Nog weinig aardbeien DINGEN VAN DE WEEK 4 LANDBOUWTELLING GROENTEN IN OPEN GROND JULI 1969 Van 12 juli tot en met 2 augustus zal wederom de oppervlakte cultuurgrond beteeld met groenten in de opengrond worden geregistreerd. Het daartoe aan de telers uit te reiken „beschrijvingsbiljet" dient binnen 5 dagen na uitreiking bij die districtsbureauhouder te worden ingeleverd. De opgave dient in het algemeen te geschieden naar de toestand op 13 juli a.s. Tevens moet opgegeven worden voor welke oppervlakten een teeltcontract is afgesloten, zowel met de verwer kende industrie als die via veilingen, commissionairs enz. Zaaizaadcontracten vallen hier buiten. BI. PHYTOSOL NU OOK TEGEN BONEVLIEG RASSENLIJST FRUIT 1969 Betrouwbare en praktische gegevens be treffende de gebruikswaarde van de belang rijkste fruitgewassen geeft de rassenlijst Fruit. Daarvan is kortgeleden die voor 1969 verschenen. Hierin zijn de laatste gegevens van het rassenonderzoek verwerkt. Naast de omschrijving van de rassen, de groei, produk- tiviteit, vatbaarheid voor ziekte enz. zijn te vens bijzonderheden over 't Nederlands Ras senregister en een lijst van eigenaren van goedgekeurde klonen en licentiehouders op genomen. Toezending van de Rassenlijst Fruit 1969 volgt na overmaking van f 2,50 t.n.v. het I.V.T., Postbus 16, Wageningen op giro 897111 Coöp. Raiffeisenbank Bennekom, onder ver melding van no. 427 Rassenlijst Fruit 1969. Het bekende Bayer-middel Phytosol, voor de zaadbehandeling tegen de uievlieg, is nu, aldus be richt ons Bayer-Agrochemie n.v. te Arnhem even eens goedgekeurd voor zaadbehandeling ter bestrij ding van de bonevlieg. Deze behandeling dient kort voor het zaaien van het bonezaad te geschieden door dit te bevochtigen met 1 ml water Per kg en direct daarna gelijktijdig behandelen met 2 gram per kg Domarsol-Spuitpoeder en 4 gram per kg Phytosol- Zaadbehandeling. Daarna het zaad gedurende 3 a 4 minuten in een droog-ontsmettingstrommel rond draaien. Aangezien enkele andere middelen tegen de bonevlieg inmiddels zijn komen te vervallen, kan hu in voorkomende gevallen .Phytosol worden toegepast. Het was in de afgelopen periode niet druk met de aanvoer van aardbeien in Zeeland. De oogst in de meeste kassen liep teneinde en de aanvoer van de koude grond kwam slechts zeer langzaam op gang. In Goes en Kapelle werd dagelijks ge veild maar de hoeveelheden waren nog van ge ringe betekenis. Aangenomen mag worden dat het deze week wel wat anders geworden zal zijn al rekenen we niet op bijzonder grote aanvoeren van dit produkt. In de eerste plaats is het areaal niet groot en verder is de stand van het gewas zodanig dat op het ogenblik niet gerekend mag worden op een grote produktie, vooral niet voor de vroege rassen. Het was er de vorige week te warm en te droog voor. Er zijn telers met aardbeien op plas tiek die er van uit gaan dat nauwelijks de helft Van de produktie van 1968 gehaald zal worden. De prijs was goed. Kasaardbeien werden eind vorige week verkocht tegen prijzen van 6070 cent per doosje van 200 gram en voor de koude grond aardbeien werd eind vorige week tussen 60 en 80 cent per doosje betaald. Deze worden aangevoerd in doosjes met een netto-inhoud van 250 gram. De mogelijkheid bestaat ook om aard beien los in de krat te leveren. Hiervoor zijn speciale kratten beschikbaar waarin 2 kg aard beien gaan. Het aanbod van kasaardbeien zal na deze wqek wel helemaal over zijn'. De telers zullen nu zo gauw mogelijk trachten de tomaten er in te krij gen. Deze worden geteeld na de aardbeien en hoe eerder die kunnen gaan groeien hoe beter het is. De vraag naar ïcasframbozen werd gestimuleerd door het fraaie weer en de prijs liep od van rond 1,per doosje tot op sommige dagen tot f 1,90 per 200 gram. De eerste dag van de vorige week was er een grote vraag naar kruisbessen waardoor voor dit produkt tot 2,25 per kg werd betaald maar dins dag volgde de terugslag. Toen kwamen de bessen beneden 1,per kg en daarna werd tussen 85 en 90 cent per kg betaald. Nog steeds werd alles gekocht voor export naar Zweden. Het aanbod bleef klein. Er zijn weinig telers meer overgeble ven van dit produkt. Degenen die zo lang mogelijk hun appelen heb ben bewaard, zijn daar niet te best mee uit