UIT DE PRAKTIJK Aardappelen 1969 Opslag van aardappelhopen vernietigen Struktuur ondergrond laat te wensen over OVER de weersomstandigheden kunnen we op WALCHEREN heel wat optimistischer zijn dan in de vorige rubriek. Het is voor alle belang hebbenden, zowel landbouwers als hooiboeren en toeristen ideaal weer. Niet te warm en toch flink zonnig. Vooral op de struktuurgevoelige grond en in de lage poelgebieden hebben de gewassen ernstig geleden van de overvloedige regen van eind mei begin juni. De gevolgen daarvan tekenen zich de laatste weken duidelijk af. Er zijn percelen, vooral erwten, waarvan de opbrengst minimaal zal zijn. Dit staat nu al vast. Gelukkig was het aanvanke lijk koud weer wat voor de gewassen gunstig was. Daarna is de temperatuur geleidelijk gestegen en nam het aantal uren zonneschijn toe. Voor de hooi- winning was het bijzonder gunstig, een felle zon en een flinke noord-oostelijke wind. Met veel schudden door de moderne machines was het hooi In korte tijd inschuurbaar. Maandag gemaaid, vrij dag geperst. Ruiteren, wat wel een gevoel van zekerheid geeft, maar veel tijd eist is er dit jaar niet b|j. Althans het wordt aan de liefhebbers overgelaten nu de noodzaak niet aanwezig is. Gemiddeld lijkt de stand van de gewassen op deze tijd iets minder dan vorig jaar maar dit zegt nog niet alles. Een zonnige zomer doet meest al de kg-opbrengsten meevallen. Met de aantasting door de knopmade in de erw ten lijkt het wel mee te vallen. Wij hebben noch muggen, noch aangetaste knoppen waargenomen. Sommige kollega's hebben uit voorzorg toch maar een bestrijding uitgevoerd. De bestrijding van „het kwaad" in de aardappe len gaat nu ook weer de volle aandacht vragen. Het geregeld toepassen van de bespuitingen is een eerste vereiste om te komen tot een goede bestrij ding. Feitelijk is het geen bestrijding want als het goed is, is de ziekte niet aanwezig. Een bespuiting uitvoeren tegen „het kwaad" is een serieuze po ging te vóórkomen dat het gewas met phytophtho- ra wordt besmet. Een belangrijke besmettingsbron is opslag van aardappelafvalhopen. Ondanks vele waarschuwingen zijn er toch nog kollega's die hier tegen geen maatregelen nemen. Mogelijk omdat hun eigen perceel aardappelen naar hun mening hiervan geen gevaar te duchten heeft. De schim mels kunnen echter over een grote afstand ver spreid worden. Bovendien kunnen dichtbij liggen de percelen van andere kollega's veel groter ge vaar lopen. Uit kollegialiteit tegenover percelen van de omliggende buren blijft het toch gewenst dat opslag wordt vernietigd. Door het gunstige weer van de laatste weken zijn de werkzaamheden vlot verlopen. Voor de on- kruidbestrijding in de hakvruchten was dit gun stig. Op de meeste bedrijven is men weer door de kwaadste periode heen. Gelukkig maar want verschillende kollega's hadden er moeite mee het hoofd koel te houden. We kunnen ons nu weer gaan wijden aan de nazorg van de gewassen, met de hoop dat er op tijd weer een buitje regen valt. MA de 25 a 30 mm neerslag op ZUID-BEVELAND van 14 dagen terug hebben we wel een zeer zomerse periode gekregen. De gewassen zijn door volop zon en warmte flink gegroeid. Jammer ge noeg komen door de langdurige droogte ook al weer verschillende gebreken aan onze gewassen naar voren. Het blijkt steeds meer en meer dat de struktuur van de grond en dan niet de bovenste laag van 5 of 8 cm, maar de laag die daar onder zit veelal zeer slecht en dan ook de grootste boosdoener is. Dat vlas en erwten hiervan te lijden hadden werd reeds eerder vermeld. Thans is het zo dat er zowel in de jongere als in de oudere poldergebieden verschillende bieten percelen zijn die de laatste dagen sterk in stand zijn achtergebleven. Geelkleuring van het blad en vertraagde groei zijn de beelden in de jongere pol ders. In de oudere poldergebieden komt hier nog dikwijls een rood-paarse verkleuring aan de bla deren bij, dit wijst op kalk- en fosfaatgebrek. Om dit te voorkomten is het gewenst om voldoende kalk in de grond te brengen. Schuimaarde is hier voor een van de meest geschikte en voordeligste meststof. Het is dan ook nu de tijd om voor het volgende jaar schuimaarde te bestellen voor die percelen waar het volgend jaar bieten moeten komen. De aantasting door de zwarte bonenluis in d<5 bieten is de laatste week vrij sterk