'MAFU-STRIP Melkproduktie contingering lijkt onafwendbaar Brabantse zuivelbond herdacht 60-jarig bestaan Ir. S. Dijkstra Ridder in de Orde van Oranje-Nassau PRODUCTSCHAP VOOR ZUIVEL Vóór 1 juli zouden in Brussel de besluiten ge nomen moeten worden voor de regelingen in het nieuwe melkprijsjaar. Op 1 april hadden de maat regelen voor het melkprijsjaar 1969/1970 reeds in moeten gaan, maar ihet ziet er naar uit dat men ook in de verlenging tot 1 juli niet tot beslissingen zal kunnen komen. Het Produktschap voor Zuivel ziet deze gang van zaken met lede ogen aan. In de openbaré ver gadering op 4 juni heeft het bestuur de jongste ontwikkelingen uitvoerig besproken, doch gewacht zal moeten worden op de voorstellen van de Euro pese Commissie. Dan pas zal het P.Z., na advies ingewonnen te hebben van haar commissie inter nationale samenwerking, aan het Ministerie van Landbouw advies kunnen uitbrengen. Hoe de zaken in Brussel er ondertussen voor staan deed P.Z.-secretaris Maas uit de doeken. In de laatste week van mei vergaderde de werk groep zuivel die de denkb;eelden, welke in de ministerraad zijn gelanceerd en door het Speciale Comité Landbouw zijn besproken, verder vooral op de technische merites moet beoordelen. De ge dachten van de leden stemmen nog weinig over een. Wel zijn Duitsland, België, Luxemburg en Neder land het er over eens dat de melkveehouders mede financieel verantwoordelijk gesteld moeten wor den voor de grote melkproduktie en de gevolgen daarvan. In geld uitgedrukt zou men de medever antwoordelijkheid willen stellen op een pfennig per kg melk. WEINIG LIJN IN GEDACHTEN Duitsland wil tot een beheersing van de melk produktie komen door de prijsgaranties te beper ken tot een globaal kwantum melk op basis van de hoeveelheid die in het melkprijsjaar '68/'69 aan de fabrieken is geleverd. Op alle melk zou een heffing gelegd moeten worden voor een fonds ter financiering van de afzet van zuiveloverschotten. De fabrieken die een gelijke hoeveelheid of min der melk ontvangen zouden van de heffing vrij gesteld moeten worden. België en Luxemburg willen geen prijsverlaging voor zuivelprodukten. Zij hebben voorgesteld de veehouders te verplichten gedenatureerd melkpoe der van de fabriek terug te nemen; b.v. de laat ste 5 van de melklevering aan de fabriek. De kosten zouden voor gemeenschappelijke rekening moeten komen. Het Belgisch-Luxemburgse voor stel heeft dus geen gevolg voor de prijzen; het Nederlandse voorstel heeft dat wel. In de Nederlandse gedachtegang is een gemeen schappelijke inleveringsprijs uitgangspunt. Op die basis wil men d-e boterprijs verlagen. Het op- brengstverlagend effect daarvan zou gecompen seerd kunnen worden door een gedeeltelijke ver hoging van de magere-melkpoederprijs. Op melk poeder, bestemd voor veevoederdoeleinden zou dan weer een hogere toeslag moeten komen. De Franse ideeën wijken in zoverre van die van de anderen af, dat de voorstellen behalve de heffing op margarinegrondstof niet in de prijzensfeer liggen. Naast slacht- en mestpremies denken de Fransen aan een contingentering van de melklevering aan de fabriek op vrijwillige basis. Er zouden contracten gesloten moeten wor den die de betrokken fabriek of producentengroe pering verplicht niet meer melk te leveren dan is overeengekomen op basis van b.v. de levering in 1968/69. Frankrijk wil dus geen produktiebe- heersing per individuele veehoi^der. maar collec tief. In dat schema past dan ook de gedaohtengang dat wanneer sormnige boeren de produktie