geko men. De beste kwaliteiten kwamen aan 70 cent per kg maar een groot deel ging weg rond 60 cent per kg in de meest gevraagde maten. Overigens was het aanbod van appels in Zeeland niet meer van betekenis. Langzaam kwam vorige week de aanvoer van vroege aardappelen op gang. De prijs lag steeds tussen 70 en 80 cent per kg. Voor alle maten werd een dergelijke prijs betaald. |~\EZER dagen verscheen het jaarverslag over '68 van het Sprenger Instituut in Wageningen. Een goed verzorgd boekwerk met 114 gestencilde pa gina's tekst waarin een beeld wordt gegeven van hetgeen dit instituut doet op het terrein van de be waring en verwerking van tuinbouwprodukten. Het zwaartepunt van de voorlichting ligt de laat ste jaren op de collectieve voorlichting door middel van studiedagen, publicaties etc. Het zou uiteraard te ver voeren om een overzicht te geven van alles wat dit instituut het vorig jaar heeft gedaan ten behoeve van de bewaring en ver werking van tuinbouwprodukten. Toch is het nuttig kennis te nemen van enkele ook voor ons gebied belangrijke zaken uit dit jaarverslag. Uit onderzoek en praktijk bleek in 1968 opnieuw dat het opgevoerde stoken van partijen fruit funest is voor de kwaliteit. Toch wordt het ieder jaar weer gedaan. Gedurende drie achtereenvolgende jaren werden bewaarproeven genomen met Laxton's Su perbe. Als conclusie wordt gesteld, dat gescrubde gasbewaring met 3 CO2 en 3 O2 en gewone gasbewaring 7 CÓ2 en 14 O2 hetzelfde resul taat geven, tenzij men b.v. door beurtjaren te ma ken heeft met een stipjaar. In dat geval verdient ge scrubde gasbewaring met 33 beslist de voor keur. Bij bewaarproeven met Goudreinette kwam naar voren dat het er op lijkt dat een hoger percentage koolzuurgas de scaldontwikkeling vertraagt. De .voorlopige conclusie van 1967 dat 3 CO2 en 3 O2 de beste resultaten geeft bij de bewaring werd in het seizoen 19671968 bevestigd. De proeven zullen nog een seizoen worden voortgezet. Er wer den proeven genomen met het kunstmatig rijpen van Golden Delicious en Cox's Orange Pippin. Veel aandacht werd besteed aan de behandeling van peren in stapelkisten, zulks omdat wordt overwogen om naast appels ook peren in stapelkisten te pluk ken. Een belangrijk onderdeel vormt het leegmaken van de stapelkisten. Bekeken werd het leegstorten van stapelkisten op een transportband met behulp van een kantelapparaat en het ledigen door middel van onderdompeling in een zoutoplossing. Bij het leegstorten worden veel beschadigingen aan de vruchten toegebracht en een bezwaar is ook de aan wezigheid van rot in de partij. Het ledigen in een dompelbad met zoutoplossing is kostbaarder, maar geeft minder moeilijkheden. Wel is het nodig het bad van de waterdumper te verwarmen om het zout op te lossen. Een onderzoek naar de geschiktheid van aard beienrassen voor verwerking leverde voor Senga Sengana voor de diepvries op de bemerking: matig en voor verwerking op siroop de bemerking: goed. Op veel veilingen komt een sorteerlijn waarop zowel appels als peren gesorteerd kunnen worden, meer in eanmerking dan een afzonderlijke lijn voor appels en peren. Een gecombineerde lijn kan groter worden opgezet en beter benut. Daarom werd aan dacht besteed aan het meetsysteem van de zgn. lappenmachines. Door onderzoek werd de bescha diging die toegebracht worden aan het fruit bij het gebruik van volautomatische vullers teruggebracht tot een peil, gelijk aan dat voor de halfautomatische vullers. Speciale aandacht werd besteed aan de droog installatie na de waterdumper. Er staan in dit ver slag ook vele verslagen van proeven in de groente- sektor. Ze zijn te talrijk en te technisch om er op in te gaan. Voor degenen die er belangstelling voor heeft is het verslag echter leerzame lectuur. het moment dat we dit schrijven zijn er zomer- se temperaturen en de ontwikkeling vooral in de kleinfruitsektor zal nu bijzonder snel gaan ver lopen. De achterstand die er was, zal moeilijk inge haald kunnen worden, maar we mogen aannemen dat er drukke weken voor de boeg liggen. Hopelijk zal de prijsontwikkeling van de verschil lende produkten zodanig zijn dat er een redelijke teeltbeloning wordt ontvangen. De vooruitzichten voor de afzet van de verschil lende kleinfruitprodukten