toegenomen Verschillende percelen zijn reeds gespoten, op an dere percelen zal het binnenkort noodzakelijk worden. De CCC is dit jaar vrij vroeg toegepast, de weersomstandigheden wanen gunstig en de tarwe was nog jong zodat alles bij elkaar de werking vrij sterk is geweest. Vele tarwepercelen zullen dan ook zeer kort blijven. In het algemeen laten de granen thans een min dere stand en een wat lichtere kleur zien dan aan de hand van de N-giften en de stand van enkele weken terug verwacht kon worden. De stand van de aardappelen is zeer goed, voor al waar vroeg gespoten is. De laat gepote hebben een grote, vrijwel niet te overbruggen achterstand in te halen. Voor de gemengde- en graslandbedrijven zijn het enkele zeer goede weken geweest om het hooi binnen te halen. Toch dient opgepast te worden dat niet te snel binnengehaald wordt wegens het risico van broei. (Zie verder volgende pagina) B. ZINKWEG. Schouders" aan de rug óók nog na loofklappen* voorkomt groene knollen. In het voorjaar van 1969 was het wel erg moei lijk de aardappelen in een redelijk bekwame grond te krijgen. Een strenge winter zonder sneeuw waar we al zo lang naar verlangd hebben is er Bij de laatste maal aanruggen een kouter 15 cm diep door elke voor geeft zelfs tot in de oogsttijd een hetere waterafvoer. niet gekomen. Die percelen op de zwaardere klei gronden welke geen goede structuur hadden n.l. goed ontwaterd en in ruime mate groenbemesting toegepast, zijn eigenlijk nimmer geschikt geweest om ze zo diep los te maken als we graa^ hadden gewild. Met 10 cm waren die wel aan het eind. Over het geheel genomen kan worden aangeno men dat nergens de grond beneden die 10 cm zo erg goed doorlatend is. Dat houdt in een belangrijk vertraagde afvoer naar de drains gedurende het groeiseizoen en ook tijdens het oogsten. Een hulpmiddel hierbij is het gebruik van zware kouters in de voor de laatste maal aanaarden, wanneer „schouders" aan de rug worden gebouwd. Het is onbegrijpelijk dat deze zo weinig worden toegepast. Vorig jaar is tijdens het oogsten het nuttig effect hiervan weer duidelijk gebleken, waar als proef in enkele voren de kou ters waren opgetrokken. DIE slechte structuur geeft ook een grotere vat baarheid voor phithopthora. Daarom nu voor al: Vroegtijdig beginnen en met niet te grote tus senpozen tot het einde volhouden met snuiten. De late ontwikkeling van het gewas houdt ook de mogelijkheid in van laat afrijpen. Met 't schrik- *t>eeld van de zeer late oogst 1968 in het geheugen zullen sommigen geneigd zijn tot doodspuiten over te gaan. Dat kan funest zijn voor een goede kwali teit. We hebben in de laatste jaren een sterke toe neming van de afzet naar de verwerkende indus trie in eigen land gekregen en een zeer sterke uitbreiding naar die industrie in West-Duitsland. Beide vragen naar een uitgerijpte aardappel. Voor chips beslist geen doodgespotene! Bij een rondrit door het Z.W. Zeekleigebied valt het op dat nog enkelen geen of te smalle wend akkers houden. Met 2 of 3 maal aanaarden en 12 tot 15 x spuiten is het resultaat vaak materiaal breuk en een lage opbrengst, van meest misvorm de knollen. Werkelijk dit kost meer dan het op levert. HE uitbreiding van de gezamenlijke afzet gaat in U verschillende gebieden maar langzaam. En met een grotere landelijke bundeling loopt het helemaal slecht. Ik had zo gehoopt dat de verlies gevende prijzen van de oogsten '67 en '68 aan een en ander wel een flinke stoot gegeven zouden hebben. Dat is niet uitgekomen. Moeten er eerst nog meer slachtoffers vallen? Een jaar of 10 geleden zei een bekende grossier op een bijeenkomst van het Aardappel £":udie Cen trum tegen mij: „Die aardappelen moeten niet te duur worden, als ik 20 ct/kg moet betalen af sor- teerinrichting is het mij welletjes". Gezien de al gemene prijsstijging nadien is dat nu wel 25 ct. Een paar jaar later merkte ook op een bijeen komst van genoemd Studie Centrum een grote frites voorbakker op dat hij wel 35 ct/kg wilde betalen voor goede Bintje maat 60 en op in juli en augustus geleverd. Alléén bij gezamenlijke afzet is aan het een en ander heel veel te !oen. Het aantal fusies in ons land is angstwekkend groot» Alleen vele aardappeltelers menen het nog net als hun grootvaders alleen wel aan te kunnen,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5