LANDBOUWSCHAP Uniek systeem van 10.000 meter transportband in Europoort Snelle groei van de gewassen VAN HET Tuinbouw slaat een brug 6 van ruim 10.000 meter lengte. Deze uitzonderlijke lengte aan transportbanden, die aan hoge eisen moes ten voldoen, is door Rubberfabriek Vredestein Loos duinen N.V. geleverd. Specialisten van deze fabri kant hebben de transportinstallaties voorzien van eindloos gevulkaniseerde rubber banden die zijn ver* sterkt met polyester-nylon weefsel-inlagen. Deze in het rubber vewerkte speciale weefsels geven de trans portbanden de benodigde eigenschappen; hoge trek S' sterkte en geringe rek, soepelheid, laag gewicht waar door grote lengten zijn toe te passen. De stroom pro- dukten over dit netwerk van transportbanden wordt soms door schachten hoog boven het fabrieksterrein vervoerd in de opslagloods voor verpakte kunstmest, voor automatische belading van vrachtwagens naar schepen aan de kade en voor overslag In spoor wagons. Het gehele transport- en laadsysteem funk- t ion eert met een minimum aan mankracht. De onlangs officieel geopende kunstmestfabriek van Esso Chemie N.V. past een zeer modern interes sant en efficiënt transportbanden-systeem toe voor de doorstroming van produkten. Aanvoer, opslag en verlading van het eindprodukt is vergaand gemechaniseerd en geautomatiseerd en geschiedt met behulp van een transportbanden-stelsel UIT DE PRAKTIJK (Vervolg van vorige pagina, WIJ schrijven half juni, terwijl het ook in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN prachtig zomers weer is. Reeds enige dagen is het onbe wolkt en warm. Voor enkele vruchten zou een regenbui weer goed doen. Hoewel met wellicht nog een kleine achterstand op vorige jaren is deze door het betere weer van de laatste dagen een heel eind ingehaald. Vooral bieten en aardappelen groeien snel. Vele boeren hebben de bieten tegen de bieten- vlieg of tegen mangaangebrek gespoten. De schade hiervan valt over het algemeen wel mee. Wat de luizentellingen betreft, blijken er dit jaar al vroeg en plaatselijk veel zwarte bonenlui zen voor te komen. Ook de groene perzikbladluis breidt zich plaatselijk snel uit. Veel percelen werden dan ook al bespoten om schade door ver- gelingsziekte te beperken. Tijdige bespuitingen gaven in het verleden meestal minder aantasting te zien. De bietenpercelen welke met de tasdunner wer den bewerkt, vertonen een goede stand, in zoverre dat het percentage, tweelingen wat er nog in voor komt vrij hoog is. Aangezien er dit jaar veel twee lingen voorkwamen en ook deze machine ze niet kan opéénzetten was dit te voorzien. Met gebruik making van éénkiemig zaad, ziet er deze methode hoopvol uit. Er is intussen ook weer met de aardappelziekte- bestrijding begonnen. Grote waakzaamheid is hierbij, ondanks het wime droge weer, toch wel geboden teneinde een goede opbrengst van een goede kwaliteit te krijgen. We konden reeds lezen dat in een paar belangrijke West-Europese landen het areaal is teruggelopen. Van de betere prijzen van de laatste weken konden gelukkig nog enige collega-aardappel telers profiteren. Alles bij elkaar was de aard- appelmarkt dit seizoen wel erg fluctuerend. Vlas en erwten vertonen in veel gevallen een slechte en onregelmatige stand. De oorzaak hier van moet gezocht worden in de minder goede struktuur van de grond direkt onder het zaaibed. Begrijpelijk na het natte najaar. De stand van de plantuien die in onze streek nogal geteeld worden is de laatste dagen verslech terd. De zaaduien zijn volop in groei, met hier en daar de eerste verschijnselen van stengelaaltjes. A. van Dijk Afdeling Voorlichting Landbouwschap Het valt niet te ontkennen, dat in Nederland de tuinbouw gewoonlijk de beleidsvraagstukken anders benadert dan akkerbouw of veehouderij. De hoofd afdeling Tuinbouw van het Landbouwschap, en ze ker het secretariaat, bestaande uit de heren drs. M. J. Camps en L. Mulder, heeft dan ook de belangrij ke taak om steeds weer de verbinding te leggen tus sen het landbouwbeleid in het algemeen en de tuin bouw. Zij moeten ervoor zorgen, dat de tuinbouw een volwaardige plaats krijgt in het landbouwbeleid. „We moeten", zegt drs. Camps, „de tuinbouw in brengen in de landbouw en de landbouw in de tuin bouw". Dit betekent, dat er voortdurend gesperd wordt naar mogelijkheden van samenwerking, naar