stop pen, andere bedrijven kunnen uitbreiden of ratio naliseren. Via een premieregeling zou het aan tal veehouders verminderd kunnen worden. NEDERLAND DUPE In de discussie over de gang van zaken in Brus sel zei ir. T. T. Wind dat het nu tijd is dat ook het P.Z. de voorstellen onder de loupe neemt. Hij zei verder dat reeds vorig jaar voorstellen waren gedaan om de afzet van zuivelprodukten te be vorderen. Bij gebrek aan besluitvaardigheid is er toen niets gebeurd en sindsdien zijn de overschot ten steeds groter geworden, dus onafhankelijk van de melkprodiiktie. De heer Wind wees er op dat Nederland het gevaar loopt door de discussie zoals die nu in Brussel gevoerd wordt, geïsoleerd te raken. De voorzitter achtte dit niet onmogelijk. Hij zou dan ook de voorstellen van de andere landen willen bestuderen om te zien of er elemen ten in zitten waar Nederland achter kan staan en die de positié van onze landbouwminister kan ver beteren. De P.Z.-voorzitter zei dat een contingen tering van de melkproduktie ons zwaar zal tref fen. In geen ander E.E.G.-land wordt zo'n groot deel van de totale melkproduktie aan de fabrieken geleverd. Dit lijkt de grote moeilijkheid in de voorstellen betreffende de produktiecontingen- tering. A. EXCURSIE VOOR ZEEUWS-VLAAMSE VEEHOUDERS Door de in Zeeuws-Vlaanderen werkzame Var- kenshouderijkernen zal in samenwerking met de Rjjkslandbouwvoorlichtingsdienst te Axel, het Var kensstamboek voor Zeeland te Goes en de Rijks- veeteelt- en Zuivelvoorlichtingsdienst te Goes een excursie georganiseerd worden op dinsdag 1 juli a.s. naar Limburg. Bezocht zal worden: A. Het varkensfokbedrijf van de heer H. Hannen te Baexem. B. Het varkens K.I. station te Horst. G, Praktijkschool voor de pluimveeteelt en de var kenshouderij te Horst. De buskosten bedragen ca. 16,inclusief een middagmaaltij d. Opgave voor deelname is mogelijk tot uiterlijk woensdag 18 juni as. bij de heren: Th. Hiel, Julianastraat 28, Hulst (tel. 011402796). C. P. J. Bartels, Wouterij 23D, Koewacht (tel, 01146—606). of by C. W. M. Backx, Landbouwcentrum Goes (tel. 01100—6440). Ook de dames zijn van harte welkom. Deelnemers dienen in Zeeuws-Vlaanderen woon achtig te zijn. INDELING VAN NEDERLANDSE GRONDEN Door de Stichting voor Bodemkartering te Wa- geningen is een nieuwe druk verschenen van de brochure „Indeling van Nederlandse Gronden". Daarin wordt in populaire vorm uiteengezet hoe het nieuwe systeem voor de indeling van gronden is opgebouwd. De Stichting voor Bodemkartering beoogt hiermee de huidige en toekomstige gebrui kers van bodemkaarten vertrouwd te maken met haar indelingssysteem. In het bijzonder bij het land-, tuin- en bosbouwonderwijs, maar ook in kringen van het onderzoek, de voorlichting en het bedrijfsleven. Dank zij suggesties uit de praktijk zijn in de nieuwe druk een aantal verbeteringen aangebracht zowel in tekst als bij de illustraties. De brochure die keurig is uitgevoerd kan besteld worden bij de afdeling Public Relations van de Stichting voor Bodemkartering, Postbus 98, Wageningen. De prijs is ƒ3,64 (B.T.W. inbegrepen). Ir. W. VAN SOEST VOLGT Dr. Ir. A. W. VAN DE PLASSE OP ALS VOORZITTER VAN DRIE N.A.K.