Het „Plan Mansholt" De Charolais: een b[jdrage tot verhoging van de rundvleesproduktie Voorlopig geen nieuwe Europese zuivelprijzen In de E.E.G. ligt de consumptie van rund- en kalfsvlees globaal ruim 10 hoger dan de produktie daarvan. Bij een betere afstemming van de melk- produktie op het verbruik zou er in de E.E.G. waar schijnlijk nog geen tekort aan melk optreden, als het aantal melkkoeien met 10 zou worden inge krompen. Tien procent minder melkkoeien be tekent echter ook 10 minder koeien voor de pro duktie van vlees en bovendien minder slachtkalve- ren. Daardoor zou het vleestekort dan zeker ver dubbelen! Eén van de mogelijkheden om de rund en kalfsvleesproduktie te verhogen ziet ir. P. Hoog- schagen van de vak-directie veeteelt en zuivel in het kruisingsprogramma met de Charolais, zoals dat dit jaar in uitvoering is. Het is zo, dat haast elke melkveehouder wel een paar koeien heeft, waarvan hij geen nakomelingen wil aanhouden, ook niet wanneer het vaarskalveren zijp. Daar kunnen ver schillende reden voor zijn, maaj* veelal zijn het de koeien, die wat minder melkproduktief zijn. Welnu, het is geen bezwaar om deze zwartbonte koeien te kruisen met een ander ras, bijv. Charolais. Een ras dat speciaal geschikt is vooir de vleesproduktie. De dieren zijn zwaar gespierd en fors ontwikkeld; ze groeien snel. Ze leveren veel vlees, de vet-aanzet is gering. Daarentegen leveren ze nauwelijks genoeg melk om hun eigen kalf te kunnen voeden. De Charolais-kruislingen hebben zich bij deze proeven gunstig onderscheiden, omdat zij vrijwel steeds een zeer goede groei en een goede slachtkwa liteit hadden. De bespiering van deze dieren was goed en vergeleken met zuiver zwartbonten, ver vetten ze niet sneL Deze kruislingen waren even goed als roodbonte dieren van het Maas-Rijn-IJssel- vee, wat de vleesproduktie betreft en dus waren ze belangrijk beter dan zuivere zwartbonten. Planologische ambtenaren zetten in hun rapporten dat het probleem van de tweede, woning eefi groot probleem is maar zij verbieden het zetten van een huisje daar waar er zo'n behoefte aan is. Aldus een verzuchting van ir. C. S. Knottnerus voorzitter van het KNLC en het Land bouwschap, tevens lid van Provinciale Staten van Noord- Brabant en in die functie bij de voorbereiding van een streekplan betrokken, in de algemene vergadering van de stichting zelfstandige handel en industrie, de organisa tie van handelaren en industriëlen in de agrarische sector. Hij maakte daar deel van uit een forum dat het plan Mansholt onder de loupe nam en dat verder bestond uil ir. M. G. Wagenaar Hummelinck, voorzitter van de stich ting Z.H.I., dr. ir. de Hoogh van het Landbouw- Econo mische Instituut, ir. J. A. P. Franke, directeur generaal van de voedsel voorziening, prof. dr. J. Horring, hoog leraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen en voorzitter van de Commissie Landbouw van de Sociaal Economische Raad, dr. C. H. L. van Beukering, voor zitter van het hoofdproduktschap voor akkerbouwpro- dukten en dr. J. Buter, secretaris van het Algemeen Orgaan Voedselvoorziening. Grond kan slechts door een bepaalde groep kopers vrij worden aangekocht nl. door de boeren en tuinder, aldus de heer Knotterus. Wil men de grond voor de recreatie gebruiken dan gelden er zoveel beperkende bepalingen dat de prijs geweldig wordt opgedreven. Er zouden naar zijn mening heel wat marginale, dat wil zeggen voor de landbouw marginale, gronden in Neder land zijn als het bouwen van die tweede woningen vrij was. Twee nadelen moeten echter ook worden ge noemd. Het eerste is dat, samenhangend met het hoge geboortegewicht, het percentage doodgeboren dieren wat hoger is dan bij zuivere zwartbonten. Daarom is het niet aan te bevelen om pinken te doen insemineren met zaad van de Charolais. Bij oudere koeien valt het percentage doodgeboren dieren meestal wei mee, vooral wanneer de Charolais-stie ren nog wat op deze eigenschap zijn uitgeselecteerd. Een ander bezwaar is, dat de kalveren in de eerste levensdagen soms wat moeilijk willen drinken uit een emmer. Enig geduld van de boer is dan wel ge wenst. overwegend goede resultaten hebben ertoe geleid zoals onlangs