aanknopingspunten. De hoofdafdeling Tuinbouw met de afdelingen Groententeelt en Fruitteelt zijn niet de enige Land bouwschapsorganen waarvoor de heren Camps en Mulder in touw zijn. Hun goede zorgen strekken zich ook uit over het secretariaat van de hoofdafde ling Siergewassen waarbij de afdelingen Bloembol lenteelt. Boomkwekerij en Bloemkwekerij zijn inge deeld. BONTE VERSCHEIDENHEID Zoals u ziet komen aldus de vele facetten van de Nederlandse tuinbouw tot him recht. En waar in deze rubriek verder over tuinbouw wordt gespro ken, nemen wij stilzwijgend aan dat u begrijpt dat wij dan het oog hebben op deze bonte verscheiden heid. Via de tuinbouwsector is er een brug geslagen tussen de vaktechnische organisaties en de centrale landbouworganisaties. Het streven om van het Landbouwschap een samenwerkingsorgaan te ma ken bestond er in de tuinbouwvleugel van het Landbouwschap eigenlijk al vanaf het begin. De nauwe band die er is geknoopt blijkt bijvoor beeld uit de bezetting van een aantal voorzitter plaatsen. Zo is de voorzitter van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen tevens voorzitter van de hoofdafdeling Tuinbouw: de voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie is ook voor zitter van de afdeling Fruitteelt: de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur bekleedt dezelfde functie in de hoofd afdeling Siergewassen en in de afdeling Bloembol lenteelt. Verder zijn er nauwe contacten met de Vereniging De Nederlandse Bloemisterij, met de Bond van Boomkrekers en met de Nederlandse Boomkwekers Federatie, die alle vertegenwoordigd zijn in de desbetreffende hoofdafdelingen. De heer Camps is trouwens secretaris van de Nederlandse Boomkwekers Federatie en als zodanig belast met de redactie van het weekblad De Plantenbeurs. PROPAGANDA BOOMKWEKERIJ Het Landbouwschap is ook betrokken bij de bin nenlandse en buitenlandse propaganda voor boom kwekerij produkten doordat de heer Camps secreta ris is van de stichting Plant Propaganda Holland, in de wandeling PPH genaamd. Zeer intens is ook de samenwerking op het gebied van EEG-vraagstcrkken. De heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau en van de hoofdafdeling Tuinbouw, is voorzitter van de EEG-contactgroep groenten en fruit, die door de drie centrale land bouworganisaties in het leven is geroepen. Daarin is ook de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) vertegenwoordigd. Vanuit deze contactgroep wordt regelmatig een delegatie naar Brussel afgevaardigd om daar in het verband van de COPA (het over koepelend orgaan van de Europese landbouworga nisaties) besprekingen te voeren en contacten met buitenlandse telers te onderhouden. Sinds 1959 is de heer Camps secretaris van deze delegatie. Hieruit kimt u bijvoorbeeld afleiden, dat het Landbouwschap geen eenzame roeper in de woestijn is als het zoals onlangs gebeurde om een in voer kalender voor groenten en fruit vraagt Organi saties als het Centraal Bureau en de NFO hebben dan ook bijgedragen tot het nemen van dat besluit. INBRENG Door de vele contacten die het secretariaat onder houdt is het mogelijk, dat de tuinbouw een inbreng heeft in alle facetten van het landbouwbeleid, of het nu gaat om buitenlandse aangelegenheden, be lastingkwesties, verziltingsproblemen of planologie. De tuinbouwmensen van het Landbouwschap wa ren er om maar iets te noemen als de kippen bij om onmiddellijk na het tot stand komen van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds na te gaan welke mogelijkheden hierin voor de tuinbouw lagen. De voorstellen die werden ingediend droegen ertoe bij, dat er een afbraakpremie kwam bij bedrijfsbeëindi ging en een rooipremie voor de sanering van boom gaarden. Het zou een vervelende opsomming worden als we hier een overzicht gaven van de vele onderwer pen waarmee het Landbouwschap op het gebied van de tuinbouw is bezig geweest in de afgelopen jaren, of thans nog mee bezig is. Het belangrijkste is misschien wel, dat uit dit stukje iets blijkt van de belangrijke rol die de tuin bouwmensen van het Landbouwschap spelen in het zeer veelzijdige organisatiepatroon van de tuinbouw. Zij verkeren in de positie dat zij dit gehele terrein goed kunnen overzien, waardoor doublures voorko men kunnen worden en leemtes gevuld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6