PLATTELANDSJEUGD 1 Afscheid van een gewaardeerd voorzitter! Sportdag 1969 der P.J.Z. „Dokter De Puut" - een beroemde, maar tragische figuur 18 DAAR slechts op de fusievergadering tussen P. J. G. Z. en B. P. J. afscheid is genomen van de heer Zandee en ook de Plattelandsjeugd hieraan (nog) geen aandacht heeft besteed, voel ik mij ge roepen om nog enkele ivoorden tot de scheidende voorzitter te richten, temeer daar ik enkele jaren met hem heb mogen samenwerken. Op 26 maart 1966 begroette de Ledenraad, te Kruiningen gehoudende nieuwe voorzitter J. C. Zandee. Hij was speciaal uit Nancy, waar hij een klein jaar studeerde, overgekomen om zich te laten verkiezen. Er waren er toen, geloof ik, weinig die hem kenden en nu na drie jaar kan wel gezegd wor den dat er nu weinigen zijn die hem niet kennen. Na ruim drie jaar is dan enkele weken geleden het uur van scheiden gekomen voor een voorzitter, die zich met hart en ziel aan onze P. J. G. Z. heeft gewijd. Er zijn nogal wat problemen geweest in die af gelopen jaren. Vooral het vraagpunt hoe de funktie van de jongerenorganisatie ligt en het Cower-rap- port, waarvan men nog niet weet hoe men het aan moet pakken, hebben in de belangstelling gestaan. Verder zijn door de heer Zandee gespreksgroepen gecreëerd, cursussen op de R. M. L. T. S. georgani seerd, jongerenvertegenwoordigingen in ruilver kaveling soommissies bepleit en met succes. Er zijn jongerenadviesraden bij coöperaties en veilingen gelcomen, ontmoetingsweekenden op het Zilveren Schor met niet plattelandjongeren, ver wezenlijkt. De heer Zandee heeft zich er op een onnavolgbare wijze voor ingespannen. Laat alles V AK AN TIESEKRET ARIA AT De sckretarLs is, wegens vakantie, gedurende de periode 20 juni tot en inct 4 juli a.s. niet op Let sekretariaat aanwezig. De lopende zaken, zoals Stencilwerk, mededelingen voor de jongerenru- briek, enz., vinden normaal doorgang. misschien niet met evenveel succes zijn gereali seerd, maar er is toch altijd wat van blijven hangen. Een hoogtepunt mag zeker het ZLM-jubileum worden genoemd. Veel voorbereidingen, tegen slagen en soms weinig medewerking kenmerkten het jongerenaandeel. Dagen en ook nachten lang is de heer Zandee er mee bezig geweest èn met succes. Zcynder hem was dit niet mogelijk geweest. Ook in landelijk verband is de heer Zandee geen onbekende. Verschillende commissies hadden hem als lid. En aan wat nu is gerealiseerd als P. J. Z.t heeft hij zijn volle aandacht gegeven. Vele be sprekingen en vergaderingen zijn aan deze fusie voorafgegaan met de heer Zandee als grote pro motor. Het zij mij vergeven dat ik nog diverse' dingen niet heb genoemd. Zoals ik reeds zei, is het niet altijd gemakkelijk geweest, het vertrek van een secretaris, het in werken van een vormingsleider. Het steeds van huis zijn, met als gevolg een kracht minder op het ouderlijk bedrijf. Want wanneer je al die uren op telt die de 'voorzitter van huis is geweest en ook binnenshuis aan dit werk heeft gegeven, dan kom je aan een schrikbarend hoog aantal. Het is moeilijk om jou, Jaap, op een passende wijze dank te zeggen voor alles wat je voor onze organisatie hebt gedaan. Je hebt, en dat is zonder overdrijving, drie jaar van je leven gegeven aan die P. J. G. Het is een leerzame tijd geweest, ook door de contacten, die j# door de P.J.G., binten de vereniging had. Ik hoop dat je nog vele jaren de resultaten hier van plukken mag Je zult de annalen van de P. J. G. ingaan als een groots voorzitter. Alle lof voor wat je hebt gedaan Nogmaals ontzettend veel dank en mag ik je alle goeds toewensen in je verdere leven. ADDIE DEES—DE LOOF F. Hierbij een overzicht van de aanvangstijden der diverse sportonderdelen. Wij hopen dit schema nauwkeurig te handhaven. Zorg daarom dat U op tijd aanwezig bent op de plaats van handeling, (zie terreinindeling in Uw pro grammaboekje.) I 10.00- 12.50 uur: volley dames (veld C3) heren (veld Cl en C2) 10.00- 16.00 uur: voetbal (Veld A en B) 12.50- 13.45 uur: PAUZE 13.45-14.15 uur: 100 m. dames -f- kogelstoten heren 14.15-14.45 uur: 100 m. heren -f- kogelstoten dames 14.45 15.15 uur: hoogspringen