het Fondsbestuur heeft bekend gemaakt dat door het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw geld ter beschik king is gesteld voor een uitgebreide praktijkproef, waarbij in 1969, dus dit jaar, ongeveer 5.000 zwart bonte koeien worden geïnsemineerd met zaad van Charolais-stieren. Ten dele wordt dit zaad inge- De ministers van landbouw van de E.E.G. zullen de vaststelling van nieuwe Europese zuivelprijzen, die reeds drie maanden is vertraagd, hoogstwaar schijnlijk opnieuw moeten uitstellen, tot het einde van het jaar, zo is woensdag in Brussel vernomen. In maart j.L hebben de ministers als noodmaat regel het campagnejaar voor zuivel (en ook rund vlees) tot 30 juni verlengd, omdat de bestaande prij zen op 1 april j.l. afliepen en zij nog geen akkoord over niéuwe prijzen hadden kunnen bereiken. Onderhandelingen die sedertdien zijn gevoerd, heb ben de zaak niet nader tot een oplossing gebracht. Bovendien is nu ook nog een vergadering die voor volgende week in Luxemburg was voorzien, op Frans verzoek uitgesteld. De eerstvolgende bijeen komst van de ministers is nu pas voorzien voor 30 juni. Verwacht wordt dat ze dan niet meer kunnen doen dan de oude Europese prijzen voor melk, boter, melkpoeder, en rundvlees nog eens verlengen, tot 1 november of zelfs 1 januari. Het grote struikelblok bij het prijzendebat is het probleem van het grote boteroverschot. Dr. Mans- holt heeft 'n forse verlaging van de Europese boter - prijs voorgesteld om de afzet ervan te stimuleren. ZIJN woorden kregen bijval van forumgenoten. Prof. Horring zou de planologen wel willen aanraden als Nederlandse bijdrage tot uitvoering van het plan Mans- holt 100.000 ha aan te bieden. Daarmee zou het Neder landse landbouwareaal dan kunnen worden verkleind ter wijl de tweede woningen erop gebouwd zouden kunnen worden. Huisjes hoeven nog niet eens, het mogen ook bomen zijn, vond ir. Wagenaar Hummelinck. het Amsterdamse bos indachting. Hij was van mening dat veel grond in ons. land als marginaal wordt beschouwd die voor recrea tie doeleinden meer zou hebben opgebracht als er maai een vrij prijsmechanisme was geweest. Moet Nederland in die vijf miljoen ha grond die de Europese Commissie uit de landbouw wil doen verdwij nen nu echt wel een evenredig aandeel leveren, vroeg iemand in de zaal. Antwoord van dr. ir. de Hoogh: maat schappelijk gezien is het het beste voor dat uit de pro duktie nemen van landbouwgrond het eerst te denken aan de dichtst bevolkte gebieden van de E.E.G.: Nederland, West-Duitsland, België. LI ET forum had ook een hartig woordje te zeggen over de manier waarop de Eufop. Commissie het tot stand komen van moderne landbouwondernemingen en van produktengroeperingen wil stimuleren. De landbouw bedrijven zullen inderdaad wel groter worden maar men moet dat niet met subsidies forceren, vonden ir. Fr. Franke en prof. Horring. Bij de methode die de Euro pese Commissie voorstaat zo meende de hoogleraar gaat de door haar gewenste afvloeiing van vijf miljoen men sen uit de landbouw in tien jaar tijd 100 miljard gulden kosten, terwijl men er produktie verhoging mee bevordert. Men zou dat geld beter kunnen besteden aan het scheppen van werkgelegenheid buiten de landbouw. Voor produ centen groeperingen hield prof. Horring toch wel een bescheiden pleidooi. Hij kon zich voorstellen dat er in Italië behoefte aan bestaat maar grote investeringssubsidies moeten er niet heen: het moet bij een aanloopsubsidie blijven en als er in de markt moet worden ingegrepen dan moet dat niet gebeuren door particuliere organisaties als de producen tengroeperingen maar door de overheid met inspraak van het bedrijfsleven zoals dat hier in Nederland via de produktschappen gaat. Ir. Buter uitte de vrees dat men het producenten- groeperingen een collectivistische richting inslaat en ook df. van Beukering had grote bezwaren. Als de in dustriële 'ondernemingen die zich op eigen initiatief ves tigen die steun ook krijgen. De heer van Beukering ves tigde o.m. de aandacht op de grote rol die de zelfstan dige handel speelt bij de afzet 'van onze aardappelen. Waar zo'n zelfstandige handel en industrie bestaan is geen behoefte aan producente groeperingen en waar er wel behoefte aan is moeten zij zich maar zonder steun zelf redden. voerd uit Frankrijk. Maar een ander deel wordt (rechtstreeks gewonnen van een viertal reeds in Nederland aanwezige Charolais-stieren, die eigen dom zijn van een aantal particulieren. Deze hebben hun stieren tijdelijk tegen een zekere vergoeding af gestaan aan drie Verenigingen voor Kunstmatige Inseminatie. Van deze verenigingen is „Zuid-West- Nederland" er één van. De kosten, die aan de win ning van het sperma en aan het insemineren ver bonden zijn, worden grotendeels vergoed door het O. en S.