelukkig is er op onze mi nisteries van Landbouw en Visserij, Economische Zaken en Financiën begrip voor de situatie en be reidheid om met daadwerkelijke en financiële hulp het onderzoek te steunen en te stimuleren, om te bereiken, dat het vlas weer op een reële economi sche basis terecht komt. Wij, in Nederland, menen dat slechts op deze wijze een situatie kan worden geschapen, die het vlas weer leefbaar maakt en een toekomst kan geven en het haar mogelijk zal maken, haar inkom sten uit de markt te halen, de enige gezonde basis voor iedere produktie! Dit in tegenstelling met onze Franse vrienden, die de betekenis van het bovenstaande zeker niet ontkennen, maai- voor ons gevoel meer het accent leggen op direkte subsidies en planning van de produktie. W ij zijn echter van mening,dat een produktie- controle leidt tot verstarring en een administratieve rompslomp, die onaanvaardbaar is. Wij verhelen ons intussen niet dat de herstrukturering van de economische en technische situatie van het vlas een omvangrijke opgave is die pas na jarenlange in» spanriing tot volledig succes kan leiden. Meenden we aanvankelijk, dat de hoofdproblemen bij ons, de vezelwinning lagen, het is gaandeweg duidelijk ge worden dat er in de andere fasten nog meer arbeid te verrichten is en door de grote achterstand nog meer in te halen is. Door de onderzoekers van T.N.O. werd het aldus geformeerd: in de vlasserij zijn dubbeltjes te ver® dienen, maar in de spinnerij guldens. Ook op het terrein van de vlas weefsel veredeling liggen be langrijke taken op een oplossing te wachten. Ook zal de presentatie en marketting volgens geheel nieuwe moderne methoden dienen te geschieden. We hebben een nieuw projekt bij de Coöp. Vlas» fabriek „Dinteloord" te Steenbergen en een proef fabriek van T.N.O. te Rijsoord. Het vezelinstituut van T.N.O. heeft het principe van het twistloos spinnen geïntroduceerd bij het vlas en er zijn con crete plannen en goede vorderingen gemaakt voor finishing en veredeling. In Rijsoord en Delft komen de laatste weken veel bezoekers van buitenlandse delegaties uit Oosten rijk, Frankrijk, België, Italië en Spanje. Het en thousiasme van deze vakmensen wettigt het ver trouwen dat we op de goede weg zijn. WANNEER we zo het terrein en de situatie van het vlas overzien, onze achterstand, onze pro blemen en moeilijkheden, aldus de heer Wijffels, zou men haast geneigd zijn om het vlas maar te laten rusten! Wij hebben immers genoeg oude wol, katoen en nieuwe synthetische en plastic textiel grondstoffen en weefsels dat we het vlas rustig kunnen missen. Wij zijn echter van mening, dat zowel door de betekenis, die het vlas heeft voor onze landbouw, als door de eigen hoogwaardige en specifieke eigenschappen, die het vlas van nature heeft, een strijd om het bestaan van het vlas zeker rechtvaardigen. We kunnen in deze strijd rekenen op de hulp en inbreng van onze eigen wetenschap pelijke instituten, als het N.S.V.V., P.A.W. en het I.B. v. L., het vezelinstituut van T.N.O. te Delft. Daarnaast zijn er ook vele instituten in de ons om ringende landen, die zich ernstig bezig houden met de problemen van het vlas. Zo hebben de Fransen een groot projekt om de marketing te verbeteren, We hebben niet het recht de weg van de minste weerstand te bewandelen, maar de taak om met mobilisatie van onze financiële mogelijkheden en arbeid, met toepassing van de wetenschap, de oude verworvenheden in deze nieuwe tijd in te passen, om zo het waardevolle door te geven aan de komen de generatie. VEREDELING VAN VLAS U door M. Jongmans (SVP). In 1950 begon het SVP aan haar eerste opdracht, het kweken van een ras met resistentie tegen vlasroest en vlasbrand. Uit de literatuur was bekend dat in het vlas erf- faktoren aanwezig kunnen zijn, die een volledige resistentie tegen roest waarborgen. Een vlasras dat ©ver één resistentie-faktor beschikt is reeds resis tent. Het introduceren van zo'n resistentie-erffak- tor is niet moeilijk. Men kruist een in cultuur zijnd vatbaar ras met een resistent olie- of vezelvlasras. De eerste generatie is resistent. In de volgende generatie treedt splitsing op. Na infektie met roest- sporen kan er op resistentie worden geselekteerd. De gebruikte infektieroestsporen zijn een mengsel van acht in ons land voorkomende roestrassen. Moderne zwingelturbine te vervanging va» het hanc

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 12