-DIENSTEN Gehoord de besturen heeft de minister van land bouw en visserij besloten, sedert 6 juni j.l. de ge pensioneerde directeur-generaal van de landbouw, dr. ir. A. W. van de Plassche, op diens verzoek en onder dankzegging voor de vele diensten het keuringswezen bewezen, eervol te ontslaan als voorzitter van de besturen der te Den Haag geves tigde Stichtingen Nederlandse Algemene Keurings dienst voor resp. boomkwekerij gewassen, groente en bloemzaden en siergewassen. In diens plaats is per gelijke datum voor drie jaren benoemd ir. W. van Soest, directeur van de tuinbouw van het ministerie van landbouw en visserij. De algemene vergadering van de Brabantse Zui velbond, op 6 juni j.l. in de Stadsschouwburg te Til burg gehouden, droeg een bijzonder karakter in verband met de herdenking van het 60-jarig bestaan van deze Bond. Daar een fusie in voorbereiding is van C.Z.N.Z., Z.E.V. en Brabantse Zuivelbond met als uiteindelijk doel te komen tot óén Zuidelijke onderneming met een rechtstreeks lidmaatschap van alle veeehouders, inhoudend één bestemmingsplan voor ruim 1 mil liard kg melk en één melkprijs, zal dit vermoedelijk tevens het laatste jubileum van de Brabantse Zui velbond zijn. De voorzitter, de heer C. A. van den Hurk, wees in zijn openingswoord op de goede vorderingen, die de hiertoe ingestelde-commissie bij het voorberei den van de plannen maakt, zodat de betreffende voorstellen dit najaar aan de orde zullen kunnen worden gesteld. De belangstelling voor het onderzoek te centrali seren (Breda), de kosten bedragen 10 ct. per mon ster. ENKELE CIJFERS Het aantal melk- en kalf koeien in ons land nam in het afgelopen jaar toe met 4,4 het aantal be drijven met rundvee nam af met 3,4 De melkaan- voer aan de fabrieken nam toe met 4,3 (Zeeland 5 Noord-Brabant 6 De produktie van boter nam toe met 21,6 die van melkpoeder met 19,2 De produktie van fabriekskaas nam af met 5,9 De consumptie van boter in ons land per hoofd van de bevolking nam af met 21,8 (nu nog 2% kg per hoofd, tegenover margarine 19% kg). De consumptie van kaas nam toe met 3,5 De V.I.B.-voorraad boter bedroeg per 31 december ruim 40 miljoen kg (vorig jaar 14 mil joen kg). VOORSTELLEN De voorstellen van de Europese Commissie zijn gericht op het in evenwicht brengen van de zuivel- markt en houden o.a. in: handhaving van de richtprijs verlaging van de interventieprijs voor boter van 6,28 tot 4,03 per kg. verhoging van de interventieprijs voor magere melkpoeder van f 1,49 tot f 2,58 per kg. Voorts het leggen van een heffing op de marga rinegrondstoffen en het invoeren van slachtpremies. 66 JAAR BRABANTSE ZUIVELBOND De secretaris, ir. S. Dijkstra, gaf na de pauze een historisch overzicht van de ontwikkeling van de Bond in de afgelopen 60 jaar. Zeer veel fusies van fabrieken kwamen vooral in de afgelopen 10 jaar tot stand, waardoor het aantal leden-verenigingen sterk afnam. Waren dit in 1959 nog 39 leden-fabrieken, thans telt de Bond nog 18 leden-fabrieken en 5 melkveehoudersverenigingen. Bij de herdenking van dit jubileum ontving de secretaris Ir. Dijkstra, de Ridderorde in de Orde van Oranje Nassau, hem opgespeld door ir. Merks, burgemeester van Breda. Gelukwensen voor de jubilerende Bond alsook voor de geridderde secre taris werden o.a. uitgesproken door de Directeur- Generaal van de Landbouw, Ir. J. Wellen, de heer G. van Waes, namens de F.N.Z., prof. Kriellaars namens de drie standsorganisaties, de heer Loonen namens de C.N.Z. en de heer Witteveen namens de directeuren. Na afloop volgde een druk bezochte receptie. A. K. En de vlieg viel. Met mug en wesp. En mot. Dood. Door Mafu-strip. De Groene Insektendoder In z*n stevige plastic kooi. Mafu-strip - voor 'n zomer zonder wriemelend.gonzend. stekend gespuis. Koop zo'n ding. een 8AYER produkt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7