dames heren 15.15-15.45 uur: verspringen dames -F heren 15.45- 16.15 uur: 800 m. 1500 m. 16.15-16.30 uur: touwtrekken heren 16.30- 16.45 uur: 4 x 100 m. estafette 16.45 - 17.30 uur: Damesvoetbal Brabant-Zeeland (veld A) Volley: Poule A (veld Cl) 10.00 - 10.20 10.25 - 10.45 10.50- 11.10 11.15 - 11.35 11.40- 124)0 12.05- 12.35 12.30-12.50 Tholen - O.Brab. Axel - Fijnaart Schouw. - verliez. winn. 1 - winn. 2 winn. 3 - winn. 2 winn. 1 - winn, 3 Finale heren Poule B (veld C2> 10.00- 10.20 10.25 - 10.45 10.50- 11.10 11.15-11.35 11.40- 12.00 12.05- 12.35 N. Bev. - Steenb. Hoek - Zevenbergen Hoek - Steenberg. N. Bev. - Zevenbergen Steenb. - Zevenb. N. Bev. - Hoek Poule C (dames) 10.00- 10.20 W.Z.V1. - Fijnaart 10.25- 10.45 Schouw. - O.Brab. 10.50- 11.10 Zevenb. - Axel 11.15-11.35 Tholen - verliez. 11.40- 12.00 Winn. 1 - winn. 2 12.05 - 12.35 Winn. 3 - winn. 4 12.30- 12.50 Finale dames Het voetbalreglement dient als volgt gelezen te worden: voor het bepalen van het eindresultaat in de poules geldt het aantal wedstrijdpunten. Is dit van twee of meer ploe gen in één poule gelijk, dan is het doelgemiddelde be slissend. EEN FOUT IN DE ROUTEBESCHRIJVING: De stoplichten bij het kruispunt R'dam - Oud-Gastel zijn niet -meer aanwezig, omdat het nieuwe viaduct open gesteld is voor het verkeer. Voor het betreffende viaduct, de afrit aan Uw rechterzijde volgen. Rij vervolgens i« de richting Roosendaal. U passeert de spoorwegovergang, welke vermeld staat op Uw route-beschrijving. Na afloop van de Sportdag treffen we elkaar weer in hotel „Concordia" te Steenbergen. Na de prijsuitreiking een geanimeerd bal met muzikale medewerking van het gerenommeerde „TRIO '67". Deze balavonden worden gekenmerkt door sfeer, stem ming en gezelligheid. Al hebt U niet mee gedaan aan d# sportdag, U bent toch van harte welkom. Tot ziens in Steenbergen. We beginnen om 20.00 uur. 135 jaar geleden geboren Vraagt men zeer oude, Walcherse of Zuidbeve- landse boeren naar de beroemdste paardendokter die Zeeland gekend heeft, dan luidt hun antwoord: „Dokter De Puut!" In werkelijkheid was deze geen dierenarts, maar arts en zelfs dat nog niet in de huidige betekenis van dat woord. Zijn levenswijze droeg ertoe bij, dat velen hem niet meer voor men selijke kwalen raadpleegden, maar wél voor dier lijke. En in het Zeeland van de vorige eeuw waren werkpaarden de kostbaarste dieren. De medicijnen die dokter De Puut voorschreef en zijn diagnoses waren, volgens de overlevering, feilloos. En dat zo wel bij mens als bij dier, ofschoon zelden iemand de man ooit nuchter zag. Daardoor is dokter De Puut een legendarische figuur geworden. Hij werd 135 jaar geleden geboren in IJzendijke en wel op 22 oktober. LI IJ heette eigenlijk Anthony de Puyt, een naam ■•die herinnert aan een door de Westerschelde verzwolgen dorp. Maar iedereen sprak na tuurlijk van De Puut en een puut is een kikker, zo dat zijn naam alleen al de lachlust opwekte: Hij stamde uit een geslacht, dat een eeuw eerder een zeer beroemde chirurgijn had opgeleverd, n.l. de beroemde (maar vergeten) Jacobus de Puyt. Wie daarover meer wil weten leze de „Levensberichten van Zeeuwsche medici" van dr. A. A. Fokker en dr. J. C. de Man. Onze dokter de Puut was geen doktor in de me dicijnen. Hij had gestudeerd aan een of andere kli nische school zoals er in de vorige eeuw nog be stonden en was afgeleverd als „gepatenteerd heel meester". Over zijn jeugd is niet zoveel bekend. Wèl staat vast dat zijn huwelijk misging en dat De Puut daardoor aan de drank geraakte. Van die drank is hij nooit meer los gekomen en die zal ook wel bij gedragen hebben tot zijn tamelijk vroege dood op 14 april 1892. Dertig jaar geleden kon men in Middelburg e.o. '(want daar praktizeerde hij tot aan zijn dood) nog vele mensen spreken die zich hem nog goed konden herinneren. Altijd dronken waggelde hij over straat, in zichzelf mompelend. Naar verluidt had dat ge mompel altijd betrekking op de naam van zijn ver dwenen vrouw. Dokter De Puut was klein van ge stalte. Hij droeg een lange, ruige jas, een z.g. schansloper. Steeds droeg hij een hoge hoed, die ook al tegen de