De ziektekostenverzekering Voor en tijdens de oogst van doperwten VERZEKERINGSZAKEN |y|ET betrekking tot onze kollektieve ziektekosten verzekering hebben wij ons enkele maanden stil gehouden. Reden daarvan was, dat er een premie verhoging in de lucht zat, waarvan de hoogte nog niet vaststond. Aangezien wij niet gaarne propaganda maken met tarieven die verhoogd zullen worden zon der te weten hoeveel lieten wij na konkrete premie voorbeelden te geven. Wel wezen wij er destijds reeds op, dat de premie-tarieven verhoogd zouden moeten worden. Intussen heeft de algemene ledenvergadering van de Ver. voor Ziekenhuisverpleging „Zuid en Noord" te Goes de premie-voorstellen van 't bestuur goedge keurd. Per 1 juli 1969 zien de premies er al^. volgt uit: KOSTPRIJS A (3e KLAS) Personen van 16 jaar en ouder f 144,per jaar (was 120, Personen tot 16 jaar 102,per jaar (was 84, Voor maximaal 2 kinderen beneden de 16 jaar moet premie betaald worden. KOSTPRIJS B (2e KLAS) Personen van 16 jaar en ouder 276,per jaar (was 222,—). Personen tot 16 jaar (jje klas) 102,per jaar (was 84, KOSTPRIJS POLIKLINISCHE BEHANDELING Personen van 16 jaar en ouder f 60,per jaar (was 48, Personen tot 16 jaar f 39,per jaafl (was 30, Maximaal 2 personen beneden 16 jaar. HUISARTS EN GENEESMIDDELEN. HA Personen van 16 jaar en ouder ƒ90,per jaar (was 78, Personen tot 16 jaar 60,per jaar (was 54, Maximaal 2 personen beneden 16 jaar. De hu:sarts en geneesmiddelen van de huisarts worden voor 80 vergoed. Hiervan blijft dus 20 voor rekening van verzekerde. TANDARTSVERZEKERING Personen van 16 jaar en ouder 30,per jaar (was 36, Personen tot 16 jaar 24,per jaar (was 24, Vergoeding van tandartskosten is beperkt tot de voor geschreven bedragen in het verzekeringsreglement. KOSTPRIJS C-VERZEKERING Deze bijverzekering voor 2e klas A is bedoeld voor hen die 3e klas verzekerd zijn op grond van de ziekenfondsbepalingen. De kostprijs C vergoedt het verschil in verpleegprijs tussen 3e en 2e klas en ver schil in klinische specialistische hulp. Premie voor alle leeftijden 120,per jaar. VERHOGING BITTERE NOODZAAK Hoewel vorenstaande tarieven al reeds werden ge publiceerd meenden wij goed te doen deze nogmaals onder de aandacht te brengen. De verhog-ngen zijn vrij fors, Daarbij moet echter bedacht worden, dat de laatste verhoging dateert var» 1 juli 1967! Het zijn de gestegen kosten van de ziekenhuizen en met name ook van de specialisten, die voornoem de premie-verhoging noodzakelijk maken. Niet de on kosten van de Z.H.V. zelve, want deze bedroegen in 1968 slechts 9 van het premie-inkomen. Daarmee staat de Z.H.V. op een uniek laag kostencijfer, dat een bijzondere felicitatie waard is. Dit lage kosten» cijfer is daarom zo belangrijk, omdat het een zeer sterk wapen is in de konkurrentie. Immers of men 30 of 9 van het premie-inkomen nodig heeft om de maatschappij-kosten te dekken maakt een enorm verschil uit in de premietarieven. PREMIE-VOORBEELDEN Het is mede daarom, dat wij voor diegenen, die nog niet via onze kollektieve bij de Z.H.V. verze kerd zijn enkele premieberekeningen geven: A. Een gezin van man, vrouw en 3 kinderen beneden 16 jaar. Verzekering tegen alle ziekenhuiskosten, benevens ambulante specialisten hulp. Premie: man, vrouw, 2e klas A 552, pol. kl. behandeling (specialisten) 120, kinderen 3e klas (max. 2 kind) „204,— pol. kl. behandeling (max. 2 kind) 78,— Totale jaar-premie 954, af: 8 ZLM-kort ng 76,32 Netto jaar-premie -• 877,68 B. Hetzelfde gezin waarbij de ouders geen 2e klas maar 3e klas verzekerd zijn: Premie: man, vrouw 3e klas 288.— pol. kl. behandeling (specialisten) l20,— kinderen (max. 2 kind.) h 204,— pol. kl. behandeling (max. 2 kind.) 78,— Totale jaar-premie f 690,— 8 ZLM-korting 55,20 Netto jaar-premie 634,80 Aan de hand van bovenstaande premie-voorbeel den en tabellen kunt u voor uw eigen gezin premie berekening opzetten. Uiteraard zijn bovenstaande premie-voorbeelden uit te breiden met dekking tegen huisarts- en tand artskosten. VOORDELIG EN GOED Ondanks de premie-verhoging blijft de ZHV zeer voordelig met haar premie. Als u gaat vergelijken met uw elders lopende ziekte-kostenverzekering zult u aan honderden guldens verschil in premie komen! Althans in een aantal gevallen. Wat u doen moet is deze vergelijking maken en bovendien goed de post in de gaten houden. Het ia lang niet onmogelijk, dat u juist een premieverho ging