zijn niet onverdeeld gun stig. Er moet rekening gehouden worden met grote concurrentie uit het buitenland. De laatste jaren zijn we daar overigens al aan gewoon geraakt. Het zal voor ons aanleiding moeten zijn om alles op alles te zetten om te trachten met een zo goed mogelijke kwaliteit aan de veiling te komen want daarvoor zal zonder twijfel ook de hoogste prijs worden ontvan gen. We zagen het de vorige week heel sterk bij de aanvoeren van Regina van de vollegrond die toen begonnen te komen. Er waren per dag bij dit ras prijsverschillen van 40 tot 50 cent per doosje met 250 gram aardbeien. Dat wil zeggen prijsverschillen van ƒ1,60 tot ƒ2,per kg. Deze werden alleen veroorzaakt door de kwaliteitNiet altijd heeft men in de hand om de kwaliteit zeer goed te doen zijn maar men kan er wel veel aan doen I Dat geldt ook voor de appels en peren die we straks weer hopen te oogsten. Overwegend hangt er een redelijke tot goede appeloogst aan de bomen. Er zijn bedrijven waar men beslist teveel vruchten heeft. Daar zal gedund moeten worden. Zeker in een jaar met een grote produktie moet men grote vruchten hebben om een nog enigszins redelijke prijs te krijgen. Het dunnen kost tijd en geld maar men zal tiet er voor over moeten hebben om straks niet een grote teleurstel ling te krijgen wanneer men vruchten oogst die te klein zijn en waarvoor de consument geen interesse heeft. De kans is zelfs aanwezig dat er een Euro pese maatregel komt dat bij een grote produktie deze kleine vruchten helemaal niet op de markt mogen komen evenmin als trouwens de derde klasse kwaliteit en minder. EXAMENS SPUITEN IN DE LANDBOUW Op het vrijdag 13 juni j.l. gehouden examen Spui ten in de Landbouw te Schoondijke (laatste gedeel te) wisten alle kandidaten het diploma te behalen. i>it waren: W. C. M. Baecke, Biervliet; C. A. van Belois, Bier vliet; R. A. E. Blondeel, Aardenburg; W. C. M. Blon- deel Aardenburg: C. M. F. Buijsse, Biervliet; H. J. M, Cammaert, Schoondijke; E, V. Th, Doens, Bier vliet; R. G. M. Doens, IJzendijke; H. E'. M. M. Maen- hout, IJzendijke; C, H, C, Maenhout, Sluis; N. P. I. J. Maes, Aardenburg; S. van Male. Aardenburg; J. J. Provoost, Nieuwvlüet; P. J. Provoost, Cadzand; J. W. Risseeuw Groede; J. W. Rosseel, Aardenburg; R. M. A. Scheppers, Aardenburg; J. M. v. d. Vijver, Sluis; W. T. F. v. d. Vijver, IJzendijke; A. C. M. van "Waes, IJzendijke; C. A. van 't Westeinde, Groede; E. J. M. Wijffel^ te l^aterlandkerkje. BESCHERMING SISALTOUW TEGEN ROTTING, SCHIMMEL EN INSECTEN De Verenigde Touwfabrieken N.V. te Rotterdam behandelen sisaldraden met een anti-microbisch mid del ten einde oogstbindtouw te beschermen tegen rotting, schimmels en insecten. Het anti-microbische middel, D'owicide 7 (CgClsOH), wordt geproduceerd door Dow Chemical. Het behoort tot een serie industriële, van fenolen afgeleide schim mel- en bacteriebestrijdingsmiddelen met een doel treffende werking tegen schimmels, algen, virussen en micro-organismen. Het is ongevaarlijk voor per sonen die er mee moeten omgaan, het is -vrijwel reuk loos en het heeft een hoog bacillenvernietigend ver-; mogen bij een lage kostprijs. Door het toevoegen van een oplossing van Dowicide 7 in olie aan de vloeistof die nodig is voor een goede verspinning van de vezel tot oogstgaren verkrijgt men een hoge kwaliteit bin- dertouw. UITWERKING VAN CCC OP TARWE Vooral bij tarwe is de laatste jaren in ons land vrij veel onderzoek verricht over <le optimale stik stofbemesting. Het ter beschikking komen van de groeiregulator CCC heeft dit onderzoek sterk ge stimuleerd. Met genoemde stof kan men bij tarwe de lengtegroei van de stengel verminderen en zo de weerstand tegen legeren verhogen. Ter ondersteuning van het onderzoek zijn ook door de Afdeling Granen van het Proefstation voor de Akker- en Weidebouw gedurende een aantal jaren veldproeven uitgevoerd. De resultaten daar van zijn door A. de Jong en ir. N. M. de Vos vast gelegd in Mededeling no. 159 van het P.A.W. „De uitwerking van stikstof en CCC op tarwe." Resul taten van onderzoek op De Eest van 1965 t/m 1967, door A. de Jong en ir. N. M. de Vos. (Te bestellen door storting van f 1,50 op giro 966.643).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4