-fonds. De verenigingen voor k.i. houden een nauwkeu rige registratie bij van de inseminaties met het Charolais-sperma. Tevens zullen straks de kruisling kalveren ge registreerd en nagegaan worden hoe hoog het doodgeboren dieren ligt, gegevens over de groei en eventuele moeilijkheden bij de opfok, of de dieren worden verkocht voor de kalver- of rundveemesterij en de weiderij. Daarna kan nagegaan worden of de Charolais een belangrijke bijdrage kan leveren aan de vleesproduktie. De boeren zou men dan moeten schadeloosstellen door een hogere prijs voor melkpoeder. De Duitse regering, die o.m. rekening moet houden met de verkiezingen in september, en ook Nederland, menen dat het boteroverschot ook met een 'veel minder forse prijsverlaging kan worden bestreden. Frankrijk en België verlangen vooral zekerheid dat het boereninkornen niet zal worden aangetast en streven een globale oplossing na, waarbij van Franse zijde wo>rdt aangedrongen op een margarine heffing. Naar verluidt hebben voorbereidende dis cussies door de deskundigen van de permanente vertegenwoordigingen te Brussel over de plannen die van verschillende zijden naar voren zijn ge bracht, tot op heden nog geen uitzicht op een voor allen aanvaardbare oplossing van het probleem ge opend. In Brussel verwacht men overigens dat het zuiveldebat in het najaar nog gecompliceerd zal worden, doordat dan ook een nieuwe regeling voor de financiering van de gehele gemeenschappelijke landbouwpolitiek aan de orde komt, waarvan aan het einde van het jaar mede de definitieve afsluiting van de overgangsfase van de E.E.G. zal afhangen. COPA WIJST PRIJSVOORSTELLEN MANSHOLT AF In de Europese boerenbonden staat men afwijzend tegenover de prijsvoorstellen van de vice-voorzitter der Europese Commissie dr. S. L. Mansholt. De voor zitter van de COPA, Jean Deleau, heeft in München met nadruk naar voren gebracht dat zijn organisatie het in genen dele eens is met de analyse van Mans- holt, die o.m. denkt aan een blokkering van de prij zen van overtollige landbouwprodukten. Voorzitter Deleau eiste dat de exportmogelijkheden voor agra rische produkten uit de E.E.G. onvoorwaardelijk wor den behouden, ook tegen de prijs van voortzetting der exportsubsidies. Het bestuur van de COPA heeft verleden week met dr. Mansholt over de prijssituatie in het bedrijfsjaar 1970/'71 gesproken, maar bijzon derheden hierover zijn nog niet bekend gemaakt. L. E. I. PUBLIKATIES No. 2.7. Achtergronden van de beroepskeuze van boerenzoons. Een onderzoek in Friesland en Noordbrabant drs. C. J. M. Spierings en drs. F. J. Heunks ƒ6,50 No. 2.8. De exploitatie van land- en tuinbouw bedrijven als nevenberoep. Een proefonderzoek in de gemeenten Nederweert en Wierden naar de groep personen die zelfstan dig deelnemen aan de agrarische produktie, maar daaraan minder dan de helft van hun arbeidstijd besteden. Ir. P. v. d. Linden en F. M. de Noord ƒ6,50 No. 2.11. Beroepsverandering door zelfstandige agrariërs en de vermindering van het aantal be drijven op de zandgrond 5,50 Tuinbouwcijfers 1969 ƒ6, No. 3.2. De financiële positie van een aantal landbouwbedrijven in de boekjaren 1964/1965, 1965/1966 en 1966/1967. Drs. S. Aukema en G. van Donselaar ƒ6,50 No. 3.3. De,resultaten van de bedrijven in eigen beheer in de Wieringermeer en de Noordoostpol der in 1965/1966 en 1966/1967 ƒ6,50 Landbouwcijfers 1969 6,75 Te bestellen door overschrijving van bedrag op giro 412235 ten name van het L.E.I. te Den Haag. Op girostrookje vermelden: „^gadaublik^tie no

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7