wordt aangezegd. Zo niet dan kunt u deze zeker binnenkort verwachten. U kunt geld besparen en dat is in deze tijd zeer belangrijk. Vraagt onze vertegenwoordigers of ons kantoor nadere inlichtingen. VOOR ONZE VERZEKERDEN Zij, die reeds via die kollektieve van de ZLM bij de ZHV verzekerd zijn zullen één dezer dagen de pro- longatienota van 1 juli 196930 juni 1970 ontvangen. Daarbij ingesloten is een begeleidende brief met de nieuwe premies en een uittreksel uit het verze keringsreglement. Zij, die willen deelnemen aan de nieuwe huisart sen- en tandartsenregeling kunnen gebruik maken van het bijgesloten aanvraagformulier. Vergeet bij het terugzenden niet uw bewijs van lidmaatschap bij te sluiten. Die leden en begunstigers van de ZLM, die wel reeds bij de ZHV zijn verzekerd maar nog niet via de kollektieve verzekering van de ZLM kunnen, indien zij althans van de 8 korting willen profiteren, hun lopende verzekering over laten sluiten naar de kol lektieve. Zij moeten dit dan schriftelijk kenbaar maken aan het kantoor van de ZHV of aan ons. Per 1 januari a.s. komen zij dan ook in de kollektieve verzekering. Enige aktiviteJt op dit punt van uw kant is in uw eigen voordeel! DEL. j\EZE aanhef heeft een bewuste keuze, het is n.l. in de landbouw maar zelden het geval, dat één moment alléén bepalend is. Dit geldt zeker in een doperwtensituatie als op dit ogenblik. De doperw tenteelt is in zijn totaliteit een kontraktteelt een teelt op vaste afspraken-. In de boerenmond zegt men dan:„Men weet waar men aan toe is". Is dit in het voorgesprek een exact gegeven vraagt men zich wel eens af? Hoe had het voorgesprek plaats, was daar het eerder vermelde gezegde bewust bij aan wezig? Zonder dit kan het namelijk niet! Men moet weten wat men doet en daarom moet men achter gronden erin betrekken. Weliswaar staan deze ach tergronden als het goed is in de tekst vermeld, maar dan moet men aftasten of ze naar beide kanten een beveiliging zijn, een goede begeleiding geven, en of niet alleen de grote aanhef maar ook het op de ach tergrond klein gedrukte voldoende duidelijk is. Als het moeilijk wordt valt men hierop terug. En waar om zou het in de kontraktteelt en toch zeker met name in de doperwtenteelt niet „eens" moeilijk worden? Uiteindelijk is er ook hier een verleden, dat sprekend genoeg is! Wanneer al dit belangrijke op ons afkomt moet men er wel van doordrongen zijn, dat dit niet een spel kan zijn van het individu alleen. Het moet een gezamenijke aanpak hebben. Gelukkig is dit de laatste jaren het geval sinds de Nederlandse Kon- trakttelers Vereniging van de 3 C.L.O.'s aktief is. Deze organisatie heeft zich als doel gesteld een passende begeleiding aan de telers te geven. Met de tekst als eerste doelstelling. De Algemene Modelvoorwaarden voor de Kontraktteelt van Groen Geoogste Erwten voor de Conservenindustirie, welke samen met de Vereniging der Nederl. Groen ten- en Fruit verwerkende Industrie tot stand zijn gekomen zijn een voorbeeld hiervan. Iets dat leeft is in beweging, dit zou men ook van de Algemene Modelvoorwaarden kunnen zeggen, althans voor sommige onderdelen, We denken hierbij aan de droogwinningsclausule. Deze clausule heeft na twee jaar praktijk om een noodzakelijke herziening ge vraagd. De Doperwtencommissie van de N.K.T.V. heeft ver voor oogst 1969 een verbeterde tekst voor gelegd aan de Nederlandse Vereniging der Groen ten- en Fruit ver werkende Industrie. Tijdens een be spreking van beide delegaties is van de zijde van de Industrie een tussenvoorstel gedaan. Na beraad in de Doperwtencommissie is vervolgens door ons een tegenvoorstel gelanceerd, hetgeen maandag 30 juni a.s. door beide delegaties in bespreking wordt genomen. We hopen, dat het onderzijds gedane voorstel het fiat krijgt. We zullen op voorhand deze informatie niet cijfer matig toespitsen u zult dit begrijpen dóch na de bespreking u zo snel mogelijk informeren. Geluk kig hebben wij de industrie redelijke voorstellen voorgelegd ten aanzien van de niet-groen afgeno men erwten buiten de schuld van de telers vandaar dat we alle hoop hebben. JAMMER vinden we het, dat het zolang duurde voordat op ons verzoek d.d. 21 juni 1968 door de Vereniging van Fabrikanten geantwoord werd. Het zou te denken kunnen geven, maar ja men was al zo lang gewend geweest, geen „gebundelde ge sprekspartner tegenover zich te hebben, dat dan ieder- inmenging wat