Gun het gewas ookwat ruimte VERTEGENWOORDIGER TER BORG MENSINGA's SAME Denken in eenheden CEBEC0KADERSCH00L, HUIS 'T VELDE TE WARNSVELD 't Is duidelijk: een Same trekker staat hoog op de benen. Die grote doorlaathoogte voorkomt beschadiging van "hoog" gewas. De 4-wiel aange dreven Same-trekkers hebben eveneens een hoge doorlaat. De eindreductie is in de voorwielnaven aangebracht, niet alleen om hoogte te winnen, maar ook voor een zeer kleine draalcirkei. De 4-takt dieselmotoren van de Same zijn luchtgekoeld: dus snel starten in de winter; ook dèn laat Same U niet in de steek. Uw coöperatief mechanisatiebedrijf geeft U graag nadere inlichtingen. NU 00K EEN B0RGA 0PRAAPPERS IN DE POPULAIRE PRIJSKLASSE! MACHINEFABRIEK N.V. APPINGEDAM TELEFOON 05960 - 2033 13 ontwikkeling van de Nederlandse landbouw is tot voor eerr tiental jaren in sterke mate beïn vloed geworden door eeng eest van „vooral op de kleintjes letten". Op het gemengde bedrijf kwam dit heel sterk tot uiting: als ergens ruimte vrij was, werden een paar koeien of varkens meer gehouden en zo werd de bestaansbasis vergroot. Ook op het weidebedrijf is dit terug te vinden, zij het in wat minder sterke mate. Het akkerbouwbedrijf, eerder beïnvloed door grote machines, ging al vroeger over tot passende eenheden. Hiermee wil niet ge zegd zijn dat het eren van het kleine foutief zou zijn geweest of nog is, integendeel, juist mede daardoor staat onze landbouw aan de top van het produktie- niveau. We moeten dit echter betrekkelijk zien. De invloed van nieuwe technische hulpmiddelen dwingt tot het creëren van grotere eenheden, waarbinnen het letten op de kleintjes via de produktie per hec tare of de voederconversie per dier nog wel dege lijk aan de orde komt. Er is 'n opvallend verschil tussen de bedrijfsbena- dering van een goede Amerikaanse boer in de Mid- West en zijn Nederlandse collega. Deels is dit een gevolg van omstandigheden, grotendeels echter van mentaliteit. Andere omstandigheden daar zijn: mo gelijkheden om meer land aan te trekken (aankoop, huur, share-contract met eigenaar, vaak een ouder wordende boer); vaak geen loonwerkers voor alle soorten werk; een financieel-ecnomische samen leving waarin krediet, hoge marges en grote verlie zen de gewoonste zaak van de wereld zijn. Mentaal zijn de volgende verschillen op te sommen: streven naar eenheden waarin kapitaal en produktie ar- beidstechnisch in een optimale verhouding ver keren; geen traditie-, grond- of streekgebonden heid; denken in termijnen van 10 20 jaar, ook wat de gebouwen betreft; bereidheid tot het nemen van financiële risico's. We zouden niet graag al deze eigenschappen zo maar overplaatsen naar de Nederlandse landbouw. Wanneer we echter de aankondigingen zien van kant-en-klaar-stallen, van bietenrooiers die 70100 ha per seizoen oogsten, enz., dan geloven we wel dat we een vleugje van de Amerikaanse denkwijze over moeten nemen. Trouwens, we zijn er al meer dere jaren mee bezig. Streven we al niet naar be- drijfsvergroting en specialisatie? Creëren we al geen grotere eenheden bijv. in de veredelings- sector? De grondgebonden produktietakken heb ben het hier uiteraard het moeilijkste, als men daar al land bij kan kopen, is het meestal financieel niet verantwoord. Anderzijds weet men meestal niet hoe ver men kan gaan. Zou hier dan niet een duidelijke taak voor voorlichting en onderzoek liggen aanzien lijk meer studies, voorcalculaties, te maken van „modeleenheden", waarnaar de praktijk zich kan richten? Het zal een belangrijke weg kunnen zijn om het boerenbedrijf te helpen zich zo gezond mo gelijk te ontwikkelen. Aldus ir. F. Coolman in „Land bouwmechanisatie" van juni 1969. De nieuwe opleiding tot van een Coöperatieve Land- of Tuinbouw.-- vereniging begint in september. De deelname staat open voor personen, die het diploma van een middelbare Land- of Tuinbouwschool bezitten (tevens M.U.L.O. strekt tot aanbeveling), in de leeftijdsgroep van 2130 jaar thuis horen, graag veelvuldig contact met andere mensen hebben en die interesse hebben voor een functie bij de Coöperatie. Verzoeken om inlichtingen vóór 5 juli a.s. Centauro DT 57 pk Leo ne DT 67 pk Ariete DT 85 pk Goes - Terwelstraat 1 Tel. 01100-8110 Een volbloed Nederlandse machine, die de Nederlandse oogst op tijd aan kan! NIEUW! Knappe vindingen maken deze pers extra handig in het gebruik, met nog meer bedrijfszekerheid. VEILIG! Veelvoudige beveiliging van een hoog werktempo. Geen tijdverlies door stagnaties op het veld. DOELMATIG! U kunt met deze pers zowel lichte als zware balen persen, met een capaciteit die aanzienlijk hoger ligt, dan U van deze populaire machine zou verwachten! Vraag in ieder geval prospectus met uitvoerige inlichtingen. Dat loont de moeite!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13