draad in opgeborsteld leek. Hij had een rood en puisterig gezicht en moet dus een afschrik wekkende verschijning geweest zijn. Vaak zakte hij op een stoep of in een portiek in elkaar en werd dan door vrienden of de politie naar huis gebracht om zijn roes uit te slapen. Maar nuchter was hij nooit lang. In het genoemde werk van Fokker en De Man heet het dan ook: „Tot een zijlijn (n.l. van de beroemde voorganger!) behoorde ook de verre naneef, de uit IJzendijke afkomstige heelmeester Anthony de Puyt, die voor eenige jaren te Middel burg en elders rondliep en den naam had wonderen te kunnen doen. Deze was door zijn groven abusus (misbruik, n.l. van drank) en wangedrag een schandvlek voor de faculteit en voor zijne famielje". NU de wonderen. Uiteraard is alles volksover levering en niet of moeilijk te bewijzen. Maar dat De Puut fabelachtig begaafd was lijdt geen twijfel. Zelfs dr. De Man, die hem een „schandvlek voor de faculteit" noemde, sprak toen De Puut nog leefde, eens tegen zijn kinderen: „Ja, die De Puut! Kijk, als ik ooit ziek word en wanneer al mijn collega's mij opgegeven hebben, dan moeten jullie tóch De Puut nog eens laten halen!" Dat ty peert de situatie. Het schijnt ook vast te staan, dat De Puut eens door het koninklijk huis is geraad pleegd, waar hij nuchter maar nors verscheen. Zijn diagnose luidde: niets meer aan te doen! En ook dèt bleek juist te zijn. De verhalen rond dokter De Puut zijn nogal ster ke verhalen. In Middelburg had een vrouw een bij zonder moeilijke bevalling. De huisarts speelde de verlossing niet klaar en ging op weg om er een col lega bij te halen. Toevallig kwam dokter De Puut langs, waggelend en wel. Een paar buurvrouwen van de lijdende dame duwden hem de kamer bin nen en smeekten hem om hulp. Met een paar blik ken had De Puut de situatie in zich opgenomen. Tot stomme verwondering van allen trok hij een laars uit en slingerde die in de spiegel, zodat dia onder luid geringel in scherven op de vloer viel. De vrouw in het kraambed vloog overeind, gaf een gil en op hetzelfde ogenblik was het kind geboren, gezond en wel. INGEBEELDE ziekten en schijngevallen doorzag dokter De Puut onmiddellijk. Zo was er" een na geljongen van De Schelde te Vlissingen die zijn been bezeerd had. (Een nagel jongen was een knaap die de gloeiende bouten waarmee de scheepshuid werd vastgeklonken met een tang aangaf). De jon gen liep ten slotte op krukken en kon zich niet an ders meer voortbewegen. De beste medische hulp mocht niet baten en te langen leste zond men de knaap naar dokter De Puut. Deze keek hem eens goed aan en liet hem toen op een stoel plaats ne men. Daarna pakte hij één van de krukken, brak die op zijn knie doormidden en ranselde met de beide stukken de patiënt zó af dat deze in paniek de straat opholde. Op beide benen uiteraard. Zijn kwaal was meteen over. ZULKE verhalen deden de faam van De Puut stijgen. Ze werden in de overlevering nog wat aangedikt en verfraaid. Zo zegt men in het geval van de kraamvrouw, dat hij een pot van on der het bed greep en die door de ruiten heen de straat opslingerde. Nog mooier was het geval vaa een achtjarig jongetje, dat bewusteloos in huis lag en door de huisarts niet bijgebracht kon worden. Ook hier spoedde de arts zich weg om er een col lega bij te halen en sleepten buurvrouwen dokter De Puut naar binnen. Hij was zó dronken dat hij nauwelijks op zijn benen kon staan. Dokter De Puut boog zich over het kind heen, grinnikte wat en zei toen: „Ik bin bezen dat wü ik weten, mae' dat joenk is ut ook!" En daarna wag gelde hij weg. Toch was zijn diagnose ook nu juist, want later bleek dat het kind in een onbewaakt ogenblik een fles brandewijn leegedronken had. Na dat de jongen zijn roes uitgeslapen had was hij weer gezond! De levenswijze van De Puut had echter tot ge volg, dat mensen huiverig werden om hem te raad plegen. Vandaar dat de boeren meer in hem zagen, zo niet voor zichzelf dan toch voor de paarden. Ook hier waren zijn diagnoses feiloos. Wat De Puut op gaf kon men wel naar vilder en slager brengen. W. Geldof

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 18