vreemd aandoet, soms zelfs onvriendelijk lijkt. Toch is dit niet zo. Het boeren volk kenmerkt zich door lankmoedigheid en heeft een groot incasseringsvermogen. Laatst hoorde ik een radioverslag van een voor zitter op werknemersgebied, die enkele malen uit sprak: „Wij dulden niet". Hier zijn wij als telers nog niet aan toe. Liever hebben wij gezonde motie ven als basis. Van onze kant zullen wij ook het ge sprek op 30 juni a.s. zo'n inhoud geven. Overigens zijn overal grenzen voor, ook wat het incasseren betreft. Al wat tot dusverre geschreven werd hoort tot het vóór van doperwtenoogst 1969. We kunnen „op achtergrond" hierbij ook betrekken, de niet roos kleurige doperwtensituatie in z'n totaliteit, ook bui ten onze grenzen. Tijdens de groeiperiode heeft deze niet-rooskléu- righeid zich gemanifesteerd in het sluiten van Con serven Hoogstraten te Alkmaar en zelfs in het annu leren van door haar aangegane kontrakten. Als dit tot de climax gerekend mag worden, zullen andere fabrikanten er ook wel danig last van hebben. Een natuurwet is, dat de sterksten het langst blijven. Overigens moet ook een fabriek sterk naar binnen zijn, bemanning, outillage, assortiment enz. Welnu, we zullen het nauwlettend blijven volgen en ook be«' o weten op te hengen voor datgene wat het fabrikantenpad moeilijk maakt. We nemen aan, dat tijdens onze onderhandelingen juist deze achtergronden belemmerend kunnen wérken. WE hebben met dit laatste een onderwerp aan gesneden, dat meevloeit van vóór naar „tijdens de oogst". Het oogsten is immers al enkele dagen bezig. Een oogst staat binnengehaald te wor den, die weer verschillend in opbrengst zal zijn. Een oogst, die normaal afrijpte gelukkig blijkt dit de overhand te hebben maar ten dele ook „noodrijp" werd. Dit laatste geeft grote inkomstenderving. De „noodrijpe" geven meestal het sein tot de start. Als dit zich pleksgewijs voordoet wordt het moeilijk grenzen trekken. Trouwens dit veroorzaakte hei eerste hulpgeroep. Na informatie door deze teler hadden we een gesprek met de betrokken afnemer en deze gaf als verweer, dat hij alles af moest nemen. Het volgende: men kan zich niet permitte ren met dure mankracht en machines tweemaal naar hetzelfde perceel te gaan. Daarnaast is er een grote behoefte aan een fijne erwt. We worden in deze riebting gedwongen door de concurrentieposi tie van met name 'n land als Frankrijk. Dit gedwon gen zijn wordt erger als de uitbetalingssleutel is afgestemd op een vaste peulprijs zonder meer. In mindere mate doet dit financieel pijn wanneer be taald wordt op basis van een z.g. tenderometer of zeefmaat. Dan zijn juist de zachtste of fijnste erwten de duurste. DELANGRIJKE dingen dus tijdens de oogst. Tijdens de oogst is ook belangrijk het organi satiepatroon en planning van de fabriek. Immers, alle gekontrakteerde ha's vragen om aflevering bin nen een bepaalde tijd. Wanneer dit buiten de schuld van de teler niet mogelijk is, moet deze teler scha deloos gesteld worden. Hier komt de noodzakelijke diepgang van de droogwinningsclausule aan de orde. Wat wil in zo'n geval de teler als enkeling? Ge lukkig is dit door de N.K.T.V. terhand genomen en wordt er door deze organisatie vandaag nog aan gesleuteld. Hopelijk komen wij, zoals vermeld op 30 juni nog dichter bij het ons gestelde doel. Tijdens de oogst zal hoe dan ook te zien zijn, dat nog vele dingen aan de orde moeten komen; om er een paar te noemen: a. een krachtigere telersopstelling, die uitmondt in een evenzeer krachtige opstelling wel op rechtvaardigheid afgestemd ten aanzien van de afnemer. b. het is niet alleen 'n Nederlandse zèak, dit vraagt dus ook in Brussel om een krachtig geluid. c. dit geluid vraagt om tweeërlei afstemming, n.l. afnemer en teler. De afwikkeling van deze oogst kan vele gevolgen hebben. De meest wenselijke gevolgen zijn, naast een goed bedrijfsresultaat, toch zeker een bewuste uitbouw van de samenwerking, door toe te treden als lid van een belangrijke organisatie op 't gebied van de kontraktteelt, de Nederl. Kontrakttelers Vereniging der 3 C.L.O.'s. Voor en tijdens de dop erwtenoogst 1969 houdt dan in, dat deze oogst soli dair aan de belangenbehartiging is, die de N.K.T.V. niet alleen voorstaat, maar in werkelijkheid tot rea lisering probeert te brengen op elke kontraktteelt- terrein. B. VAN DUEREN DEN HOLLANDER 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 11